Plezierig toeven en varen I ROTTERDAM De Dienst Rijnmond heeft een kleurenplattegrond van de recreatieve moge lijkheden en recreatiege bieden van het gebied Rechter Maasoever het licht doen zien. Al eer der verschenen kleuren- plattegronden van de ge bieden Voorne-Putten en IJsselmonde. Al deze kaarten kosten ƒ3,- per stuk. In één koop kosten de drie plattegronden 7,50. De Dienst Rijn- er door older voe itveer weer nruik mond (Voorheen Open baar Lichaam Rijn mond) voert een aktief beleid ter stimulering van het gebruik van de regionale recreatiegebie den onder het motto „Recreatie in Rijnmond mooi naast de deur". Midden-Delfland Rottemeren Lage Bergse Bos door Wil Baghuis HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1986 PAGINA 13 De Molengang aan de Rottemeren. Recreatie in Rijnmond mooi naast de deur Middenin de Vlietlanden ligt het watersportbedrijf en café Vlietzicht, dat ge dreven wordt door de ge broeders Berber en Oth Blom. Het café, gelegen aan de Vlaardingsekade bij Schip luiden, is op zich al een ge zellige pleisterplaats voor recreanten, maar ook de eigenaars Blom dragen hun steentje bij om de ple zierige sfeer te verhogen. Zo worden door hen regel matig barbecues georgani seerd en zijn ze, indien mogelijk, altijd bereid hun gasten met een zogeheten Westland door de Vlieten te varen. Een vaartochtje van een klein halfuurtje door het mooie polder landschap. Vlietzicht is da gelijks geopend tot 24.00 uur. Staelduinsebos, ook vrij recent aangelegde recreatiegebieden, zoals het Boekpolderbos bij Vlaardingen, de Foppenpolder bij Maassluis, evenals het prachtige polderlandschap van Midden-Delfland, zijn in de plattegrond opgenomen. Alle in het groene hart van de Randstad voorkomende recre atieve mogelijkheden staan op de kleurenplattegrond ver meld. Zo zijn de rijwielpaden aangegeven, zwembaden, wa tersportmogelijkheden, mané ges, golfbanen, gebieden met Dan zijn er de anderhalf miljoen bewoners van de Waterwegsteden, Delft en het Westland, die in dit ge bied ontspanning zoeken. Belangrijke waardevolle na tuurgebieden in Midden- Delftland worden bedreigd en het sluipverkeer door deze nog groene oase neemt toe. De landbouwers hebben dringend behoefte aan ver betering van de situatie op en rond hun bedrijf. Weide- 9e' Sinds het P' een ook fietsers van gunnen Met het verschijnen van de kleurenplattegrond Rechter Maasoever zijn niet alleen de reeds bekende recreatiegebie den in kaart gebracht, zoals de Rottemeren, het Hoge- en Lage Bergse Bos, de Zevenhui- zerplas, het Delftsehout en het natuurwaarde, speel- en lig- weides, jachthavens, campings, restaurants en andere voor re creanten belangrijke informa tie. Het groene hart van de Randstad wordt gevormd door Midden-Delfland. Een open weidegebied met een oppervlakte van ongeveer 6700 hectare. Ingeklemd tus sen Delft, Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis. Een probleemgebied. De zuidelij ke rand van het gebied is be last met een hoeveelheid verontreinigd havenslib. Midden-Delfland is lange tijd gezien als een goed stortterrein voor dit slib. Het Rijnmondgebied heeft vele mooie fietspaden. Uitgedaagd door een briesje. vogels, die in Midden-Delft- land een broed- en rust plaats vinden, worden steeds meer opgejaagd en verdreven. Zowel voor de boeren als voor de bewoners uit de omringen de steden is het van belang, dat Midden-Delfland behou den blijft als een open gebied. Het groene hart van de Rand stad staat momenteel aan de vooravond van een ingrij pende reconstructie. Een spe ciaal voor dit doel gemaakte wet, de Reconstructiewet Mid den-Delfland, moet ervoor borg staan, dat het gebied wordt aangepast aan de veran derde omstandigheden om als een werkelijke groene buffer alle bedreigingen te kunnen weerstaan landbouw, open luchtrecreatie, natuur en land schap moeten naast elkaar en in goede samenhang met el kaar kunnen bestaan. De openluchtrecreatie speelt in Midden-Delfland een grote rol. Ongeveer anderhalf mil joen stedelingen, die vanuit hun woningen bijna over het gebied uitkijken, willen er re creëren. De huidige voorzie ningen voor de recreatie zijn echter onvoldoende. Bij de plannen is men ervan uitge gaan, dat het gebied op een drukke dag aan rond de 45.000 recreanten plaats moet kun nen bieden. Gedacht wordt aan speel- en ligweiden, fietspaden, voorzie ningen voor sportvisserij, plas sen voor surfers, wandelpa den, campings en bosgebieden. De intensieve recreatiegebie den worden aangelegd in het gebied van de Kerkpolder (tussen de westkant van Delft en Schipluiden), ten noorden van de Waterwegsteden en in het Lickebaertgebied ten zui den van Rijksweg 20 tussen de steden Vlaardingen en Maas sluis. De bereikbaarheid van deze gebieden is men aan het verbeteren en er zullen par keervoorzieningen worden aangelegd. Er zullen verschei dene bosgebieden in Midden- Delfland worden aangelegd. Eén ervan, de Broekpolder bij Vlaardingen is al een aardige bossage aan het worden. Het is een gebied, dat met havenslib opgespoten is. Een woonloka- tie op deze grond creëren was onmogelijk, zodat men het ter rein tenslotte de bestemming recreatiegebied meegaf. Een goede beslissing. Bij de Broek polder is inmiddels een golf course aangelegd. Andere recreatieve mogelijk heden, die in Midden-Delfland gerealiseerd zullen worden zijn: het toegankelijk maken van het vele water voor de sportvisserij. Daarbij zal zoveel mogelijk re kening worden gehouden met de gehandicapte sportvisser. Zeil- en motorboten, maar ook surfplanken, roeiboten en ka no's bevolken nu al de wate ren in Midden-Delfland. Voor al de Vlieten zijn populair. Bij minder intensieve recreatie is de natuurlijke omgeving be langrijker dan het voorzienin genpakket voor de recreant. Vooral de rust in de natuur en het landschap zijn dan bepa lend. worden en vanaf het terras heeft men een adembenemend uitzicht over het mooi Hol lands polderlandschap. Zuid-Holland mag dan over prachtige polderlandschappen beschikken, het heeft weinig natuurlijke recreatiegebieden. De meeste recreatiegebieden moeten aangelegd worden of aangepast. Zo ook het Rotte- Hennipsloot en bij een fraaie molen, is een sluisje, waarvoor de meesters in 1740 de eerste steen legden. Al deze indruk ken kunnen verwerkt worden op het terras van de nabij gele gen uitspanning De Roerdomp. Aan de overkant, in de Bleis- wijkse Zoom is nog een leuke pleisterplaats, Het Zeeltje. Het ligt niet ver van de Cooper- baan, waar men de conditie kan testen. Een dorado voor vogels in het gebied van de Rotte is het bio logisch zeer waardevolle Koornmolengat. Een natuurre- merengebied fietsen. De Zevenhuizerplas is een re creatiegebied, dat bij vele wa tersporters, wandelaars en fietsers grote bekendheid ge niet. De inrichting van de Nes sepolder, aan de zuidkant van de Zevenhuizerplas verkeert nog in het stadium van voor bereiding. Ook het Hoge Berg se Bos is nog grotendeels in uitvoering. Het zal een bosrijk gebied worden, doorsneden door waterpartijen. Als het 190 hectare metende gebied klaar zal zijn, zal men van de toppen van de beboste heuvels een goed uitzicht hebben op jet polderlandschap en de Zeven huizerplas. Er zullen speciale picknickplaatsen aangelegd Hoe recent de nieuwe kleu renplattegrond is, blijkt wel uit het feit, dat de pas in ge bruik genomen veerpont voor fietsers en voetgangers, ook op de kaart aangegeven is. Deze veerpont vaart dagelijks van 14.00 uur tot 19.00 uur tussen de Trekkade (in de gemeente Maasland) en het recreatiege bied de Broekpolder. Op zaterdag en zondag vaart de pont van 10.00 uur tot 19.00 uur. Op maandag is er geen dienst. In de vaarroute van de veerpont is een extra aanleg- punt opgenomen bij het Jacht huis, een horecavoorziening in de Foppenpolder. Voor water sporters en fietsers is het eveneens leuk om het aan de Vlaardingsevaart gelegen wa tersportcafé Vlietzicht aan te doen. Een leuk doel om naar toe te fietsen (of met de auto heen te rijden). Vanuit de Ho- lywijk te Vlaardingen gemak kelijk bereikbaar. Roeibootjes en kano's kunnen er gehuurd Een schilderachtig plekje aan de Rotte. merengebied, het Lage Bergse Bos en de Zevenhuizerplas (alle bij Rotterdam) en het Delftsehout. Van het Rottemerengebied vormt het vroegere riviertje de Rotte de ruggegraat van het gebied. In dit oer-Hollandse landschap met een heel eigen karakter, met een rijke flora en fauna, zijn tal van moge lijkheden voor land- en water recreatie. Men kan er oude sluisjes, een molenviergang, een natuurre servaat, jachthavens en zwem baden aantreffen. Men kan er vissen, roeien, zeilen, fietsen, zwemmen, wandelen, genieten van vergezichten, stilte of rust, of (en dat mag alleen overdag) de tent opslaan op de speel weiden langs de waterkant. Het Recreatieschap Rotteme ren wil volgens een aantal deelplannen het gebied als re creatiegebied ontwikkelen. Er bestaan deelplannen voor het Bleiswijkse Zoom en de Ze- venhuizer Zoom, het Lage Bergse Bos en het Hoge Bergse Bos, de Zevenhuizerplas en de Nessepolder. Twee elementen staan bij de plannen voorop: behoud van het bijzondere ka rakter van de natuur in dit ge bied en het scheppen van mo gelijkheden voor land- en wa terrecreatie. Een deel van de plannen is al uitgevoerd en daar zijn goede toegangswegen aangelegd om per auto of (brom)fiets bij de mooiste plekjes te komen. Ook aan pa den voor wandelaars en rui ters is gedacht. De moeite van een bezoek waard is het Bleiswijkse Ver laat, een prachtig gerestau reerd oud sluisje van zeer bij zondere vorm. Het is te berei ken via de Langevaartweg in Bleiswijk. Wie een koele duik wil nemen kan terecht in de Bleiswijkse Kooi, voorzien van binnen- en buitenbaden, maar ook bij het zwembad De Koornmolen aan de Tweemanspolderweg bij Zevenhuizen. Rond het water van de Bleiswijkse Zoom lig gen enkele jachthavens. In de jachthaven De Eendragt in Ze venhuizen zijn meestal wel wat ligplaatsen voor passan ten. Roeibootjes zijn daar ook te huur. Vlak bij deze jachtha ven, aan het einde van de servaat, dat als wijk- en rust plaats dient voor de dieren. Toch kan de recreant, die daar belangstelling voor heeft, met dit stukje puut natuur kennis maken. Het Koornmolengat is onder geleide te bezoeken tus sen half juni en half septem ber op woensdagmiddag om 15.00 uur. Verzamelen bij de ingang van het reservaatje of telefonische afspreken: 01892- 2233. Het Lage Bergse Bos is een 160 hectare groot deelgebied van de Rottemeren en grenst aan Hillegersberg. Het is zo inge richt, dat het grote aantallen bezoekers kan opvangen uit nabij gelegen stedelijke gebie den. Men vindt hier mogelijk heden voor plezierige ontspan ning: waterpartijen en bospar- tijen Evenals in de Bleiswijkse. Zoom is ook hier voor liefheb bers van paardrijden een flink eind ruiterpad beschikbaar. Uitrusten kan men er in het restaurant Het Hoekse Hout. Het Lage Bergse Bos is gemak kelijk bereikbaar per auto, maar ook per fiets. Men kan trouwens rond het hele Rotte- eanten. worden en uiteraard parkeer- mogelijkheden. Het groene hart van de Rand stad zal de stedelingen, die steeds meer vrije tijd gaan krijgen, volop recreatie gaan bieden. Een groot deel van de moge lijkheden is al te vinden op de nieuwe kleurenplatte grond van de Dienst Rijn mond. Deze kaart is voor ƒ3,- verkrijgbaar bij de ver schillende V.V.V.-kantoren. Tevens is de plattegrond (te lefonisch) te bestellen bij de Dienst Rijnmond, Vasteland 96-104, telefoon: 4111320, toe stel 214 of 348. Vermeld dient te worden, dat door de Dienst Rijn mond al vele brochures over het recreëren in Rijnmond zijn uitgebracht. Deze bro chures betreffen het fietsen, golfen, wandelen, surfen, va ren, paardrijden en zwem men in het Rijnmondgebied. Ze zijn gratis verkrijgbaar bij alle V.V.V.-kantoren en bij de Dienst Rijnmond. Ook ruiters kunnen in Rijnmond op pad.

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 13