Nieuwe J~ y $0 Tante Pos klimt uit ivoren toren I l I I I I I Doorbraak in grauw verleden Vriendelijkheid staat voorop Klantgericht denken is noodzaak Post terug 1 op stek RANDSTAD EDITIES IN KRANT Stadsblad t Uitzendbureau Avontuurlijk beroep Excelsior zondag tegen Quick in Den Haag Schiedam wellicht zes r.v. kanalen, erbij I Poepschep I in het i Verre SW erbarmelijk Illinium - Bedrijvengids als informatie eigen sta m Dynamisch Zie voor onze vacatures de advertenties elders in dit blad Trends Tam-tam T.V. DEFEKT? RADIO ABA VAN 20 PAGINA'S ÜIIIIIÜÈ 1 ÜHIIIIIIHIIIIIIIIIIIIISjj iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiil WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1986 - NR. 68 OPLAGE 38.845, 38e JAARGANG SCHIEDAM „Giro- blauw past bij jou" bewijst het al: Tante Pos is uit haar ivoren toren geklommen. Langzaam maar zeker wordt het eens zo on wankelbare staatsbe drijf „helemaal van deze tijd". Binnenkort hoort een Rijks-ge stuurde PTT dan ook in de geschiedenis boekjes thuis. Begin 1990 zijn alle distric ten veranderd in klei ne, min of meer zich zelf bedruipende BV's. Dankzij een ingrijpende verbouwing is het Schie- damse hoofdpostkantoor aan de Lange Nieuwstraat één van de eerste filialen, dat helemaal is aangepast aan zo'n onderneming nieuwe stijl. SCHIEDAM Degenen, die er het hardst voor in het stof hebben moeten bijten, zijn er het minst op vooruit gegaan: aan de ruimten van de postbodes aan de Lange Nieuwstraat is weinig of niets verbe terd. Als het plenst van de regen zullen ze hun colle ga's binnen best wel eens om hun mooie werkplek benijden. Te beroerd om hun steentje bij te dragen aan de nieuwe huisstijl zijn ze niet. Het verbouwde postkantoor SCHIEDAM „We hebben zitten bidden om een slechte zomer. Dat mag je gerust weten. Het houten noodgebouw heeft wel airconditioning, maar behelpen blijft het onder zo'n plat dak. Achteraf is het ons reuze meegevallen. Het Schiedamse publiek dat de naam heeft snel te klagen heeft al het ongemak ook heel sportief opgevat". Grapje maakt hele dag goed EEN KOMBINATIE VAN 40 LOKALE HUIS-AAN- HUISBLADEN IN ZUID HOLLAND MET EEN WEKELIJKSE TOTAAL OPLAGE VAN RUIM 1,2 MILJOEN EXEMPLAREN Jbf. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiië PTT fris van start in vernieuwd gebouw „We gaan nog niet zo enthou siast tekeer als onze collega's uit het bedrijfsleven. Wél zijn we van ons voetstuk afgestapt sn op weg naar een nieuwe toekomst. Het onpersoonlijke is verdwenen. De PTT wordt klantbewust. Dat gaat allemaal stukje bij beetje. Een mam moettanker verplaats je ten slotte niet zo snel. Als je in ?o'n overgangsperiode in een oehuizing op maat kan starten, dan geeft dat natuurlijk een ïxtra stimulans." Direktuer N.H.C. Hamers leeft, een paar dagen voor de afficiële opening, als enige zijn samer alweer helemaal inge richt. Eerst keek hij uit op de •ustig dobberende bootjes in de Nieuwe Haven. Nu heeft hij /ol zicht op de hoofdingang net al het in- en uitgaand pu- IIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllKlllllllllllllllllllllfr Kado's voor plaatselijke vere nigingen, bijdragen aan brade rieën en andere publiciteits- stuntjes zijn daar in de nabije toekomst nog niet van te ver wachten. Toch kunnen de klanten nu al merken, dat er een frisse wind waait door het postkantoor. Verschijnselen als Koeriersdiensten en Stadspost hebben duidelijk hun invloed op de dienstverlening van de PTT gehad. Direkteur N.H.C. Hamers samen met chef-staf W. Vermij en chef-loketten A.H.M. Hendrik- sen: „Een mammoettanker verplaats je niet zo één, twee, drie." bliek. Helemaal toevallig lijkt die verhuizing van de achter- naar de voorzijde niet. „Als je vroeger een kalm eind van je loopbaan zocht, moest je zorgen, dat je chef werd van een postkantoor in een mid delgrote plaats. Nu is dat een veeleisende en dynamische job. Personeel aannemen, roos- terg samenstellen en kostenbe- ramingen maken, handelen we bijvoorbeeld allemaal zélf af. Aan het begin van het jaar krijgen we een eigen budget. Hoe we daar mee uitkomen bepalen we onafhankelijk van onze grote broer in Rotter dam." Overigens staat de heer Hamers daar niet helemaal in zijn eentje voor. Zoals het een goed geoliede organisatie past, heeft de Schiedamse PTT-ves- tiging ec.i complete drieman sterke management-staf. m Voor chef-loketten A. H. N. Hendriksen is de verbou wingsperiode heel wat sneller en beter verlopen dan hij had verwacht. Toch neemt hij zon der veel weemoed afscheid van het container-postkantoor. Hij en zijn medewerkers gaan er eigenlijk het meeste op vooruit. Dankzij een uitgekiende inde ling van het vernieuwde PTT- gebouw kunnen de lokettisten zo goed en snel mogelijk alle handelingen verrichten. Ze hebben nu voldoende ruimte sn apparaturen én materialen binnen handbereik. Het irri tante „even naar achteren lo pen om wat formuliertjes te pakken" is voorgoed verleden tijd. De chef-loketten zit zelf niet meer verstopt in een don ker hoekje. Vanuit een glazen kantoor kan hij de hele balie in de gaten houden en snel bij springen als er problemen zijn. „Allemaal prachtig natuur lijk", zegt A. H. N. Hendrik sen. „Maar voor mij staat de goede mentaliteit van mijn ei gen team voorop. Vriendelijk heid blijft belangrijker dan snelheid. In Schiedam hebben we dat nu allebei"; Concessionaire Les Must de Carlier I Van Cleef Arpels. Hoogstraat 50, Schiedam, Telefoon 010-4268919. Koopavond: donderdags. Brievenbesteller J. Top heeft zelfs voor de gelegenheid zijn oude vak van stoffeerder weer even opgepakt. In een klein kamertje, naast de personeels- kantine bekleedt hij stapels stoelen met helblauwe stof. „Felle tinten zaten niet in het PTT-pakket. Dankzij die gro tere zelfstandigheid, kunnen we het hier toch inrichten naar onze eigen smaak." Chef-staf W. Vermij noemt de verbouwing van het Schie damse hoofdkantoor, een doorbraak in de grauwe PTT- geschiedenis: „Die lichte, vro lijke kleuren en speelse ele menten, kom je nergens an ders tegen. Het is er prakti scher en gezelliger op gewor den zowel voor ons als voor de klanten. We hadden het voor deel dat architectenbureau Jocker en vafi Dam tien jaar geleden ook bij de nieuwbouw betrokken is geweest. Ieder hoekje was dus bekend. Ook zaken die op de officiële teke ningen niet meer waren terug te vinden. Tot in de details is er hier met veel inventiviteit gewerkt. Het was gewoon leuk om te volgen als leek." Overigens was ver fraaiing van het uiterlijk, vol gens de heer Vermij, niet het eerste doel van de opknap beurt. „De loketten aan de voorkant zagen er prachtig uit, maar de achterkant was niet stoepte- gelbestendig. Om de boel hier goed te beveiligen, moest al het glas vervangen worden. Kosten, een half miljoen. Op zo'n moment ga je even den ken: De chefs hadden niet vol doende overzicht. De lokettis ten moesten een eind lopen om formulieren te halen. Nier mand van de staf had een be hoorlijk kantoor. We hebben al die zaken eens bij elkaar op geteld en kregen gelukkig toe stemming voor totale renova tie. Het resultaat overtreft onze stoutse verwachtingen." „Over speciale tarieven voor grote partijen post valt bij voorbeeld tegenwoordig te praten" zegt direktuer Ha mers. „De folders van postbus 51 hoeven niet meer met een briefkaart besteld te worden. De mensen kunnen ze zo mee nemen. Die informatieve en reclame taak wordt in de toekomst nog verder uitge bouwd. Ook het bekorten van de wachttijden, zonder dat dat ten koste gaat van de service heeft momenteel onze volledi ge aandacht. Weliswaar alge mene trends, maar wij zijn dankzij die grotere zelfstandig heid in staat, ze voor het Schiedamse op maat te ma ken." Dat klinkt allemaal alsof de „gouwe tijden" zijn aangebro ken. Toch zit er een klein ad dertje ondèr het gras. Als eind 1989 het postkantoor een BV is geworden, is het ook de bedoe ling, dat er kostendekkend wordt gedraaid. Nü moet er nog regelmatig extra geld door de overheid bij-gepomp wor den. Waar valt straks anders op te bezuinigen dan op het perso neel? Als de lokettisten en postbestellers doelmatiger moeten gaan werken, kan dat wel eens ten koste gaan van alle sevice, die nu met zoveel tam-tam wordt aangekondigd. Het wachtsysteem, dat bij de opening van het verbouwde kantoor aan de Lange Nieuw straat wordt ingevoerd, lijkt daarmee al gelijk weer op de helling te staan. Het is immers leuk en aardig om als klant op je gemak vra gen te kunnen stellen, zonder dat iemand over je schouder meekijkt, tijdrovend is het wél. Daarom zit het erin, dat de koperen streep en de chro men schrijftafeltjes die nu de verplichte vijf meter af stand tussen wachtenden en loket aangeven in de toe komst weer moeten verdwij nen. „Niets is onmogelijk" besluit Hamers niet zonder humor. „Maar over de hele linie geno men, zullen de 4700 Schiedam mers, die per dag ons postkan toor bezoeken beter af zijn. Tenslotte kunnen ze ons dan ook geen luie ambtenaren meer noemen." SCHIEDAM „Als je niet klantgericht kan denken, moet je dit vak niet kiezen. Van bo venaf worden we daar nu steeds meer op gewezen, maar voor ons allemaal kwam servi ce-verlening altijd al op de eerste plaats." Na zes maanden post sorteren in de Maasstad kwam Ursula Soeterbeek ruim drie jaar geleden als lokettiste naar Schiedam. Het contact met mensen, maar het vaak ook ingewikkelde werk, noemt zij de twee leukste kan ten van haar vak. „Die glazen wand vind ik al leen een belemmering, maar hij geeft je wel een veilig ge voel. Bij een heleboel banken is het niet nodig. Daar komt het geld via de buizenpost, bij ons ligt het open en bloot. Daardoor kunnen we sneller werken. Vlugheid is trouwens een beperkt begrip. In Lim burg vinden de piensen het doodnormaal fdt ^W^.'^rrtier bij de bakker te wachten. Hier duren vijf minuten soms al te lang." Overigens kijkt Ursula daar het Schiedamse publiek niet op aan. Net zoals haar collega's heeft ze voor haast-hebbers doordeweeks alle begrip. „Op zaterdag hebben de mensen meer tijd. Dat merk je. Vroe ger moest je dan zelfs twee kwartjes extra betalen en toch was de sfeer veel vrolijker. Al- leen jammer dat de mensen de wekker zo laat zetten. Om een uur of elf stroomt het hier pas vol." Hoe leuk het werken in het verbouwde postkantoor Ursula ook lijkt „die kleine contai ner ging op den duur op je ze nuwen werken" toch zit het er niet in, dat ze tot aan haar pensioen lokettiste blijft. Met name vrouwen hebben, vol gens Ursula, bij de PTT goede doorstromingsmogelijkheden. Hanneke Prins verkoopt al zes jaar postzegels en al even lang betaalt ze kascheques uit in Schiedam. Maar net zo makke lijk schrijft ze kentekenbewij zen over en werkt ze met in gewikkelde computers. „Meid, je kan zo goed leren. Wat moet jij nou bij de post," krijgt ze nog vaak van kennis sen te horen. Dat is een beetje tegen het zere been, dat wel. „Want om te beginnen moet je een cursus van negen maan den volgen, om achter een lo ket te komen," zegt Hanneke. In de periode dat ze klanten op hun wenken bedient, is er wel heel wat veranderd: „Vroeger zei iedere klant goei- edag, nu één op de tien. Als ik af en toe in het filiaal in de Gorzen vervang, heeft ieder een nog een praatje. Soms krijg je daar nog wel eens een stukje chocola voor bij je kof fie of een doos gebak van een dealer waarvoor je tien kente kenbewijzen hebt overge schreven. Het gaat niet om het kado, maar om het idee. Een beetje vriendelijkheid of hu mor maakt soms je hele dag goed." Richard Scholten zoekt en vindt al zes jaar lang het avon- tuyr achter de PTT-balie: „Je weet 's morgens nooit wat je tegenkomt achter het loket. Dat onverwachte is het leukste Wij helpen direktlll Videospecialisten Telefoon 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop-Inruil-Reparatie Ook voor uw verlichting van mijn werk. Daarom ben ik ook zo blij, dat op de open dag zaterdag iedereen eens achter de schermen mag kij ken. De mensen weten niet wat hier allemaal rond gaat. Het is alleen jammer, dat ik soms door tijdgebrek proble men uit handen moet geven." Aan werken met geld is Ri chard inmiddels wel gewend, de duurste briefjes zijn voor hem gewoon materiaal. Hij kijkt naar de kleur en niet eens naar de waarde: „Toch heb je een hele verantwoor ding. Iedere avond wordt na geteld of alles klopt. In het be gin ben je daar best zenuwach tig over. Bovendien zijn er al tijd wachters. Dat geeft een ze kere spanning. Ben je een tik keltje nerveus, dan kan je be ter een ander baantje zoeken." Zijn nieuwe werkruimte ziet Richard vol plezier tegemoet. „Voor ons is het er zakelijker op geworden en voor de klant is het er gezelliger op gewor den." £imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiii| Zaterdag 29 augustus wordt er voor heel de Schiedamse bevolking tus sen 10.30 en 12.30 uur „open huis" gehouden. i SCHIEDAM Vrijdag wordt het verbouwde hoofdpostkantoor aan de Lange Nieuwstraat offi- cieel door burgemeester Scheeres geopend. .TnilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Als voorproefje zijn op deze pagina vast de toe komstverwachtingen van alle direkt betrokkenen over hun nieuwe stek op een rijtje gezet. Het u:. nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 1