ZELFSTANDIG WONEN OUDEREN EEN BEWUSTE KEUS WERK AAN DE KAMELEON m CENTRAAL ALARMERINGSSYSTEEM AANVULLING OP TELEFOON ZWEMVIERDAAGSE STAAT VOOR DE DEUR WERKZAAMHEDEN VOORDELEN De Gemeente Schiedam voert een beleid dat erop gericht is ouderen zo lang en zelfstandig mogelijk thuis te laten wonen. Hiertoe heeft Schiedam verschillende woonvormen die geschikt zijn voor bewoning door ouderen. Onderscheiden worden hierbij serviceflats, aanleunwoningen, verzor gingstehuizen, en bejaardenwoningen die voldoen aan een aantal specifie ke eisen, daarnaast is hierbij de aanwezigheid van dienst- en hulpverle ning in de direkte omgeving zoals gezondheidszorg, lichaamsverzorging, recreatieruimte van belang. PAGINA 3 Het Emmaflat en het Nieuwlandflat hebben een centraal alarmeringssysteem. Via de centrale bij de O.N.S. (inzet) wordt in geval van nood een nabuur gewaar schuwd. Achter het dienstencentrum „De 4 Mo lens" staan twee flats met specifieke be jaardenwoningen (168). Dit zijn de zgn. Emma- en Nieuwlandflat aan de Burg. Stulemeyerlaan en de Burg. Gijsenlaan. Deze flats zijn enige tijd geleden gereno veerd opgeleverd en voldoen aan de te genwoordig gestelde eisen. Binnenkort wordt de omgeving rondom de flats opge knapt. Met één van de bewoners in het Nieuw landflat praatte Stadserf onlangs. In het bijzonder ging het gesprek over het Cen traal Alarmeringssysteem, één van de voorzieningen die bij het zelfstandig blij ven wonen van ouderen uitkomst biedt. Het centraal alarmeringssysteem werkt vrij eenvoudig en snel. In de woning zijn in de woonkamer, slaapkamer, keuken, dou che en/of toiletruimte alarmkontakten aangebracht. Trekt de abonnee die hulp nodig heeft aan één van de koordjes dat bevestigd is aan het alarmkontaktpunt of drukt hij/zij om het medaillon dat om de nek hangt dan gaat in het dag en nacht bemande Bewakingscentrum van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam een alarmsignaal. De centralist die het signaal ontvangt zorgt ervoor dat direkt één van de nabuurhulpen gebeld wordt. Hulpver lening komt dan snel op gang. Wanneer de nabuurhulp bij de hulpvrager komt, wordt een z.g. herstelknop ingedrukt, een teken voor de centralist dat de hulpverle ner er is. Op dat moment houdt de be middelende rol van de Openbare Nutsbe drijven op. Elke woning in Schiedam kan in principe aangesloten worden op het Centraal Alarmeringssysteem. Voor meer informatie over het Centraal Alarmerings systeem, Openbare Nutsbedrijven Schie dam. Telefoon 4622222. Sinds april van dit jaar wordt de openba re basisschool „de Kameleon" in Nieuw- land hard aangepakt. We hebben het dan niet over een strengere manier van lesge ven, maar over de uitbreiding en verbouw van het schoolgebouw. De nieuwe wet op het basisonderwijs gaat uit van de huisvesting van een basis school (vroeger kleuter- en lagere school) in één gebouw. De kleuterafdeling kan echter niet in het huidige schoolgebouw aan de Thorbeckesingel worden onderge bracht. Daarom is een plan gemaakt om het gebouw uit te breiden en gedeeltelijk te verbouwen. De uitbreiding omvat het bouwen van een gemeenschappelijke ruimte, een speello kaal voor de jongste kinderen, een sten cilruimte, een personeelsruimte en enige nevenruimten. Ook komt er een aparte speelplaats voor de jongste kinderen met zandbak en speeltoestellen. In het bestaande schoolgebouw wordt een aantal lokalen geschikt gemaakt voor het lesgeven aan de jongste kleuters. Te gelijkertijd worden de was- en kleedruim ten van het bij de school behorende gym nastieklokaal aangepast aan de huidige eisen. De plannen zijn door de dienst gemeente werken in overleg met de afdeling onder wijs en het team van de school ontwik keld. Er komt nu een einde aan de toe stand dat de kinderen zijn verdeeld over twee gebouwen. Alles onder één dak biedt voor leerkrachten en leerlingen veel voordelen. In april is met de bouw gestart. Naar ver wachting zullen de nieuwe ruimten na de herfstvakantie van dit jaar in gebruik kun nen worden genomen. In haar gerieflijke woning aan de Burg. Gijsenlaan vertelt een nu 76-jarige be woonster de vele voordelen en enige na delen die ze ondervindt van het wonen in dit stadsgedeelte. Zo'n 14 maanden gele den verhuisde ze van de Mgr. Nolenslaan naar de Gijsenlaan. Een grote stap waar aan ze zeer aan moest wennen. Wonen bij een winkelcentrum vond ze toch wel aan trekkelijk. Aan de Gijsenlaan is het wat stil. Trappen lopen ging bijna niet meer. Nu kan ze met de lift haar woning op de tweede verdieping makkelijk bereiken. Bovendien geven de centrale, collectief op gas gestookte, verwarming en de op alle radiatoren aangebrachte thermostati- sche radiatorkranen meer comfort in haar goed geïsoleerde huis. „Je kan zelf per vertrek de warmte regelen". Ondanks de stilte om haar heen, vermaakt ze zich pri ma. Leuke kontakten met de buren, brei en, haken en verdiepen in de astrologie en astronomie verdienen haar voorkeur. Voor haar was de keus zelfstandig te blij ven wonen een gemakkelijk een bewuste keus. De vrijheid en ruimte die ze nu heeft wil ze in principe niet meer inleveren. „Ik wil mijn eigen leven op mijn eigen manier graag regelen en inrichten", vertelt ze verder. Een uitkomst voor haar bij het zelfstandig wonen is ook het Centraal Alarmeringssysteem. „Een goede aanvul ling op de telefoon", vindt de Cas-abon- nee. „De abonnementskosten wegen voor mij zeer zeker op tegen het gevoel van een verhoogde veiligheid thuis". Pas één keer heb ik er gebruik van hoeven maken. Een duizeling noodzaakte mij via de alarminrichting hulp in te roepen. In deze situatie kwam het belang naar boven drij ven om tenminste drie nabuur te hebben. De derde nabuurhulp bleek bij alarmering thuis te zijn. Binnen een kwartier stond ze voor mijn neus. De dokter kon gelijk ge beld worden. Ik was er niet meer toe in staat. „Een keer heb ik abusievelijk het alarm systeem in werking gesteld". Ik veronder stelde dat ik aan het koord trok van mijn schemerlamp. Binnen drie minuten stond mijn buurvrouw voor de deur. „Ach, die dingen kunnen gebeuren". Je ziet het sy steem werkt prima". Straks komt mijn hulp van de Stichting Gezinsverzorging, ook één van de voorzieningen waarover ik zeer tevreden ben", aldus een van aange sloten abonnees op het Centraal Alarme ringssysteem. De uitbreiding en verbouwing van De Kameleon is in volle gang. In bad Groenoord wordt van maandag 18 augustus tot en met donderdag 21 augus tus weer de jaarlijkse Nationale Zwem- vierdaagse georganiseerd. Het is de be doeling om gedurende vier avonden tel kens een afstand van 500 meter te zwemmen, dus in totaal 2.000 meter. Voor kinderen tot en met 10 jaar bestaat de mogelijkheid om per avond 250 meter te zwemmen, dus totaal 1.000 meter. De af te leggen afstand behoeft niet zonder onderbreking te worden gezwommen. Men mag tussentijds uitrusten, doch het water niet verlaten. Voor de zwemvierdaagse is Bad Groen oord opengesteld van 17.30-20.00 uur. Gedurende deze uren kan men starten voor de te zwemmen afstand. Ouderen raden wij niet aan te starten tijdens de „piekuren", maar wat later (rond 19.00 uur). Ook bij slecht weer gaat het zwem men gewoon door. Het water is ver warmd. Kan men niet alle dagen dan is het mogelijk om één avond dubbel te zwemmen, met uitzondering van de maandagavond. De deelnemerskosten zijn in de voorver koop tot en met zondag 17 augustus: 5,- (all-in). Met ingang van maandag 18 augustus: 6,- (all-in). ledereen die de zwemvierdaagse vol brengt ontvangt een bronzen, zilveren, gouden of gouden medaille met cijferin- skriptie, al naar gelang het aantal keren dat men heeft deelgenomen. Bij het in ontvangstnemen van de medaille op de laatste avond moet de laatstbehaalde me daille worden getoond. N.B.: alleen de laatste avond worden er medailles uitge reikt. Aanmelden: Deelnemers kunnen al vanaf heden een inschrijfformulier afhalen bij de voorver koopadressen: Bad Groenoord, Zwembad Zuid en de VVV. Op deze adressen wor den dan de deelnemerskaarten uitge schreven. Bewaar deze kaart goed want elke avond dat men deelneemt moet deze „watervaste" kaart worden getoond. Nader informatie kunt u krijgen bij het Bureau Sportzaken 4260500 toestel 287.

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 19