WOON BAROMETER WOONDROOM WONEN Uw huis en de wet WOONNIEUWS WASSENAAR Óók voor taxaties van onroerende goederen ZONWERING SCHIEDAM VERLICHTING VERWARMING - SANITAIR DOE-HET-ZELF ZAKEN CAMPINGSPORT SCHIEDAM jjlp HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 18 IULI 1986 PAGINA 11. Hulpjes Zonneluchtcollectoren op Alkmaarse huizen. Vang de zon Zonnehuis Succes Toepassing van een zonne cel. Probleem Stroom uit de zon Nu nog uitzonderingen. Straks normaal? Zonnige toekomst Woningmarkt in de lift Het regeerakkoord en wonen Woningbouw op schema TUINMEUBELEN ZONWERINGEN RANDSTAD-EDITIES TELEFOON 03473-72727 Eindredaktie Marijke Sterk Voor de prijs van een huurwoning Veel mensen kennen het genoegen van een tuin. Zeker in deze tijd van het jaar brengt men daarin heel wat uurtjes door. Toch is die tuin vaak ook aanleiding tot allerlei con- flikten. ledereen kent wel de problemen die er kunnen ontstaan op het gebied van hoogopgeschoten bomen die de zon uit buurman's tuin houdt, overhangende takken enzo voort. Problemen die in goed overleg met elkaar moeten worden opgelost. Die vaak echter, ook uit onwetendheid over eikaars rechten en plichten, uitgroeien tot jarenlange vetes. Reden eens wat rechten en plichten op een rijtje te zetten. Overhangende takken De moderne KoneKtie Dijkstra verlichting VERWARMING SANITAIR SMTp&5!&cnh,l van der moezel sc^.Tit2. 5lFr ZEEMAN'S IJZERHANDEL KAMPEERARTIKELEN TENTEN CARAVAN ACCESSOIRES Isolatie-industrie onder druk Soms raken de gemoederen zeer verhit! Bouwverordening 'V RANDSTAD RANDSTAD Voor niets gaat de zon op In Nederland zijn we van de zon niet zeker. Vooral s zomers worden daarom de weerberichten nauwlettend in de gaten gehouden. We houden van de zon. Lekker in het zonnetje wat zitten drinken. Lui onderuit gezakt of plat op de rug bruin bakken. Of heel praktisch: de zon zorgt er voor dat de was snel droogt. En natuurlijk heeft de zon ook een romantische kant. Wie is niet verrukt van een ondergaande zon, die als een reusachtige rode ballon ach ter de horizon verdwijnt en de hele omgeving in een oranje rode gloed zet. Hoe fraai dit alles ook is, de zon heeft méér te bieden. Het zonlicht en de zonnewarmte vormen een onuitputte lijke bron van energie. En; zonnestralen zijn gratis en schoon. Pleiten voor het gebruik van zonne-energie wordt vaak gezien als de hobby van enkele 'wereldvreemde alternatie velingen'. Ten onrechte. Want zelfs de Amerikaanse en Russische ruimtevaartdeskundigen hebben gekozen voor zonne-energie. De technisch hoog ontwikkelde ruimte vaartuigen met allerlei meetinstrumenten, computers en zenders aan boord, functioneren ver buiten de aarde met behulp van zonne-energie. Ook dichterbij -ook in het afwisselend bewolkte Neder land- kunnen we de energie van de zon gebruiken. Energie, wat is dat? 'Mars geeft direct weer nieuwe energie' laat de reklame ons weten. Als we futloos en moe zijn, zeggen we geen ener gie meer te hebben. We voelen ons op en leeg. Door te rusten en te eten krijgen we weer energie, en soms voelen we ons zelfs energiek en tot bijna alles in staat. Het begrip energie is afkomstig van het griekse woord 'ergeia', wat te vertalen is met werkzaam heid, kracht. Met energie voelen we ons krachtig en zijn we in staat iets te doen, arbeid te verrichten. De menselijke kracht, de spier kracht is beperkt. We raken snel vermoeid en uitgeput. Wat dan te doen? Een oud spreekwoord zegt het al: 'Wie niet sterk is moet slim zijn.' In de loop der tijd heeft de mensheid dan ook steeds weer nieuws 'hulpjes' uitgevonden. Machines en apparaten werden ontwikkeld om allerhande werk zaamheden te verrichten. Voordat zo'n apparaat iets doet, moet het eerst wel worden gevoed met energie. Een auto zonder ben zine brengt ons niet ver. Produkten als aardolie, aardgas en steenkool zijn het 'machine- voer' dat energie bezit. Zij worden dan ook energiebronnen of ener giedragers genoemd. Door het verbranden van deze stoffen komt de energie als warmte vrij. Die verbrandingswarmte kan direct benut worden. Bijvoorbeeld voor het koken van voedsel. Veel energie die door verbranding vrijkomt, benutten we via een om weg. In elektriciteitscentrales wordt met de verbrandingswarmte van olie of steenkool elektriciteit opgewekt. In huis maken we via het stopcontact van de elektriciteit veel en dankbaar gebruik. Naast 'gewone' elektriciteitscen trales hebben we de laatste jaren ook te maken met atoom- of kern centrales. Daar wordt gewerkt met de stof uranium. De kernen van uraniumatomen worden ge splitst. Daarbij komt veel warmte vrij die gebruikt wordt voor het opwekken van stroom, elektrici teit. Warmte -dit woord is inmiddels vele malen gebruikt- daar draait het dus om. De allergrootste warmteleverancier is de zon. De zon, de enig echte energiebron. wm MMI r V "W i irw- In ons zonarm genoemde Neder land schijnt de zon toch nog zo'n 1400 a 1500 uur per jaar. Dat is gemiddeld 4 uur per dag. Er gaan dagen voorbij dat de zon schuil gaat achter de wolken. Maar ge lukkig komt het ook voor dat de zon de hele dag rijkelijk zijn warmte naar de aarde zendt. Al zonnebadend voelen we de warmte op onze blote bast en kun nen als we niet oppassen behoor lijk verbranden. Ook muren, trot toirs, straatstenen en vooral asfalt worden warm. Of een auto die een poosje in de zomerzon geparkeerd staat. De temperatuur in de auto kan schrikbarend hoog oplopen. Bezitters van zwarte auto's zullen dit nog duidelijker ervaren. De kleur zwart heeft namelijk als ei genschap de stralen meer op te ne men dan lichte kleuren. Met dit alles in gedachten is het niet moeilijk te begrijpen hoe een zonne-collector werkt. Het is een installatie die zonnewarmte verza melt. (Het woord collector is net als collecte afgeleid van het la- tijnse woord 'colligere', dat verza melen betekent). In zo'n zonne collector wordt de zonnewarmte opgevangen met een zwarte plaat van alluminium of staal. Onder de plaat zit een stelsel van dunne buisjes waarin water stroomt. De warmte die de collec torplaat opvangt, wordt overge dragen aan het water in de buisjes. De bovenzijde van de zwarte plaat is afgedekt met glas. Zo wordt voorkomen dat de langsstrijkende wind de collectorplaat afkoelt. Dankzij het glas ontstaat bo vendien een soort broeikas effect. Op een zomerse dag kan hierdoor de temperatuur in de zonne-col- lector oplopen tot wel 100° Cel sius. De zonne-collector is aangesloten op een waterreservoir (een water ketel of boiler). Het daarin opge slagen koude water kan met be hulp van de zonnewarmte op een temperatuur van circa 50° worden gebracht en gehouden. En het re sultaat? Vele liters warm water om te baden, te douchen of af te wassen. En dat alles dankzij kos teloze zonne-energie. Huizen die een zonne-collector be zitten zijn gemakkelijk te herken nen. Aan de zuidzijde (de zon kant) hebben ze schuine daken die zijn afgedekt met grote glaspla ten. Huizen met een zonne-collec tor -zonnehuizen noemt men ze wel- zijn nog geen algemeen ver schijnsel in Nederland. Wel ko men er steeds meer. In experimentele zonnewoningen bleek dat een zonne-collector het meest bruikbaar is voor de ver warming van het bad-, douche- en afwas water. Dat gaat dan altijd nog om gemiddeld 50 liter warm water per persoon per dag. En als we bedenken welke enorme hoe veelheden warm water gebruikt worden in restaurants, hotels, zie kenhuizen en tal van andere instel lingen en bedrijven,dan kan zonne-energie een fikse kostenbes paring betekenen. Want als de zon verwarmt, kan de geiser uit. Al duidelijk succesvol is de toe passing van zonne-energie bij het opwarmen van zwemwater. Zwembaden met een buitenbad stoken zich meestal arm om in de periode mei - september het water op een beetje aangename tempera tuur te krijgen. Inmiddels beschikken al 50 zwem baden over een zonne-collector. In de zwembad-sector is gebleken dat het geld voor de aankoop en aanleg van een zonne-installatie, in vijf jaar wordt terugverdiend. Want ook hier is de sterke troef: de zon schijnt voor niets. Voor niets gaat de zon op, en zon neschijn is gratis. Allemaal prach tig, maar erg zéker van die zon zijn we niet. 's Nachts schijnt de zon sowieso niet, en in onze con treien is het aanbod van zonne warmte per dag en per seizoen nogal wisselend. De laatste tijd wordt daarom naarstig gezocht naar mogelijkhe den om zonnewarmte te bewaren. Er bestaan ondertussen goed geï soleerde boilers waarmee enkele zonloze dagen overbrugd kunnen worden. Het warm-watergebruik kan op het ogenblik voor 50% verzorgd worden met zonne-ener gie. Gestudeerd en geëperimenteerd wordt er ook om de overvloedige warmte van de zomermaanden te bewaren voor de winter. Want juist dan brandt de c.v.-ketel op volle toeren om de radiatoren van warm water te voorzien. In het Groningse Beyum wordt geëxperi menteerd met ondergrondse op slag. Een zonne-collector is één manier om zonne-energie te vangen. Ook met zonnecellen kan zonne-ener gie worden vastgelegd. Een zonne cel is een klein rond of vierkant schijfje, dat uit twee dunne laag jes silicium bestaat. Wanneer er licht op een zonnecel valt, dan wordt het licht direct omgezet in electriciteit. Eén zonnecelletje le vert niet veel stroom. Een aantal zonnecellen wordt daarom aan el kaar gekoppeld op een vlakke plaat; dit vormt een zonnepaneel. Op een zonnepaneel is meestal een accu of batterij aangesloten, waarin de opgewekte electriciteit wordt opgeslagen. In de ruimtevaart worden zonne cellen veel toegepast. Het aardse gebruik is nog beperkt maar neemt toe. Het fabriceren van zonnecellen is duur, en om een flinke hoeveelheid elektriciteit op te wekken, zijn grote zonnepane len nodig. In het overbevolkte Ne derland ontbreekt de ruimte om zonnepanelen op grote schaal toe te passen. Tot nu toe zijn zonne panelen wel een rendabel alterna tief voor de stroomvoorziening op afgelegen plaatsen: op booreilan den, praatpalen van de A.N.W.B. vuurtorens en bijvoorbeeld televi siezenders. En - misschien meer als aar digheidje - er zijn tegenwoordig zakrekenmachientjes, polshorlo ges en tafelaanstekers te koop die door enkele zonnecellen van ener gie worden voorzien. Batterijen kopen is dan verleden tijd. Een klein beetje opvallend licht, zo ga randeren de fabrikanten, is vol doende voor een jarenlang ge bruik. Energie, we verslinden het. In de afgelopen 100 jaar hebben we al het grootste deel van de voorraad steenkool, aardolie en aardgas op gebrand. Volgens schattingen zal bij het huidige energieverbruik de olie en het gas binnen 40 jaar op zijn. De voorraad steenkool zal over zo'n 150 jaar zijn uitgeput. Een oplossing voor het dreigende energietekort lijkt vooralsnog niet gezocht te worden in kernenergie. Wat dan Al onze energievre- tende hulpjes de deur uit? Weg koelkast, geen radio en t.v. meer, de verlichting uit en met de kippen op stok? Zuiniger en doordachter met ener gie omgaan, dat kan iedereen. Te rug naar het jaar nul hoeven we niet, maar wel moeten we met de kennis an vl986 meer gebruik gaan maken van die onuitputte lijke energiebron de zon. De zon, de enige energie-leverancier die nooit de rekening presenteert. Het lage prijsniveau, de rente stand en de verwachting ten aan zien van het inkomen en de econo- miche ontwikkeling hebben in de eerste helft van dit jaar een posi tieve invloed gehad op het aantal transacties op de woningmarkt. Aanvankelijk kon die groeiende belangstelling grotendeels worden opgevangen door het grote aan bod. De markt bleef ruim en de prijzen stabiel. Nu, medio '86 lijkt een kentering in die situatie te komen. Met name in de lagere prijsklassen staan de prijzen onder druk. Een prijsstij ging mag in dat segment dan ook niet worden uitgesloten. De mate waarin hangt nauw sa men met de plaatselijke situatie. Ook de markt voor de wat duur dere woningen lijkt, zij het lang zaam, in beweging te komen. Echte prijsstijgingen worden in dat deel van de markt nog niet verwacht. deeld gunstig uit. Het feit dat op nieuw op de volkshuisvesting moet worden ingeleverd, leidt bij tal van organisaties tot kritiek. Dat er bijvoorbeeld minder ge bouwd kan worden daarover is ie dereen het wel zo'n beetje eens. Over de vraag of over de gehele lijn moet worden verminderd erT waar dat vrijgevallen bedrag naar toe moet, verschilt men echter van mening. Veel kritiek is er ook op de verwachte kortingen op de huursubsidie. Een zaak waarvan staatssecretaris Brokx in het vo rige kabinet heeft gezegd dat de grens was bereikt. Ook de subsi» dies in de koopwoningensfeer lij ken niet ongeschonden te blijven. Een somber geluid. Naar het zich laat inzien voor iedereen die woont, of dat nu in een huur- of koophuis is! De situatie ziet er de komende ja ren voor het wonen niet onver- Begin deze maand heeft staatssec retaris Brokx de Tweede Kamer laten weten dat het woningbouw programma voor dit jaar wordt gehaald. Eind mei waren vergun ningen aangevraagd voor ruim 44.000 woningen, 46 procent van, het landelijke bouwprogramma. In de premiekoopsfeer zijn ver-" houdingsgewijs de meeste plannen ingediend. Ruim 11.000 premie A en ruim 3000 premie B. Dat mo gen er voor het gehele jaar res-, pectievelijk 20.000 en 6.000 wor den. m MAKELAARS OG/VERZEKERINGEN Gerrit Verboonstraat 12 - tel. 010-737933'Schiedam Boterstraat 10, telefoon 010-267215 achter Hema Ook elders op deze pagina heeft u kunnen lezen dat een toenemend aantal huurders de overstap neemt naar een koopwoning. Wanneer de woonlast overeenkomt met de lasten van de huurwoning dan wordt het helemaal interessant. Dat is het geval bij deze woon- droom; het huis aan de Repel voorde nummer l in Spijkenisse. Een zeer royale goed geïsoleerde hoekwoning die bij honderd pro cent financiering een maandlast heeft van 715,- netto per maand, aldus verkopend makelaar Greve- ling. Daarvoor krijgt u het vol gende wooncomfort. Entree, hal, toilet en een woonka mer met parketvloer, granol en stcenstrips-wanden en een fraaie I open haardpartij. Een grote woonkeuken met verlaagd pla fond en plavuizen vloer. Op de eerste verdieping liggen drie slaapkamers en een badkamer met vaste wastafel, tweede toilet en douche. Op de tweede verdieping ligt een extra bergruimte en een slaapka mer. De voormalige garage is in gericht als praktijkruimte. De woning is zeer goed onderhou den en beschikt over een grote pa tio tuin. Voor meer informatie kan kon- takt worden opgenomen met Grc- veling Makelaars in Spijkenisse, telefoon 01880-18111, de vraag prijs bedraagt ƒ169.500,- Kosten Koper. Recht Er zijn verschillende plekken waar informatie kan worden ingewon nen over wat wel en iet mag. Dat zijn het Burgerlijk Wetboek, de eigendomsakte, gemeentelijke verordening en bestemmingsplan nen. Hetgeen in het Burgerlijk Wet boek onder de rubriek Burenrecht staat is geen dwingend recht. Men mag er dus vanaf wijken als bur ger of als gemeente. Zijn die afwijkingen er niet dan kan wal de hoogopschietende bomen worden gezegd dat die niet binnen twee meter van de erfafseheiding mo gen slaan. Voor heggen geldt een afstand van 50 centimeter. Nogmaals, in de gemeentelijke verordening bijvoorbeeld kunnen andere grenzen worden aangege ven. Nog zo'n gegeven is de eigen domsakte. Ei weet het misschien niet maar de vorige eigenaar kan uw buurman toestemming hebben verleend om de boom binnen ge noemde grens te plaatsen. In zo'n geval kan sprake zijn van een erfdienstbaarheid. Dat is in moeilijk jargon, een last waarmee een erf wordt bezwaard tot ge bruik en ten nutte van andermans onroerend goed. Een bekend voorbeeld is het recht van over pad. Erfdienstbaarheden worden notarieel vastgelegd waarna het wordt geregisteerd bij het kadas ter. Immers het is niet aan de eige- f naar maar aan het onroerend goed gebonden. Overhangende takken is ook een zaak die dikwijls het startschot van een ruzie betekent. Hangen de takken van uw buurman's boom in uw tuin dan moet u hem aller eerst vragen of hij die wil verwij deren. Doet hij dat niet dan bent u gerechtigd de takken er zelf af te halen. Let er daarbij wel op dat u niet op het grondgebied van uw buurman komt. Van wie de takken zijn is in de huidige versie van het Burgerlijk Voor Goede Verlichting Qrhiodflm Broersvest 58-60-62. Tel. 010-267718 Ijzerwaren - gereedschappen sleutelservice - naamplaten Broersvest 52-54, Schiedam. Telefoon 267594 Boterstraat 10, telefoon 010-730074 achter Hema Wetboek onduidelijk. Het nieuwe BW gaat uit van de stelling dat dat eigendom is van degene op wiens grond die takken hingen. Mochten er problemen ontstaan of mocht u willen weten welke rechten en/of plichten u heeft dan is het zaak daarover even kontakt op te nemen met de gemeente. Daar is men exact op de hoogte van de plaatselijke regels en ge bruiken. Volgens het centrum is nog maar zo'n zes procent van de woning- voorraad op dit moment volledig geïsoleerd. Geen vergelijking met het buitenland, waar de normen ook nog eens aanzienlijk zwaarder zijn. De populariteit van isolatie staat onder druk. De verlaging van de aardgasprijzen komt voor deze branche daarom eigenlijk op een verkeerd moment. Het Centrum voor Energiebesparing dringt bij t de overheid aan op een betere re- JjC DOUW UCrstCU gelgeving en meer subsidiemoge lijkheden. Omdat de subsidie voor eigenaar-bewoners is afgeschaft daalt het aantal in NIP-verband geïsoleerde woningen van 200.000 naar praktisch nul. Ondanks de verhoogde subsidiebedragen en intensivering van de voorlichting geeft de huursector eveneens, een zij het minder desastreuze daling te zien. Het gaat beter met de bouw. Dat is de belangrijkste conclusie die kan worden getrokken uit een en quête die het Nederlands Verbond van Ondernemers in de bouw on langs heeft gehouden onder de lé den in Zuid-Holland. In vergelij king met '84 is de omzet vorig jaar fors eestegen, met 10,4 procent. 3

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 11