Mfanaf Buizengat tot ^örbɧdefi$bank .o. De gedaanteverwisseling van uw zitmeubel I 4 Vierde vakbeurs voor boomkwekerij Onderdeel Geestelijke vader Onderzoekers Humanistische uitvaartbegeleiding Te hard gereden?! VLAARDINGEN Het bestuur van de Stichting Jubileum - projekt Visserijmu seum heeft besloten opdracht te verlenen tot nieuwbouw van de havenmaquette. Dit besluit is geno men tegen de achter grond van de optimis tische verwachtingen die de Stichting heeft over het verloop van de fondswervingsak- tie „breng 'n vak on der dak" en de grote kans dat voor dit on derdeel van de nieu we presentatie een sponsor wordt gevon den. Bovendien zal de bouw van de maquet te geruime tijd vergen en het is zeer gewenst dat het werk gereed is op de jubileumda tum van het Visserij museum, 14 juli 1987. Met de verlening van deze opdracht heeft de Stichting een mijl paal bereikt: voor het eerst zijn daarmee fi nanciële verplichtin gen aangegaan en hoewel het hier - ten opzichte van het ge hele projekt - om een deelopdracht gaat is deze stap te zien als het begin van de uit voering van het gehe le jubileumprojekt. Met deze opdracht is een bedrag van ca. 50.000 gemoeid. Eéns staat u voor de keus: nieuwe zitmeubels of... de oude laten herstofferen en - bekleden? Stel, u hebt uw bank of stoel al jaren en u zou hem voor geen ander willen ruilen, want hij zit zo lekker! Of misschien bent u om emotionele redenen verknocht aan een bepaald zitmeubel? Klassieke en rustieke zitmeubels verouderen wat het model betreft niet zo snel, maar het kan zijn, dat u gewoonweg bent uitgekeken op de kleur van de meubelbekleding. Of is het versleten? Geen nood, herstofferen en -bekleden is óók een stuk vernieuwing in het interieur! Herbekleding Herstofferen Keuze van de stof MIDDEN HOLLAND De vakbeurs voor de boomkwekerij „Plantarium '86", die van 28 t/ m 31 augustus voor het vierde achtereenvol gende jaar in Beurshal Florida in het boom- kwekerijcenturm Boskoop wordt gehouden, telt aanzienlijk meer vierkante meters dan de vorige jaren. Door de plaatsing van een nog grotere tent naast de Beurshal is het bruto vloeroppervlak vergroot tot 3300 vierkante meter. De netto standruimte is nu met maar liefst 37 procent toegenomen. Alle beschikba re vierkante meters zijn inmiddels al ver huurd. Laat uw gedaotiten eerst eens gaan over de kleur en stof. de struktuur van de meubel- Groei Voordelen Voorlichting Export De Stichting PAGINA 7 HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 18 JULI 1986 Visserij museum krijgt een havenmaquette De havenmaquette zal met zijn De mannen achter het maquetteplan; v.l.n.r.: J. Buiten, J. de Ligt en M. A. Struys (hier ach ter de proefmaquette). grote afmetingen (700 x 120 cm) en - voor de Vlaardingers - duidelijk herkenbare voor stelling, ongetwijfeld een op vallend onderdeel zijn van de nieuwe presentatie. Zij zal daarin ook een centrale plaats innemen. De maquette geeft op een schaal van 1 150 een beeld van een belangrijk deel van de oude Vlaardingse vissersha ven, vanaf het Buizengat bij de molen tot voorbij de Vis- bank met inbegrip van de ach terliggende Markt met Grote Kerk. De verkleinde weergave toont de situatie op 11 juni 1870. Dat was de tijd waarin de stad Vlaardingen in het land toonaangevend was. Aan het beschreven havenge deelte waren niet minder dan vijf scheepswerven gelegen en de produktie was, zeker voor hedendaagse begrippen, enorm. Op de genoemde dag in juni alleen al (en daarom werd die datum voor deze uitbeelding gekozen) liepen bij drie wer ven tezamen niet minder dan zes nieuwe loggerschepen van stapel. Ze waren gebouwd in opdracht van de pas opgerich te Visserijmaatschappij Noord zee. Op de vierde werf is een log ger in aanbouw en op de vijfde een beugsloep. Onder de hou ten havenkraan, ter hoogte van de Westhavenplaats, ligt de logger „Prins Hendrik der Nederlanden" van de rederij „Regt door zee", die daags te voren onder koninklijke be langstelling te water gelaten was, en nu van masten wordt voorzien. Elders in de haven liggen tien tallen vissersvaartuigen' - hoe kers, loggers en sloepen - afge meerd, die binnen enkele da gen op Buisjesdag zullen uitva ren voor de nieuwe teelt van 1870. De maquette vertoont naast de werven en schepen de be bouwing van Havenstraat, Kortedijk, Hoogstraat, Westhavenplaats, Markt, Brede en Smalle Haven straat en een stukje van de W esthavenkade. In onze tijd is van die bebou wing uit 1870 nog veel be waard gebleven. Daarom zal de weergegeven situatie op de maquette duidelijk herkenbaar zijn voor wie de stad een beet je kent. Met de uitvoering van dit pro jekt gaat een oud verlangen in vervulling van J. Ploeg te Vlaardingen, sinds jaar en dag als modelbouwadviseur ver bonden aan het Visserijmu seum Naast zijn nooit aflatende zorg voor de modellenvloot pleitte hij al lang geleden voor uit beelding in het museum van het specifieke scheepsbouw- vak voor de visserij. Nu deze wens tenslotte in het kader van het jubileumprojekt in vervulling gaat leek de heer Ploeg de aangewezen man om voor het museum de verant woordelijkheid voor de uitvoe ring van het werk te dragen, zoals hij dat in het verleden vele malen deed bij nieuw- bouwopdrachten voor scheeps modellen. Om verschillende redenen moest hij daarvan af zien en verkoos de rol van „onderaannemer": de eigen handige nieuwbouw van de acht benodigde scheepshellin gen en de circa veertig sche pen in de haven en op de wer ven, waaronder de beide sche pen die in aanbouw zijn. De bouw van de eigenlijke maquette - grondprofiel, ha ven, bebouwde omgeving, na tuurlijke begroeiing etc. - is opgedragen aan de heer J. Buiten te Hoorn. Hij was gedu rende ^156 jaar als beroeps ma quettebouwer in de Verenigde Staten van Amerika werk zaam. Teruggekeerd in eigen land bleef hij samen met een werk groep in de vrije tijd aktief op dit gebied. Zo bouwde hij reeds een grote maquette (30 5' l Het zal vaak voordeliger zijn om een zitmeubel te (laten) opknappen en -herbekleden, dan om iets geheel nieuws aan te schaffen. Al met al re denen genoeg om herstoffe ren en -bekleden tenminste te overwegen. Wanneer u eenmaal besluit tot zo'n grote opknapbeurt, dan kunt u voor de bekleding eigenhandig een stof uitkiezen, die helemaal past bij de rest van uw interieur. Is dat een volkomen andere stof dan de oorspronkelijke, schrikt u dan niet wanneer u het meubel in een nieuw jasje weer thuis jjrijgt. U herkent het amper! Heus, dat is een kwestie van Wennen, na een paar dagen weet u niet beter. Laat uw gedachten eerst eens gaan over de kleur en de struktuur van de meubelstof. Er is, aangepast aan ieders smaak, een uitgebreide kollek- tie meubelstof in de handel. Velours in allerlei tinten, zij- de-achtige stoffen met het 4 aaanzien van zeemleer en ook I vuilafstotende, krimpvrije ka- toenen stoffen. Vuilafstotend wil zeggen, dat geknoeide vloeistoffen makke lijk met een doekje zijn op te nemen. Krimpvrij is eerder £L van belang als het om afneem bare, zelf te wassen hoezen gaat. Maar let vooral op de struk tuur van de stof. Afhankelijk van het model moeten rekba- re, stugge of juist soepele stof fen worden gebruikt. De vak man, de meubelstoffeerder, kan u over deze en nog meer zaken uitgebreid informeren. Zo is het vaak ook mogelijk door een kleine aanpassing het zitcomfort te verhogen. U kunt met de vakman bespre ken wat zoal tot de mogelijk heden behoort, een aangepaste zithoogte of wat extra hoofd steun, bijvoorbeeld. Toch zal de stoffeerder éérst een overzicht moeten hebben van de staat en de bouw van het meubel. Heeft het een ve ren zitting en zijn er nog paar- deharen in verwerkt, of be staat de opbouw uit meer mo derne materialen? Denkt u vooral niet te snel dat de hele „operatie" enkel bestaat uit het aanbrengen van een nieuwe stof! Meestal moet ook aan het inwendige van zittingen en leuningen het nodige hersteld worden. En dat brengt natuurlijk kosten met zich mee. U zult tevoren voor uzelf moe ten vaststellen welk doel u beoogt met het herstofferen en -bekleden. Wilt u relatief voordelig uit zijn, of is het be houd van het meubel in kwes tie u - in het uiterste geval - net zoveel waard als de prijs van een nieuw meubel? Verkeert het zitmeubel nog in goede conditie, of zal het her stellen ervan bij nader inzien teveel kosten met zich mee brengen? In dat laatste geval koopt u wellicht liever iets nieuws. Het heeft écht geen zin om een meubel gedeelte lijk, „alleen voor het oog" te laten vernieuwen, want dan komt u binnen de kortste ke ren bedrogen uit! Dus niet op lappen, maar opknappen! Laat de klus daarom over aan een stoffeerder die kwaliteit belangrijk vindt. Om van te voren een behoorlijk inzicht'te hebben in de kosten, is het no dig een duidelijk gespecificeer de prijsopgave te verlangen. In deze prijsopgave worden alle gemaakte afspraken over kleur en kwaliteit van de stof, de te verwachten werkzaam heden en de totale prijs beves tigd. Voor beide partijen is er dan duidelijkheid, zodat me ningsverschil of teleurstelling achteraf tot een minimum be perkt blijft. Mocht u echter besluiten om tóch een nieuwe bank en/of stoelen aan te schaffen, dan is het interessant te weten dat sommige fabrikanten rekening houden met herbekleding la ter. Bij de aflevering van be paalde typen meubels worden kant en klare snijmallen gele verd. Wie in de toekomst eens een andere stof wil opbrengen, heeft dan al de beschikking over de snijpatronen. Deze mallen worden hoofdza kelijk bij eenvoudige zitmeu belen geleverd, bedoeld voor de doe-het-zelver. Het zal dui delijk zijn dat een klassiek meubel dusdanig gecompli ceerd van constructie is, dat herstofferen aan de vakman moet worden overgelaten. Zoals eerder gezegd, kunt u voor de te kiezen struktuur van de stof het best afgaan op het advies van de vakman. Aan u de vraag: welke stof past goed bij het meubel en bij de rest van het interieur? De invloed die van een kleurstelling uitgaat is zeer groot, want kleuren werken suggestief. Donker gekleur de voorwerpen lijken zwaar der en kleiner dan dezelfde objekten in een lichte kleur. Warme kleuren, zoals bij voorbeeld geel, komen op ons af, terwijl koele kleuren - blauw bijvoorbeeld - schij nen te wijken. Rood is le vendig en groen rustgevend. Als u klassieke meubelen hebt, die door hun donkere kleuren toch al wat zwaar overkomen, dan is een lichte omgeving te prefereren. Ook eigenschap pen als glans en dofheid spe len een rol. Chintz stoffen, die opvallend glanzen, kunnen uw bankstel duidelijk opfleuren. Een matte stof, daarentegen, kunt u weer toepassen als het meubel zelf glanzend is. Maar als u van veel glans houdt, is het natuurlijk ook best moge lijk beide in glans te houden. Allemaal een kwestie van smaak. Helemaal af wordt uw interieur, wanneer u ook nog nieuwe gordijnen bij uw meu belstoffering kiest. De meeste stoffen-detailzaken leveren gordijn- en meubelstoffen, die speciaal op elkaar zijn afge stemd. Kortom, zoek een vakman op voor een deskundig advies en volg vooral uw eigen smaak. Succes verzekerd! Ploeg, de geestelijk vader van het maquetteplan, bezig mét de bouw van de benodigde scheepsmodellen. m2) van de stad Hoorn in de 17e eeuw en maakte hij meer dere kleine stukken voor mu sea. De heer Buiten toonde zich, vanaf het eerste kontakt (no vember 1984) zeer geïnteres seerd in het plan voor de ha venmaquette en gezien zijn staat van dienst mag worden aangenomen dat de opdracht in vertrouwde handen is ge steld. Als altijd wordt het werk uitgevoerd aan de hand van bouwtekeningen en - in dit geval - een reusachtige hoeveelheid documentatiema teriaal. Al die gegevens wer den verkregen uit een vooraf gaand onderzoek. Dat was om vangrijk en diepgaand omdat zekerheid verkregen moest worden dat de bewaard geble ven informatie toereikend was om een betrouwbare, d.w.z historisch verantwoorde re constructie van het gebied anno 1870 te kunnen garande ren. Het onderzoek richtte zich op literatuur, handschrif ten, stadsplattegronden, kaar ten, tekeningen en foto's en moest gegeven tot in kleine details opleveren over afme tingen, de vorm en de uiterlij ke kenmerken van alle onder delen binnen het gebied, waaronder honderden perce len. Dit enorme werk werd in vrije tijd ter hand genomen door de heren J. de Ligt en M. A. Struys, onder meer bekend van de Historische Vereniging Vlaardingen. Zij verkregen daarbij optimale medewerking van het Gemeente-archief van Vlaardingen die zijn rijke bezit royaal beschikbaar stelde voor dit onderzoek. Na vele maanden van arbeid in alle stilte en met taaie vasthoudendheid verkregen de onderzoekers een ant woord op alle vragen. De re sultaten werden neergelegd in beschrijvingen en teke ningen en tenslotte ook drie dimensionaal in beeld ge bracht door middel van een proefmaquette. Deze zorg vuldige voorbereiding heeft veel bijgedragen tot de be sluitvorming over de inrich ting en hebben tenslotte ge leid tot de verlening van de bouwopdracht. Na een overlijden staan familie en vrienden voor de vraag, hoe vindt de uitvaartplechtigheid plaats... In alle stilte? Of, wie zegt er iets? Vaak kan niet aangesloten worden bij de wens van de overledene, eenvoudig omdat het onderwerp tijdens het leven nooit besproken is. Door de nabestaanden wordt een uitvaart zonder dat iemand iets zegt, dikwijls als kil en onplezierig ervaren. Ook doet het geen recht aan de overledene, vindt men. Het Humanistisch Verbond leidt sinds enkele jaren vrijwillig(st)ers op voor uitvaartbeleid(st)er. Op deze vrijwillig(st)ers kan een beroep worden gedaan om bij de uitvaartplechtigheid een afscheidswoord uit te spreken en om gedurende de eerste dagen familie en vrienden te ondersteunen. De dienstverlening is bedoeld voor buitenkerkelijken. Humanisten geloven immers niet in een hogere macht of in een hiernamaals. Het definitieve van het afscheid hier, de gevoelens, ervaringen en herinneringen van de nabestaanden, worden in de toespraak dan ook benadrukt, evenals leven en levenshouding van de overledene. De vrijwillig(st)ers worden door het Humanistisch Verbond grondig getraind, waardoor zij dit werk op kundige wijze kunnen doen. Er wordt van de nabestaanden een bedrag gevraagd ter vergoeding van de gemaakte onkosten. Deze dienstverlening gaat uit van de Reg. Werkgroep Humanistische Uitvaartbegeleiding Midden-Holland, incl. Leiden en Den Haag. Wilt u er meer over weten, dan kunt u kontakt opnemen met het regionale koördinatiepunt: Verzorgingshuis 'Wijndaaldershuis', Cath. van Rennesstraat 8, 2551 GM Den Haag, tel. 070- 252220. Plantarium '86 sterk uitgebreid Ook dit jaar zal Plantarium een overzicht bieden van het rijke assortiment van in Ne derland in pot geteelde boomkwekerijgewassen. Naast boomkwekerijen ne men ook gerenommeerde ex porteurs aan deze tentoon stelling deel, in totaal zullen 84 bedrijven hun produkten tonen. Op Plantarium '86 zal een breed assortiment te bewonde ren zijn. Natuurlijk is er een schat aan coniferen en hees ters te zien, maar daarnaast ook laanbomen, klimplanten. Calluna en Erica, vaste plan ten, enz. Ook Bonsai is op deze vakbeurs in fraaie vormen aanwezig. Een belangrijk vak technisch element is de keu ring, die opnieuw verzorgd wordt door de Vaste Keurings Commissie van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde (KMTP). Plantarium '86 is in de eerste plaats bedoeld voor tuincentra, hoveniers, exporteurs en bin nenlandse handelaren, ge meentelijke plantsoenendien sten, veilingen en collega kwekers. Die hebben het al leenrecht op de eerste twee dagen van de vakbeurs. Gedu rende het weekend is echter ook de particuliere tuinlief- hebber van harte welkom. De teelt in pot en container is in Nederland de laatste jaren snel toegenomen. Werden er in 1972 nog maar 5,5 miljoen planten in pot geteeld, in 1979 was dat alweer 21 miljoen. In 1982 was dit aantal al gegroeid tot ruim 80 miljoen. De pro- duktiewaarde bedroeg in dat jaar 55 miljoen gulden, 12% van de totale produktiewaarde van de Nederlandse boomkwe kerij. Op meer dan 2/3 van de boomteeltbedrijven werd toen al een deel van de produktie in pot en container geteeld. In middels is, inclusief een 20 miljoen vaste planten, het cij fer opgelopen tot ruim 120 miljoen planten. De teelt in pot en container heeft vele voordelen, zowel voor de kweker als voor de consument. Voordelen voor de kweker zijn ondermeer de goede beheersbaarheid van de groei en ontwikkeling van de plant; levering gedurende het gehele seizoen; snellere leve ring, dus beter inhaken op de vraag; goede mechaniserings- mogelijkheden. Voor de consument betekent deze teelt ondermeer een keu ze uit een breed assortiment kwaliteitsprodukten; aankoop mogelijkheid gedurende vrij wel het gehele jaar; vrijwel ze ker goed aanslaan doordat het wortelgestel niet door oprooi en is verstoord. Aan de voorlichting van vak bezoeker en consument wordt op Plantarium '86 veel aan dacht besteed. Er is een specia le voorlichtingsstand waarin deelgenomen wordt door Plant Publiciteit Holland, het Proef station voor de Boomteelt en het Stedelijk Groen en het Consulentschap Boomteelt en stedelijk groen, alsmede door de Kukltuurgroep Pot- en Containerteelt van de Neder landse Bond van Boomkwe kers, de Werkgroep Potkwe- kers en de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plant kunde. Ook de Boskoopse VVV verleent zijn medewer king. Het Proefstation organi seert op 28 asugustus een Open Dag op het Proefstation te Boskoop. Dit geeft de vakbe zoeker een uitstekende gele genheid een bezoek aan Plan tarium te combineren met een kijkje in dit vooraanstaande Nederlandse onderzoeksinsti tuut voor de boomkwekerij. Op Plantarium '86 geven niet alleen de producenten, maar ook de exporteurs blijk van hun aanwezigheid. Zo is er een informatiestand van de Bond van Plantenhandelaren, waar buitenlandse bezoekers alle gewenste inlichtingen kunnen krijgen. Ook nemen expor teurs individueel of collectief aan deze vakbeurs deel. De in ternationale belangstelling voor Plantarium neemt snel toe. Vorig jaar waren er bezoe kers uit ondermeer België, Lu xemburg, Duitsland, Engeland, Franrijk en Scandinavië. De vakbeurs voor pot en containerteelt wordt dit jaar voor de vierde maal gehou den. Na een voorzichtige, maar succesvolle start in 1983, werd in 1984 de vak beurs ondergebracht in de daartoe opgerichte Stichting Vakbeurs voor de Boom kwekerij, die onder auspici ën staat van de Nederlandse Bond van Boomkwekers en de Bond van Plantenhande laren. Voorzitter is de heer H. R. Bannier, directeur van Plant Publiciteit Holland. Plantarium '86 wordt gehou den van donderdag 28 augus tus t/m zondag 31 augustus a.s. De toegangsprijzen bedragen 5,- voor volwassenen en 2,50 voor kinderen tot 12 jaar. De openingstijden zijn op 28, 29 en 30 augustus vasn 10.00-21.00 uur en op zonag 31 augustus van 11.30-18.00 uur. :7 's-GRAVENZANDE Westlands kampioen wiel rennen voor recreanten Jan Molenaar uit 's-Gra- venzande startte zaterdag 12 juli in Wiezen (België) en beeindigde deze wed strijd als glorieus winnaar van een veld van 80 ren ners. Het ging om een rit over 60 km., gereden binnen l'/2 uur. Groot was de verbazing toen Jan Molenaars te ho ren kreeg dat hij buiten de prijzen viel omdat de orga nisatie vond dat hij te hard gereden had. Zonder prijs kon de win naar naar Nederland te rug. Zijn de wedstrijdregels in België dan toch heel anders dan in Neder land? Voor Jan in ieder geval teleurstellend. 1

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 7