WOONDROOM WONEN WOONNIEUWS verHuisblad c7/ ZONWERING SCHIEDAM saTp^c,^sk4cnHEL van der moezel SCK2- VERLICHTING VERWARMING - SANITAIR DOE-HET-ZELF ZAKEN CAMPINGSPORT SCHIEDAM HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 6 JUNI 1986 PAGINA 19 Nederland is een waterland. Wij zijn er aan gewend; regen buien en de kans op een bui bepalen vaak het straatbeeld. En de waterrijkdom van Nederland met z'n rivieren, slo ten, kanalen en grachten is tot ver in het buitenland be kend. Blijkbaar krijgen we er geen genoeg van, want met slootjes, singels, plantsoen- en siervijvers maken we onze nieuwbouwwijken nog waterrijker. Al dat water in de wijk zorgt voor een meer natuurlijk aanzien, en het is onder meer nodig voor de afvoer van regenwater. Daarbij komt nog dat ook kinderen gek zijn op water. Wonen, water, kinderen: een uitstekende combinatie. Dit is echter alleen de zonzijde van de waterkant. Want open water zo dicht bij huis kan ook trieste gevolgen hebben: verdronken kin deren. Kinderen zijn onmisbaar, water is dat ook. Er zul len daarom maatregelen getroffen moeten worden waar door wonen aan het water ook met kinderen verantwoord is. Peuters van twee Vooral jongens Plaats des onheils Waarom water Uniek pand in Geervliet Water tegen water Eigen tuin Veilige kinderen RANDSTAD-EDITIES TELEFOON 03473-72727 Eindredaktie Marijke Sterk NIEUWS Nieuw Verhuisblad Met ingang van 1 juli vinden de jaarlijkse huurverhogin- Huurcommissie gen plaats. Dit jaar bedraagt de landelijk vastgestelde ver hoging twee procent. Maar er verandert nog iets per 1 juli. Het 'puntensysteem' waarmee woningen gewaardeerd worden, en aan de hand waarvan de huurprijs vastgesteld wordt, verandert ook. Wat die verenadering inhoudt en welk effect ze kan heb ben op de huurprijs van uw huis, leest u in dit artikel. Oude vorm Modern Nulpunten - 'Budgetair Neutraal' Klachten commissie gehandicapten Pyramides in Schiedam ÊENEIGEN HUIS Bodemsanering duurder Huurders informatie TUINMEUBELEN ZONWERINGEN De moderne KoiieKtie Dijkstra verlichting i4.sr^-siiw\ i^irnn jycy. it)uy syiutio A;>V: VERWARMING SANITAIR ZEEMAN'S IJZERHANDEL J KAMPEERARTIKELEN TENTEN CARAVANACCESSOIRES RANDSTAD EDITIES RANDSTAD Water in de wijk: een lust en een last Het verbaast ons niet meer dat van alle dodelijk ongelukken in 50 procent van de gevallen het ver keer doodsoorzaak nummer één is. Minder algemeen bekend is dat een kwart van het aantal dodelijke ongevallen wordt veroorzaakt door verdrinking. De groep kinde ren in de leeftijd van 1 tot 4 jaar neemt hierbij een aparte plaats in, want in deze leeftijdsklasse is dood door verdrinking de hoof doorzaak. Ruim 60 kinderen van 1 tot 4 jaar komen jaarlijks om het leven door verdrinking, zo blijkt uit de gege vens die worden bijgehouden door het Centraal Bureau voor Statis tiek (C.B.S.). Het aantal op het nippertje geredde kinderen loopt in de honderden. Kille cijfers tonen aan dat met name peuters (tweejarigen) veel kans lopen te verdrinken (zie tabel 1). Op zich niet verwonderlijk. Een dreumes van twee maakt zich al aardig uit de voeten, maar ziet in water geen gevaar. Integendeel, een bak water, een vijver, sloot of plas oefent een grote aantrek kingskracht uit. Stokken of steen tjes in het water smijten is voor kinderen een prachtige bezigheid. Maaréén verkeerde bewe ging, even het evenwicht verliezen en zo'n kleine plonst in het water. En de ervaring van een hummel van twee is nog beperkt. Waarom zou je over het kroos in de sloot niet net zo goed kunnen lopen als over gras? Tabel 1 Leeftijd aantal aantal ver ver dronken dronken jongens meisjes 0 jaar 1 1 1 jaar 7 3 2 jaar 21 5 3 jaar 11 3 4 jaar 7 3 5- 9 jaar 18 3 10-14 jaar 6 2 15-19 jaar 7 1 gemiddelden over '78-'79 naar C.B.S.-gegevens. Opmerkelijk is dat er ongeveer 3 a 4 keer zoveel jongens als meisjes verdrinken. Dit hangt ongetwij feld samen met een verschil in speelgewoonten tussen jongens en meisjes. Uit een onderzoek naar speelgebieden van kinderen blijkt dat inderdaad vijf keer zoveel jon gens spelend aan de waterkant worden aangetroffen dan meisjes. De vraag wat jongens meer dan meisjes aantrekt in het spelen aan sloten en vijfers is niet simpel en eensluidend te beantwoorden. Peuters en kleuters verdrinken vooral vlak bij huis; in de eigen tuin of in de vijver van de buren, in een sloot of singel vlak om de hoek. Tabel 2 geeft in percentages de plaatsen aan van verdrinking van 0-4 jarigen. Deze op zich wrange statistische gegevens kun nen benut worden om iets aan pre ventie te doen. Pas wanneer be kend is waar verdrinkingsongeval len precies plaatsvinden, is het zinnig na te denken over het voor komen van ongevallen op derge lijke plaatsen. Zulke onheilsplaatsen dicht bij huis komen de laatste tijd veelvul- diger voor. Als oudere woonwij ken vergeleken worden met die van de laatste tien jaar, dan zien we de woongebieden steeds natter worden. Watertjes langs voetpa den en wegen, huizen met tuinen aan sloten of singels, kortom: volop open water. Het vele open water nabij en in nieuwere woongebieden is niet het resultaat van onddoordacht wer kende, kind-onvriendelijke ont werpers. Water in de woongebie den vervult een aantal wezenlijke functies. Vijvers, tussen de bebouwing slin gerende watertjes, singels en an dere waterpartijen geven een woonwijk een aantrekkelijk aan zien. Trots kan dan ook geadver teerd worden met Wonen aan het water'. Water schept bovendien de mogelijkheid voor een meer ge varieerde groenvoorziening. Dit verhoogt zeer zeker de natuurlijk heid in de wijk. De villa aan de Visserszijde 1 in de dorpskern van Geervliet is ge bouwd in 1914. Een monumentaal huis met veel ruimte en meerdere gebruiksmogelijkheden met een ligging die een maximum aan pri vacy waarborgt. Het huis ligt op 2000 vierkante meter eigen grond, aan het water en heeft een prach tige parktuin met schitterende boom- en struikpartijen. Het pand verkeert in een goede staat van onderhoud. En natuurlijk heeft het van binnen nog die am biance die huizen uit het begin van deze eeuw kenmerkt. De entree met vestibule geeft toegang tot een grote en diepe hal. Ambiance, dus marmer op de grond en een fraaie bordestrap die naar de etage voert. Op de begane grond vinden we tevens een woonkamer en suite met openslaande deuren naar de tuin en een studeerkamer. Daar naast ligt een grote slaapkamer met badkamer (met ligbad) en een gemoderniseerde keuken met on der andere een vaatwasser en elek trische kookplaat. Deze eetkeuken heeft een uitbouw. Natuurlijk ontbreekt een grote provisiekelder niet. Op de eerste verdieping lig gen zes slaapkamers waarvan een aantal de beschikking heeft over een balkon. Op deze etage even eens een badkamer met wastafel en douche. De tweede etage, be reikbaar via een vaste trap her bergt drie vertrekken, maar kan op verschillende manieren worden gebruikt. Voor meer informatie kan kon- takt worden opgenomen met Drop Makelaardij in Spijkenisse, telefoon 01880-21122, de vraag prijs bedraagt 385.000,- Kosten Koper. Een aangrenzend perceel grond van 3000 vierkante meter is eveneens te koop. N Verder heeft open water in de woonomgeving een duidelijke re creatieve functie. Om stedelijke gebieden de gewenste leefbaarheid te geven is er behoefte aan water. Gewoon, om vlakbij of in het woongebied zelf te kunnen vissen, zwemmen, varen of eenvoudig pootje baden. Het klinkt tegenstrijdig, maar er zijn grote hoeveelheden open wa ter nodig om wateroverlast in de woongebieden te voorkomen. Om Nederland bewoonbaar te houden is een goed functionerende water huishouding noodzakelijk. Eén onderdeel van de waterhuishou ding is de afvoer van overtollig regenwater. Een bittere nood zaak, want met regen worden we rijk gezegend. Het regenwater dat op een niet verharde bodem valt - een weiland bijvoorbeeld- zakt de grond in en verdwijnt ondergronds langzaam maar zeker naar de sloten, van waar het via rivieren uiteindelijk in zee terecht komt. In woonge bieden daarentegen is van lang zaam in de bodem wegzakkend re genwater geen sprake. De daken van huizen, flats en andere gebou wen, de trottoirs, de wegen en pleinen in een stad of woonwijk vormen tesamen een gigantisch verhard oppervlak, waar haast geen druppel in wegzakt. Door middel van regenpijpen en straat- kolken (putjes) gutst het water de riolering in. In korte tijd wordt zo een onvoorstelbare hoeveelheid water aangevoerd die alleen met een onmogelijk groots en kost baar afvoersysteem snel zou kun nen worden afgevoerd. Als een snelle afvoer van het ver zamelde water onmogelijk is dan zal het tijdelijk bewaard, opgesla gen moeten worden. Dergelijke waterreservoirs kennen we dan in de vorm van sloten, vijvers, plas sen en singels in de woonwijken. Om een woongebied droog en be woonbaar te houden moet zo heeft men berekend- 3 a 10 pro cent van het oppervlak uit open water bestaan. Het zal duidelijk zijn dat de nood zakelijke waterbergingsfunctie van open water zoveel mogelijk gecombineerd wordt met de eer der genoemde functies van water in de woongebieden. Open water in de directe woonom geving is dus noodzakelijk, nuttig en aangenaam, maar kan -gezien het aantal verdrinkingsgevallen- ook een bron zijn van verdriet en ellende. Aandacht voor de factor veiligheid is dus beslist noodzake lijk. De maatregelen dienen in de eerste plaats gericht te zijn op het voor komen van verdrinken van peu ters en kleuters in wate vlakbij huis. Dat begint al in de eigen tuin. Voor gezinnen met kleine kinderen valt het te overwegen of het verstandig is een siervijver aan te leggen. Een peuter kan al in en kele decimters water verdrinken. De vijver in de tuin van de buren hoeft niet gedempt. Wel kan in goed overleg er voor gezorgd wor den dat kinderen door een goede omheining niet de tuin in kunnen. Tuinen die uitkomen op open wa ter zijn vaak voorzien van een ter ras of steigertje. Prachtig, maar voor kinderen een gevaarlijke si tuatie. Een deugdelijke afraste ring is op zijn plaats. Zo'n he kwerk moet al gauw een meter hoog zijn en zo geconstrueerd dat de kleintjes er niet over kunnen klimmen. Een eventueel hekje of poortje moet door de peuters zelf niet te openen zijn. Maatregelen ter beveiliging van open water zoals hiervoor ge noemd, vormen één kant van de zaak. Daarnaast zullen ouders en verzorgers doordrongen moeten zijn van de gevaren, en zullen ze zich goed op de hoogte moeten stellen op welke plaatsen in de wijk het open water zich bevindt. Ook toezicht op de kinderen is es sentieel. Niet een (iets) ouder broertje of zusje dat wel op zal letten, maar toezicht door volwas senen. De watervlugge kleintjes hoeven niet uitsluitend door de ei gen ouders in de gaten worden ge houden. Met een aantal ouders uit de buurt kan het toezicht worden georganiseerd. Op afgesproken tijden wordt om de beurt op be paalde gevaarlijke plaatsen een wakend oogje in 't zeil gehouden. Maar de beste beveiliging die kin deren geboden kan worden is zwemmen, leren zwemmen. En zolang peuters en kleuters de zwemkunst niet meester zijn - maar wel voortdurend de kans lo pen in contact te komen met open water- kan het dragen van een red-, dingsvestje levensreddend zijn. leder kind is weer anders, zo ook de woonsituatie. Voor een gericht advies en informatie over het voorkómen van verdrinking bij kinderen kan contact worden op genomen met de Stichting Consu ment en Veiligheid, Postbus 5169, 1007 AD Amstercfam. Of telefo nisch via de Advies- en klachten lijn: 06-0220220. Tabel 2 plaats van verdrinken sloot plantsoen vijver rivier, gracht, kanaal e.d. tuinvijver regenton e.d. waterput zwembad percentage van het aantal verdronken 0-4 jarigen 18,8% 17,2% 15 11,7% 6 3 0,8% naar C.B.S.-gegevens. Verhuizen is een hectische maar doorgaans hele plezierige bezig heid. De nieuwe woonsituatie biedt andere mogelijkheden en dat levert de nodige spanning op. Iets Gewijzigde puntensysteem voor huurhuizen Het zogenaamde 'puntensysteem' voor woningen bestaat vanaf 1979. Het systeem gaat er van uit dat voorzieningen in een huis de huurprijs bepalen. Een ligbad is comfortabeler dan een douche, en levert daarom meer punten en dus een hogere huurprijs op. Zo zijn er punten voor centrale verwar ming, een berging of garage, een voortuin en een keukenuitrusting. Ook de oppervlakte van de ka mers en de ligging van de woning tellen mee. Door optelling van de punten die de verschillenbde on derdelen krijgen, ontstaat een to taal, waarmee een bepaalde huur prijs correspondeert. Dit is de zo genaamde kale huurprijs. De prijs die de huurder betaalt voor het mogen gebruiken van het pand. Daar komen nog de 'servicekos ten' bij, de rekening voor de elec- triciteit, de verwarming, eventuele stoffering enzovoorts. Het puntensysteem werkte in haar oude vorm inmiddels zeven jaar. Langzamerhand kreeg men er er varing mee en kwamen de gebre ken van de manier van tellen naar voren. Een groep ambtenaren van het ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieuhygiëne heeft daarom de rege ling nog eens grondig bekeken. Na dit onderzoek is een nieuwe, ge wijzigde puntentelling ontwerpen. Een telling die haar voorganger verbetert en meer recht doet aan de werkelijke waarde van een wo ning. In het nieuwe systeem zijn de ac centen verschoven. Waar eerst met name de voorzieningen telden (tuin, sanitair) is nu de opper vlakte van de kamers erg belang rijk geworden. Ook voor de lig ging van het huis en voor de woonomgeving zijn nieuwe nor men opgesteld. Een ambtenaar van het ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Orfening en Milieuhygiëne vertelt: „Een an dere belangrijke wijziging is dat we de schalen glijdend hebben ge maakt. In het oude systeem werk ten we trapsgewijs, met verschil lende klasse. In die situatie kon een verhuurder door het plaatsen van bijvoorbeeld een extra kast precies in een andere schaal te recht komen en daardoor dertig gulden meer huur vragen. Dat 'puntenjagen' is nu voorbij, Om dat bij elk puntenaantal een an dere huurprijs hoort". Ook bij de indeling van de opper vlakten in het huis is de glijdende schaal gehanteerd. Per vierkante meter wodt één punt uitgedeeld. De regeling is bovendien gemoder niseerd. Bij de berekening van de punten voor verwarming zijn maar liefst zes verschillehnde stookmogelijkheden met bijbeho rende puntenaantallen genoemd. Datzelfde geldt voor de isolatie. Stond in de oude regeling van 1979 alleen nog maar 'isolerende beglazing' en 'andere isolatie', de nieuwe regeling maakt een onder scheid in isolarende beglazing, vloer- dak-, spouw- en gevelisola tie, elk natuurlijk met bijbeho rende puntenaantallen. Tenslotte is het aantal aftrekpun- ten voor oudere woningen opge voerd met vijftig procent, de twin tig punten in de oude telling zijn er dertig in de nieuwe geworden. In de regeling zijn ook nulpunten en relatieve nulpunten opgeno men. Om met het eerste te begin nen. Wannneer een woning een aantal nulpunten heeft, is dat re den om de huurprijs te bevriezen, dat wil zeggen geen huurverho ging meer toe te staan. Dit is het geval wanneer de woning bijvoor beeld te weinig ventilatie heeft, geen toilet of douche ingebouwd is, of wanneer er nauwelijks dag licht in de kamers komt. Bij de relatieve nulpunten kan de huur bevroren worden. Hierbij gaat het dan over zaken als: lekkages, ern stige verzakkingen, stankoverlast en een slechte staat van onder houd. Over het al dan niet bevriezen van de huurprijzen beslist de huur commissie. Dit is een onafhanke lijke instelling zonder belangen bij verhuurders of huurders. Deze huurcommissie bekijkt de si tuatie wanneer er verschil van me ning is tussen de verhuurder en de bewoner. De commissie gaat dan als een soort rechter te werk, en kijkt wie er gelijk of ongelijk heeft. Alle veranderingen betekenen misschien dat het aantal punten dat uw woning heeft, ingrijpend verandert. En dat daarmee ook uw huurprijs verandert. Wanneer dat verschil meer dan de wettelijke twee procent bedraagt, geldt de regeling van de huurharmonisatie. U hoeft dan niet in een keer de nieuwe, hogere huurprijs te be talen, maar krijgt elk jaar een kleine extra huurverhoging, totdat de redelijke huurprijs bereikt is. Wanneer u echter het huis verlaat, en er een nieuwe huurder in de woning trekt, moet deze wel direct de redelijke huurprijs betalen. Het is natuurlijk mogelijk dat u het niet eens bent met het nieuwe puntenaantal dat uw woning ge kregen heeft. Dan is er de huur commissie weer om bij in beroep te gaan. Alle informatie over het nieuwe puntensysteem, de huurprijzen en de mogelijkheden om in beroep te gaan, vindt u in een heel duide lijke brochure van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordehing en Milieuhygiëne. Daarin staan ook adressen van in stanties die u behulpzaam kunnen zijn wanneer u er niet zelf uit kunt komen. Deze folder is te krijgen bij de gemeenten maar u kunt hem ook aanvragen bij het ministerie, telefoonnummer 070-264201 toe stel 2301. De wijziging in het puntensys teem gaat 'budgetair neutraal' verlopen, zo hebben de ambtena ren van het ministerie berekend. Dat wil zeggen dat in het totaal, wanneer we het huurbedrag van alle drie miljoen huurwoningen in Nederland optellen, er niets aan dat bedrag verandert bij de nieuwe telling. Voor de bewoners van de wonin gen zullen er wel degelijk veran deringen optreden. Sommigen krijgen een huurverhoging, ande ren een huurverlaging. Voor hoe veel mensen deze verandering daadwerkelijk groot zal zijn, was bij het ter perse gaan van dit ar- tiekel nog niet bekend. Bewoners die een gewijzigde huur moeten gaan betalen, hebben daarvan vóór 1 juni van hun verhuurder bericht ontvangen. Al enige jaren is er informeel een commissie actief die gehandicap ten en dienstverleners kan advise ren inzake de Beschikking gelde lijke steun huisvesting gehandi capten. Sinds eind april zijn de ac tiviteiten geformaliseerd. De com missie is gevestigd aan de Wethou der Alferinkweg 300, 8012 BZ in Zwolle. Men kan daar terecht met vragen inzake genoemde beschik king. Daarnaast is het de aange wezen plek voor klachten. a wmk In het onlangs gepubliceerde ver haal over architect Gerard Schou ten is een klein, toch storend foutje geslopen. Niet in Krimpen maar in Schiedam is men bezig met pyramidebouw. De bijgaande foto toont het projekt in Huizen. Nfoto: Foto Becx Huizen. van wat aan dat „verhuisgevoel" doet denken ervaart men bij het lezen van Het Verhuisblad. Boor devol nieuwtjes, wetenswaardig heden en nuttige tips maar vooral bevorderlijk voor de verhuistrek. Weet dus waar u aan begint, wan neer u het blad koopt bij de tijd schriftenwinkelier. Mensen die al in het verhuisproces zitten kunnen het blad gratis afhalen bij een aan tal beroepsbeoefenaren die alles met verhuizen te maken hebben. Dat zijn natuurlijk erkende ver huizers, NVM-makelaars en nota rissen! «ti "'I ,V 1»SÜ« «•mms «5 Tot nu toe heeft het rijk voor bo demsaneringsoperaties, die moe ten worden uitgevoerd voor 1997, een bedrag uitgetrokken van twee miljard. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft (demissio nair) minister Winsemius dat daar nog eens een miljard gulden bij moet komen. De kostenstijging wordt veroorzaakt door een aan tal factoren. De onderzoekskosten vallen hoger uit omdat het aantal verdachte lokaties groter is dan verwacht. Ook het aantal bodem saneringen is groter dan verwacht. Tot nu toe hanteerde men de vui stregel dat in 16 van de 100 onder zochte gevallen sanering noodza kelijk is. Dat cijfer ligt inmiddels op dertig. Het miljard extra is ook noodzakelijk omdat er meer grote gevallen van bodemverontreini ging blijken te zijn dan gedacht. i De consumentenorganisatie Kon- sumenten Kontakt heeft een boekje samengesteld waarin aller lei aspecten van het huren van een huis aan de orde komen. Het boekje bevat praktische informa tie die huurders wegwijs moet ma ken in het woud van mogelijkhe-; den en onmogelijkheden. Aan dacht wordt ondermeer besteed aan huurdersrecht, huurbescher- ming, huursubsidie en huurge- wenning. Daarnaast bevat het boekje volgens KK de nieuwste in formatie over de wijzigingen per 1 juli aanstaande. In het huurders ABC zijn tevens verschillende voorbeeldbrieven opgenomen die in bepaalde situaties gemakkelijk te gebruiken zijn. Het Huurders ABC kan worden besteld door een bedrag over te maken op giro 361339 van Konsumenten Kon- takt onder vermelding van de titel. Voor abonnees op het KK-blad Konsumenten Kontakt bedragen de kosten vijf gulden. Niet-abori- nees moeten zes gulden overma ken. Jf Boterstraat 10, telefoon 010-267215 achter Hema Voor Goede Verlichting Schiedam Broersvest 58-60-62. Tel. 010-267718 Ijzerwaren - gereedschappen sleutelservice - naamplaten f Broersvest 52-54, Schiedam. Telefoon 267594 Boterstraat 10, telefoon 010-730074 achter Hema

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 19