IN DEZE KRANT Niets kado in Schiedam RANDSTAD EDITIES Het Nieuwe Kwajongenswerk of pure discriminatie Fiets- ongeval Scheeres: „walgelijke daad" succes Markt verplaatsing Schiedammers kunnen nog steeds goed feesten Excelsior blijft inde race Discriminatie Dichtspijkeren Niet onderschat EEN KOMBINATIE VAN 40 LOKALE HUIS-AAN- HUISBLADEN IN ZUID HOLLAND MET EEN WEKELIJKSE TOTAAL OPLAGE VAN RUIM i,2 MILJOEN EXEMPLAREN VAN 20 PAGINA'S WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1986 - NR. 64 OPLAGE 38.845, 38e JAARGANG SCHIEDAM „Die ruit is binnenkort wel weer gemaakt, maar de angst, die blijft voorlopig." Daarmee lijkt Yasin Keskinyer de gevoelens te ver tolken van heel de Turkse gemeenschap in Schiedam. Eén maand geleden nog maar opende hij op de Parkweg zijn café Serhat, wat in het Nederlands mooi betekent. T.V. DEFEKT? RADIO ABA SCHIEDAM De stijgen de gasprijzen van de laat ste jaren zijn niemand on- I gemerkt voorbij gegaan. Energie-kosten staan met 'stip in de meeste grote en I kleine huishoudboekjes: vaak kost alleen de huur |of de aflossing nog maar méér. De eigenaar van Serat biedt voor alle overlast. GRATIS!!! VILLERIUS SPORTS e Slager Hakan: „meer dan de helft van mijn klanten is Hol lands". in een brief de buurtbewoners zijn verontschuldigingen aan Zondagochtend om half zes, werd door de brieven bus een handgemaakte pijpbom gegooid. Die vernielde heel wat meer dan de voorgevel, een stuk plafond en de fruitautomaat van het koffiehuis. Yasin's, droom lijkt voor tijdig afgebroken. Welke klant komt nu nog onbe zorgd bij hem koffie, thee of limonade drinken? De ruit wordt wel weer gemaakt, de angst blijft. De aanslag van zondag heeft meer gevolgen dan alleen een kapotte fruitautomaat. Turkse gemeenschap bitter over aanslag Parkweg heeft onderschat. „Tussen de aanslagen op het koffiehuis en het migranten centrum zijn verbindingen te leggen", zegt politiewoorvoer- der Van 't Hoff. „Dezelfde groepering heeft beide aansla gen opgeëist. Dat de zaken zo hoog zouden oplopen, viel niet te voorzien. Vóórkomen kun je zo'n situatie als politie ook niet. Je kunt moeilijk bij ieder Turks café gaan posten in de stad. Dat voorkomen is net zo goed een taak van de gemeen te en van alle Schiedammers". Ook verbanden met de rellen „Alle Turken die je spreekt, zijn bovendien in paniek. Dat gaat één twee drie niet over", zegt zijn woordvoerder Harun wat bitter achter de dichtge spijkerde voorgevel. Inmiddels heeft de Schiedam- se politie een 18- en 22-jarige Schiedammer aangehouden. In het belang van het onder zoek wil zij verder geen enke le mededeling doen over de twee arrestanten. Wél zouden zij deel uitmaken van het Schiedams jongeren front, dat de verantwoording voor de aanslag heeft opgeëist. Diezelfde extreem rechtse or ganisatie stichtte een half jaar geleden brand in een migran ten-centrum, ook op de Par kweg. Wij helpen direkttü Videospecialisten Telefoon 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop-Inruil-Reparatie Ook voor uw verlichting Het Rotterdamse GEB heeft besloten al haar trouwe klanten daarin een beetje tegemoet te komen. De 105.000 mensen in de Maasstad, die hun energie rekening automatisch van bank of giro af laten schrijven, krijgen deze maand 25 gulden kado. Vorig jaar besloot de ge meenteraad van Rotter dam tot invoering van deze maatregel. De kosten, die het GEB uitspaart als ze automatisch af mag schrijven - vond men in het stadhuis op de Coolsin- gel - moeten ten goede ko men aan de klant. Het maken van acceptgi ro-kaarten en de porto- en verwervingskosten ver vallen bij deze manier van betalen natuurlijk hele maal. Kleinverbruikers, die de afgelopen twaalf maanden voldoende geld voor de energie-kosten op hun re kening hadden staan, pro fiteren van deze maatre gel. Bovendien krijgen ook al degenen die de Sociale Dienst hebben gemachtigd het bedrag van de energie rekening van hun uitke ring af te houden, 25 gul den terug. Het Schiedamse GEB heeft nog géén presentje voor haar trouwe klanten in het verschiet. „De situatie in Rotterdam is niet met de onze verge lijkbaar", zegt wethouder van financiën Aad Wieg man. „We houden natuur lijk wél nauwlettend in de gaten, wat voor initiatie ven er in de regio worden ontplooid. Ik heb dan ook mijn afdeling verzocht het effect van zo'n maatregel in Schiedam te bestude ren. De uitslag van dat on derzoek is nog niet be kend. Dat kan ook niet zo snel. Als je zoiets doet zijn er tenslotte tonnen mee gemoeid". SCHIEDAM Met ingang van augustus heeft het Toon kunstkoor de wekelijkse re petities op dinsdagavond weer hervat. Deze maand wordt vooral geoefend op „Die Schopfung" van Haydn. De uitvoering ervan zal plaatsvin den in de Grote Kerk te Schiedam en wel op 20 sep tember. Overigens, nieuwe le den zijn altijd welkom. Infor matie: tel. 4268911. Zaterdag 13 september vindl er weer een dagboottochf plaats, georganiseerd door de afdeling Schiedam van hei Nederlandse Rode Kruis. Aan meldingen, zowel schriftelijk als telefonisch via v. Smale- veltstraat 4a, 3117 CH Schie dam of nr. 4266123. Kosten die aan de reis verbonden zijn be dragen 27,50. Op maandagmorgen 15 sep tember start een cursus Poli tieke Vorming van Vrouwen (P.V.V.) in buurthuis Nieuw- land of op woensdagavond in het vrouwenontmoetingscen trum Barrika. De cursus duurl 6 weken en is bedoeld voor vrouwen die wat meer duide lijkheid en inzicht willen krij gen in de politiek. Kosten 25 gulden. Kinderopvang aanwe zig. Informatie en aanmelding bij Maja Nieuwenhuis-den Duik, tel. 4260756 of Anneke van Velzen-Crama, tel. 4706237. Het vierde orgelconcert in de serie 1986 in de Grote Kerk te Schiedam wordt gegeven op zaterdag 16 augustus om 10.15 uur door Huub ten Hacken Ten Hacken introduceert als eerste orgahist in Nederland composities van John Cage. Christian Wolff, Gijörge Ligeti en Maurice Kagel. zouden wij wel willen maar kan niet altijd. Maar wel de hele zomerkollektie voor halve prijzen Ook winterjacks en vrijetijds jacks nu voor halve prijzenl Alle „grote" merken bij: Broersveld 127, Schiedam. Telefoon 4733316. van tien jaar geleden moeten volgens de politie niet zonder meer worden gelegd: „Deze aanslag is gepleegd door jongeren van rond de twintig. Die waren in die tijd niet ouder dan een jaar of acht". De Turken'' op de Parkweg hebben overigens meer met discriminatie te maken gehad. Voor hen lijkt de aanslag van afgelopen zondag slechts het topje van een ijsberg. Slager Hakan, die een half jaar gele den zijn zaak verhuisde van de Fabristraat naar de Parkweg, recht tegenover het koffiehuis, heeft vaak last van agressieve jongeren. „Vorige week zaterdagavond ging ik terug naar mijn zaak om wat papieren uit te zoeken. Opeens hoorde ik een hoop la waai. Twee jongens probeer den mijn grote voorruit met een gummiknuppel in te slaan. Ik ben achter ze aangehold en kreeg er één te pakken. Toen ik vroeg: „waarom doe je dat?" riep hij terug: „omdat je een Turk bent." Daarna wist hij zich los te rukken. Buren heb ben me toen opgevangen. Ik krijg hier altijd alle hulp. Het zijn niet de gewone Schiedam mers, die dit soort dingen doen. Bij de opening van mijn zaak heb ik nog een groot feest gegeven. Alle buren kwamen. De planten, die ik van ze kado kreeg staan er nog". Over zijn direkt omgeving heeft ook Yasin Keskinyer niet dan lof. Minder te spre ken is hij over het optreden van de Schiedamse politie na de aanslag. „We mochten in verband met het onderzoek de zaak niet dichtspijkeren", vertelt hij. „Daar zouden de brand weer en de politie voor zor gen. Pas om twee uur 's nachts kwam er iemand timmeren. Voor mezelf was dat niet zo erg, maar de bu ren hadden nog een keer la- waai-overlast." De belangstelling na de aan slag mag dan bijzonder groot zijn geweest, de bege leiding van de „slachtoffers" is dat duidelijk niet. Wat verloren zit hij samen met wat vrienden te wach ten op de verzekeringsman. Of de schade vergoed zal worden is nog onzeker. In geval van geweld wordt er soms niet uitgekeerd. Eén probleem heeft de eige naar van Serhat maar vast zelf opgelost: tegen zijn voorgevel heeft hij een groot bord gespijkerd, waarop hij de buurt zijn verontschuldi gingen aanbiedt voor alle overlast. SCHIEDAM „Ik wist niet wat ik hoorde. Het is in één woord walge lijk, dat dit soort dingen kunnen gebeuren. Deze aanslag is een bijzonder laffe daad". Burgemeester Scheeres, anders de bedachtzaam heid zelve, steékt zijn mening over de gebeurte nissen van afgelopen zondag niet onder stoe len of banken. Net zo min als de politie, had hij nog zoiets in Schiedam verwacht: „De Centrum-partij deed aan de laatste gemeente raadsverkiezingen niet eens meer mee. We hoop ten dat de discriminatie van minderheden aan het wegebben was. Hier uit blijkt weer dat de agressie sterker aanwe zig is, dan we hadden ge dacht". Voorkomen kun je, vol gens de burgemeester dit soort zaken niet: „We doen al veel in de voor lichtingssfeer, vooral op de scholen. Je moet be ginnen bij de jeugd". Voor de houding van de politie heeft Reinier Scheeres alle lof: „Voor op staat, dat de daders snel gepakt moeten wor den. Dat is de taak van de politie. Misschien kle ven aan de opvang wat schoonheidsfoutjes. Daar is de gemeente dan eigenlijk verantwoorde lijk voor. Maar nog maals, een bomaanslag verwacht je niet in Schiedam. De hulp is misschien wat laat, ze komt er wél." Op zaterdag 15 augustus orga niseert de Hervormde Vrou wendienst een tweede-hands- kleding-verkoop, in de Kerk straat, naast het kerkkantoor. Gospelkoor „New life sin gers" start met de repetities op 14 augustus in de benedenzaal van de Opstandingskerk tus sen 20.00 en 22.00 uur. Nieuwe leden kunnen zich op geven op telefoonnummer 4707492. Zaterdag 30 augustus organi seert de Stichting Metha haar jaarlijkse manifestatie in de SCHIEDAM Een wegopbre- king op de Lange Nieuwstraat werd zaterdag een 27-jarige fietster noodlottig. Zij zag een afzetting over het hoofd en Korenbeurs. Vanaf negen uur 's morgens kunnen bezoekers een video en tentoonstelling over Sri Lanka bekijken. Bo vendien worden er een fancy fair en tafeltenniswedstrijden gehouden. Ook de Wereldwin kel is aanwezig. 's Avonds wordt de manifesta tie voortgezet met een optre den van een Arabische danse res en een fakjr. Overdag is de toegang gratis, de avond-show kost 12,50 per persoon. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de Korenbeurs, Lange Haven 145 of op telefoonnummer 4736544. viel in een gat in het wegdek. De GGD heeft haar naar het Schielandziekenhuis gebracht. Twee bromfietsters - een 45- jarige Schiedamse en een 22- iarige Rotterdamse - zijn in het weekend ongelukkig ten val gekomen. De oorzaak daarvan was, dat de sturen van hun brommers bij het passeren in elkaar vast raakten. Zij zijn beiden naar het Holy-ziekenhuis overge bracht. Een klein jaar geleden werd de nabij-gelegen Opstan dingskerk op de Nolenslaan met fascistische leuzen be klad. De daders daarvan werden nooit opgepakt. De politie noemde beide zaken destijds meer het werk van baldadige jongeren, dan ge richte agressie tegen min derheden. v' Toch vindt Zij niet, dat ze de problemen in de buurt rond de 1

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 1