Veel bekijks, weinig deelnemers bij demonstratie 1 D. Diamanten bruidspaar Frivole trekjes inS'damzuid 1 J In't kort Waarborgsom rt>s 'tfcr Nljff Aanrijding op busbaan Vals keuringsmerk op auto Illegaal slachten „Pot verwijt ketel" «fascistische verbo Stickers Verbroedering NIEUWE AUTO «O5* 010-4260199 fy het NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1986 PAGINA 3 Het de zaterdagmid- het Hema- De start van de SCHIEDAM zag zwart van mensen dag op plein. protest-demonstratie tegen fascisme en ra cisme, die georgani seerd werd door het ADAF-Komitee en de Turkse Werknemers Vereniging naar aan leiding van de aan slag op het Turkse koffiehuis, trok op vallend veel bekijks. Het aantal werkelijke deelnemers stak daar schril bij af. Alle politieke partijen stuurden een kleine afvaardiging, de bevolking liet het afwe ten. Ook de belangstelling van Turkse zijde was zeer gering. Dat zou door het begin van de Islamitische offerfeesten komen. T5* A. J. Tijssen tandarts AFWEZIG Het Nieuwe Stadsblad 1 li Telefoon 4263907. Rustige betoging in binnenstad -I msicN ISIMG Voor het getroffen koffiehuis „Serhat' even halt gehouden. op de Parkweg werd Slechts 350 man, de ruim schoots aanwezige pers meege rekend, volgde burgemeester Scheeres en het enige Turkse gemeenteraadslid in Schie dam, Mahir Engin. In anderhalf uur wandelde de stoet, langs het getroffen café öerhat, naar het migranten centrum op de Parkweg. In een korte toespraak sprak Scheeres in scherpe bewoor dingen zijn afkeer over de ge beurtenissen uit. Daarna ging iedereen gewoon zijns weegs. De politie, overal langs de rou te met extra mankracht aan wezig, kon weer rustig adem halen: ondanks twee bommel dingen vooraf, deed zich zater dag geen enkel incident voor. De optocht maakte zelfs een wat knusse indruk. Het zonne tje scheen; notabelen gingen hand in hand met het gewone volk; het oproepen tot solidari teit van de Turken klonk grimmig, maar was nét niet helemaal te verstaan; kinde ren werden vrolijk gemaand de antifascisten-stickers niet op hun nieuwe trui, maar op hun oude spijkerbroek te plak ken. De bezorgdheid in Turkse en Schiedamse kringen, dat een demonstratie de zaken ver der op de spits zou drijven, bleek volledig ongegrond. Alleen van een echte verbroe dering van geesten was ook geen sprake. „Ze zeggen wel dat in deze stad geen racisme is, maar dat weet ik zo net nog niet. Op dat Hemaplein hing een dreigend sfeertje. Ik voel me hier helemaal niet op mijn gemak." Een lid van de Rot terdamse aktiegroep „Rebel", die met zes gelijkgezinden meeliep, stak zijn mening over het Schiedamse publiek na af loop niet onder stoelen of ban ken. Een stadgenoot zag het alle maal wat optimistischer: „Zelf heb ik ook even geaarzeld of ik mee zou lopen. Je wilt het allemaal tenslotte niet erger maken dan het is. Volgens mij is iedereen langs de kant in zijn hart solidair. Er wordt bij ons juist veel voor de buiten landers gedaan. Die aanslag was, denk ik, ook meer het werk van een enkeling." Het lijkt erop of de politie, het gemeentebestuur en de bevol king van Schiedam maar al te graag die mening willen delen. Toch liet burgemeester Rei- nier Scheeres zaterdag, tussen de regels door merken, dat hij zijn kop niet voor de werke lijkheid in het zand wil steken. „Het zijn gelukkig enkelen die zoiets doen," aldus de burgemeester. „Maar het is fout te denken, dat vreemde lingenhaat slechts bij enke len voorkomt. We moeten er tegen strijden en het kwaad bij de wortel aanpakken. Schiedam moet leefbaar zijn voor alle Schiedammers". De protestdemonstratie tegen fascisme en racisme trok niet veel meer dan 300 deelnemers 40*. Burqemeester Scheeres liep zaterdag mee in de voorste gelederen. 00* at* .-,0" si I Na 'n WCC-beurt heftent I u uw eigen auto niet meer I terug, laat staan de buurman. I Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- I straat 15, A T T 7^^ I Schiedam 1 A I LID-FOCWA Stadhouderslaan 79, Schiedam van 22 augustus t/m 7 september. Voor spoedgevallen, telefoon 4267385 'N RANDSTAD-EDITIE VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM, KETHEL. ROTTERDAM: WIIK OUD MATHENESSE. WITTE DORP KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 BUREAULEIDER: J. Groeneveld Telefoon 010-4732877 Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGERS. P. K. Verheugd Privé 01880-319^3 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagnummer tot donderdag 14.00 uur EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 5-5-96 De 18-jarige Vlaardinger E.K. reed met een personenauto over de busbaan (Europabou levard). Aldaar veroorzaakte hij een aanrijding. Hij verleen de geen voorrang aan de be stuurster van een bromfiets. Beide voertuigen bekwamen lichte schade. De auto van E.K. werd inbeslaggenomen, daar voor de auto geen verze kering was afgesloten. Tevens was de bestuurder niet in het bezit van een rijbewijs. Het feit vond plaats donderdag Zaterdagmorgen werd tijdens een routinecontrole van een personenauto geconstateerd dat het bij de auto behorende keuringsrapport ingevolge de Auto Personen Keuring (APK) en het op de kenteken plaat aangebrachte keuringste ken waren nagemaakt. Tegen de bestuurster van de auto die de auto door een onbekende vriend had laten keuren wordt proces-verbaal opgemaakt. De Zaterdagmiddag omstreeks 12.20 uur werden in een schuur in een weiland langs de Trawlerweg te Vlaardingen drie inwoners van Schiedam; de 26-jarige R.C., de 60-jarige S.Y. en de 30-jarige F.Q. aan gehouden omdat zij op heter daad werden betrapt bij het ri tueel doden en slachten van een schaap. Nadat tegen hen proces-verbaal was opgemaakt werden de verdachten weer heengezonden. Het schaap werd inbeslaggenomen. Gemeentelijk Woningbe- heer van Schiedam brengt verandering in de manier van verhuren. De waar borgsom, die soms aan nieuwe huurders in reke ning werd gebracht, gaat tot het verleden behoren. Vanaf 1 september krijgen alle adspirant-huurders een standaard huurove reenkomst aangeboden met een bijbehorend huur- reglement. Vanaf 1984 wordt al bij de verhuur van nieuwbouw woningen gebruik gemaakt van een huurovereen komst. Besloten is om deze werkwijze in de toe komst voor alle verhurin gen te volgen. Dit betekent onder meer dat leegko mende woningen voor en na het vertrek van de huurders worden gecon troleerd. Noodzakelijke herstelkosten worden dan gewoon in rekening ge bracht. Al geruime tijd vindt er landelijk een discussie plaats over waarborgsom men bij de verhuur van woningen. Binnen het ge meentelijk woningbestand komen complexen wonin gen voor, waar bij de ver huring géén waarborgsom is geheven. Ook zijn er in het verleden woningen ver huurd met een waarborg som van 25 gulden per wo ning. Momenteel bedraagt de waarborgsom vijftig gulden. Een waarborgsom werd gevraagd, om even tuele schade bij het eindi gen van de verhuur te kun nen verrekenen. De tot nu toe berekende bedragen zijn hiervoor ontoereikend geworden. Daarom is be sloten de waarborgsom men met ingang van 1 se- pember af te schaffen. De waarborgsommen, die in de loop van de tijd zijn betaald, zullen aan de be treffende huurders worden teruggegeven, als er ten minste geen sprake is van betalingsachterstand. Het is de bedoeling dat deze verrekening nog dit jaar gebeurt. Voor nieuwe huurders maakt de andere werkwij ze financieel overigens geen verschil, want in plaats van het betalen van een waarborgsom om van 50 gulden wordt voor het aangaan van de huurove reenkomst hetzelfde be drag aan administratiekos ten in rekening gebracht. Dit bedrag is - in vergelij king met wat andere ver huurders vragen - laag te noemen. V*> '»1 V:: ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiii""""""""""'"""""""""""""""" SCHIEDAM Binnenkort gaan ze weer in Spanje over winteren, maar hun diaman ten huwelijksfeest vierden Ja cobus Schramade en Wilhel- mina Geertruida van den Berg afgelopen maandag uitgebreid in Schiedam. Dat is tenslotte de plaats, waar ze bijna vanaf hun trouwdag, met veel plezier hebben ge woond. Bruid en bruidegom werden allebei in Rotterdam geboren - in 1904 en 1907 - en gaven hun jawoord voor de burgelijke stand aldaar op 18 augustus op de kop af 60 jaar geleden. Drie jaar later verhuisden ze van de Maasstad naar de Jene- verstad, een ruil waarvan ze nooit spijt hebben gehad. Behalve twee dochters, één zoon en een menigte familiele den en vrienden kwam ook burgemeester Scheeres maan dagochtend op de koffie bij het echtpaar in de Oosterstraat. Namens het gemeentebestuur bracht hij gelukwensen en een bloemetje mee. SCHIEDAM Het mooie zomerweer verlokt heel wat doe-het-zelvers om de handen eens flink uit de mouwen te steken. Het is ook best lekker om op je gemak in het zonne tje je huis een ander kleur tje te geven. Wie door de Willem Brou werstraat loopt, krijgt even het idee, dat ook de gemeente zuidelijke frivo le trekjes heeft gekregen. Twee schilders zijn er be zig een grote grijze muur prachtig hemelsblauw te verven. Hoezeer schijn be driegen kan, merk je pas bij het dichterbij komen. De twee stoere jongens zijn van hout en onderdeel van een kunstwerk. „Er zullen de komende tijd wel meer wandschil deringen in het stadsbeeld verschijnen,zegt beleid sambtenaar Maria van Cleven. „Een jaar geleden besloten we in de Mar ia- straat een kunstwerk te la ten maken. Gedeeltelijk was dat om vooral de ste delijke artiesten financieel een handje te helpen. Die hebben nu de BKR gaat verdwijnen onze steun meer dan nodig. Maar het is een feit, dat de stad, vooral in buurten waar veel gesloopt wordt, best wat verfraaiing kan ge bruiken. Het experiment blijkt een schot in de roos. We zullen er dus zeker mee doorgaan". Ab van Otterlo verzorgde het ontwerp én de uitvoe ring van het vervend tweetal in de Gorzen. Bin nenkort zullen ook de Jan van Avennestraat (bij De Erker) en de Stationsstraat een muurschildering krij gen. SCHIEDAM Naar aanlei ding van de door de Turk se Werknemers Vereniging en het ADAF-Komitee ge organiseerde demonstra tie, ontving „Het Nieuwe Stadsblad" het volgende schrijven: „Het lijkt verheugend als in ons toch al zo kneuterige kletsdorp een demonstra tie plaatsvindt tegen racis me en vreemdelingenhaat. Maar hoe graag ik ook mijn sympathie t.o.v. de gedupeerde Turken had getoond door het hele eind mee te gaan, ik ben afge haakt door een spandoek met de leus: alle racisti sche en fascistische orga nisaties moeten worden verboden. Want waar zijn we dan mee bezig? Zo verzeilen we in een welles-nietes- spelletje. Turken mogen hier niet zijn zegt de ene groep, racistische en fas cistische organisaties mo gen hier niet zijn zegt een andere. Daar schieten we toch niets mee op? Dat i§ polarisatie. Natuurlijk blijft de aanslag niet goed te praten. De Turkse gemeenschap kan zich terecht bedreigd voe len. Maar door een verbod op fascistisch-racistische organisaties zullen onder grondse wrevels voortwoe keren om een volgende keer weer tot ontlading te komen, en dan weer op een willekeurig slachtoffer. Misschien denken de frak- tieleden van alle politieke partijen en onze burge meester daar anders over. Een ding is wel te hoperr. dat de heren politici en be stuurders niet menen door deelname aan en instem ming met deze demonstra tie hun geweten weer schoongewassen hebben. Want als dit de enige daad is die zij naar de Turkeri, maar ook naar de terroris ten toe stellen, dan gedra gen zij zich als dogmati sche christenen, die me nen hun ziel en zaligheid voor een week weer ver diend te hebben, door d© zondagse kerkuurtjes' braaf uit te zitten, en mehr niet te hoeven doen. Als de Schiedamse be stuurders en politici zich werkelijk dienstbaar voe len voor hun inwoners v wat naar mijn mening wal zo zou moeten zijn - latep. zij dan de moed opbren gen deze alarmerende po larisatie tegen te gaan, zich niet te verbergen aclt- ter een verbod-doofpoC politiek, maar een struktü- rele oplossing te vinden. Anna Molenaar Schiedam" 7 \v Vanaf 27 augustus start Barri- ka in de Lange Kerkstraat met een cursus „Vrouwen van; de hele wereld": Op zes ach tereenvolgende woensdag-och tenden tussen 9.00 en 11.00 uhr- komen onderwerpen als pajt- nerkeuze en geboorteregeling aan bod. De cursus k<js£ f 17,50; kinderoppas is aanwé- ".v. Zlg. V* De werkgroep VOS organi seert twee nieuwe cursussen. Op 17 september start de eer ste in „de Erker" (Jan van Avennestraat). Twaalf ochten den worden daar onderwer pen, die de deelneemsters aandragen, besproken. Kosten 30 gulden, kinderoppas aanwe zig. In vrouwenontmoetingscep- trum „Barrika" begint op 24 september de cursus „Hoe zf| je wat je denkt". Kosten even eens 30,Opgeven kan óp telefoonnummer 4261628. De SSSN zoekt dringend com puterfanaten, die een middag en een avond per week onge» schoolde liefhebbers willet) helpen. Inlichtingen zijn tè verkrijgen op telefoonnummej 4701267 of 4712234. \v Wie heeft onze SEAL POINT SIAMEES gezien? Weggelopen 3-8-1986 omgeving Warande. Goede beloning T I

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 3