Enige remedie: met wortel en tak uitroeien Eerste paal voor moderne wasserij Eigen collectie te kijk in Stedelijk Museum LlO K mnwEEKENMOorvESmmm 2?5 22?° 3?5 1495 RANDSTAD EDITIES IN KRANT Blauwe trein toont karakter sblod wmm ui. m Geen kruid tegen gewassen Cursussen voor vrouwen Geitenshow Caroline Vis op weg naar tennistop Doorgaand verkeer gestremd Jeugdland verschalkt visjes loxers op wielerbaan m Schenking-en vergroten bezit SCHIEDAM De gevreesde iepziekte die een stad in één klap van honderden bomen kan beroven, bedreigt Schiedams groenvoorzieningen. Om te voorkomen dat de ziekte zich ver spreid, zijn al zeker 50 bomen geveld en laar komen er ten minste nog enkele tientallen bij. Aanvankelijk leek de .chade zich te beperken ;ot de Parkweg, maar el- lers zijn ook al bomen langetast: in Thurlede, bij iet sportcomplex van PPSC/SFC, in de Fokker straat, in Groenoord, langs de Woudweg en de Harre- weg. Zieke exemplaren zijn ook al waargenomen langs rijksweg 20. Explosie Kever Bloed SCHIEDAM Geduren de de maanden juli en au gustus wordt in het Stede lijk Museum van Schie dam een gedeelte van de eigen collectie getoond. Naast Schiedamse stadsge zichten uit verschillende eeuwen en archeologische en historische voorwerpen is de permanente opstel ling van het Nationaal Gedistilleerd Museum te bezichtigen. [k o:TTrr?<i Depot EEN KOMBINATIE.VAN 40 LOKALE HUIS-AAN- HUISBLADEN INZUID- HOLLANDMETEEN WEKELIJKSE TOTAAL OPLAGE VAN RUIM i,2 MILJOEN EXEMPLAREN VAN 16 PAGINA'S Nieuwe WOENSDAG 9 JULI 1986 - NR. 54 OPLAGE 38.845, 38e JAARGANG tisjt 4. Iepziekte bedreigt Schiedam Onmiddellijk rooien, zegt Rijkswaterstaat/Staatsbos beheer. Met angst in het hart hanteert plantsoenen dienst de zaag. Hoe lang nog, voordat de ziekte ook in andere wijken toeslaat? Alleen de iepen in het cen trum en het zuidelijk stadsdeel zijn nog gevrijwaard - maar net als onder mensen, ver plaatst een ziekte in de natuur zich snel en langs vaak on doorgrondelijke wegen. Volgens het hoofd plantsoe nendienst, W. C. Hoogeweij, is er sprake van een explosieve groei. Om de epidemie in te dammen is er maar één mid del: rooien, want geneesmid delen bestaan er tegen deze ziekte niet. De iepen langs de Parkweg zijn inmiddels allemaal opge geven. Het zal jaren duren voordat deze anders zo scha duwrijke laan in het Beatrix- park weer door volwassen bo men wordt omzoomd. Een dra ma, aldus Hoogeweij. Bij een vorige uitbarsting van de iepziekte, zette plantsoe nendienst wilgen tussen de ie pen. Die maatregel, genomen om het groenbestand wat min der kwetsbaar te maken, bleek niet afdoende. Een zieke boom steekt zijn soortgenoten aan, of er nu „vreemdelingen" tussen hen in staan of niet. Iepziekte wordt veroorzaakt door een schimmel in de voed- seltransportbaan. Die baan, vergelijkbaar met de bloeds omloop in het menselijk li chaam, raakt door de schim mel verstopt, met als gevolg dat de boom niet voldoende voedsel krijgt. De bladeren worden bruin en vallen af. Die schimmel kan op twee manieren overgebracht wor den. Door de iepenspint-kever, een insekt dat zijn eitjes in de boom legt, en door onderling wortelkontakt van de iepen. Vooral waar iepen in een rij staan - zoals aan de Parkweg - gebeurt dat laatste vrij gemak kelijk. Er is plantsoenendienst alles aan gelegen, een verdere ver spreiding van de ziekte te voorkomen. De iep is een boom die het in een stedelijke omgeving bijzonder goed doet, en eigenlijk is er voor deze snelgroeier geen alternatief. Met andere woorden: verliest Schiedam zijn iepen, dan wordt het plaatselijk bomenbe- stand letterlijk bij de wortel aangetast. De plataan leek een goede ver vanger voor de iep, en er zijn van die boomsoort inderdaad een flink aantal exemplaren geplant, maar volgens Hooge weij ondergaat de plataan het zelfde lot als de iep zodra de stad er mee vol staat: onmid dellijk steekt dan een ziekte de kop op. Een gemêleerde beplanting is daarom ideaal. Echter: eiken lenen zich niet voor zo'n mi lieu, kastanjes voldoen beter maar vergen te veel onder houd, esdoorns zijn slecht be stand tegen verkeer en bo demverdichting, de populier kan er beter tegen maar mag om dezelfde reden als de iep en de plataan niet in al te gro te aantallen worden geplant. Hoogeweij wil daarom het liefst aan de iep vasthouden. En dat betekent, hoe tegen strijdig het ook klinkt, dat er heel wat iepebloed moet vloeien wil de stad zijn bo men behouden. V TASSEN-ZAKKEN EN KADOPAPIER Benfhuizerstr 29-35, Rotterdam Noord TEL 010-4660200 zat gesloten Leden van de Visilorsclub krijgen 10% korting De Rotterdamse wethouder Vermeulen slaat de eerste paal voor het nieuwe bedrijfspand van de Nedlin Groep in de Spaanse Polder. SCHIEDAM/ROTTERDAM In de Spaanse polder is eind vorige week een begin ge maakt met de bouw van een dienstverleningscentrum voor de gezondheidszorg. De eerste paal voor dit com plex, dat wordt ingericht voor gespecialiseerde textielverzor- ging, werd geslagen door de Rotterdamse wethouder Pim Vermeulen. Opdrachtgever is de Nedlin Groep, die op dit adres de in Rotterdam en Schiedam geves tigde wasserijen Borgh en Nij- man onder een dak samen brengt. Het bedrijfspand wordt volge propt met de nieuwste elektro nische snufjes om snel en hy giënisch te kunnen werken. Vooral met het oog op de tex tiel die gebruikt wordt in ope ratiekamers worden bijzonde re voorzieningen getroffen. De bouw zal ruim een half jaar in beslag nemen. Het pand wordt rond februari 1987 in gebruik genomen. SCHIEDAM De iep ziekte is nog een betrekke lijk jong verschijnsel. De ziekte, die menige stedelij ke tuinier in Nederland grote zorgen baart, werd in ons land voor het eerst geconstateerd tijdens de Eerste Wereldoorlog. In die jaren (1914—1918) en de periode daarna von den in Europa grote trans porten plaats, o.a. van hout. De iepziekte, toen al een bekend verschijnsel in België en Frankrijk, kwam met deze partijen hout de grens over. In de stammen bevond zich de iepenspint-kever, een in sekt dat de ziekte van de ene boom op de andere overbrengt. Omdat de iep ook in die tijd al een gewilde stads- boom was en de ziekte veel slachtoffers maakte, werden in Wageningen experimenten genomen met nieuwe iepensoorten. Het klonen van deze soor ten was aanvankelijk suc cesvol, maar jaren later bleek dat iepen die een maal een zekere leeftijd hadden bereikt, toch niet resistent waren tegen de gevreesde boomziekte. Tegen de iepziekte is dus nog steeds geen kruid ge wassen, wat onlangs weer bleek in Amsterdam, waar honderden bomen werden geveld, om er duizenden te sparen. Schiedam ging tot voor kort prat op een ge zond iepenbestand, maar heeft daar inmiddels ook fors de bijl in moeten zet ten. SCHIEDAM „De werk groep VOS (Vrouwen oriënte ren zich in de samenleving) organiseert in september weer twee cursussen: op 17 september start er een VOS-cursus in wijkcentrum „De Erker", Jan van Avenne- straat 32. De duur is 12 weken. De kosten bedragen 30,-. Voor kinderopvang wordt zonder extra kosten gezorgd. Tijd: van 9.00-11.00 uur. In deze cursus worden onderwer pen besproken die door de deelneemsters zelf naar voren worden gebracht. Nadere informatie over deze cursus wordt gegeven op woensdag 10 september, van 9.00-11.00 uur in wijkcentrum „De Erker" of door Marianne van Beers, tel. 4261628 of Lei- da van Grootveld, tel. 4264112. Op 24 september start in Vrou- wenontmoetingscentrum „Bar- rika" een cursus „Hoe zeg je wat je denkt". Deze cursus is bedoeld voor vrouwen die wil len leren zeggen wat ze den ken en voelen en daar ook mee willen leren omgaan in het kontakt met anderen, bijv. partner, arts, vriendin, kinde ren, lera(a)r(es). Deze cursus duurt 12 ochten den. Kosten 30,-. Mogelijk heid tot kinderopvang zonder extra kosten. Tijd van 9.00- 11.00 uur. Op woendag 17 sep tember is er een informatie ochtend over de cursus, van 9.00-11.00 uur in het Vrouwe nontmoetingscentrum, Lange Kerkstraat 62. Inlichtingen: Marianne van Beers, tel. 4261628 of Leida van Groot veld, tel. 4264112". SCHIEDAM De geiten show, die zaterdag 12 juli om 13.00 uur op boerderij park Kethel gehouden wordt, be looft een groot succes te wor den. Maar liefst zestig geiten doen aan de keuring mee. Hierbij zijn ook de geiten van zeven kinderboerderijen uit Rotterdam, Vlaardingen en Schiedam. Voordat de geiten gekeurd worden vindt een jeugdwed strijd plaats. Hieraan kunnen ook bezoekende kinderen meedoen. Het gaat erom wie het beste in staat is om een geit voor te leiden. En dat het niet meevalt om met een geit aan de band rondjes te lopen zullen veel kinderen zaterdag kunnen ervaren. Hoogtepunt van de eigen col lectie na-oorlogse schilder kunst is de COBRA-collectie. 3-dlg set bijzettafeltjes van wit kunststof met glazen plaat 35x29x35 cm Curver tabouret van stevig 'kunststof in goed kombtnerend grijs/wit Erg goed als zitie voor bij uw make-up tafel Ideaal als plantentafel of extra tafel bi| feestelijke dagen Sti|lvolle bloempotten in uni-wrt aardewerk Perstuk 28 cm. 0.2*93- 19.95 25 cm. 1*93- 14.95 23 cm 0 14.93- 9,95 18cm,0 *05" 5.95 15 cm. 0-MS" 3.95 en 13cm.0 slechts Stretcher met ijzersterke katoenen loper in fraaie kleur Het stabiele frame is roestvrij en geheel uitneembaar Gemakkelijk mee te nemen en ideaal op vakantie Hittebestendig thee- of koffieglas in diverse kleuren Perstuk 1.75 Fietser laat )e zien!" 2 reflekterende wielcirkels. J/etplicW-per M=1WTrTnklusief bevestigingsmateriaal. Geschikt voor de wielmaten 26' en 28' Goedgekeurd door de Rijksdienst voor het wegverkeer Eenvoudige montage Niettegenstaande het feit dat vanuit de Cobra-collectie van 130 werken er kortelings een bruikleen van 22 werken van Corneille werd teruggegeven aan de eigenaar, is de Schie damse Cobra-collectie toch nog bijzonder. Over het ontstaan van de Schiedamse Cobra-collectie verscheen een 95 pagina's tel lende catalogus, samengesteld door Drs. Josine Bokhoven, met een inleidend artikel van Dr. Willemijn Stokvis, welke voor 25,- in het museum verkrijgbaar is. Tegelijkertijd met het opstel len van de eigen Cobra-collec tie wordt aandacht gevraagd voor het werk uit de jaren vijftig van de dichter/schilder Jan G. Elburg. Deze tentoon stelling, met als titel „Vroeger komt later", bestaat uit mono types, gouaches en publicaties. Ter gelegenheid van deze ten toonstelling verscheen er bij Meulenhoff het boek „Vroeger komt later" van Jan G. Elburg met een inleiding van Dr. Wil lemijn Stokvis. Ook dit boek is aan de balie van het museum (voor 27,50) verkrijgbaar. Bij de nieuwste aanwinsten van het museum valt een serie werken op welke door de sub sidie van het Ministerie van W.V.C. vorig jaar werden aan gekocht. Naast materie-schilderijen, ab- stract-expressionistische of fi guratieve werken van onder meer Eli Content, Gerbrandt Volger, Pim Olivier, Francine Timmers, Geert van Fasten- hout, Marian Plug, Frida Mol- lema, Joop van Meel en Mari- nus Fuit, zijn er ook werken van de Schiedamse kunste naars Marjo van Soest, Sjef Hendrikckx, Henny van Leeu wen en Martin Moesman. Speciale vermelding verdient de schenking van 11 linodruk- ken van de van origine Argen tijnse kunstenaar Ruben Her- rera, geschonken door het Pa raguay Komitée Nederland. Door de schenking hoopt dit komitee onder meer belang stelling te wekken voor vor men van Zuidamerikaanse kunst. Sinds de ingebruikneming van het „open depot" van het mu seum in december 1985, is het mogelijk om op 96 panelen steeds een ander gedeelte van de collectie schilder- en teken kunst van het museum in ogenschouw te nemen. In het „open depot" kan men kennis nemen van onder meer regen- ten-portretten uit de 16e eeuw, om via allerlei scholen en richtingen, zoals bijvoorbeeld de „Bergense School", de „Haagse School" en de „Am sterdamse Joffers" bij de he dendaagse kunst te eindigen. Het museum is gratis toe gankelijk van dinsdag tot zaterdag van 10.00-17.00 uur en 's zondags van 12.30-17.00 uur. Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 1