11* ■■pi SlfiliiiiRiHii Huis van Bewaring aan de Noordsingel: Scheepsruim Harddrugs Nummer Streepjespakken Zakkies plakken Werkdruk De centrale hal, waar drie vleugels op uitkomen. Recht vooruit de B-vleugel. 'HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 25 JUNI 1986 OUDE NOORDEN Als de bewoners van het Huis van Bewaring aan de Noordsingel 's mor gens om 7.00 uur gewekt worden zegt de stem uit de intercom wat voor dag het vandaag is. Na het aankleden komt er melk of thee en om 8.00 uur beginnen voor velen werk of andere activitei ten. „Het is hier een maatschappij in de maatschappij", zegt een van de gedetineerden. „Een maatschappij waar de buitenwereld vaak een verwrongen idee van heeft". Vlak achter de Zwart Jan straat begint het Huis van Be waring, aan drie kanten inge- Toegangsdeur in het gerechtsgebouw aan de Ncord- singel. klemd tussen woonhuizen. In de Bergstraat is de ingang van de vernieuwde A-vleugel zichtbaar, vanuit de Burge meester Roosstraat heeft de toevallige voorbijganger zicht op het kerkgebouw van het Huis van Bewaring, voor het overige is er slechts de ver scholen ingang aan de Noord singel. De ingang: onder de poort van het gerechtsgebouw door, links en rechts gepar keerde auto's, recht vooruit een kasteelachtige gevel met „1866-1872", de bouwjaren van de inrichting, daaronder twee grote deuren. Een pijl wijst naar de portier. „De portier" is met z'n tweeën. De voorportieren. Er zijn er nog meer. Tussen de buiten wereld en de gesloten gemeen schap van het Huis van Bewa ring zijn heel wat sluizen. De voorportieren moeten weten met wie de bezoeker een af spraak heeft. En wil de bezoe ker zich even legitimeren? Ze schrijven het allemaal op in een groot boek. De te bezoe ken persoon wordt opgeroepen met een intern communicatie systeem. Na accoord gaat de deur naar de binnenplaats open. Aan de overkant zal de volgende portier opendoen. Naast de deur waarin deze zijn sleutel omdraait staat een bordje „Stalling op eigen risi co". „Hallo, hoe gaat-ie", wuift be waarder Hans een van de ge detineerden toe in de centrale hal van het huis. „Ach, als ik hier zit natuurlijk niet echt goed". "Een oude klant", zegt de bewaarder terzijde, „die heb ik al eerder gehad hier". Op de centrale hal komen drie van de vier vleugels van het Rotterdamse Huis van Bewa ring uit. Het geheel doet den ken aan een scheepsruim: hol en hoog. Balustrades en trappen van metaal. Alles galmt er. Los van de drie vleugels en hun hal staat de vleugel aan de Bergstraat, vorig jaar na een grote opknapbeurt in ge bruik genomen. De aanblik is iets prettiger, de galm wat minder. Hier werkt Hans. Elke vleugel heeft zijn eigen bewaarders, om de massaliteit enigszins te doorbreken. Het Huis van Bewaring in Rotterdam mag dan van bui ten af weinig opvallend zijn, het is wel het grootste en oudste van heel Nederland. Ook alle gevangenissen zijn kleiner. Aan de Noordsingel kunnen maximaal 340 gede tineerden verblijven. Directeur G. Jongkind: „On der andere vanwege de massa liteit hebben we gekozen voor een differentiatiemodel: vier vleugels met elk een verschil lende opzet. „In de A-vleugel aan de Berg straat waar 96 gedetineerden verblijven ligt de nadruk op vormings- en ontwikkelings activiteiten: zelfontplooiing. Centraal staat er de eigen ver antwoordelijkheid. Dat is ten slotte het hoofdprobleem van deze mensen: rekening houden met anderen. De B-vleugel is de inkomstaf deling. Daar blijven gedeti neerden meestal drie weken na binnenkomst. Ze krijgen er informatie en kunnen op vrij willige basis meedoen aan een psychologisch onderzoek. De binnenkomende man krijgt daar zicht op de inrichting en wij krijgen zicht op de man. Hij kan zijn voorkeur voor een van de drie andere afdelingen uitspreken, en wij kijken of een plaatsing daar haalbaar Behalve naar de A-vleugel kan een gedetineerde ook naar de C- of D-vleugel. De C-afde- ling heeft trekken van een traditioneel Huis van Bewa ring. Daar komen mensen die niet mee willen doen aan de groepsgerichte activiteiten zo als op andere vleugels. Mensen die met rust gelaten willen worden. Ze werken naar keu ze hele dagen, halve dagen of helemaal niet. Volgens direc teur Jongkind geeft maar een enkeling er de voorkeur aan de hele dag op bed te liggen en niets uit te voeren. In de D-vleugel, vlak naast het kerkgebouw, is een hulp- verleningsgroep die ondersteu ning krijgt voor allerlei pro blemen. Voor harddrugs-ver- slaafden is er een speciaal pro gramma. In deze vleugel ver blijven ongeveer 60 gedeti neerden. Volgens een vorig jaar uitge voerd onderzoek van het mi nisterie van Justitie is bijna 40% van de gedetineerden in het Huis van Bewaring ver slaafd aan harddrugs. Het percentage verslaafden on der Surinamers en Antillia- nen is zelfs meer dan 60. Dat alleen al stelt het huis voor de nodige probmenen. „En helemaal drugsvrij kun je het toch niet houden", stelt een bewaarder. Een huis van bewaring is geen gevangenis, al maakt de volksmond tussen die twee geen duidelijk onder scheid. In principe komen mensen die door de rechter veroordeeld zijn tot een ge vangenisstraf terecht in een gevangenis. Mensen die nog niet voor de rechter zijn voorgeleid wachten hun be rechting af in een huis van bewaring. Dat is de opzet. De Nederlandse gevangenissen zitten echter vol en dat bete kent dat „afgestraften" ook in huizen van bewaring worden ondergebracht. Van de bevol king van het Rotterdamse Huis van Bewaring, dat vroe ger overigens wel een gevan genis was, is ongeveer de helft veroordeeld. De rest zit in pre ventieve hechtenis, zoals het officieel heet. Dat alles neemt niet weg dat het Huis van Bewaring een doorgangshuis is. De gemid delde verblijfsduur bedroeg in 1984 ruim een half jaar. In ge vangenissen is die verblijfs duur langer. Volgens Jong kind is het daarom in een huis van bewaring minder makke lijk een op de personen afge stemd beleid te voeren. De voorzitter van de Rotter damse Gedetineerden Vereni ging Ons Belang, zelf onderge bracht in de A-vleugel, heeft ervaringen die daarmee over eenkomen: „In de gevangenis sen waarin ik gezeten heb, werd je meer als mens behan deld. Hoewel het contact met bewaarders hier in het Huis van Bewaring over het alge meen goed is, ben je toch meer een nummer". De voorschrijdende techniek heeft er voor gezorgd dat het in de A-vleugel soms klinkt als in het binnenste van een flipperkast: vreemde belgelui- den, gesprekken via de inter com en electrisch bediende deursluizen. Toch komen er ook daar nog heel wat sleutels aan te pas. Bewaarder Hans heeft een in drukwekkende bos aan zijn broek hangen. In 1978 heef hij om economische motieven ge solliciteerd naar de functie van bewaarder. „Je weet dan absoluut niet waar je aan begint", zegt hij welbeslist. „De mensen heb ben ook een heel verkeerde opvatting van een huis van bewaring. De ene helft denkt dat het hier een hotel is, de andere helft denkt dat gedetineerden in streepjes pakken rondlopen. Zo is het natuurlijk niet: de werke lijkheid ligt er ergens tus senin." Gedetineerden zijn van 's avonds half tien tot 's morgens vroeg in hun cel. Hun middag en avondeten gebruiken ze doorgaans ook daar. Overdag kunnen zij werken en mee doen aan allerlei activiteiten. Het werken is zowel vrijwillig als verplicht: heeft iemand bij voorbeeld gekozen voor de A- vleugel en is hij daar ook ge plaatst, dan moet hij halve da gen werken. Cel in het Huis van Bewaring aan de Noordsingel. het werk uit onder andere postzakken naaien en envelop pen vouwen. Het oude idee van „zakkies plakken" is niet helemaal uit de lucht gegre pen. „Dat enveloppen vouwen kan ik zo langzamerhand met mijn ogen dicht", stelt een ge detineerde. Werken blijft echter om meer dere redenen aantrekkelijk: niet alleen biedt het afleiding en bewegingsvrijheid, het le vert ook een soort zakgeld op: maximaal 26.25 per week. Van dat geld kunnen de gede tineerden inkopen doen bij de levensmiddelenwinkel binnen de inrichting. Over prijs en kwalitei van het gebodene is overigens niet iedereen erg te spreken. Menigeen koopt van zijn zakgeld shag of besteedt het aan de huur van een televi sietoestel die in de cel mag staan. Sommigen hebben en gemeenschappelijk krante nabonnement. Via die media, en het uur be zoek dat zij wekelijks mo gen ontvangen, loopt voor de gedetineerden het contact met de buitenwereld. Uit on derzoek van het ministerie van Justitie blijkt dat de ge detineerden hun isolatie van de buitenwereld als het meest vervelend beschou wen bij hun detentie in Rot terdam. Vooral de buitenlan ders die zo'n 30% van de in richtingsbevolking uitma ken. Uit het genoemde onderzoek blijkt in zijn algemeenheid een middelmatig soort tevreden heid onder de gedetineerden. Een van hen: „De meesten zijn een beetje mat, ze lopen ge woon mee in de sleur". De A-vleugel aan de Bergstraat, vorig jaar na een op knapbeurt opnieuw in gebruik genomen. Het Huis van Bewaring heeft een wasserij en in de huis- dienst en de keuken is ook het nodige te doen. Verder bestaat De gedetineerden laten zich ondanks alles positief uit over het werk in de inrichting en tonen ook tevredenheid over de geboden activiteiten, voor zover ze eraan deelnemen. Er zijn uitgebreide mogelijkheden voor binnen- en buitensport, musische vorming, zelf koken, creativiteitsgroepen en onder wijs. Door het hele gebouw heen staan de kunstzinnige producten van de creativiteits groepen. De sfeer in het Huis van Be waring doet in weinig denken aan de opgeklopte toestanden die de Nederlander bereiken via Amerikaanse tv-series. Van een echt gespannen situa tie aan de Noordsingel is geen sprake. „Er gebeurt natuurlijk wel eens wat", geeft een be waarder grif toe, „maar je werkt hier toch niet met een persoonlijke bedreiging. Het is meer de werkdruk die het je moeilijk maakt." Het Rotterdamse Huis van Be waring heeft de laatste jaren 15% personeel moeten inleve ren en zit nu op een perso neelssterkte van om en nabij de 275. Daarmee moet geschip perd worden. „Elke vrijheid die de gedetineerden gegund wordt, betekent extra werk voor de bewaarders", legt de directeur uit. „Ik moet steeds het leefklimaat tegen het werkklimaat afwegen." Dat het leefklimaat weinig weg heeft van dat in een ho tel onderstreept de voorzit ter van de Gedetineerden vereniging: „In het weekend moet je tot 's middags een uur op je cel blijven. Zo'n weekend is onaangenaam en landurig. Daar kijk je niet naar uit. Verder moet je overal om vragen. Vragen, vragen, vragen. Je bent aan alle kanten afhankelijk. Als een klein kind. Maar je moet toch maar proberen je detentie zo nuttig mogelijk door te komen". Al jaren bestaan er plannen om ht Rotterdamse Huis van Bewaring te verplaatsen. Het gebouw is oud en aan vervan ging toe. Twee locaties ktfmen voor nieuwbouw in aanmer king: een terrein vlak bij het Woudestein-complex van de universiteit en een terrein aan de Abraham van Stolkweg in de Blijdorpsepolder. Het mi nisterie van Justitie reserveert al wel gelden voor de nieuw bouw maar een definitieve be slissing is nog niet genomen. Als het Huis van Bewaring uit het Oude Noorden verdwijnt zal op die plek mogelijk een park worden aangelegd. De projectgroep Oude Noordep heeft met die mogelijkheid re kening gehouden bij het bepa len van de toekomstige hoe veelheid openbaar groen in cfe stadsvernieuwingswijk. Voor het zo ver is zullen echter nog heel wat gedetineerden onge ziene bewoners van het Oudje Noorden zijn geweest. Tekst en foto's: Roland Vonk PAGINA 15 Geen hotel, maar ook geen streepjespakken

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 15