ga lieel vrouweiifis avonds bang op straat 16,75 nA Werkloosheid licht gedaald IMjohn kroes ItAJhülsta studio RET en zomerdienst 60 jaar trouw VELTENAAR Dierenpraat Tarzan I I Novotel Rotterdam- Schiedam Dagschotels OPRUIMING MODELKAMERS Pnmiwe Aüjra Reis- en caravan verzekering Kipfilet Hawaii Varkens kotelet met Pepersaus Gehakte Biefstuk Kalkoenfilet Gebakken Lever Spaghetti Bolognese Fritto Misto Dierenarts i 010-4260199 SCHIEDAM Aan de buitenkant zie je het er niet aan af. Toch gaat het om een ingrijpende op knapbeurt die maar liefst één miljoen gulden kost. Als het karwei geklaard is, zal de bevolking er even goed weinig van merken. Alleen met de stank is het dan voorgoed gedaan. Het Nieuwe Stadsblad I 1:11-1*! Prijsbekers van Harnas G. P©t, arts Avondwinkels Motie WIJZIGING SPREEKUREN ÜD-FOCWA^ nu 2698,- nu 6498.- nu 4798,- nu 1998,- nu 598.- nu 598,- nu 350,- nu 298,- nu 3998,- nu 2998.- nu 2898.- nu 3998.- nu 798.- nu 698.- halve prijzen!! 2 halen 1 betalen!! HULDE HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 30 MEI 1986 PAGINA 3 Gemaal wordt weer blinkend schoon Het gemaal aan de Marconi- weg staat al een poosje in de steigers. Vooral in figuurlij ke zin dan, want het meeste werk gebeurt binnen, en het opknappen blijft niet be perkt tot het gebouw op zich. Belangrijk onderdeel van de klus is het aanbrengen van een biologisch filter, dat de huidige stankoverlast moet wegnemen. Ook bepaalde on derdelen van het mechaniek zijn aan vervanging toe, zoals de rioolschuiven, die bijna he lemaal verteerd zijn. Vocht en rioolgas hebben ver der de muren en plafonds be hoorlijk aangetast, zodat iedere vierkante centimeter grondig moet worden schoongemaakt. Dat gebeurt met gritstralen. Daarna wordt er een bekle ding van zacht pvc tegen aan gebracht. Het gemaal Marconiweg is in de jaren 1948 t/m 1950 ge bouwd. In die tijd had het ge'- maal de grootste pompcapaci- teit in Nederland, namelijk 13.500 m3 per uur. Tot 1983 voorzag het gemaal in de ge hele bemaling van de stad, uit gezonderd Schiedam-zuid en - west. Op 2 mei 1983 is het gemaal Bijdorp in werking gekomen. Dit gemaal pompt het rioolwa ter naar het rioolwaterzuive ringsinstallatie „De Groote Lucht" in Vlaardingen. Op 1 oktober 1984 is het laatste ge bied van de stad aangesloten op het gemaal Bijdorp. Het ge maal Marconiweg verpompte tot die datum nog rioolwater naar de Nieuwe Maas en daar na in de omgekeerde richting naar het gemaal Bijdorp. Het gemaal Marconiweg ver zorgt de zogenaamde droog- weerafvoer van het rioolwater van de binnenstad en Oud- en Nieuw-Mathenesse. Hiervoor zijn drie kleinere pompen be schikbaar met een gezamenlij ke capaciteit van 1.750 m3 per uur. Het water wordt via een persleiding door de Broersvest naar een hoofdriool in de 's Gravelandseweg verpompt en komt van daaruit terecht in het gemaal Bijdorp. Bij hevige regenval is de bemalingscapa citeit van het gemaal Bijdorp onvoldoende. Assurantie financieringsbureau SCHEPER Lange Haven 102 Vaartuigenverzekering: no-claim, tot 45% voor 5 jaar schadevrij varen. Woonhuis: ƒ0,90 per 1000,- 1,10 per 1000,- inclusief dubbel glas Inboedel: 2,20 per 1000,- e.r. 50,- 2,80 per 1000,- inclusief dubbel glas Autoverzekering tot 75% no-claim, ook kwartaalpremies mogelijk. Schiedam - tel. (010) 4262638 'N RANDSTAD-EDITIE VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM, KETHEL, ROTTERDAM: WIJK OUD MATHENESSE, WITTE DORP KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 BUREAULEIDER: I. Groeneveld Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagmiddag tot donderdag 14.00 uur RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. I. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER. Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 5-5-96 Dan krijgt het gemaal Marco niweg een andere funktie. De drie kleinere pompen stoppen en twee grote pompen worden ingeschakeld. Zij verpompen het water door een persleiding in de Nieuwe Mathenesser- straat en Buitenhavenweg naar de Nieuwe Maas. Dit mag volgens afspraken met Rijks waterstaat gemiddeld tien maal per jaar voorkomen. Als de twee grote pompen het water niet meer kunnen voor blijven, wordt een extra pers leiding in gebruik genomen, die van het gemaal via de Koemarkt naar de Buitenha ven loopt. De capaciteit wordt dan vergroot van 7.500 m3 per uur tot 13.500 m3 per uur. Uit veiligheidsoverwegingen is nog een derde grote pomp aanwezig. Het gemaal Marconiweg is nu 35 jaar in bedrijf geweest. Het gemaal heeft al die tijd goed gewerkt op één keer na, toen door stroomuitval de pompen enkele uren uitvielen. Ook laagbouw verhoogt gevoel van veiligheid voor de week van zaterdag 31 mei t/m 6 juni Zaterdag 31 mei Zondag 1 juni Maandag 2 juni Dinsdag 3 juni Woensdag 4 juni Donderdag 5 juni Vrijdag 6 juni Hargalaan 23 3118 JA Schiedam telefoon 4473322 SCHIEDAM Het is een labeltje dat alleen vrou wen zich 's avonds laat op straat onveilig kunnen voelen. Ook mannen krij gen soms de kriebels als ze een donkere hoek om slaan of door een duister viadukt lopen. Het beste bewijs voor die stelling levert Chris Zijde veld. Enkel om zich zelf te testen, wandelt de Schie damse wethouder na een late vergadering wel eens door het Beatrixpark naar huis. Niet dat hij dan rillend van angst om de haverklap over zijn schouder kijkt, maar een zeker onbehaag lijk gevoel heeft hij wel. „Idioot natuurlijk. Want statis tisch gezien, gebeurt er in het park zelden iets akeligs. Maar dat je aan dat soort dingen loopt te denken, zegt eigenlijk al genoeg". Verlaten straten zijn 's avonds eerder regel dan uitzondering. De televisie houdt de mensen thuis. Wie zich toch buiten waagt, voelt zich alleen al door de hem of haar omringende leegte bedreigd. Ook Zijde veld: „Je ziet dan dat de men sen zich het liefst per auto verplaatsen. In een soort ijze ren harnas. En hoe meer men sen de straat verlaten, hoe on veiliger je je voelt". Berichten over berovingen en verkrachtingen versterken dat gevoel nog eens. Vooral op vrouwen missen dergelijke verhalen hun uitwerking niet: de Leidse universiteit heeft ooit vastgesteld dat 42 procent van alle Nederlandse vrouwen 's avonds liever niet buiten komt. Hoe hoog dat percentage in Schiedam ligt is nooit onder zocht, maar de taakgroep Sexisme van de SVO (St. S'damse Vrouwenemancipatie organisatie) heeft onder vrou wen voldoende vrees gepeild om er een rapport over uit te brengen. - TÊt Chris Zijdeveld peilt in de duisternis, hoe eng het kan zijn op straat. afwezig tot 23 juni Waarnemende doktoren: P. v. Santbrink, J. v. Zutphenstraat 2 C. Kortekaas, Swammerdamsingel 7 H. Klomp, Jul. v. Stolbergstraat 3 Voor spoedgevallen en aanvragen huisbezoek .boodschappendienst, telefoon 4206611. Het heet „De straat is er ook voor vrouwen" en het doet aanbevelingen om iets te ver anderen aan die plekken waar de late fietster of wandelaar ster zich het meest bedreigd voelt. Daarbij kun je ook aan andere dingen denken dan alleen meer straatlantaarns. De ge meente zou al een eind op de goede weg zijn als zij koos voor meer laagbouw in plaats van flats: wandelen langs een rijtje eengezinswoningen met verlichte vensters geeft eerder een beschermend idee dan het moeten passeren van een ano niem wooncomplex van veer tien verdiepingen. Zijdeveld, die woensdagmid dag de notitie van de SVO in Barrika aan de Lange Kerk straat in ontvangst nam, had zelf ook nog wat suggesties. Avondwinkels, telefooncellen en brievenbussen zouden op sommige plaatsen voor een kunstmatige drukte kunnen zorgen, en waar dat niet moge lijk is bieden meer kleine straatlantaarns een oplossing - in elk geval schenken laagge plaatste lichtpunten meer ver trouwen dan schijnwerpers op een hoge mast die eerder in een voetbalstadion thuishoren. Evengoed is het onbegonnen werk, de situatie te verbeteren op alle 18 punten die de SVO in haar rapport opsomt. Bosjes kun je snoeien of verplaatsen, maar woningen bouwen op open plekken is niet altijd mo gelijk. Zo is ooit geprobeerd het open stuk tussen rijksweg 20 en de Laan van Bol'Es te bebouwen. Dat zou dit 's a- vonds zo unheimische gebied aanmerkelijk hebben verle vendigd. Maar het plan ketste af op de te hoge geluidsover last van het verkeer. Waar het onmogelijk is, be staande knelpunten te verhel pen, wil de SVO nieuwe on veilige situaties het liefst voor komen. De vrouwen eisen daarom dat de gemeente in het vervolg, bij het ontwerpen van bijvoorbeeld wandel- en fiets routes, rekening houdt met hun gevoelens van (on)veilig- heid. Om het stadsbestuur aan die eis te herinneren, is bij de nota een kant en klare motie gevoegd die de gemeenteraad alleen maar hoeft aan te ne men. Dat zou de SVO in elk geval het gevoel geven dat de klachten serieus worden geno men. Spreekuren worden: ma. t/m vrij. 18.30-19.30 uur, ma., di., do. en vrij. 09.00-09.30 uur en 13.00-13.30 uur. Praktijkadres: einde Scheepvaartweg t.o. eindpunt tramlijn 1, telefoon 4710715. WATERWEG NOORD In april is het aantal werklozen in de regio licht gedaald. Aan het eind van die maand ston den bij het gewestelijk ar beidsbureau in Schiedam 190 werkloze mannen en vrouwen minder inge schreven dan eind maart. De maand werd afgesloten met een werkloosheidscijfer Na'n WCC-beurt heAent u uw eigen auto niet meer terug, laat staan de buurman. Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straat 15, Schiedam m A 1^.™ Hülsta slaapkamer Silhouette wit ledikant 180x200 met 2 nachtkasten van 3737,- Hülsta slaapkamer Silhouette kersen ledikant 180x200 met 2 nachtkasten en zweefdeurenkast met spiegel 222 br. totaal 8653,- Hiilsta slaapkamer Sunline donker-eiken ledikant 180x200 met 2 nachtkasten met 4 deurs kast 202 cm. breed totaal 6392,- Pullman boxsprings set 2 stuks 90x200 luxe uitvoering met hoofd- en voetborden totaal ƒ3415,- let wel: inklusief bovenmatrassenll Auping Auronde wit met verstelbaar spiraal 830,- Pullmann schuimrubbermatras 90x200 aan belde zijden afgedekt met schapenwol adv. pr. 710,- Auping Seniorenbed 90x200 inklusief spiraal: Auping nachtkast hoog model 605,- Hülsta woonkamerwand wit laqué 300 breedx212 hoog Allwand van 5850,- Hiilsta woonkamerwand Studioform blank essen wand met hangkasten 300 br. van 4330.- 2 Gelderland 2-zitsbanken model 4620- blauw draion bekl. samen van 3810.- 2 Gelderland 2 zits banken model 430, zuiver wollen bekleding samen van 5230.- Leolux salontafel 90x140 bl. essen 1625.- Artifort fauteuil schaalmodel met groene bekleding, (afritsbaar) Irisette dekbed overtrekken 200x200 129,- 139.- 149.- nu Irisette donzen dekbedden Singel 51 (Achter Broersvest) Telefoon 010-4267920 Schiedam van 8781. Uitgedrukt als per centage van de beroepsbe volking betekent dit dat 10,4 procent van de mannen een baan zoekt. Voor vrouwen ligt dit iets hoger: 15,1 pro cent. Uit het maandoverzicht van het GAB blijkt verder dat zich in april 280 mensen als werk zoekende lieten inschrijven. Daartegenover stonden 470 uitschrijvingen. Het aantal va catures, in april licht gestegen, is echter bij lange na niet vol doende om iedereen aan een baan te helpen. In april ging het om 265 vacatures. Opvallende verschuivingen hebben zich op de arbeids markt niet voorgedaan. In de bouwnijverheid - daalde de werkloosheid licht, vrijwel on gewijzigd bleef de situatie in de metaal. Ook handelsperso- neel maakt weinig kans op een betrekking. Enige beweging is wel waar te nemen in de vraag naar kantoorpersoneel. Hier steeg het aantal vacatu res. Schiedam blijft in het gewest Waterweg Noord de stad met de meeste werklozen (3632). Vlaardingen telt 3177 mensen zonder werk, Maassluis 1162. Rozenburg 524, Hoek van Hol land 227 en Maasland 59. SCHIEDAM Nauwelijks heeft de RET op verzoek van passagiers en chauf feurs de oude dienstregeling van bus 52 en 53 in ere her steld, of elders in Schiedam steekt ongenoegen over de service van het Rotterdamse openbaar vervoer-bedrijf de kop op. Een Schiedammer schreef de volgende open brief aan de RET-directie: Men schrijft ons: „Mijne heren, In de allereerste plaats wil ik u complimenteren met de pro longatie van uw zomerdienst. Als fan van, ook uw, openbaar vervoer moet ik u toch wel op enig ongemak van de kant van uw klanten wijzen! Hoewel u voor enkele jaren, bij de invoering van de zomer dienstregeling, uw publiek vroeg enig begrip op te bren gen voor deze maatregelen, moet ik nu constateren dat u nu de tijd waarin u uw zomer dienst laat rijden maar liefst verdubbeld heeft tot vier maanden. Daar zijn wij u geenszins dankbaar voor! Dat u in de zomermaanden, in stille uren, minder gaat rijden, accoord! Maar u denkt blijk baar dat de werkende stand ook vier maanden met verlof gestuurd wordt. Het tegendeel is waar. Ook gedurende uw zo merdienst wordt er door de meeste van uw klanten nor maal gewerkt! Dat wil zeggen belasting opgebracht om u en uw personeel, c.q. RET te fi nancieren! Wanneer u goed van dit feit doordrongen zou zijn dan had u met de rijtijden van uw zo merdienst wel rekening ge houden met de werktijden van uw klanten en in ieder geval meer materiaal ingezet om ze tenminste in de gelegenheid te stellen binnen de kortst moge lijke tijd hun werk te berei ken. Ook had u kunnen zor gen voor goede aansluitingen en/of overstapmogelijkheden. Nu is het zo dat ik voor het mij verplaatsen van Schiedam- Woudhoek naar het Schie- damse Hoofd precies één uur uit moet trekken. Wanneer lijn 1, vertrektijd 6.48 uur van af beginpunt Harreweg, de Koemarkt bereikt is het enke le minuten na zeven uur. Op dat moment passeert bus 54 reeds, of is dan al gepasseerd. Volgens de dienstregeling moet hij daar om 7.07 uur ver-> trekken, terwijl de volgende bus pas 23 minuten later gaat, om half acht. Om toch om 7.30 uur op het Schiedamse Hoofd te zijn, waar mijn aansluitende ver binding, de personeelsboot van de RDM om 7.35 uur vertrekt, zou ik de tram van 6.30 uur moeten nemen en wachttijden van 15 tot 20 minuten moeten accepteren bij het overstappen van lijn 1 op 54. Wanneer uw personeel op tijd zou rijden en de service op zou kunnen brengen om even te wachten als een andere bus of tram in zicht is en daarmee het overstappen mogelijk zou maken, was er niets aan de hand. Ook vanmorgen had ik bus 54 voor het nakijken. Hij vertrok om 7.05 uur van de Koemarkt. Jl. dinsdag zelfs al om 7.00 uur. Toevallig kon ik vanmorgen mijn beklag doen bij vier daar aanwezige controleurs waar van er drie ongeïnteresseerd bleken en de 4e, met zijn han den in zijn zakken en overdre ven kauwgom kauwend mij wilde vertellen dat een ver trektijd van 2 minuten vóór op het schema gewoon was, wat inhoud dat je voor een reis binnen Schiedam een uur moet uittrekken! 't Enige wat hij kon adviseren was: „Veel schrijven naar de Kleiweg en veel handtekeningen verzame len..." Het lijkt me ook voor u het be langrijkst te weten dat de mensen die nog werkend zijn en daardoor gedwongen uw dienst onderhouden, voor hun steeds duurder wordende strippenkaart minder service ontvangen en nu de dupe wor den van uw bezuinigingen. U halveert uw ritten en wij mogen volledig blijven beta len! U halveert toch ook de prijzen niet? Veel van mijn collega's die normaal na hun treinreis bij het station Schiedam op de bus stappen zijn nu gedwongen om via Rotterdam te reizen en dan met metro en bus 68 rond te rijden naar de R.D.M. Dit „rond rijden" betekent voor ons dan weer te laat op het werk komen, dus inhou dingen op ons loon plus extra kosten voor dat omrijden!!! Zo betalen uw klanten dubbel het gelag!!! u Deze brief is een herhaling van klachten gedurende vier jaar, dus de zaken waar het hier om gaat dienen u bekend te zijn. Ik mag dus constateren dat u en uw personeel, om het op zijn Rotterdams te zeggen, nog steeds maling hebben aan hun klanten! Mijn dringend advies aan u is: verminder de aantallen wa gens in de spits niet! Er zijn immers niet vier maanden lang minder werklustigen te vervoeren! En zo dit niet kan laat er dan goede overstapmo gelijkheden zijn en geen In deze aflevering van Die renpraat de huiselijke we derwaardigheden van Tar zan. Een aap, zou je den ken, maar mis: Tarzan is een kat. Zijn stoere naam dankt hij aan zijn heldhaf tig gedrag. Kitty Kerklaan belicht het karakter van haar huisdier. „Wij vinden Tarzan uniek. Maar dat zal iedereen wel van zijn eigen beest zeg gen. Het leuke van Tarzan is bijvoorbeeld dat als we een uitstapje gaan maken, hij eerder in de auto zit dan wij. Hij vindt niets zaliger dan op het dashboard of de hoedenplank liggen. Min der leuk is dat een buur man al tot tweemaal toe hetzelfde moest ontdek ken. Voordat het ritje kon worden vervolgd moest eerst Tarzan worden thuis gebracht. Tarzan houdt ook van stappen. Dat bleek toen we een weekje bij familie in de Gorzen logeerden. Kennelijk beviel het Tarzan niet op het nieuwe adres. Hij was er opeens vandoor. Toen we thuis kwamen - om de vissen eten te ge ven - stond het poezedeur- tje open. Vermoeid na zijn lange wandeling, lag Tar zan heerlijk te pitten. Tarzan houdt van water. Toen we nog een boot hadden, ging hij altijd mee. Hij was nog piepjong, maar vond altijd de weg naar de goede boot. Als watersporter maakte hij maar één keer een vergis sing. Dat was toen hij pro beerde over een sloot vol kroos te lopen. Als echte jager komt Tar zan vaak thuis met muizen, ratten en vogels, een enke le keer zelfs met een meeuw. Maar dat was een dode - daar was iedereen met zijn auto al een keer of 25 overheen gereden, voordat Tarzan hem op een straathoek „ving". Tarzan heeft ook heel vreedzame kanten. Tegen de tijd dat we gaan slapen, staat hij al miauwend bij de slaapkamerdeur om het beste plekje te kunnen veroveren. Wij zien hem als een kind. Maar hij woont ook al bij ons sinds hij acht weken oud was". wachttijden van 23 minutén zoals bij bus 54! Ook uw personeel kan daar aan mee werken door op tijd te rijden en een beetje geduld en inschikkelijkheid op te wil len brengen. Dat zou de servi ce aan het publiek bevorderen! Ik hoop dat ik niet vier maan den lang met de pest in hetjjjf van uw diensten gebruik zal behoeven te maken. Ph. van Oordt, Schiedam." "Getrouwd: F. S. G. M. de Vries, 36 jr. en C. J. de Geus, 28 jr.; J. C. Val- ster, 24 jr. en M. C. H. Kroon, 20 jr.; H. A. J. N. Haarbosch, 28 jr. en B. J. Markx, 25 jr.; B. van Vuuren, 24 jr. en S. van der Ham, 22 jr.; R. D. van Wijk, 24 jr. en B. J. Noord- hoek, 35 jr.; P. H. J. van Stra len, 29 jr. en J. P. W. van dpn Berg, 24 jr.; R. P. van der Ouw, 27 jr. en N., Risseman, 25 jr.; A. J. Ruizendaal, 30 jr. en L. A. van Beekum, 21 jr.; W. B. Pols, 35 jr. en H. Meerburg, 33 jr. SCHIEDAM In de lente maand, nu precies 60 jaar gele den, traden op het Schiedamse stadhuis Jannetje van Domme len en Antonius Paulus Fran- ciscus van Lier in het huwe lijk. Een plechtigheid die het echt paar afgelopen dinsdag nog eens dunnetjes over deed in de Samuel van Houtenlaan, want net als elkaar, zijn ze ook Schiedam altijd trouw geble ven. Voor de bruidegom was dat in het begin een beetje lastig: als geboren en getogen Tilburge- naar had hij meer aanpassings moeilijkheden dan zijn bruid, die uit Schiedam afkomstig is. Het echtpaar dat vier kinde ren heeft, geniet een goede ge zondheid, ondanks hun be trekkelijk hoge leeftijd. De heer Van Lier is 86 jaar, zijn vrouw 84. mm> hel

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 3