Nieuwe Verkeersveiligheidsprijs niet voor hele stad Met gratis suikerspin en eetfestijn 1 Schiedam Noord kent geen komkommertijd RANDSTAD EDITIES IN KRANT Noord gaat feesten Schapen in hun blootje v Stadsblad a Veel evenementen in de zomer Theaterkrant voor de jeugd ff Politienieuws sr Holy wint streek- ontmoeting Gelukkig bruidspaar IIÊÊmÈim Is de hond gevaarlijk? WOENSDAG 25 JUNI 1986 - NR. 50 OPLAGE 38.845, 38e JAARGANG SCHIEDAM Stop lichten, vluchtheu vels, trambanen, ze maken het autorijden in de stad er niet ge makkelijker op. Alle kritiek in eigen huis op het wegennet ten spijt heeft Schiedam het daarmee toch maar voor elkaar ge kregen: de uitgekiend aangelegde obstakels bleken goed genoeg voor de A.N.W.B.-vei- ligheidsprijs 1986 in de klasse 50.000 tot 100.000 inwoners. Wild De PKO-laan: gevaarlijk... SCHIEDAM Een koe die geen melk geeft, maar limonade - zoiets kan al leen bij Jeugdland. Het jaarlijkse kinderspektakel Jeugland staat dit jaar in het teken van de middeleeuwen. Joop van Broekhoven bij de schandpaal. Riet Immerzeel, Luub Hafkamp en Lulu en Joeri gaan Stiekum land 1986. naar Groenland tijdens Jeugd- ZAZOE Spljkertulnpak Cars, nu 65,- SCHIEDAM Schiedam Noord is vastbesloten de komkommertijd dit jaar geen kans te geven. De SSSN (St. Samenlevings opbouw Schiedam Noord) organiseert in de vakantie een groot aantal aktivitei- ten. EEN KOMBINATIE VAN 40 LOKALE HUIS-AAN- HUISBLADEN IN ZUID HOLLAND MET EEN WEKELIJKSE TOTAAL OPLAGE VAN RUIM 1,2 MILJOEN EXEMPLAREN VAN 22 PAGINA'S PKO-laan is het beu Helemaal onverwacht kwam dat niet voor de meeste stadgenoten. „Geen wonder, je kan im mers nauwelijks vooruit komen hier", is een veel gehoorde spontane reaktie op dat feit. Vandaag werd het bij de prijs behorende kunstwerk in de hal van het stadskan toor onthuld. Wethouder Chris Zijdeveld kan voort aan alle spotters en klagers naar dit symbool van „het doel heiligt de middelen" verwijzen. Maar ook de stille mokkers kunnen om het 70 kilo zware plastiek van B.A.F. van Zan ten nauwelijks heen. „Eigenlijk wel prettig. De kans is zo des te groter, dat Zijde veld er zelf ook zijn hoofd eens tegen stoot", lijken de be woners van de Professor Ka- merlingh Onneslaan te den ken. Want juist deze week stuurden zij de wethouder een brandbrief over de onveilige verkeerssituatie in hun straat. „Het komt aardig uit, maar het is toch toeval, dat die brief in de bus rolt bijna op de dag van de prijsuitreiking", vertelt hun woordvoerder. „En nog een ongelukkig toeval ook. Vorige week werd een twaalf-jarig meisje vlak voor haar eigen huis in de P.K.O.-laan aange reden. Die gaat met een gebro ken sleutelbeen en arm een leuke vakantie tegemoet. En daarmee was voor ons alle maal de maat vol. Je kent dat wel, alle buurtbewoners erom heen en gelijk de wildste plan nen maken. Gelukkig was er één dame zo verstandig om voor te stellen, dat we het eerst met een brief en een handtekeningen-aktie moesten proberen. Omdat we snel wilden werken - vergaderingen en kletsen is niet onze stijl - zijn we alleen de bewoners van de P.K.O.- laan zelf afgeweest. Die zien tenslotte de dingen voor hun ogen gebeuren iedere dag. We hebben zo 164 handtekeningen verzameld, maar die staan dan wel voor een veel groter aan tal: de bewoners van alle zij straten zijn het van harte met onze aktie eens". „Over de prima-geasfalteerde P.K.O.-laan, vertelt hij," wordt met bloedstollende snel heid geraced. Remmen, als er een automobilist uit een zij straat van rechts komt, is niet meer mogelijk. De dan noodzakelijke uitwijk manoeuvres, vaak links langs de vluchtheuvels heen, hebben zo al voor een heleboel onge vallen gezorgd". Mogelijkhe den om die onveilige situatie op te lossen, zijn er, vinden de buurtbewoners, meer dan ge noeg. Zelf zouden ze het liefst bij alle oversteekplaatsen stop lichten zien. Als dat te duur wordt, vinden ze haaks naar beneden afgekapte drempels (waar niet tegen in te rijden valt) een goed alternatief. De bewoners hebben in de brief, Chris Zijdeveld be wust niet aan de verkeers- veiligheidsprijs herinnerd. Dat doet het plastiek im mers al elke dag. Misschien een geluk dat het beeld maar een wisselprijs is... Jarig Jeugdland pakt extra uit haalt tussen 30 juni en 18 juli nog meer leuke attri buten van stal: een spek gladde zeepbalk boven 18.000 liter water, een schandblok en een com pleet circus, om er maar een paar te noemen. Tien jaar Jeugdland in de wijken is voor Joop van Broekhoven en Riet Immer zeel reden om de aanstaande zomervakantie eens flink uit te pakken. Met bekende ingrediënten als films, crea tiviteit en sport spel, maar ook met nieuwtjes als schildersezels, marionetten en een middeleeuws eetfes tijn waaraan reuzenlepels en -vorken te pas komen. Jeugdlands tweede lustrum begint maandag 30 juni op het stadserf met het bekende „familiefeestje". Kinderen en ouders kunnen daar klokslag elf uur loco-burgemeester Zij develd met de ambtsketen om het startsein te geven voor drie weken vakantiepret. Zanger Ivo Franklin presen teert deze eerste Jeugdland- dag, die verder wordt opge luisterd door de vuurspuwen de Flying Meatballs en een rock rollshow. Gezien het jubileum, zorgt de Jeugdland leiding voor gratis ballonnen, petten, suikerspinnen en zak jes popcorn. Na dit openingsfeest zet de Jeugdlandtrein zich in bewe ging richting wijken, om pas op 18 juli tot stilstand te ko men op het Excelsior'20 ter rein voor een daverend slot, dat dit keer in het teken staat van middeleeuwse ridders. Op het uitgebreide programma staat weer een hele reeks kin dervoorstellingen. Natuurlijk is het Limburgs Jeugdtoneel weer van de partij en komt ook het marionettentheater van Joost Brugman weer naar Schiedam. Speciale aandacht vraagt coördinator Joop van Broekhoven voor Brugmans „Stiekum naar Groenland show" en voor Circus Bongo, dat aanmerkelijk meer te bie den heeft dan clowns en po ny's. Andere spektakulaire Jeugd land evenementen: het water spektakel waarvoor de deelne mers maar het best droge kle ren kunnen meenemen, de viswedstrijd aan de Polder vaart, het fietscrossen, dit jaar voor het eerst op de wieler baan in sportpark Harga en de fietspuzzeltocht over 15 kilo meter. Ondanks de stijgende prijzen, handhaaft Jeugdland lage toe gangsgelden. Kaartjes kosten nooit meer dan éen gulden, zelfs niet voor het circus. Een volledig programma-overzicht staat elders in deze krant. SCHIEDAM Evenals vorig seizoen, heeft het Passagethea- ter dit jaar speciaal voor de jeugd een theaterkrant ge maakt. Daarin staan alle voor stellingen voor kinderen tus sen 4 en 12 jaar die de Schie- Concessionaire Les Must de Cartier en Van Cleef Arpels fyutf/iei Hoogstraat 50, Schiedam, Telefoon 010-4268919. Koopavond: donderdags. damse theaters in 86/87 ver zorgen. Het belangrijkste theatereve nement voor de jeugd blijft de wekelijkse zaterdagmiddag voorstelling in De Teerstoof. Nieuw dit seizoen zijn de extra programma's met Sinterklaas en Kerstmis. In de jeugd-theaterkrant ver der de aankondiging dat er ook dit jaar weer schminkfes- tijnen gehouden worden in de Teerstoof, waarbij de artiesten een handje helpen als de kin deren moeite hebben met het „kleuren" van hun gezicht. Ook het Passagetheater schenkt komend seizoen aan dacht aan de jeugd met vier grote kindervoorstellingen. Een daarvan is het kinderboe kenbal. Vanaf 28 juni gaat het Passagetheater ook weer re gelmatig op zaterdagmiddag films draaien voor de jeugd. De theaterkrant wordt via alle Schiedamse scholen verspreid. Hoogstr. 23, Schiedam Esprit en Emenuelle dealer. SCHIEDAM Mevrouw A. Dirkzwager-van Zoelen heeft haar bestuurstaken bij de vereniging van geetelijk ge handicapten neergelegd. Zij is voor deze vereniging ruim tien jaar aktief geweest, waarvan 7 jaar als voorzitter. Mevrouw Dirkzwager blijft nog wel werkzaam als secretaris van de stichting Zwakzinnigenzorg Nieuwe Waterweg. Donderdagavond 3 juli is er op het Bachplein een zomerfeest dat in het teken staat van re cordwedstrijden. Wie goed is in zandhappen, hardlopen, lantaarnpaalzitten of taart eten, maakt kans op een ver melding in het Northern Re cords Book. Jong en oud kun nen aan dit evenement mee doen. In het najaar wordt een poging gedaan, de gevestigde records te breken. De recordswedstrijden begin nen om zeven uur. Om negen uur trekken de kinderen met lampionnen door de wijk, voorafgegaan door een draaiorgel. Op het buitenterras van de Blauwe Brug worden vanaf zeven uur hapjes en drankjes geserveerd. Er speelt ook een jazzband. Op vrijdag 22 augustus organi seren de SSSN en de Blauwe Brug een Talentenshow in het wijkcentrum. Naast het optre den van plaatselijk talent zal de avond opgeluisterd worden door een showband. Mensen die menen talent te hebben op welk gebied dan ook, worden uitgenodigd om tot 15 augustus kontakt op te nemen met de SSSN, tel: 4702207. We denken aan: dichters, muzikanten, danser(es)s(en), komieken, playbackers enz. Iedere persoon of groep krijgt de tijd om een demonstratie van dit talent te geven, waar nodig met muzikale ondersteu ning. Iedere deelneem(st)er ontvangt een herinnering en de 6 meest getalenteerden krij gen, naast plaatselijke bekend heid, een optreden aangeboden tijdens de feestavond, ter gele genheid van de open dag op 13 september in de Blauwe Brug. Met deze evenementen is de feestkoek in Noord nog lang niet op. Voor de thuisblijvers wordt een speciale „breng uw woonomgeving in beeld" wed strijd gehouden. Wijkbewoners mogen het thema wonen en leven in Schiedam-Noord op allerlei wijzen in beeld bren gen: fotografie, film, dia's. Op 13 september worden de in zendingen tentoongesteld in de Blauwe Brug. De winnaars krijgen een kadobon. SCHIEDAM Doordat een personenauto met aanhanger de weg blokkeerde, is het ver keer in de Beneluxtunnel vrij dagmiddag enige tijd gestremd geweest. Na een klapband was de auto gaan scharen en dwars op de rijbaan tot stilstand ge komen. De wagen, die een vrachtje tegels vervoerde, bleek honderd procent overbe- laden. Het voertuig moest worden weggesleept. De be stuurder kreeg een bekeuring. Een „inbreker" liep bij het Wat er verder nog in Noord te doen is: de bouwspeelplaats voor de jeugd, geopend tot en met 12 juli; een zomerkamp voor de jeugd met als bestem ming Terschelling (van 25 juli tot en met 1 augustus) en een welzijnsmarkt op 13 septem ber. Inlichtingen over deze ak- tiviteiten: SSSN, telefoon 4702207. verlaten van een benzinesta tion aan de Vlaardingerdijk pardoes in de armen van de politie. De man, een 40-jarige inwoner van Klundert, was plotseling zonder benzine ko men te staan. Hij had gehoopt aan de Vlaardingerdijk wat brandstof te kunnen tanken. Een compressor (waarde 8000 gulden) is dit weekeinde gesto len bij een bezinestation aan de Nieuwe Mathenesserstraat. De in een betonnen voet ver ankerde compressor werd waarschijnlijk met een vracht auto afgevoerd. SCHIEDAM Na tien jaar krijgt Jeugdland zijn eerste officiële expositie. Om het tweede lustrum van het jaarlijkse kinder feest voor veel Schie damse jongens en meisjes hun enige vakantie te vieren, wordt in januari in het Stedelijk Museum een kleine tentoonstelling ge houden. Behalve allerlei sport- en spelmateriaal en door kin deren vervaardigde Jeugdland-souveniers, zul len er vooral veel foto's te zien zijn. De meeste zijn gemaakt door coördinator Joop van Broekhoven, die elke zomervakantie weer vele meters diafilm vol schiet van zij zich kostelijk vermakende publiek. Jeugdland is al ouder dan tien jaar. Het jubileum geldt dan ook alleen de wijkgerichte opzet van het kinderspektakel, dat voor dat het op toernee ging door de buurten, altijd ge houden werd in sporthal Margriet. Die formule bedacht en uitgevoerd door de club- en buurthui zen werd door Van Broekhoven veranderd omdat lang niet de hele Schiedamse jeugd zo aan zijn trekken kwam. Er waren voornamelijk kinderen uit Groenoord te vinden; voor anderen was de sporthal gewoon te ver. Bovendien: veel ouders za gen de Margriethal als een ideale mogelijkheid hun zoon of dochter een poosje te „stallen". Geheel onbe doeld fungeerde Jeugd land op die manier als crè che, vaak voor kinderen die zich er helemaal niet thuis voelden. Jeugdland heeft in de loop der tijd niet alleen een an dere formule gekregen. Ook het programma on derging voortdurend wijzi gingen. Van een nogal verplicht (een maandje) kinderen bezighouden, werd het steeds meer een pretmachine van niveau, waar culturele onderdelen als ballet en toneel niet meer weg te denken zijn. Volgens wethouder Luub Hafkamp (Welzijn) heeft het Schiedamse Jeugdland in de loop der jaren zelfs een peil bereikt waar an dere gemeenten nog iets van kunnen leren. Van Broekhoven is be scheiden genoeg omdat compliment niet geheel op zijn eigen conto te schrij ven. Zijn vaste medewerk ster Riet Immerzeel deelt in de lof en daarnaast is er de kern van zo'n 25 vrij willigers die de machine met veel creativiteit draai ende houden. Zorgen dat kinderen zich vermaken is moeilijker dan je denkt. Van Broek hoven: „Medewerkers die niet kunnen improviseren vallen vanzelf door de mand. Maar heb je er één die zegt, hé, 't gaat waaien; we gaan windmolens ma ken, dan is dat een goeie" T ','S S: Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 1