1 w ■MM Renovatie Werkmethode Werkzaamheden Sta even stil bij het werk aan die weg rijkswaterstaat Uitvoering Hoeveelheden I 1 HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 25 JUNI 1986 PAGINA 19 WATERWEG NOORD De Bene luxtunnel, de beken de oeververbinding tussen Schiedam- /Vlaardingen ener zijds en de zuidelijke Maasoever anderzijds, dreigt in de periode van zaterdag 5 juli 06.00 uur tot en met zondag 3 augustus 24 uur één van de grote verkeersobstakels van Nederland te gaan worden. Gedurende deze pe riode wordt namelijk de oostbuis voor di verse werkzaamhe den afgesloten, waar door het verkeer van slechts één tunnelbuis gebruik kan maken. Gedurende dezelfde periode in 1987 her haalt zich deze afslui ting: dan wordt de westbuis afgesloten. De reden van de afslui ting is het aanbrengen van hittewerende schilden zodat de tunnel ook kan worden gebruikt voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Aangezien de tunnelbuis dan toch dicht is worden er dan ook diverse andere noodzakelijke werkzaam heden verricht in deze bij na 20 jaar oude tunnel. Voor de periode in deze zomer is net als in 1987 besloten omdat in de bouwvakvakantie het ver keer toch aanmerkelijk minder als in andere pe rioden. Toch heeft Rijkswater staat een alternatieve rou te uitgezet voor diegenen die in de spitsuren niet onherroepelijk vast ko men te zitten in en voor die ene tunnelbuis van de Beneluxtunnel. De alter natieve route leidt via de Brienenoordbrug een ver keersobstakel die dage lijks tot de top twee be hoort... In 1983 is een begin gemaakt met de renovatie van tunnels in beheer bij de Rijkswater staat. Doel van deze renovatie is de tunnels geschikt te ma ken voor vervoer van brand gevaarlijke stoffen en deze in te richten naar de huidige in zichten op het gebied van de verkeersveiligheid en de ver keersafwikkeling. In de Beneluxtunnel zijn de werkzaamheden thans zover gevorderd dat met het aan brengen van de hittewerende 4f IX Staeveitstilbijhetwericaaatfeweg. Zo wordt de omleidingsroute voor de Beneluxtunnel compleet met borden aangekondigd. bekleding en de daaruit voort vloeiende of ermede samen hangende werkzaamheden, kan worden begonnen. Tot heden zijn de werkzaam heden uitgevoerd in de ver keersluwe perioden, dus over wegend in de nachtelijke uren. Bij het aanbrengen van de hit tewerende bekleding zou deze werkmethode een periode ver gen van 9 maanden of bij uit voering van de werkzaamhe den ook in de weekends van 6 maanden. Aan deze werkmethode kle ven de volgende bezwaren: le. steeds kan een klein ge deelte van de werkzaamheden worden uitgevoerd omdat de tunnelbuis de volgende och tend weer geschikt moet zijn voor het verkeer. 2e. door de tijdelijkheid van de te nemen verkeersmaatregelen hoe zorgvuldig ook uitgevoerd, wordt zowel bij het aanbren gen als bij het verwijderen als mede door zijn tijdelijke ka rakter gedurende de tijd dat deze aanwezig is, minder vei ligheid geboden. 3e. gebleken is dat bij de uit voering van de werkzaamhe den s nachts en in de week ends aan hinder voor het ver keer veelal niet valt te ontko men. 4e. in verband met nog andere uit te voeren werken op de ruit van Rotterdam b.v. asfal- teringswerkzaamheden en de werkzaamheden bij de Van Brienenoordbrug is het onge wenst gedurende zes maanden 's nachts en in de weekends een buis van de Beneluxtunnel af te sluiten voor het verkeer. Op grond hiervan is een werk methode opgezet, waarbij ge durende vier weken dag en nacht ook in de weekend de werkzaamheden in continue- dienst worden uitgevoerd. Ge durende deze vier weken is dan slechts één tunnelbuis voor het verkeer beschikbaar. Een zodanige uitvoering is M* SS*! Rijkswaterstaat kondigt aan de westelijke kant van de Beneluxtunnel, dus tussen Vlaardin- gen en Schiedam, de werkzaamheden aan. slechts mogelijk gedurende een verkeersluwe periode, waarbij het verkeer naast de overgebleven tunnelbuis ge bruik kan maken van de Van Brienenoordbrug. Met inacht neming van de beschikbare capaciteit en de dan aanwezige intensiteit worden de werk zaamheden uitgevoerd rond de bouwvakvakantie. Teneinde het verkeer in een zo vroeg mogelijk stadium op een file bij de Beneluxtunnel te attenderen zullen op de toe- leidende wegen naar de ruit rond Rotterdam borden wor den geplaatst die de gewenste route aangeven door middel van de bekende cijfers in zwart op oranje. Zowel voor de weggebruiker als voor de wegwerker bete kent de gekozen werkmethode ongerief. Voor de weggebrui ker zal aan vertraging ten ge volge van de geadviseerde om leidingsroute, niet altijd zijn te ontkomen. Voor de wegwerker betekent het, dat in ploegendienst gedu rende vier weken dag en nacht, ook in de weekeinden en gedurende zijn vakantiepe riode, door hem moet worden gewerkt. Uit de verschillende mogelijkheden voor uitvoering van deze werken, is echter ge kozen voor deze methode, om dat die zowel voor de wegwer ker als voor de weggebruiker het veiligst is en het kortst duurt. Met de hele operatie in de periode 1983 1988 is voor de aanpassing van de Bene luxtunnel een bedrag van 30 miljoen gulden uitge trokken. WATERWEG-NOORD De directie Sluizen en Stuwen van Rijkswater staat is elast met het reno veren van de tunnels die in beheer zijn bij Rijkswa terstaat. Ten behoeve van de renovatie van deze tunnels is een totaalplan opgesteld, het Renovatie plan Tunnels. Het doel van dit Renovatieplan Tunnels is tweeledig en wel enerzijds om de tun nels geschikt te maken voor het vervoer van brandgevaarlijke stoffen en anderzijds om de be staande tunnels (waarvan de oudste 20 a 30 jaar oud zijn) in te richten naar de nieuwste eisen op het ge bied van verkeersveilig heid en verkeersafwikke ling. De Beneluxtunnel is aan gelegd volgens de zgn. af- zinkmethode. Bij deze bouwmethode wordt het rivierkruisende gedeelte van de tunnel in elemen ten in een droog bouwdok gemaakt. Na voltooiing van de elementen wordt het bouwdok onder water gezet en de dijk doorge- baggerd, waarna de ele menten stuk voor stuk naar de plaats van be stemming worden ge transporteerd en in een vooraf gebaggerde zinks- leuf worden afgezonken. Vóór het afzinken van de tunnelelementen zijn aan weerszijden van de rivier de tunnel in- en uitritten inclusief de ventilatie- en bedieningsgebouwen ter plaatse gebouwd. De afge zonken tunnelelementen met de ventilatie- en be- dieingsgebouwen vormen het gesloten gedeelte van de tunnel. In langsrichting bestaat de Beneluxtunnel uit acht af gezonken tunnelelemen ten va elk 93 m lang, twee ventilatie- en bedienings gebouwen en twee in- en uitritten. De totale lengte van de tunnel bedraagt ca. 1300 m, terwijl het ge sloten gedeelte ca. 800 m lang is. In dwarsrichting bestaat de Beneluxtunnel uit twee tunnelbuizen (oost- en westbuis) en een middenkanaal. Elke tunnelbuis heeft twee rijstroken, terwijl ter plaatse van de uitritten een extra rijstrook, de zgn. kruipstrook, beschikbaar is voor het vrachtverkeer. Het middenkanaal heeft de volgende functies: het herbergen van kabelgoten en tunneltechnische in stallaties; toevoerkanaal voor de semi-dwarsventi- latie; het bereikbaar ma ken van installaties en tunnelbuizen ten behoeve van het beheer; het creër en van vluchtroutes bij ca lamiteiten. De Benelux tunnel is in 1967 openge steld voor het verkeer. In het kader van de renovatie van de Beneluxtunnel zijn in de jaren 1983 t/m 1985 de vol gende werkzaamheden uitge voerd: het vervangen van de kleppen van het dwarsventila- tiesysteem; het vervangen van de zonwerende roosters ter plaatse van de inritten door De oostelijke buis van de Beneluxtunnel binnenkort bijna buis volgt in de maand juli 1987. een maand dicht; de westelijke een verbeterd type; het ver vangen van de stoepen langs de tunnelwanden door gelei- deprofielen; het vervangen van het betonnen wegdek door een asfaltbetonnen weg dek; het aanbrengen en in richten van een extra verdie ping op het zuidelijk ventila tiegebouw ten behoeve van de uitbreiding van de controleka mer; het renoveren van de renovatie beneluxtunnel gereed In 1988 WATERWEG NOORD Als het aan de direktie Zuid Holland van Rijks waterstaat ligt komt er een tweede Beneluxtun nel ten oosten van de hui dige Beneluxtunnel com pleet met fietspad. De tweede tunnelbuis moet het drukke verkeer gaan verwerken tussen het noordelijke gedeelte (Schiedam Vlaardingen) en het zuidelijk industrie gebied. De deelnemer aan het snelverkeer wordt voor de Beneluxtunnel al geattendeerd op de reno vatie. Een buis voor verkeer van en naar de zuidelijke oever is slechts beschikbaar in de periode 5 juli tot 4 augustus. yy een nieuwe Oy Poortugaal, land en KI j» richtine Zee Aan deze tweede Benelux tunnel wordt de voorkeur gegeven boven een nieuw aan te leggen Blanken burgtunnel (Maassluis Rozenburg). Aan de zuidkant van de nieuwe tunnel (Pernis) komt dan in 1990 nog een nieuwe verbinding met de route naar Zeeland. Ook is er dan nog een plan voor een nieuwe rijksweg langs Oud Beijer- Klaaswaal in de richting Zeeland. De Stichting Europoort Botlek Belangen had zich in een eerder stadium uit gesproken voor een Blan kenburgtunnel. Volgens de direktie Zuid Holland van de Rijkswaterstaat zal een tweede Beneluxtun- nelbuis minder schade aan het milieu toebrengen. jZ Volgens het plan zou de J» nieuwe Beneluxtunnelbuis J» moeten aansluiten op de w sterk in discussie zijnde w rijksweg 19 (A4 door Mid- yy den Delfland). Deze weg zou dan een W sterke ontlasting gaan vor- jw men van rijksweg 13 tus- sen Rotterdam en Den Haag. ft Naast de nu door Rijkswa- 02 terstaat terzijde geschoven Blankenburgtunnel (Maas- sluis Rozenburg) was er ook nog een plan voor een Eurotunnel tussen Hoek /Z van Holland en Rozen- /z! burg. Deze oevervariant jZ was al in een eerder stadi- j» um door Rijkswaterstaat w afgewezen. brandblusinstallatie; het ver nieuwen van het CO-meetsys- teem. In de bouwvakvakanties plus één week daarna in 1986 en 1987 zullen de volgende werk zaamheden worden uitge voerd: het verwijderen van de bestaande verlichting en het aanbrengen van één centrale lichtenlijn per tunnelbuis; het vernieuwen van TV-installa- ties; het aanpassen en vervan gen van verkeerssignalering; het aanpassen van verkeersin- stallaties; het aanpassen van elektrotechnische installaties; het aanbrengen van picto grammen; het aangeven van vluchtroutes; het aanbrengen van een hittewerende bekle ding tegen het plafond van de tunnel; het aanbrengen van te gels tegen de tunnelwanden; het aanbrengen van een verf- systeem tegen de wanden van de uitritten; het repareren van betonnen wanden en stalen stempels ter plaatse van de in- en uitritten. Voor als deze werkzaamheden zijn reeds de volgende over eenkomsten gesloten: voor de elektrotechnische werkzaam heden met GTI Rotterdam B.V. te Rotterdam; aanne mingssom 9.500.000,- (excl. B.T.W.); voor het aanbrengen van de hittewerende bekle ding en het aanbrengen van de tegels met Combinatie Fire Proofing v.o.f., te Hoofddorp, waarin de vennoten zijn'Vogel Spuitbeton B.V. te Zwijn- drecht en Bate B.V. te Hoofd dorp; aannemingssommen ƒ2.900.000,- resp. ƒ1.507.000,- (excl. B.T.W.). De werkzaamheden worden in twee fasen uitgevoerd: de werkzaamheden in de oostbuis worden uitgevoerd in de bouwvakantie plus één week daarna in 1986; 'de werkzaam heden in de westbuis worden uitgevoerd in de met de perio de in 1986 overeenkomende periode in 1987. Gedurende deze perioden wordt de betreffende tunnel buis afgesloten voor het ver keer en worden de werkzaam heden in continu bedrijf uitge voerd. Ten behoeve van een goede onderlinge afstemming tussen de diverse werkzaamheden is de volgende werkvolgorde over de gehele lengte van het gesloten gedeelte opgesteld: demontage bestaande verlich ting en installatiedelen; mon tage doorvoerbuizen; stralen plafond en wanden; repareren beton; aanbrengen hitteweren de bekleding tegen plafond; aanbrengen tegels tegen wan den; montage lichtenlijn en in stallatiedelen; afwerken tegels. De werkzaamheden in de in- en uitritten worden naar ge lang de tijdsplanning en het personeelsbestand het toelaten in de planning ingevuld. Voor alle werkzaamheden tijdens de te werken periode is een zer gedetailleerde planing opge steld. Deze planing wordt elke 6 uur bijgehoudden. Ten be hoeve van het eventueel uitlo pen van bepaalde werkzaam heden, die kritisch zijn voor de totale voortgang van de werk zaamheden, zijn scenario's op gesteld voor alternatieve werkwijzen, opdat de tunnel buis altijd op het afgesproken tijdstip (4 augustus 1986) kan worden opengesteld voor het verkeer. Het werken in een bouwva kantie in continu bedrijf vraagt zowel ten aanzien van- het personeel als ten aanzien van het materieel en de mate rialen de nodige organisatie: Het werklen in de vakantiepe riode houdt in dat het peron- seel van zowel de aannemers als van Rijkswaterstaat hun vakanties buiten deze periode moeten plannen. Het continu werken geschiedt door drie ploegen van 8 uur werken. Zo wel de aannemer als Rijkswa terstaat hebben de organisatie van hun personeel hierop aan gepast. Voor de diverse werkzaamhe den wordt ondermeer het vol gende materieel ingezet: 2 straalunits en 1 reserve t.b.v. straalwerk; 2 spuitunits en 1 reserver t.b.v. aanbrengen hit- tewerkende bekleding; 1 spuit- betonunit t.b.v. betonrepara ties; 2 reparatie-units t.b.v. be tonreparaties; 7 trailers t.b.v. aanvoer materialen; vorkheft rucks t.b.v. aanvoer materia len; hoog- en laagwerkers; werksteigers; mobiele en vaste onderhoudswerkplaatsen; di vers klein materieel. Omdat de toeleveringsbedrij ven in de bouwvakvakanties gesloten zijn of werken met een zeer beperkte bezetting, moet al het benodigde mate rieel en materialen op het werk aanwezig zijn. In 1986 en 1987 moeten onder meer de volgende hoeveelhe den worden verwerkt: 1.800 m' lichtlijnen; 30.000 m' ka bel; 18.000 m2 hittewerkende bekleding; 8.000 m2 tegels. mÊamaaataÊamÊaaÊÊÊÊttÊtÊaaÊm ZZZZZZZ Verkeer Beneluxtunnel -ZïfiZT— slechts via één buis Omleidingsroute i.v.m renovatie Ben eluxtunnel FILE Beneluxtunnel e'Ne'ole.n BnjnenoordtfiTIg Omleiding Beneluxtunnel renovatie Beneluxtunnel SJjuli tot 0aug It De renovatie van Beneluxtunnel '86/ '87 Rijkswaterstaat wil tweede Beneluxtunnel I I I

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 19