Zomerhit 1986 een eentonig liedje m*- Holysingel nog even in troep Koos en Lou: ,niet zeuren' A Genoeg gestof zuigd op Schiedamseweg Nees Haars plaveit de weg naar het strand „Je schept gewoon wat te scheppen valt" ORANJE Computer gestolen Fietsveer voorziet drukke tijden Pirato Pomphouder overvallen HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 9 JULI 1986 PAGINA 3 Door Helma Vincent en Peter de Lange SCHIEDAM/- VLAARDINGEN Voetballers en weg werkers hebben dit gemeen, dat ze slechts een bepaald gedeelte van het jaar echt ak- tief zijn. Waar de voetballer 's zomers geen bal beroert (ten zij er zoals in Mexico een wereldtitel op het spel staat - dan ma ken een paar graadjes meer of minder plot seling niet uit), is de wegenbouwer in zijn element. En .als de voetbalcompetitie in volle gang is, zit de wegenbouw meestal bij de kachel. Want asfalteren, dat gaat niet als het vriest. Vandaar dat je als wegge bruiker vooral in de zo mer nogal eens voor on aangename verrassingen komt te staan. Een eens zo vertrouwde route blijkt plotseling veranderd in een soort maanlandschap, vol hopen bij elkaar ge smeten straatklinkers. pjg gr v - U belt, wij bezorgen. Jonge Locomotief 35% Het Nieuwe Stadsblad OIO -WW. - 260199 VLAARDINGEN SCHIE DAM Ze zouden als kernploeg van de beste Nederlandse sportschool niet misstaan: het wegen bouwers stratenmakers team, dat het op de Holy singel weer aan het be rijdbaar maken is. Behal ve hun gespierde bovenlij ven en bruine tint, heb ben ze dan ook allemaal wél hun leeftijd mee. M Doorgaand rijverkeer gestremd Aan die wanorde van trottoir banden, kabelrollen en bergen zand voegt de overheid nog wat officiële obstakels toe als hekken en verkeersborden. De chaos is compleet als het verkeer zich in allerlei boch ten gaat wringen om toch zijn bestemming te bereiken. „Doorgaand rijverkeer ge stremd" is onbetwist de zomer hit van 1986. De strenge, lange winter heeft het onderhoud- sprogramma aan de wegen in de regio danig in de war ge schopt. Daardoor valt het ene ingrij pende karwei vaak samen met het andere, en krijgt de auto mobilist het idee dat de ambte naren die dit bekokstoven, er maar een rommeltje van ma ken. Vooral tijdens de extreem warme dagen van de afgelo pen maand raakte bij menige bestuurder het gemoed snel oververhit. Geconfronteerd met files, omleidingen en overal hetzelfde monotone deuntje van grommende bull- VLAARDINGEN/SCHIE- DAM „Het valt hier nog wel mee. We kunnen het nog veel gekker versieren", zegt G. de Boer kalm. Alle rom- mei, zand, stapels tegels en vreemdsoortige voertuigen die er op de Holysingel op 1 zijn zachtst gezegd een on overzichtelijk geheel van maken, schijnen hem niet te deren. Als opzichter bij Vermeer Grond en Wegen uit Hoofd dorp is hij dan ook heel wat SLIJTERIJ/WIJNHANDEL Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997-4264140. per liter 15.95 Jonge Piet van Gent per liter 15.95 Bij doos van 12 flessen per liter I 'N RANDSTAD-EDITIE VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM, KETHEL, ROTTERDAM WIJK OUD MATHENESSE, WITTE DORP KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 BUREAULEIDER: I. Groeneveld Telefoon 010-4732877 Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tof dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagnummer tot donderdag 14.00 uur REDAKTIE: Peter de Lange EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIIN REDAKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 5-5-36 gewend. Tot in de verste uit hoeken wan Nederland heeft hij wegen aangelegd en verbe terd. Soms moest er meters diep gegraven worden om de leidingen te vernieuwen. „Dan zaten", vertelt hij, „alle bewoners echt maanden in de troep. In Vlaardingen zijn we net begonnen en half oktober is het hier weer piekfijn voor elkaar. Het verharde gedeelte is al helemaal afgegraven en de verplichte laag hoogovens lakken is gestort. Nu is het ei genlijk alleen nog een kwestie van egaliseren en trottoirban den stellen." „Dan kan het asfalt erover heen. Als de bouwvak er niet tussen zat - die begint 19 juli - was het helemaal zo gepiept. Maar ja het duurt mensen die om moeten rijden al gauw te lang. Als je het zo bekijkt heb ben we niet zo'n populair be roep." Ook niet erg in trek is het vak van wegenbouwer en straten maker bij het grote leger werklozen. Al is daar vertelt G. de Boer, weer een heel an dere reden voor: „Dit werk heeft nu eenmaal de naam lichamelijk uitzon derlijk zwaar te zijn. Het vak manschap verdwijnt dan ook beetje bij beetje helaas. En dat heb je, ondanks alle goede ma chines, toch nog bitter hard nodig. Wij leiden als bedrijf zelf onze mensen op. Maar de kneepjes leer je pas als je een tijdje echt de straat op gaat". Toch hoeven de Vlaardingers niet bang te zijn, dat de Holy singel er straks wat bobbelig bij komt te liggen. Vermeer heeft, volgens de Boer, een naam op wegenbouw-gebied. Al moet hij toegeven dat ook de lage prijs een doorslagge vende reden was voor de ge meente Vlaardingen, om met het bedrijf uit Hoofddorp in zee te gaan: „We proberen het zo goedkoop mogelijk te doen, maar kwaliteit staat wel voor op. De bouw richt altijd een feestje aan, als het hoogste punt bereikt is. Wij doen het allemaal wat minder wild. Maar daarom zijn we nog wel net zo trots als de boel klaar en zo glad als een spiegel is". SCHIEDAM „Bennu van de wegenbelasting?" Hans van Pelt maakt maar zelden mee dat voorbijgangers belangstel ling tonen voor zijn werk. Maar de achterdocht voor de camera en het opschrijfboekje duurt maar even. „Was trou wens een geintje. Even lachen. Zonder humor heb je geen le ven." De bruinverbrande werkne mer van Biemond en Van Pelt uit Zwijndrecht ziet het be staan het liefst van een zonni ge kant. Gelegenheid om een lolletje te maken is er niet al tijd. Dat ligt er maar helemaal aan waar hij aan het werk is. In een woonwijk heb je allicht meer aanspraak dan langs een drukke verkeersweg. Aan de 's Gravelandseweg is het wat dat betreft een beetje behelpen. Alleen tijdens de ochtend- en avondspits is er wat voetgangersverkeer tussen het centrum en de industrie polder. Dus maakt Hans voor namelijk geintjes met zijn col lega's. Maar waar hij ook met zijn shovel in de weer is, naar zijn zin heeft hij het altijd. Hans: „Lekker buiten wezen, wat wil je nou nog meer? En zwaar werk is het niet. Je schept ge woon wat er te scheppen valt. De ene keer grond, de andere keer slakken. Als 't echt warm is zoals de laatste we ken, zit je helemaal niet slecht in die cabine. Heerlijk in de schaduw". Het besturen van dat logge ge vaarte, dat verbazingwekkend vlot blijkt te kunnen wenden en keren, levert Hans van Pelt dozers, gierende steenzagen en ratelende pneumatische ha mers, zocht hij geïrriteerd een sluipweg, om daar opnieuw in een hopeloze rij kokend blik te belanden. Rond de Oosthavenkade in Vlaardingen raakte het ver keer geregeld in de knoop. Al leen de automobilist met een encyclopedische stratenkennis wist te ontsnappen aan de file, veroorzaakt door een openge draaide Julianabrug en een opgebroken Schiedamseweg. Bij de op- en afritten van rijksweg 20 aan de Holysingel spelen zich tijdens de spits nu al weken soortgelijke taferelen af. Bezoekers aan het zieken huis moeten een eind omrij den. totaal geen problemen op. Een speciale opleiding heb je niet voor nodig, volgens H; speciale op! heb ie er lans: „Je gaat er op zitten en je leert het vanzelf". I Niet mee doorrijden, 1 maar snel langs WCC. U krflgt 'n leenauto mee. Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straat 15. Schiedam ILID FOCWA Matnenesse- En die gehaakte gordijntjes in de cabine, waar komen die vandaan? „Daar zeg je zo wat. Ik denk dat onze baas wel van gezelligheid houdt." SCHIEDAM Een bewoner van de Singel kan zijn hobby voorlopig niet beoefenen. Tij dens zijn afwezigheid werd 's mans homecomputer gesto len, inclusief de bijbehorende apparatuur. Bij elkaar had i elektronika een waarde van 3000 gulden. De dief klom maandagavond over het tuin hek en kwam het huis binnen door een ruit in de achterdeur in te tikken. SCHIEDAM VLAAR DINGEN Door renova tiewerk aan de Benelux- tunnel dreigt tot begin au gustus het verkeer tussen de noordelijke en de zui delijke oever van de Nieu we Waterweg flinke ver tragingen op te lopen. Ondanks de vakantietijd verwacht Rijkswaterstaat regelmatig files in de pe riode dat slechts één van de tunnelbuizen voor het wegverkeer is geopend. Zo lang de Blankenburg tunnel (tussen Vlaardin gen en Maassluis) er nog niet ligt, is er voor het noord /zuid verkeer maar één alternatieve route: de Van Brienenoordbrug. Rijkswaterstaat adviseert automobilisten dan ook, van die brug gebruik te maken, zodra er bij de Be- neluxtunnel een file ont staat. Het langzame verkeer on dervindt van het werk in de tunnel geen hinder. In tegendeel, het kan er soms misschien zijn voordeel mee doen. Dat idee althans probeert de Stichting De Nieuwe Maas te verkopen aan fiet sers en voetgangers die naar „de overkant" moe ten. De Stichting, die het (fiets)pontje exploiteert tussen Vlaardingen en Pernis/Hoogvliet, hoopt door de files bij de tunnel de klandizie te kunnen vergroten. „Neem eens de fiets", pro pageert de veerbootexploi tant, die overigens al dage lijks veel werknemers tus sen beide Waterweg oevers vervoert. Wie nog niet van deze dienstverle ning op de hoogte is: de Vlaardingse steiger ligt aan het eind van de West- havenkade, die in Pernis aan de Petroleumweg. Uitkijken geblazen is het ook op de hoek van Burg. Pruis- singel/v.d. Driftstraat, op de Van Leijden Gael en -in grote delen van de Westwijk, In Schiedam is het hetzelfde, liedje: de Tuinlaan is onbe gaanbaar, de 's Gravelandse weg zit in de rommel, in Nieuwland zijn hele straten af gesloten. Op de hoek van de Vlaardingerdijk/Nieuwe Dam- laan hebben de wegwerkers inmiddels hun boeltje gepakt en ook de rotonde bij de Oran- jebrug is weer opgelapt, maar elders worden weer nieuwe versperringen opgeworpen. En wat te denken van de Bene- luxtunnel, waar het verkeer een maand lang slechts van één buis gebruik kan maken? Een rondgang langs enkele projekten en de mensen die het werk uitvoeren leert dat ondanks alle overlast nie- mands goede humeur er echt onder lijdt. Geduld en een beetje gevoel voor humor zijn trouwens hard nodig, want het duurt nog wel even voordat de grondwerkers en stratenma kers afmarcheren. Opgebroken Tuinlaan: speelterrein voor kinderen Veertig-plussers moet je met een lantaarntje zoeken tussen alle stof en puin. Alleen daar aan kan je het al merken: stra- tenmaken is een uitzonderlijk zwaar beroep. „Toch kan je er oud in wor den, als je het maar voorzich tig aanpakt. Tillen moet je bij voorbeeld even met zijn twee ën of met een speciale tang doen. Stofmaskers, geluiddem pers, ze zijn er allemaal. Alleen moet je er zelf wel om vragen. Maar als je een beetje uitkijkt, kan je lang mee." Koos van Dijk en Lou Suiker weten waarover ze praten. De twee vrolijke Brabanders zit ten respectievelijk 40 en 17 jaar zonder ongelukken in het wegenvak. Na enig aandringen willen ze wel toegeven, dat je daar ook weer niet al te gering over moet denken: „Ja, last van zijn rug heeft iedereen. Dat hoort er gewoon bij. Daar zeur je niet over. Je zit in de wind en je zweet. Ons werk moet ook altijd 's zomers gedaan worden. Als het een beetje koud is, krijg je geen schep in de grond en stolt het asfalt. Het is dus geen strandgangers-pesterij, dat net in het mooi-weer-tijd zoveel wordt afgesloten. De mensen gaan dat wel steeds meer denken ja. Een koppie koffie is er vooral hier in het noorden niet vaak meer bij". Iedere morgen, weer of geen weer, staan Koos en Lou om half zes op. Elf uur later zijn ze pas, uitgeput, weer thuis. Klagen daarover doen ze wei nig. „Het is toch mooi meege nomen in deze tijd als je aan de slag kan blijven, niet soms?" Het bedrijf is blij met deze ouwe rotten in het vak. Het mag dan simpel lijken, als er één kolk verkeerd wordt ge steld, loopt de boel onder. Trottoirbanden vernieuwen, het wegdek het juiste aantal centimeters af laten lopen, het zijn allemaal preeisiekarweit- jes waar de leek geen weet van heeft. Koos en Lou kunnen zich er niet om bekreunen. Die ver antwoordelijkheid en afwisse ling is voor hen juist het leuke van het vak. De baas zorgt te genwoordig voor een goed warm bakkie. Als het er straks in Holy weer knap uitziet, is dat voor hen voldoening ge noeg. Op de tweejaarlijkse Firatd in Amsterdam zijn de nieuwste ontwikkelingen op videogebied te zien- voor het grote publiek.! Naar wordt verwacht zat van vrijdag 29 augustus tot en met zondag 7 septem-~ ber de belangstelling in hef! vergelijk met voorgaande- jaren voor video sterk toe-» nemen. -1 Eind 1985 waren er in Ne derland ongeveer 1,4 mil-> joen videorecorders in ge bruik. Dit aantal is inmid-. dels opgelopen tot 1,5 mil-; joen, zodat er sprake Is van 1 videorecorder op drie gezinnen In Neder land. -w De gemiddelde prijs van een videorecorder in da winkel is van «1.850 gulden in 1984 teruggelopen toC 1.650 gulden n»in 1985r Evenredig aanaè stijging, van de verkoop van video' recorders is oo£ het Aantal verkochte videobanden toegenomen. Momenteel zijn er ongeveer"15 miljoer* cassettes in de huiskamer: te vinden, hetgèeh neer-ï komt op circa 10 video» banden per recorder. Met de opkomst van de vi» deotheken is het gebruiks! patroon belangrijk „<«ran» derd. Op het moment kari de consument kitjïen ui£ ruim zesduizend Titelsr hoewel er geen videotheek is die ze alle ioituis heeftr D&\ vergt aanz&nlijJig inf vesteringen^ier leer-pjjidal men van ,0Jk» feit^ voor elk -systéem eei> exemplaSr/noet hebben. Ook het toenemend aantal televisïêprogramma's daf men ^kan ontvangen draagt toe bij dat de" consument meer program-; mtty'Wil kunnen opnemen.- Daarnaast blijft de oor-; spronkelijke „tijdverschui- verfunktie" van belang" voor mensen met ongere geld werk. Op zich biedt de „tijdverschuiverfunktie1' de vrijheid om program! ma's te bekijken op tijds stippen die de kijker het beste uitkomen. Het spreekt vanzelf dat men de laatste jaren ge tracht heeft de gebruiks vriendelijkheid verder op te voeren. Zo worden de meeste videorecorders thans met draadloze af standsbediening geleverd, en in veel gevallen kan die zelfde afstandsbediening ook voor de televisie wor den gebruikt. Ook het aantal progranr- matoetsen houdt gelijke tred (of loopt zelfs voor) op het aantal programma's dat men nu en in de toe!- komst kan ontvangen. De nieuwe generaties videi- orecorders zijn veelal ook voorbereid op mogelijke toekomstige ontwikkelim- gen, zoals automatische start van het opnemen van een gewenst programma. De in alle videorecorders ingebouwde schakelklok- ken zijn wel in staat om tot 100 programma's een jaar vooruit te programmeren, maar ze zijn niet in staat om rekening te houdeh met programma's die soms (veel) te laat starteri. Al met al staat de videore corder, samen met dé Compact Disc speler op de hoogste plaats van het prioriteitenlijstje „amuse- ments-elektronika" van de -Nederlandse consument. En die plaats neemt video ook op de Firato 86 in. Osman de Nijs: Omzet gedaald. VLAARDINGEN/SCHIE DAM „Ik moest iedere dag wel een keer of wat stofzui gen. Daar heb ik dus zo lang zaamaan mijn buik vol van. Het wordt de hoogste tijd dat daar verandering in komt". Osman de Nijs, filiaalhouder van Rokado-shops op de Schiedamseweg heeft het be hoorlijk gevoeld in zijn porte monnee. In de drie lange maanden, waarin het wegdek voor zijn bedrijf werd ver nieuwd daalde zijn omzet enorm. Zijn zaak moet het be halve van de vaste buurtklan- ten dan ook voornamelijk heb ben van automobilisten en fietsers, die even langsrijden voor een pakje halfzware, een doos luxe sigaren, tijdschrift of krant. De eerste bussen denderen al weer over de grootste ver keersader richting Vlaardin- gen-centrum, alsof ze nooit zijn weggeweest. Alleen aan het opwaaiend zand kan je nog maar merken, dat er daar heel wat afgewerkt is. „Prettig natüurlijk dat de weg er nu weer zo mooi uitziet", vindt Osman. „Alleen de fi nanciële achterstand, die we hebben opgelopen, wordt daar niet zo één twee, drje door goedgemaakt. Nu is het weer vakantie en dat is ook niet de beste periode voor de midden stand". Of de gemeente een gedeelte van al het ongemak gaat ver goeden is Osman volledig on bekend: „In Rotterdam heb ben ze dat wel gedaan. Maar we worden hier zelfs buiten de planning gehouden door het stadhuis. We kregen niet eens bericht hoelang en wanneer precies de Schiedamseweg af gesloten zou worden. Het is nu ook weer afwachten of we iets terugkrijgen of niet. Intussen gaan we gewoon zo goed mogelijk door". SCHIEDAM De stratenma- ker-naar-het-strand zou je Nees Haars kunnen noemen. Hij is een van de mensen van wegenbouwbedrijf Stevin die nu al weken bezig zijn bij soms tropische temperaturen de 's Gravelandseweg op te knappen. Kinderen die met hun ouders op de versmalde rijbaan in de file staan voor de oprit naar Hoek van Holland, steken soms een schepje uit het raam, om alvast wat materiaal voor een zandkasteel te hebben. Voor strandplezier heefJ^Nees zelf doordeweeks geen tijd. Al leen al met het heen en weer reizen naar zijn woonplaats Ameide is hij een paar uur per dag kwijt. En de rest van de werkdag moet er aangepakt worden, want het mpetwiel is onverbiddelijk. Dat instrument geeft precies aan hoeveel meter bestratings- werk er is gedaan. Toch heeft Nees tussen het banden stel len, wjftërpassen en klinkers aanstampen best even tijd voor ean praatje. ,^Of het een leuk vak is? Sma ken verschillen. Het is vooral secuur werk. Ik heb er een poosje voor op school gezeten, maar dat hield ik niet uit. De praktijk lag me beter. Als je het in je Uébt word je vanzelf een goede stratenmaker. Ik zie het ook meteen, als "er niet zo'n aardige jongen aan de gang is geweest. Trouwens, ook als je geen vakman bent merk je het wel. Liggen de te gels in een fietspad niet goed, dan kun je aardig hobbelen, of niet soms?'1 Waar Nees geweest lis, liggen de tegels of klinkers zelden los. Hij leerde-het vatin Am sterdam dat sarren met Rotter dam en Utrecht* de bakermat van de betere stratenmaker is. Ofschoon het een mooi beroep is, moet je er volgens Nees Haars wel tijdig mee stoppen. „Je kunt er mee doorgaan tot pakweg je 42e. «Ms "ja dan niet nokt, kom je onherroepelijk in de WAO. Met rugklachten". SCHIEDAM Se eigenaar van een benzinestation aan Tie Mgr. Nolsnslaan heeft zater dagavond1 een paar benauv£de ogenblikken doorgemaakt. Twee mannen drongen rond zeven uur het benzinestation binnen en bedreigden de pomphouder met een pistool. Ze eisten de inhoud van de kassa op, die zo'n duizend gul den bedroeg. Een poging om nog meer geld buit te maken door de kluis te kraken lieplop niets uit. De safe was leeg. De overvallers, volgens het slachtoffer tussen de 30 en 35 jaar oud, sloegen bij hun ver trek de pomphouder in hand boeien en bonden hem vast aan zijn bureau. Het duujde enige tijd voordat de politie verscheen om de man met ëen betonschaar uit zijn benarde situatie te bevrijden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 3