"t Heeft de aerodynamiia van een baksteen, maar léuk i' Provincie waarschuwt tegen botulisme Ballonvaarderstrio waagt opnieuw trans-atlantische poging i ER RIJKE Reactiesnelheid testen, Reactie tiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiifiiimiiiiii Aviodome herbergt bijzondere balloncapsule Jan van Leusden is hartstikke 1,3 JX ftiinzltje met baldakijn Traos'atkïniiG '86 Wie zoekt (Bevindt RANDSTAD-EDITIES Baksteen Extra sloten LET p =RND 150 IF F' THEN GO input "Klaar? IF a$=CHP$ 110 0 80 100 105 1 S 110 BEEP 1.-10 FOP f =1 TO F' PRINT AT 10, IF INKEY IF INKEY NEXT f 10, t THEN LET THEN GO t t +1 TO 10 GO TO CL5 PRINT t PAUSE 60 AT 10,0,"Reaktistijd 0GO TO 5 >j is Jf H -s 7 RK TK 31.86 M Li mmm mmm wm± C* C*# %tJL Eerste vrouw Capsule 'Heb ik toch niet nodig, joh, zo'n achterbank. Ik ben maar alleen, dus dat bankje scheelt me al gauw een paar duizend gulden omdat ik met een grijs kenteken rijd. Bovendien heb ik nou een aardige bagageruimte tot m'n beschikking zonder dat ik een achterbank hoef weg te klappen. Ruimte genoeg, zo. Trouwens, als ik er in m'n eentje inzit heb ik lol voor tien.' Jan van Leusden is overduide lijk opgetogen over zijn nieuwe auto. Een Suziki-Jeep is het geworden. Uitgerust met een parmantig uiterlijk, een 1300 cc. motor en de vier-wielaan- drijving die de robuust-ogende wagen geschikt maakt voor betrouwbaar werk onder onge bruikelijke omstandigheden. 'Ik rij graag in een auto die an ders is dan anders,' verklaart de 31-jarige Delftenaar zijn keuze. 'Hiervoor had ik bij voorbeeld een Amerikaanse Ford. Schitterende auto, maar op het laatst niet meer in orde te houden omdat er haast geen onderdelen meer voor te krijgen waren. 'Maar goed... zo'n terreinwa gentje zag ik dus al een hele tijd breed zitten. Maar die din gen zijn dus nogal duur. Totdat ik las dat deze eraan kwam. Nóg duur genoeg, maar in elk geval 'te doen'.' De 413 is de opvolger van de 410. 'Maar die was met z'n 1000 cc motor naar mijn idee net even te licht. Deze doet 't beter. Heeft wat meer vermo gen... waardoor hij niet echt hard rijdt, maar wel veel kracht kan ontwikkelen. Vooral als je de 'lage gearing' gebruikt die via een extra-versnellingspook- je is te bedienen.' De Suzuki rijdt niet echt hard omdat de wagen, zoals Jan van Leusden het uitdrukt: 'de aërodynamica heeft van een is baksteen.' Het voertuig voorts voorzien van behoorlijk stugge (blad)vering en een kor te afstand tussen voor en ach teras. 'Als je dus door een kuil gaat, dan krijg je echt vlak achter elkaar een fiks-voelbare tik,' meldt de Delftenaar uit er varing. Vergelijken van deze Suzuki met een personenauto in een meer gebruikelijke uitvoering, is niet éérlijk. Het comfort in de wagen is heel redelijk maar de zowel bestuurder als passa giers zijn tijdens de rit eigenlijk constant 'aan het werk'. 'Je moet echt je handen aan het stuur houden en opletten op wat je aan het doen bent. Je bent echt bezig, maar dat weet je als je zo'n auto koopt. Ik persoonlijk vind dat juist een van de leuke kanten van zo'n wagen,' licht Van Leus den toe. Qua uitrusting is de SJ sober te noemen. Een klokje en een toerenteller zijn eigenlijk de enige elementen die je als luxe zou kunnen beschouwen. Daar staat tegenover dat de wagen in een mum van tijd is ontdaan van de linnen kap; dat de roll- bar een geinig gezicht is en daarnaast de veiligheid dient terwijl de toegang tot de baga geruimte vrijgemaakt wordt met een, als portier scharnie rende, brede achterklep. Daar naast is de wagen standaard uitgerust met fraaie, acht spaaks velgen en heeft de re serveband een stoere plek ge vonden tegen de achterzijde. 'Alle wielen heb ik meteen voorzien van anti-diefstalslo- ten,' laat de eigenaar ervan weten. 'Je bent ze anders ge garandeerd zó kwijt.' Wat Jan van Leusden kwijt is aan benzine, valt hem niet te gen. Hij schat het gemiddelde verbruik (waarin ook terreinrit- ten zijn begrepen die, zoals bekend, brandstof slorpen) op Een brede achterdeur geeft toegang tot het achtercomparti ment waar 'het grijze kenteken' voor redelijke ruimte zorgt. 'aan Een simpel, maar leuk programma ontvingen wij van R.M. van Hoesel uit Hoogvliet. Het test de reactiesnelheid van één of meerdere personen. Na het intikken en runnen vraagt de computer of men klaar is om te beginnen, na het indrukken van iedere willekeurige toets (behalve de N) start het programma met een waarschuwingssignaal na een willekeurige pauze, dan start ook de teller die zo snel mogelijk gestopt moet worden door op een willekeurige toets te drukken. Hoe lager de tellerstand hoe sneller de reactietijd. Het programma kan gemakkelijk uitgebreid worden met bijv. een lijst waarin de snelste tijden worden opgenomen enz. 5 LET t=3 '-Lb I U £0 1LINE a THEN GO TO Reakties op vragen, programma's of insturen zelfgeschreven mini-program ma's (duidelijke listing plus korte uitleg en voor welke machine het programma bestemd is) naar de redaktie van Thuiskrant-Extra, t.a.v. Input, kamer D 304, Postbus 5825, 2280 HV te Rijswijk. Behalve naam en adres van de inzender ook graag het telefoonnummer vermelden. Reakties op of bijdragen aar deze pagina aan redaktie THUISKRANT-EXTRA Postbus 5825. 2280 HV Ri|swi|k Telefoon 070-190224 (Itefst donderdag of vrgdag) zo'n 1 liter per 10 kilometer. Niet echt zuinig, maar ook niet ontstellend hoog. De Suzuki gebruikt overigens normale, ongelode benzine. Met zijn nieuwe auto trekt Jan van Leusden redelijk veel be kijks. Hij wordt nogal eens spontaan aangesproken over de ervaringen met de wagen, terwijl 4x4-rijders elkaar on derweg plegen te groeten. Om die groet beter zichtbaar te maken, zou de Delftenaar er toe kunnen overgaan de voor ruit van z'n wagen neer te klappen. Waarvoor 't ding im mers is uitgerust met scharnie ren. Maar Jan is daar geen voorstander van. 'Mij niet gezien. Als je dan 5 minuten rijdt, heb je hele hor des vliegen tussen je tanden.' Veiligheidssloten op wielen en reservewiel zijn nodig. Zowel banden als velgen zijn kennelijk zeer in trek. De provincie Zuid-Holland heeft vorig jaar 991 meldin gen gekregen van mogelijke botuli8me-slachtoffers; van de 45 onderzochte kadavers bleek driekwart inderdaad met botulisme besmet. Het overgrote deel van de meldin gen betrof eenden. In juli en augustus ontving de provin cie de meeste meldingen; toen waren de temperaturen ook het hoogst. Dat blijkt uit het verslag „Botu lisme in Zuid-Holland in 1985". Door de koele zomer zijn er aanzienlijk minder (watervo gels het slachtoffer geworden van botulisme. In 1983 waren er 16.205 en in 1984 2500 mel dingen bij de provincie binnen gekomen. Botulisme is een besmettelijke vorm van voedselvergiftiging waaraan vooral watervogels en vissen kunnen sterven. Zodra de temperatuur zomerse waar den bereikt kan botulisme weer veel slachtoffers gaan ei sen. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland sturen daarom binnenkort aan alle gemeen ten, recreatieschappen en wa terschappen in die provincie richtlijnen voor een doeltref fende bestrijding van botulis me bij watervogels. Aan die bestrijding kan ook het publiek een belangrijke bijdrage leve ren. De provincie vraagt gemeen ten, recreatieschappen en wa terschappen het vinden van kadavers onmiddellijk te mel den bij de provincie en te zor gen voor een doeltreffende verwijdering. Ook vraagt zij ka davers steekproefgewijs op te sturen voor onderzoek naar het Centraal Diergeneeskundig Onderzoek in Lelystad. De provincie adviseert het pu bliek (water)-vogels in de zo mermaanden niet te voeren om concentraties van dieren te voorkomen. Waar veel water vogels tegelijk zijn is de kans op optreden of uitbreiding van botulisme namelijk groter dan elders. Over de bestrijding van botu lisme heeft de provincie een folder uitgegeven die gratis verkrijgbaar is bij de Zuidhol landse gemeenten, bibliothe ken en Bureau voorlichting van de provincie, Koningska de 1 in Den Haag (telefoon 070-116622). Als u graag buiten zit en u wilt wat beschutting tegen al te felle zon, maak dan dit praktische tuinmeubel met baldakijn. De stevige lattenkonstruk- tie is licht genoeg om ge makkelijk te kunnen ver plaatsen en de kleurrijke baldakijn, gemaakt van stevig markiesdoek, geeft in tegenstelling tot een pa rasol volledige beschutting tegen de zon. Het gezellige zitje biedt plaats voor 6 personen om komfortabel te kunnen eten. De bouwtekening is met duidelijke bouwbeschrij- ving en afbeeldingen op ware grootte van de be langrijkste onderdelen. De tekening kunt u bestel len door 15,- over te ma ken op postrekening nr. 3567600 van Karweipost, De Meern, onder vermel ding van bestelnummer 1680-RE. Na ontvangst van uw overboeking krijgt u de tekening per omgaan de toegestuurd. Wegwerkers zitten de automobilisten in de weg'. Ach, zieiepoot achter het stuur, voor jou wel pech... Maar als de-niet werkschuwe-arbeiders niet aan de weg gaan werken, zal men op den duur zeker kunnen bemerken hoeveel ernstiger - misschien wel dodelijke - pech, jou daarvoor kan overkomen op de weg... j. Hoenderkamp-Schreuder, lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflllllllllllllllllll Barendrecht Deze zomer zullen Henk en Evelien Brink en Willem Ha- geman, een poging wagen om met de 'Dutch Viking', een gecombineerde gas-/hete- luchtballon waaraan zich een Een gravure uit de 19e eeuw, van de eerste poging om de Atlantische Oceaan per ballon over te steken. Bij een proef vaart in 1859 liep de ballon van de Amerikaan John Wise zo veel schade op, dat van de geplande trans-atlantische vlucht moest worden afgezien. De capsule van de Neder landse ballon „The Flying Dutchman" die in augustus vorig jaar bij een poging om de Atlantische Oceaan over te steken halverwege een noodlanding moest maken, zal gedurende het gehele va kantieseizoen te zien zijn in het luchtvaartmuseum Avio dome op Schiphol. familie ep IK HEB VANMIDDAG TOCH ZO'N LEUKE SCHEMERLAMP GEZIEN, In HARTSTIKKE GOEDKOOP.' ...EEN AANBIEDING... ALS WE HEM NU KOPEN DAN SPAREN WE 75GULDEN UIT... BEK'JK J'J HET MAAR.' WE HEBBEN DEZE MAAND AL 200 GULDEN UITGESPAARD.. Het is voor het eerst na zijn mislukte reis, dat de capsule aan het publiek wordt ge toond. De balloncapsule zal het mid delpunt vormen van een ten toonstelling over de vlucht die vorig jaar plaatsvond. Ook zal er in deze expositie veel te zien zijn van de tientallen andere mislukte pogingen om de At lantische Oceaan per ballon over te steken, en van de twee pogingen die tot op heden wél geslaagd zijn. Ondanks het feit, dat de vaart van 'The Flying Dutchman' vo rig jaar werd afgebroken, wer den er toch nog een aantal re- kords gevestigd, waaronder een nieuw wereldhoogterekord voor gas/heteluchtballons. De ballon bereikte een maximale hoogte van 4.442 meter voor hij in de oceaan plonsde en de bemanning na enkele uren door het Taiwanese schip 'Ever Greet' werd gered. De capsule van 'The Flying Dutchman' zal tot eind sep tember in het lucht- en ruimte vaartmuseum Aviodome op Schiphol te zien zijn. De Avio dome is dagelijks geopend van 10.00-17.00 uur. Tel. 020- 173640. speciaal ontwikkelde capsule bevindt, de Atlantische Oceaan over te steken. Het ballonvaardersechtpaar uit Tienhoven (Utrecht) en de uit Friesland afkomstige F-16 vlie ger Willem Hageman staan vanaf 1 augustus a.s. in St. John's in Canada paraat om, als de weersomstandigheden gunstig zijn, naar Europa te vertrekken. Ter gelegenheid van deze transatlantische ballonvaart worden een beperkt aantal herinneringsenveloppen uitge geven. De enveloppen worden bij vertrek van de ballon door de Canadese PTT gestempeld, waarna de enveloppen met de ballon mee de oceaan overste ken om op de plaats van lan ding, ergens, in Europa, te wor den gestempeld door de PTT ter plaatse. Belangstellenden kunnen deze waardevolle enveloppen in uw bezit krijgen door over making van ƒ50,- op bankre keningnummer 48.15.54.696 bij de Amrobank in Eersel t.n.v. Transatlantic'86 onder vermelding van herinnerings- enveloppe. De opbrengst draagt bij in de kosten van '1 dit, geheel gesponsorde, pro ject. De transatlantische ballonvaart die, afhankelijk van het weer, in augustus of september plaatsvindt zal op twee punten geschiedenis maken. De be manning zal de eerste Europe se en Nederlandse bemanning zijn die de Atlantische Oceaan oversteekt per ballon. Evelien zal bovendien de eerste vrouw in de wereld zijn die aan een dergelijke expeditie deelneemt waardoor deze ballonvaart een geëmancipeerd tintje krijgt. Tot nu toe zijn het uitsluitend Amerikanen geweest die er in geslaagd zijn 2 maal de Atlan tische oceaan per ballon over te steken. co 00 cc cc In plaats van het tradiitionele mandje zoals we dat kennen van ballonvaarten wordt bij deze expeditie gebruik ge-, maakt van een capsule die normaal gesproken als red dingsboot dienst doet. ZKH Prins Bernhard doopte onlangs in het Aviodome, luchtvaart museum op Schiphol, deze capsule en gaf de expeditie de naam: 'Dutch Viking'. Om de ballonvaart een optima le kans van slagen te geven gaat er aan boord een arse naal aan technische appara tuur mee. De ballon die de capsule met een gewicht van ruim 5000 kilo over de oceaan draagt, is een gecombineerde gas/heteluchtballon met een hoogte van 46 meter (gelijk aan de hoggte van een flatge bouw met 16 verdiepingen) en een omvang van 120 meter. De ballon heeft maar liefst een in houd van 8.000.000 liter. De voorbereidingen voor de transatlantische ballonvlucht zijn op het moment in volle gang. De bemanning is druk bezig met het volgen van trai ningen zoals een aantal oefen- vluchten met gasballonnen, capsuletrainingen en niet ie vergeten conditietrainingen. Want conditie zullen Henk, Evelien en Willem nodig heb ben tijdens deze tocht. Zij zul len aan temperaturen tot -40 graden Celsius worden bloot gesteld en werken in een ritme van 16 uur op en 8 uur af. De capsule en de ballon wor den begin juli per schip van uit Rotterdam naar St. John's verscheept, waarna de be manning 30 juli naar Canada vertrekt om vanaf 1 augustus klaar te staan om aan de ge waagde oversteek te begin nen. EINDSTRIJD - De zus van mevrouw V.d. Berg is al verschrikkelijk lang op zoek naar het boed 'De eindstrijd der volkeren in Armageddon' naar zij ver moed, geschreven door J. de Heer. Het boek is 'nergens' meer te krijgen. Waaraan het feit dat 't in de oorlog verboden was en in bibliotheken ver nietigd werd, mede aan ten grondslag zal liggen vyie het werk voor vernieti ging heeft behoed en het desondanks wil afstaan belt nummer 010 - 4165182 JUGENDSTIL - Van de serie Mous- sault Antiek mist S.J. van der Linden uit Hoogvliet het deeltje getiteld Ju gendstil. S.J. houdt zich aanbevolen en vergoedt iemand die het werkje wil afstaan vanzelfsprekend mogelijke onkosten. Tevens is S.J. op zoek naar een poster of redelijk grote afbeel ding van het label van His Masters Voice, dat merk dus met dat bekend hondje voor die bekende ouderwetse grammofoon. Reacties zijn welkom via nummer 010 - 4762511, tijdens kantooruren. ROSENTHAL - Mevrouw Huvermann - Kranendonk is de trotse eigenaar van een Rosenthal servies van het merk Sans Souci. Die naam is niet helemaal toepasselijk, want mevrouw heeft wel degelijk om het servis enige 'Soucis' en wel hierom: ze mist een paar platte borden vervaardigd uit wit porselein en voorzien van een bloe metjesmotief bestaande uit blauwe, roze, paarse, bruine en een klein geel bloemetje. Graag houdt mevrouw zich aanbevolen voor een paar van dergelijk-gedecoreerde platte bor den. Maar veel hoop heeft ze er niet iop. Vandaar de opmerking dat ze ook al dolblij zou zijn met dergelijke borden waarop slechts een enkel roze bloemtje prijkt. Wie mevrouw dergelijke borden kan voorschotelen, neemt s middags of 's avonds con tact op via nummer 01804 - 21891. RIJWIJK - Het boekje 'De Ambachts heerlijkheid van Rijswijk' heet het boekje dat uitgegeven is door K. Dorsman en node wordt gezocht door de heer Theo v.d. Kooy senior. Deze heeft al het nodige over Rijswijk ver zameld en zou het werkje graag aan zijn collectie toevoegen. Wie wat weet mag bellen: 070 - 941133. MEERLINGEN - Uit Leeuwarden (bui ten Randstad-Editiesland, maar alla, voor deze keer) komt het verzoek van de Contactclub ouders van Meerlin gen. Deze wil in contact komen met gezinnen met meerlingen om hen te helpen aan informatie. Daarnaast houdt de contactclub zich aanbevolen voor publicaties over drie, vier, vijf of zeslingen. Wie de club kan helpen of zich daarbij wil aansluiten, neemt contact op via nummer 058 - 137298. 'Wie zoekt die vindt' is een rubriek die open staat voor persoonlijke vragen en verzoeken van alle lezers van Randstad-Edities die door an dere lezers opgelost zouden kunnen worden. Plaatsing is kosteloos maar de redaktie van Thuiskrant Extra behoudt zich het recht voor verzoe ken zonder opgaaf van reden buiten deze rubriek te houden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 7