Introductie Ro-Ro- vervoer op de Rijn: PJ Rij-op/rij-af-containerschepen: Lichtschip als visrestaurant Goedkoper HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 2 JULI 1986 PAGINA „We weten méér van de intieme plekken van de maan dan van de zeebodem" heeft ooit een onderzoeker vertwijfeld uitgeroepen. Inder daad is het een frustrerende gedachte dat het grootste deel van het aardoppervlak onder water staat. Wij lopen rond op dat een-derde deel van de aardbodem waar men het hoofd nog boven het oce aanwater kan houden, maar we wéten dat de zeespiegel rijst! We weten inmiddels óók dat het on der de zeebodem bol staat van de mineralen. Gevaarlijk Robots Moonpool Records op de Vogeltrekroute Op de korte vaarroutes varen al tientallen jaren ferries: schepen waar auto's, trucks en allerlei rollend materi aal via de voor- of achterkant zo naar binnen kunnen rijden. Maar de enorme groei in deze 'rij-op/rij-af- vaart' kwam pas op gang na de eerste oliecrisis toen vooral de landen in het Midden-Oosten plotseling be schikten over enorme hoeveelheden geld die zij wilden investeren in de modernisering van hun economie. Efficiënter Verbouwen Met de zeescheep vaart als voorbeeld, heeft de binnenvaart op de Rijn, zomer 1985 kennis gemaakt met een nieuwe transport-techniek, het vervoer per bin nenvaartschip van trailers, of ander rol lend materieel in een wekelijkse lijndienst van Rotterdam naar Mannheim en terug. Na de voltooide verbou wing is de 'Vera' perfect uitgerust voor een nieuwe vorm van transport, ro-ro- vervoer op de Rijn. Duikwerkschepen: technische hoogstandjes Wat er eveneens in de zeebo dem zit - en daar lopen wij westerlingen het meest warm voor - zijn gas en olie. Sinds we dat weten hebben we ons serieus op de myste- rieze onderwater-wereld van rog en octopus gestort. Duikerklokken, research-on- derzeeboten, op afstand be stuurbare mini-onderzeeboot jes en aan grote druk gewend zijnde duikers, bevolken in ongeëvenaarde aantallen die onderwater-wereld, waar een rechtgeaarde zeeman liever bovenop wenst te blijven. Het onderwater-werk ten be hoeve van de offshore-indus trie is gevaarlijk. Zomer en winter gaat het door op diep ten waar wij mensen niet voor zijn gebouwd. Toch moeten er afsluiters worden behandeld, poten van booreilanden wor den geïnspecteerd en de meest uiteenlopende onderhouds werkzaamheden worden ver richt. Ontegenzeggelijk heeft de he dendaagse offshore-industrie veel te danken aan de beide wereldoorlogen. Sonar - een soort radar voor onder water - is een vinding uit die periode. Tegenwoordig in onder meer uitvoeringen als de „side scan ning sonar" die een driedi mensionaal beeld kan geven' van voorwerpen op de zeebo dem, hetgeen in het troebele Noordzeewater met een came ra niet goed mogelijk is. De kleine - op afstand bestuurde - onderzeebootjes zijn ontwik keld in de mijnenbestrijding. Met televisiecamera's kunnen deze onbemande onderzeeërs inspectiewerk onder water verrichten. Al die activiteiten onder wa ter, met op afstand bediende robots en échte duikers van vlees en bloed, stellen aparte eisen aan de schepen, die voor deze operaties worden ingezet. Bijvoorbeeld het laten zakken van een duikerklok over de zijkant van een schip, kan bij zeegang tot de grootste moei lijkheden leiden. Door het slingeren en stampen van het schip kunnen kwetsbare voor werpen tegen de wand van het schip slaan en daardoor ern stig beschadigen. Bovendien is het moeilijk om voorwerpen die overboord hangen nauw keurig te behandelen. Tenslot te is van groot belaiïg dat een hulpschip tijdens duikoperaties precies op dezelfde plaats kan blijven liggen, ook als de diep te waarop moet worden ge werkt, het uitzetten van één of meer ankers niet of zeer moei lijk uitvoerbaar maakt. Om het behandelen van duik- toestellen te vergemakkelij ken, hebben scheepsbouwers de 'moonpool' uitgevonden. Het voordeel van zo'n bodem loze schacht in de midscheeps is dat men - beschermd tegen buiswater en overige bijpro- dukten van weer en wind - de toestellen kan behandelen, er omheen kan lopen en rondom op het dek voldoende steun vindt voor allerhande hijs- en werktuigèn. Het exact handhaven van de positie van het schip is tegen woordig mogelijk, dankzij zeer nauwkeurige navigatie-syste- men, werkend met radioba kens of met satellieten, en het toepassen van boegschroeven en zijwaartse schroeven in het achterschip, die - samen met twee 'normale' schroeven voor de voortstuwing - in staat zijn een schip precies op de plaats te houden. In de jaren 1981/1985 heeft de Scheepswerf 'De Hoop' te Lo- bith vijf duikwerkschepen ge bouwd, die zijn ontworpen ten behoeve van duikoperaties tot op een diepte van 450 meter. Computer gestuurd dynami sche positioneer systemen - ge koppeld aan drie zijwaarts werkende schroeven vóór plus twee stuurschroeven achter, alle met verstelbare bladen - zorgen er voor dat de diesel- elektrisch aangedreven sche pen in staat zijn om, zelfs in stormachtig weer bij wind kracht 8, in dezelfde positie te blijven. Om tot het juiste ont werp en vermogen te komen, zijn uitgebreide tank-test uit gevoerd door het Maritiem Re search Instituut Nederland (MARIN) te Wageningen. Deze schepen zijn bestemd om langdurig zelfstandig op zee exploraties te ondersteunen in afgelegen gebieden zoals in de Beaufort Zee, in het hoge noorden van Canada. De sche pen zijn voorzien van een heli- copter-dek en van uitgebreide brandblus- en reddingmidde len, zoals een speciale redding boot met overdrukcapsule voor twaalf duikers en vier zelf-richtende, vuurbestendige reddingboten. De Nederlandse exportkampi oen op scheepsbouwgebied, de Werf Damen in Gorinchem, heeft een oceanografisch on- derzoekvaartuig gebouwd voor de Rijkswaterstaat, Directie Noordzee. Het bergt alle eigen schappen in zich van een handzaam duik-hulp-schip, maar is - omdat het niet we ken lang in de eenzaamheid van de oceaan hoeft te opere ren - wat eenvoudiger uitge rust. Om nauwkeurig op één plaats te kunnen blijven, is dit schip, de 'Mitra', uitgerust met vier scheepsschroeven die ook ver stelbare bladen hebben. Het positie houden van dit soort schepen wordt niet meer overgelaten aan mensen - die werken te onnauwkeurig. Computergestuurde, zoge naamde 'dynamic position'-sy- stemen controleren de naviga- tiegegevens en bepalen aan de hand daarvan welke schroef of welk roer moet worden bij gesteld. Zelfs kan een tevoren ingesteld traject nauwkeurig worden afgelegd, waarbij de computer ook rekening houdt met de zeestromen, wanneer de gegevens daarover in de computer zijn ingevoerd. Er zijn alweer records te melden op de Vogeltrek route, de kortste noord zuid-verbinding over de Oostzee tussen Dene marken en West-Duits- land. in het eerste halfjaar van 1985 werden op de rou te Rodby en Puttgarden 2.6 miljoen reizigers ge registreerd, 11,5 meer dan in de vergelijkbare periode vorig jaar. Waarschijnlijk wordt dit jaar voor het eerst het aantal van zes miljoen passagiers overschre den. Kopenhagen, de Deense hoofdstad, heeft er een zeer bijzonder visrestau rant bij, een voormalig lichtschip, dat is afge meerd op de hoek van de Sankt Annae Plads en Nyhavn, het oude zeemanskwartier. Het schip dateert uit 1916 en deed vroeger dienst nabij het eiland, Laese, voor de oostkust van Noord-Jutland. Het is nu een onderdeel van het bekende Hotel 71 Nyhavn, dat geves tigd is in een voormalig pakhuis en in de Deense hoofdstad een grote po pulariteit geniet. De nieuwe trend in de vaart op Midden-Oosten meest economische methode lijkt te zijn: het midscheeps- doorsnijden van de romp en het vervangen van het ro/ro-' voorschip door een langer cel lulair gebouwd voorschip. De dure investering van de op klapbare oprijbrug in het ach terschip waarover alle zwa re rollende lading het schip in moet en de versterkte rij- dekken blijven op deze wijze behouden, terwijl het meren-' deel van de vrachtruimte, in clusief het bovendek van het oorspronkelijke ro/ro-achter- schip, kan worden ingenomen door containers die vertikaal kunnen worden geladen en gelost. Terwijl op de korte rou tes, zoals over de Noordzee, een uitbreiding avn de ro/ro- schepen plaatsvindt bijvoor beeld de nieuwbouw van de Olau-Line en vèr gevorderde plannen van de Stoomvaart maatschappij Zeeland en van Noordzee Veerdiensten wint het containerschip het op- de lange afstanden. Nederland's grootste rederij,' de Nedlloyd, heeft in de jaren 1977-1979 vier ro/ro-schepen met containercapaciteit laten bouwen, de 'Nelloyd Rotter dam' en 'Nedlloyd Rochester' met vier rijdekken, alsmede de 'Nedlloyd Rouan' en 'Ned lloyd Rosario' met drie rijdek ken. De 'Nedlloyd Rotterdam' en de 'Nedlloyd Rochester' kunnen 248 traileers en 902 standaardcontainers (TEU) meenemen, de 'Nedlloyd Rou an' en de 'Nedlloyd Rosario' hebben ruimte voor 176 trai lers en 1047 TEU-containers. De plannen om de container capaciteit van de schepen uit' te breiden zijn in een gevor derd stadium. En dat betekent weer werk aan de winkel voor de werven. Fyrskib 71 Nyhavn, de naam van het nieuwe visrestaurant, is geo pend van 11.00 - 23.00 uur voor kleine hapjes en van 17.30 - 23.00 uur voor het grote werk. Terwijl de infrastructuur nauwelijks gereed was kwam een enorme stroom van materieel op gang naar de Golf-staten. Gevolg: de schepen konden in het begin hun lading bijna niet kwijt en was het eenmaal ge lost dan kwam die lading niet verder dan de kade. Wat nodig was dat waren trailers voor binnenlands vervoer en laad- en losfaciliteiten. Die behoef ten werden beide in één klap opgelost door de lading met trailer en al op het schip te rij den, en dit geheel op de plaats van bestemming zelf weer de kade op te plaatsen. Het rij-op- /rij-af-schip tot dan wereld wijd in gebruik als veerschip voor de korte afstand bleek dè oplossing. In het Engels spreekt men van 'roll-on, roll- offvandaar de afkorting 'ro/ro'-schip. Behalve trailers met lading voor bestemmingen op enige afstand van de havens, be stond de vracht ook uit bulldo- zers, draglines en vrachtwa gens om te worden ingezet bij de aanleg van onder andere... goed geoutilleerde havens met containerterminals. Kortom: de ro/ro-schepen, bij uitstek geschikt voor gebieden waar wèl wegen maar nauwelijks goed uitgeruste havens voor handen zijn, lenen zich bij uit stek voor de aanvoer van ma terieel om het gebied te ont sluiten en maken dus op den duur zichzelf overbodig als de havens eenmaal klaar zijn. Want, per hoeveelheid vracht gemeten, zijn containersche pen veel efficiënter dan ro/ro- schepen, vooropgesteld dat het schip uitsluitend havens met moderne containerterminals hoeft aan te lopen. De lange doorlopende dekken van het ro/ro-schip maken de tussen dekken slechts bereikbaar voor trailers of vorkheftrucks. Het lade van containers in de romp vraagt dus onevenredig veel werk. Bij een vol-contai- ner-schip kunnen de walkra- nen de standaardkisten direct uit het ruim grijpen of erin la ten zakken. Terwijl bij een ro/ro-schip de romp horizontaal is onderver deeld, namelijk door de rijdek ken, is een containerschip ver tikaal onderverdeeld in schachten, die onderling wa terdicht van elkaar zijn ge scheiden. Men noemt dit 'cel lulaire' bouw. Wijzigt de situa tie zich in een vaargebied zoals in het Midden-Oosten, dan is het begrijpelijk dat reders graag hun ro/ro-capaciteit zo veel mogelijk ombouwen voor containercapaciteit: het laden gaat doélmatiger en het varen is veiliger. Bij diverse rederijen bestaan dan ook plannen om hun ro/ro-schepen voor de lange afstand te verbouwen. Dat is op verschillende manieren tot stand te brengen, maar de WDUOIU «KM» Bij het Havenbedrijf .Quick Dispatch' in de Eemhaven te Rotter dam worden de als re gel van overzee aange voerde trailers, via een speciale steiger aan boord van het tot roll- on/roll-off-schip ver bouwde m.s. 'Vera' ge reden en na een reis van zestig uur in Mann heim op dezelfde ma nier gelost. De terug reis met de stroom mee duurt de helft korter! De lijndienst wordt uitgevoerd door 'Rhine Ro-Ro Service', waarin een Nederlandse on derneming en een Duits be drijf samenwerken. Het initiatief voor deze trans portmethode is van de Rotter dammer J. P. G. Kuipers, die na twee jaar van intensieve voorbereidingen, Interrijn- Harms Automobieltransporten BV in Rotterdam en Rhenania Schiffahrts Speditions GmbH in Mannheim als part ners bij elkaar heeft gebracht. Het Nederlandse bedrijf heeft het binnenschip 'Vera' na een verbouwing van zeven miljoen gulden op een werf in Hardinxveld ingezet voor roll-on/roll-off-vervoer. De Duitse binnenvaartrederij Rhenannia één van de grootste in de Bondsrepubliek breidde de dienst in sep tember uit met de eveneens verbouwde 'Dynamica'. Het is verder de bedoeling dat in november 1985 aan beide schepen een duwbak wordt gekoppeld, waardoor de laadcapaciteit op 72 trai lers van 12 meter wordt ge bracht; 40 trailers op het schip en 32 op de duwbak. De duwbakken worden in, Mainz afgemeerd en gelost en motorschepen varen door de naar Mannheim. Op de terug reis naar Rotterdam formeren ze in Mainz met de bakken weer duw-eenheden. Zodra de aanpassingen van een roll-on/roll-off-steiger van de veerdienst Rotterdam Hull van North Sea Ferries in Europoort voltooid zijn, nemen de schepen van Rhine Ro-Ro- Service ook in de Beneluxha- ven trailers en andere voertui gen aan boord. Een trailerdienst per schip is tien tot twintig procent goed koper dan over de weg. Ver voer over water kent boven dien niet de beperkingen van het wegtransport, zoals rit- machtigingen, gelimiteerde rij tijden en rij-verboden in de week-ends. Daar staat tegenover dat de reis per schip langer duurt. De nieuwe dienst concen treert zich daarom op trai lers met goederen, die niet sterk aan tijd zijn gebonden, op ladingstukken met ab normale afmetingen en op tankwagens met gevaarlijke stoffen. Voor het vervoer van trailers, die onderweg moeten worden gekoeld of verwarmd, be schikken beide schepen over electrische aansluitingen. Zowel voor de heen- als de te rugreis zijn de verwachtingen over het aanbod van vracht bemoedigend. Voor lading richting Rotterdam kan de lijndienst ook rekenen op het vervoer van voor de export bestemde landbouwtractoren. Vorig jaar heeft Interrijn- Harms een roll-on/roll-off- dienst voor nieuwe personen auto's geopend tussen Keulen en Vlissingen, eveneens met verbouwde binnenvaartsche pen. Het initiatief van Rhine Ro- Ro-Service is één van de teke nen dat de binnenvaart steeds belangrijker wordt in het ver voer van en naar het achter land.

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 17