WONEN WOONDROOM WOONNIEUWS Wat de makelaar voor een verkoper kan doen A k WASSENAAR ZONWERING SCHIEDAM Óók voor taxaties van onroerende goederen VERLICHTING VERWARMING - SANITAIR DOE-HET-ZELF ZAKEN CAMPINGSPORT SCHIEDAM PAGINA 11 HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1986 Huren en verhuren, een zaak van leven en laten leven, zou je zeggen. Maar wie heeft nooit gehoord van de talloze conflicten tussen huurders en de huisbaas. Hoge huren, achterstallig onderhoud en onduidelijke servicekosten be kleden hoge posities op de klachtenlijst. Nu zijn natuurlijk ook de huurders soms de 'slechterikken' in het verhaal, maar wie in zijn gelijk staat in een conflict met zijn ver huurder, staat dikwijls alleen. Dertien jaar geleden richtte een aantal vertegenwoordigers van huurdersverenigingen een landelijke organisatie op die voor de belangen van huurders op moest komen. Over die organisatie, het Ne derlands Verbond van Huurders (NVH) gaat dit verhaal. Beleidsplan RANDSTAD-EDITIES TELEFOON 03473-72727 Draagkracht Bijzonder herenhuis in Ylaardingen de verkoop van een huis vraagt creativiteit. Steunverlening Specificatie Leden NIEUWS Multi-functionele woning De Duitse woningmarkt De woningmarkt trekt aan. Daarmee veranderen de posi ties van de koper en verkoper van onroerend goed. Het aantal huizen waaruit de koper kan kiezen neemt af. De mate waarin, is afhankelijk van het woningtype en de regio. Ook de omlooptijd, het aantal dagen dat een huis in verkoop staat alvorens te worden verkocht, daalt. In be paalde gevallen vliegen de huizen zelfs ais broodjes over de toonbank. Tot voor kort had de kóper de meeste macht. Hij nam rustig de tijd, had immers een ruime keus en speelde verkopers met gegemak tegen elkaar uit. Op dit moment zijn koper en verkoper weer gelijkwaardig. En de positie van de verkoper zou binnen niet al te lange tijd, weieens verder verstrekt kunnen worden. Het is lo gisch dat mensen die overwegen hun huis te verkopen stil staan bij de vraag of een makelaar moet worden ingescha keld. „Immers wat die makelaar kan, kan ik ook. Die paar duizend gulden courtage is snel verdiend. En lukt het niet binnen twee maanden dan kan ik altijd nog een deskundige inschakelen. Dienstenpakket Raadsman Informatie Wederom zonne-energie D- Gerrit Verboonstraat 12 - tel. 010-737933 Schiedam TUINMEUBELEN ZONWERINGEN De moderne koiieKtie Dijkstra verlichting Sptirero X- VERWARMING SANITAIR VAN DER MOEZEL ZEEMAN'S IJZERHANDEL KAMPEERARTIKELEN TENTEN CARAVANACCESSOIRES m RANDSTAD RANDSTAD Opkomen voor de belangen huurders 'Wonen is een sociaal grondrecht' stelt het Verbond, „maar de volkshuisvesting is in de naoor logse jaren steeds meer bepaald door de economische wet van vraag en aanbod, of: wie veel geld heeft woont goed, wie weinig heeft slecht. Overheidsmaatrege len die particuliere bouwers en ex ploitanten grote vrijheid van han delen gaven, hebben de huurprij zen de pan uit laten rijzen en de rechtspostie van de huurders ver zwakt." Om enig tegengas tegen deze ontwikkelingen te kunnen ge ven ontplooit het NVH een aantal activiteiten. Op de eerste plaats probeert ze het overheidsbeleid te beinvloeden door met duidelijke beleidsvoorstellen te komen. Niet minder rijk is de steun die het NVH verleent aan huurders die problemen hebben met hun ver huurder. „De zorg voor betaalbare goede huizen is uitsluitend een overheid staak," vindt het Particulieren mogen daar eigenlijk niets mee van doen hebben. Die stelling heeft een antal gevolgen. De parti culiere verhuur moet opgeheven worden, want huisvesting is geen winstobject." Ab Haak, coördi nator van het Verbond, licht dit standpunt toe. „Op dit moment is het natuurlijk niet mogelijk om rigoreus de particuliere verhuur op te heffen. Je onttrekt dan te veel woningen aan de markt. Als je echter nagaat hoeveel er betaald wordt in die huursector, dan moet Eindredaktie Marijke Sterk je je op zijn minst afvragen of die huren niet geinvesteerd zouden kunnen worden in de sociale wo ningbouw. De winst komt dan niet bij een enkele verhuurder te recht, maar weer bij de huurders, in de vorm van betere woningen." „Zeker de verkoop van huurwo ningen moet altijd verboden wor den. In het verleden is duidelijk geworden dat juist met deze wo ningen veel gespeculeerd is en wat speculatie inhoudt voor de kwali teit van het wonen hoef ik niet duidelijk te maken." Voor de fi nanciering van nieuwbouwprojec ten ziet het NVH een taak wegge legd voor grote financiële instel lingen als bijvoorbeeld de pensi oenfondsen. Als gemeenten ver plicht worden een aantal bestem mingsplannen gereed te hebben, dat staat dat, plus de financiering garant voor een stuk nieuwbouw. Vervangende nieuwbouw mag dan uiteraard niet in mindering ge bracht worden op de overige nieuwbouw", stelt Haak. Ook over woningverdeling en huurcontracten heeft het NVH een duidelijke mening. „Meestal is de financiële draagkracht de maatstaf voor toewijzing van huurwoningen. Dat is niet juist. De werkelijke woningbehoefte moet meetellen én de sociale rechtvaardiging. De controle op het toewijzingsbeleid moet ge schieden door de overheid. Dan pas kunnen woningen eerlijk en beter verdeeld worden. Het huur contract is ook steeds een pro bleemkind. Niet zelden binden deze contracten de huurders aan handen en voeten. Het verlangen naar een huis en de schaarste in het aanbod zijn er de oorzaak van dat sommige huurders de meest veeleisende contracten tekenen. Eén van die eisen is bijvoorbeeld het betalen van sleutelgeld. „Een moderne manier van flessetrekke- rij" vindt het NVH. De straf die het NVH daar graag voor inge steld zou zien, liegt er dan ook niet om: verbeurd verklaren van de woning. Ook waarborgsom men moeten afgeschaft worden, al Het huis aan de Prinses Margriet laan 7 in Vlaardingen is gebouwd in 1968. Het pand is zowel van buiten en van binnen goed onder houden en verkeert derhalve in een uitstekende conditie. Opval lend kenmerk van dit huis is dat een deel van de slaapkamers op de begane grond is gesitueerd, terwijl de woonvertrekken op de eerste etage te vinden zijn, een soort drive-in woning zou je kunnen zeggen. Maar dan wel een hele bij zondere. Op de begane grond vinden we naast de entree, zoals reeds eerder opgemerkt een viertal slaapka mers, een badkamer met ligbad en de inpandige garage. Op de eerste etage vinden we eën zeer luxe Pog- genpohl keuken met alle denkbare apparatuur en een L-vormige KOOT KOOP gaat het daarbij meestal om klei nere bedragen. In ieder geval moet over de waarborgsom rente ver goed worden. Het NVH staat een standaardcontract voor. Dat zou door de overheid in samenwerking met huurdersorganisaties opge steld moeten worden. De huurder zou daarin meer rechten krijgen en toestanden met borgsommen zouden vermeden worden. iülh Huurders hebben direct baat bij de steunverlening die het NVH biedt bij geschillen met de ver huurder. Die steun bestaat in eer ste instantie uit adviseren en bege leiden. In tweede instantie, wan neer het geschil niet anders opge lost kan worden, ondersteunt het NVH gerechtelijke procedures. Veel voorkomende oorzaken van conflicten zijn achterstallig onder houd en de servicekosten. „On derhoud is kostbaar en wordt daarom door de verhuurder vaak op de lange baan geschoven, of minimaal uitgevoerd. Veel Neder landse huurhuizen, zo'n zestig procent, zijn aan een opknapbeurt toe." Het NVH eist dat dat onder houd ook gebeurt, in het besef dat de middelen daarvoor ten dele nog gevonden moeten worden (lees: dat de overheid deze beschikbaar moet stellen). Om huurders te hel pen bij het opstellen van hun klachten heeft het NVH een stan daard klachtenformulier ontwor pen. Hiermee kan de huurder, eventueel met steun van het Ver bond, de verhuurder dwingen tot onderhoud. „Servicekosten leiden tot proble men omdat huurders vaak niet weten wat zij zelf wél, en wat zij niet moeten betalen. Soms ont breekt zelfs de verplichte specifi catie van de service-kostennota. Een voorbeeld van een verkeerde berekening van die kosten is wan neer het onderhoud van de liften berekend wordt. Die liften tellen namelijk al mee bij het vaststellen van de kale huurprijs." Inmiddels heeft het Verbond on geveer 100.000 leden, maar dat aantal groeit snel. Ab Haak: „In principe kan iedereen bij ons lid worden, huurder en verhuurder. We proberen dan steeds zoveel mogelijk individuele leden te plaatsen in groepen van minimaal tien personen. Een huurder staat dan niet alleen, maar weet zich ge- ruggesteund door anderen in zijn of haar omgeving." „Met infor matiemappen en onze NVH-krant houden we onze leden en aange sloten organisaties op de hoogte van de ontwikkelingen binnen ons verbond. En wanneer leden zelf iets van een huurdersbelangenve reniging op willen richten in de wijk geven wij ze speciale scho lingsmappen om ze een eindje op weg te helpen. Er is voor ons nog voldoende werk. Er zijn nog erg veel ontevreden huurders, of men sen die niet echt op hun gemak wonen. En zeg nu zelf, iedereen durft niet zomaar naar een rechter te stappen om zijn gelijk te halen. Ook daar ligt onze taak." Het Nederlandse Verbond van Huurders, Postbus 1157, 7801 BD Emmen, telefoon: 05910-14144. Vooral voor woningbouwvereni gingen is het van belang vooruit te lopen op toekomstige woon- trends. Huizen die vandaag de dag worden gebouwd gaan immers ze ker een honderd jaar mee. Dus ook in het jaar 2086 moet men zich in de huidige eengezinswo ning thuis voelen. Anders is dat deel van de woningvoorraad tegen die tijd niet te verhuren. Nu verandert de samenstelling van de bewoners van de huizen voort durend. In de afgelopen deccennia zijn wij geconfronteerd met het steeds kleiner wordende gezin. Daarnaast ontstaan totaal nieuwe woonvormen. Ouderen die lan gere tijd zelfstandig willen blijven wonen, enzovoort. Een Zwolse woningbouwvereni ging probeert in te spelen op die toekomstige woonwensen. Na de vakantietijd start een groot scheeps marktonderzoek onder de plaatselijke bevolking dat duide lijk moet maken hoe de toekom stige woning van de Zwollenaar er uit moet zien. De corporatie denkt zelf aan woonvormen die het mo gelijk maken een atelier of klein bedrijf aan huis te hebben. Ook inwoning van ouderen zou tot de mogelijkheden moeten gaan beho ren. Deze multi-functionele wo ning moet niet alleen aansluiten op de woonwensen van de bewo ners maar zal tevens bijdragen aan het doorbreken van de eenzijdige opbouw van nieuwbouwwijken. Het projekt moet in de loop van 1987 worden gerealiseerd. Onze economie is nauw verbon den met die van onze Oosterbu ren. Nu is diezelfde economie een belangrijke motor voor de wo ningmarkt. Het is daarom interes sant de woningmarkten van beide landen met elkaar te vergelijken. Temeer omdat ook de Bondsrege ring stimulering van het eigen wo- woonkamer van 55 vierkante me ter met open haard. Op dit niveau bevindt zich ook een deels inpan dig terras. Op de tweede verdie ping liggen naast volop berg ruimte nog twee slaapkamers. Al met al een opvallend huis op een opvallènd plekje. De Prinses Margrietlaan ligt in een parkach tig gebied bij de Vlaardingse Vaart. Met name de fraai aange legde achtertuin sluit mooi aan op de omgeving. Voor meer informatie kan kon- takt worden opgenomen met Ma kelaardij De Witte in Vlaardin gen, telefoon 010-4343844. De vraagprijs bedraagt 475.000,- Kosten Koper. Er is een erfpachts canon van één gulden, (nog tach tigjaar). Inschakeling van een makelaar bij de verkoop van het huis kost geld. Hoeveel hangt af van de prijs waarvoor het pand is verkocht. In de bijgaande tabel zijn de NVM- tarieven weer gegeven. In negen van de tien gevallen conformeren ook nietrs zich daaraan. De make laar is ondernemer en derhalve BTW verschuldigd. Dus dat komt er nog overheen. Wij kennen in Nederland het zogenaamde „No cure-no pay" systeem. Gaat de verkoop niet door dan bent u de makelaar geen courtage verschul digd. Kijken we echter eerst naar dat geen wat de makelaar voor de ver koper doet. Allereerst is dat na tuurlijk het opstellen van een ver koopstrategie, voor welke prijs wordt het huis op de markt ge bracht, wat zijn de verkoopmoge lijkheden, de mogelijk opbrengst enzovoorts. Een volgend punt be treft het bij zoveel mogelijk men sen bekend maken dat het huis in verkoop staat. Dat geldt voor de college-makelaars maar natuurlijk ook voor zoekers. Een onderdeel van dat bekendmaken is het ad verteren. Op aanvraag verstrekt de makelaar informatie aan zoe kers, hij regelt en begeleidt bezich tigingen en voert de onderhande lingen aspirant-koper. Komt men tot zaken dan zorgt hij er voor dat de afspraken juridisch waterdicht op papier komen te staan. Activiteiten waarvoor een make laar speciaal is opgeleid. Toch kan het voorkomen particulieren zich al die disciplines heeft eigen ge maakt. Ook in die situatie blijft inschakeling van een makelaar de moeite waard. De reden daarvoor hangt nauw samen met het zoek gedrag van een aspirant-koper. Vooral mensen die uit een andere plaats komen, oriënteren zich veelvuldig bij makelaarskantoren. Een punt immers waarvoor be kend is dat daar een groot deel van het aanbod aan koopwonin gen te zien is. Men gaat langs, of belt het makelaarskantoor voor nadere informatie. Het verkoo papparaat van de makelaar is dus continu in bedrijf. Op dat punt verliest een particulier het. Im- ningbezit hoog in het vaandel heeft staan. Op zich hoeft dat geen verwondering te wekken, im mers Duitsland is in de EG het land met het laagste percentage ei gen woningbezit, zie eveneens de tabel. Net als de Nederlandse bestaat de Duitse woningmarkt uit deel markten. Kijken wij bijvoorbeeld eens naar de verschillen tussen dure en goedkope regio's. Gemid deld kost een 2/1 kapper zo'n 250.000 DM. in Noord-Duitsland kost een vergelijkbare woning slechts 190.000 D. Terwijl in Zuid-Duitsland voor een dergelijk tot 50000.—: 2,25% met een minimum van 850, van 50.000. tot 125.000,—: 2% met een minimum van 1 125. van 125 000.—: tot 250000.—: 1,85% met een minimum van f 2.500, van 250.000,— tot f 1.000.000,—: 4.625,1,65% ever het meerdere boven 250.000, van 1 000 000,— tot 5 000.000,— f 17 000,1,50% over het meerdere boven 1.000 000, van f 5 000 000. en hoger 77.000,1,25% over het meerdere boven 5 000.000,— mers de kans dat men toevallig uw straat doorrijdt of uw advertentie waarneemt is aanzienlijk kleiner dan wanneer uw huis door middel van foto-informatie permanent wordt geëxposeerd op een make laarskantoor. Een plek waarvan bekend is dat een zoeker daar al tijd, dikwijls regelmatig, gaat kij ken. Inschakeling van een makelaar heeft dus een aantal pluspunten. De kans dat de aspirant-koper in aanraking komt met uw huis neemt toe en de makelaar is thuis in de verkoop van huizen. En er is nog een derde reden waarom inschakeling van een ma kelaar aan te bevelen is. Het ver kopen van een huis is een proces waarin voortdurend allerlei beslis singen moeten worden genomen. Ingrijpende beslissingen waarvan in een aantal gevallen de gevolgen niet in één oogopslag te overzien zijn. In die situatie is de aanwezigheid van een vertrouwensman die pre cies weet wat haalbaar is en wat niet, bijzonder plezierig. Juist vanwege die vertrouwensre latie is het uitermate belangrijk dat u de makelaar kiest die het beste bij u past. In wie u vertrou wen heeft. Heeft u geen uitgespro ken mening, maak dan eens een afspraak voor een vrijblijvend ge sprek. Daarin kunt u de makelaar ondermeer vragen hoe hij denkt de verkoop van uw huis aan te pakken. Besluit u daarna tot verkoop over te gaan dan weet u in grote lijnen welke diensten u van de verschil lende makelaars kunt verwachten. In feite hoeft u het om de kosten niet te laten. Het gaat immers bij de verkoop om grote bedragen! pand grif 310.000 DM wordt be taald. Overigens stabiliseert het lande lijke prijspeil zich ook in de Bondsrepubliek. Met name de eengezinswoningen zijn prijsbe- houdend. Voor flatwoningen geldt dat zeker niet, de prijzen zijn, evenals in ons land, nog al tijd onder druk. Eigen woning bezit in diverse lan den procent Ierland 70 Griekenland 70 België 60 Italië 60 Luxemburg 60 Engeland 55 Frankrijk 47 Nederland 44 W.-Duitsland 40 1Ü| ^||||||||||||||l De vereniging voor de bevorde ring van toepassing van zonne- energiesystemen, Holland Solar, heeft protest aangetekend bij de minister van Economische Zaken. Aanleiding is de vermindering van de subsidiëring van het Nationaal Onderzoek Programma Zonne- energie. Voor het zogenaamde thermische deel daarvan komt dit jaar slechts 3,3 miljoen gulden beschikbaar. Terwijl juist op dit moment on dersteuning van overheidswege onontbeerlijk is. Doordat de prij zen van fossiele brandstoffen da len stagneert de^ omzet in zonne- systemen. Fabrikanten kunnen daardoor geen financiële mid delen vrijmaken voor het noodza kelijke onderzoek en technische ontwikkelingen. stimuleren die op eigen initiatief een haalbaarheidsonderzoek voor isolatie laten uitvoeren. De kosten van een dergelijk on derzoek kunnen voor negentig procent worden gedeklareerd bij de overheid. Tot een maximum van 1200 gulden en mits de aan vraag wordt ondersteund door tenminste tien huurders. m makelaars og/verzekeringen Boterstraat 10, telefoon 010-267215 achter Hema Voor Goede Verlichting Schiedam Broersvest 58-60-62. Tel. 010-267718 wïTi$-siioi> k-'f 1 l/l Sm^ITAIR en kachel SPEClAL!SvEN SCNIE 40-52 SCHIECAM TEL. 010 - 7J 20 '7 Ijzerwaren - gereedschappen sleutelservice - naamplaten Broersvest 52-54, Schiedam. Telefoon 267594 in-0/k NK)l> 'KM*. Boterstraat 10, telefoon 010-730074 achter Hema

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 11