WONEN WOONDROOM Monumentenzorg N ederland WOONNIEUWS WASSENAAR Óók voor taxaties van onroerende goederen ZONWERING SCHIEDAM VERLICHTING VERWARMING - SANITAIR DOE-HET-ZELF ZAKEN mm WOONGUUDEN CAMPINGSPORT SCHIEDAM HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1986 PAGINA 17 Hét handelsmerk van Nederland: molens, klompen en tul pen. Vaak treffen we deze beelden dan ook aan op alle mogelijke toeristische snuisterijen. Maar ook op serieuze exportprodukten is altijd wel een molentje, klomptje of tulp te vinden. Sommige buitenlanders denken zelfs dat wij op klompen tussen molens en bollevelden rondsjou wen. De werkelijkheid is anders. Klompen hebben we al jaren vervangen door soepel lopend modieus schoeisel. Tulpen zijn nog wel favouriet. In de tuin, of we kopen een bosje bij de bloemenman. En de molens zijn werkeloze bouwwerken in het vlakke Hollandse landschap geworden. Maar aftekenend tegen een wit-gewolkte lucht doen mo lens het altijd prachtig op kalenderplaten. Molens hebben in ons winderige laagland een onmisbare rol gespeeld in de strijd tegen het water. En voor de indu strie in voorgaande eeuwen waren ze een krachtbron bij uitstek. Deze door windkracht gedreven 'fabrieken' waren er in grote aantallen. In de vorige eeuw draaiden er maar liefst 10.000 molens in Nederland. Nog geen 1000 zijn er van over. Misschien gloort er een nieuwe toekomst voor molens, luist in het altijd winderige Nederland worden weer volop molens gebouwd en zijn er grootste plannen in voorberei ding. Het gaat dan niet om molens die er uit zien zoals eeuwenlang gebruikelijk was. De moderne windmolens rijn gestroomlijnde en technisch verfijnde installaties. Graan malen kunnen ze niet, wel elektriciteit opwekken. RANDSTAD-EDITIES TELEFOON 03473-72727 Eindredaktie Marijke Sterk Een moderne windmolen in Petten Klasse in Brielle Wedergeboorte Stroom uit wind Windpark .die mooie molen Zelf doen Een van deklassiekemo lens bij Kinderdijk U kent ze wel, die fraaie oude huizen met een rijk verleden, met overdadig versierde gevels en sfeervolle hoge kamers. Een lust voor het oog vaak. Wie heeft niet ooit gedroomd zo'n huis te bezitten. Alleen, met het bezit ervan komen, naast de lusten, ook de lasten. Of het nu een fraai heren huis, een rustiek boerderijtje of een oude molen is. Voch tige muren en slecht sanitair zijn nog de minste problemen die een opgetogen koper kan tegenkomen. Monumenten Subsidies Aanvraag u Vergunningen Subsidie-aanvraag Restauratiekosten Extra subsidie Andere subsidie-mo gelijkheden Dalende rente HYPOTHEEKRENTE Bezuinigingen op V olkshuisvesting Eigen woningbezit in Frankrijk Aanpasbaar bouwen TUINMEUBELEN ZONWERINGEN De moderne KoneKtie Dijkstra verlichting VERWARMING SANITAIR VAN DER MOEZEL ZEEMAN'S IJZERHANDEL KAMPEERARTIKELEN TENTEN CARAVANACCESSOIRES -vt- RANDSTAD RANDSTAD Leven van de wind Nederland is een land waar het naar verhouding erg veel waait. Dat ondervinden we dagelijks, want een echt windstille dag is zeldzaam. Een stevige bries is voor zeilers en windsurfers uiterst plezierig. En voor de huisvrouw af huisman is de wind een wel kome huishoudelijke hulp die het wasgoed snel droog wappert. Ook 3p de fiets is wind een aangenaam verschijnsel, tenminste als je de wind in de rug hebt. Neemt de wind toe tot stormkracht, dan geeft het eerstvolgende NOS-jour- rtaal van de gevolgen een duidelijk overzicht. De ravage na een storm <an enorm zijn. Afgerukte takken of totaal ontwortelde bomen. Van Je weg gewaaide caravans, schade tan gebouwen, schepen in nood. Kortom, de wind heeft naast ple zierige ook een serie vervelende gevolgen. Duidelijk is hiermee ook dat wind enorme kracht bezit. Wind heeft energie. De wind is al sinds mensenheuge nis de energiebron van zeevaar ders en molenaars. Met zeilschepen bevoer men onbe kende oceanen en ontdekte we relddelen als Australië en Ame rika. En over de enorme op windkracht gedreven vloot van Hollanders in de Gouden Eeuw zijn in geschiedenisboeken de roemruchte verhalen te lezen. Over de oorsprong van molens vermelden deze geschiedenisboe- Het herenhuis aan de Van Almon- deweg 12 in Brielle is gebouwd in het midden van de zeventiger ja ren. Een modern huis dus dat in allerlei opzichten voldoet aan dat wat anno 1986 gevraagd wordt. Bij die bouw is gebruik gemaakt van eersteklas materialen en het huis is sedertdien perfekt onder houden. Het geheel ligt op 350 vierkante meter eigen grond. De woonkamer is werkelijk een plaatje, zeer sfeervol. Met een fraaie open haard partij en een luxe open keuken. Het op het Zui den gelegen zonneterras bereikt men via de hardhouten schuifpui. Op de eerste etage vinden we twee slaapkamers met balkon en de zo genaamde ouderslaapkamer met een royale kastenwand. Op de ruime overloop vinden we even eens een dergelijke kastenwand. De fraaie badkamer grenst aan ge noemde ouderslaapkamer. Op de tweede verdieping vinden we naast twee slaapkamers nog een douche ruimte met wastafel. De auto kan men kwijt in de aangebouwde ga rage. Het geheel is voorzien van spouwmuurisolatie en de hele be gane grond is voorzien van dub bele beglazing. Het huis wordt centraal verwarmd. Voor meer informatie kan kon- takt worden opgenomen met Ma kelaarskantoor Roukema Lobs in Brielle, telefoon Q1&10-15824. De vraagprijs bedraagt 315.000,- Kosten Koper. ken niets. Waar en wanneer voor het eerst windmolens draaiden, zal wel altijd onbekend blijven. De Chinezen moeten zo'n 1500 jaar geleden al windmolens ge bouwd hebben. In Griekenland zijn 2000 jaar oude resten van mo lens gevonden. Deze promitieve molens vertonen nauwelijks gelij kenis met onze molens. Hollandse molens. Eeuw na eeuw maalden ze graan tot meel, ver werkten cacao, zaagden hout voor de scheepsbouw of zorgden voor de papierproduktie. Het meest tot de verbeelding spreekt misschien wel de strijd tegen het water. In de 17e eeuw werd deze strijd groot scheeps ingezet met molens. Met honderden molens werden grote delen van Nederland drooggelegd en drooggehouden. Rond de eeuwisseling werd de be tekenis van de molen voor het le ven in ons land steeds geringer. De molens in de polders werden ver vangen door gemalen, die niet lan ger draaiende werden gehouden door de wind maar door stroom, dieselolie of elektriciteit. Voor de industriemolens kwamen fa briekscomplexen in de plaats waar aan wind geen behoefte is. Het aantal molens in het land schap verminderde (dan ook dras tisch. Voor het behoud en herstel van de Nederlandse molens wordt al sinds de jaren twintig geijverd door de Vereniging 'De Hollandse Molen'. Op de Nationale Molen dag draaien nog vele wieken dat het een lieve lust is, maar de rol van de zo typisch Hollandse mo lens is uitgespeeld. De molens zijn met pensioen. Maar Nederland zou zijn rijke molenhistorie geen eer aan doen, als er zich niet een nieuwe genera tie molens zou aandienen. Het ui terlijk van de jonge garde wind molens laat duidelijk zien dat ze van deze tijd zijn. Het zijn geen monumentale bouwwerken. De moderne windmolens heeft een functionele vormgeving: een ste vige mast met daar bovenop een gestroomlijnd molenhuis met wie ken. Net als het uiterlijk is ook de taak van de moderne windmolens geheel anders. De molens worden ingezet om elektriciteit op te wek ken. Om het verschil tussen deze nieuwe molens en de klassieke molens aan te geven, worden de elektriciteit-opwekkende molens ook wel windturbines genoemd. De werking van bijvoorbeeld een korenmolen kunnen we ons goed voorstellen. De wind blaast tegen de wieken, de wieken gaan draaien en de draaiende beweging wordt overgebracht op een molen steen. Dat met molens elektriciteit kan worden opgewekt, lijkt niet zo voor de hand te liggen. Om het principe van stroom-op- wekkende windmolens te begrij pen, hoeven we alleen maar te denken aan een doodgewone fiets met een dynamo. Het draaiende fietswiel zet het wieltje van de dy namo in beweging. In de dynamo wordt de beweging omgezet in elektriciteit. Met deze opgewekte stroom verlichten we dan onze fiets. Bij windmolens gaat het niet veel anders. De windkracht zet de wie ken van de windmolens in bewe ging. De kracht, de energie van de wind wordt zo omgezet in bewe gingsenergie. De draaiende wie ken brengen een dynamo in bewe ging. En net als bij de fiets levert zo'n molen-dynamo stroom. De elektriciteit kan gelijk gebruikt worden, bijvoorbeeld om enkele lampen te laten branden. De te veel opgewekte elektriciteit kan in accu's worden opgeslagen. Betekent gebruik maken van win denergie dat we allemaal met mo lentjes moeten gaan lopen? leder huishouden een eigen windmolen, op het dak of in de tuin? Het woud van t.v.-antennes op de daken is door de komst van cen trale antennes grotendeels gekapt, of er komt een veld van windmo lens voor in de plaats. Nee, fraai zou dat niet zijn. En bovendien, lang niet elke plek is geschikt om een molen te laten draaien die voldoende elektriciteit levert. Het windaanbod varieert per gebied en plaats aanmerkelijk. En de hoeveelheid stroom die een windmolen opwekt, hangt behalve van de windkracht ook af van de afmeting van de molen. Een kleine windmolen met wieken van 2 tot 5 meter levert veel min der stroom dan bijvoorbeeld een molen met wieken van 40 meter lang. Deze echte windturbines zijn ge vaarten van vaak 80 meter hoog en heeft een vermogen van circa 3000 kWh. Inmiddels draaien in Nederland al zo'n 700 grote en kleinere wind molens die stroom leveren aan be drijven, boerderijen en particulie ren. In Friesland tussen Oosterbie- rum en Sexbierum wordt mo menteel gewerkt aan de inrichting van een heel windpark. Op een grondgebied van circa 80 ha ko men in rijen van drie 18 windtur bines te staan. Windturbines van 35 meter hoog en met wieken van elk 15 meter. Deze windenergie centrale die in de zomer van 1987 moet gaan draaien, geldt als proefwindcentrale. Onderzocht worden een aantal technische en economische zaken, maar ook wordt bijvoorbeeld nagegaan of er (veel) vogelslachtoffers vallen. Het benutten van windenergie is dan wel een schone zaak, toch zijn er ook nadelen aan verbonden. Behalve het mogelijke gevaar dat grote windturbines opleveren voor vogels, kunnen de metalen delen van de molens storingen veroorza ken. Storingen van telecommuni- catiemiddelen zoals televisie, mo bilofoon, radio en radar. Door de wieken uit kunststoffen samen te stellen, kunnen deze problemen beperkt worden. Voor direct omwonenden kunnen de zoevend ronddraaiende wieken enige geluidhinder betekenen. Het meest in het oog lopend na deel is dat windmolens opvallend zijn. Natuurgebieden worden er met windmolens niet mooier op. Horizonvervuiling noemt men dat. Niet mooi om te zien, niet passend in het landschap. Er zal daarom steeds gezocht moeten worden naar plaatsen die hun natuurlijke schoonheid toch al verloren hebben. Haven- en in dustriegebieden bijvoorbeeld, of langs autosnelwegen. Landschap pelijk gezien zijn dit toch al geen juweeltjes meer. De grens tussen wat acceptabel is en wat niet mooi meer is, is moei lijk te trekken. De waardering van windmolens in het landschap hangt samen met de opvatting van hoe zinvol men het gebruik van windenergie vindt. Ook is het een kwestie van smaak en natuurlijk van wennen. Van hoogspannings masten bijvoorbeeld die te pas en te onpas landerijen doorkruisen kijken we niet meer op. En de Hollandse molens bij de Zaanse Schans of Kinderdijk zijn destijds niet als vakantie-attractie neerge zet, maar gebouw omdat ze daar nodig waren. Inmiddels vergapen zich echter wel drommen toeristen aan deze windenergie-bouwwer ken van weleer. Veel factoren spelen dus een rol bij de beslissingen waar windmo lens het best geplaatst kunnen worden. Veel tijd, geld en energie is de af gelopen 10-15 jaar besteed aan on derzoek naar de toepassingsmoge lijkheden van windenergie. De meeste studies en experimenten richtte zich op de grotere windtur bines. Wie niet wachten wil tot het stopcontact thuis elektriciteit le vert die afkomstig is van de wind, kan op eenvoudige wijze zelf voor de produktie van 'windstroom' gaan zorgen. Door een eigen windmolen te kopen of voor de doe-het-zelvers door er zelf een te bouwen. Er zijn ondertussen di verse betrouwbare modellen in de handel. Een klein molentje met wieken van 1 a 2 meter op een 3 meter hoge mast komt op zo'n 1500-2000 gulden. Deze kleine ty pen leveren echter niet voldoende elektriciteit om een huishouden met veel elektrische apparatuur van voldoende stroom te voor zien. Zo'n mini-elektriciteit leveran- ciertje kan worden gebruikt als aanvulling of dienst doen als ener giebron bij een tuinhuisje of een caravan. Grotere windmolens zijn duurder in aanschaf, maar bruikbaar en in de loop der tijd zeker rendabel. Met de aanschaf alleen is men er niet. Bij de gemeente moet een bouw en/of hinderwetvergunning worden aangevraagd. De funde ring is van groot belang, de molen moet verzekerd worden en met het elektriciteitsbedrijf meot de aan sluiting geregeld worden. Een windmolen levert op bepaalde momenten ('s nachts of bij veel wind) meer elektricitet dan de 'molenaar' kan gebruiken. Het overschot aan stroom wordt dan via een aansluiting teruggeleverd aan het energiebedrijf. Hiervoor krijgt de eigenaar van de molen een bepaalde vergoeding. Voor de knutselaars gelden de zelfde bijkomende zaken: Een zelfbouwwindmolen kan uit nieuwe en uit tweedehands onder delen worden samengesteld. Ge detailleerde ontwerpen zijn te vin den in een aantal uitstekende handboeken. Veel praktische in formatie is ook te verkrijgen bij diverse organisaties die zich bezig houden met de toepassing van windenergie. Ook beschikken zij over deskundigen die advies willen geven. Wie meer wil weten hoe het moge lijk is om van de wind te leven, kan bijvoorbeeld terecht bij: Stichting Energie Anders, Sta tionsweg 91, 3151 HR Hoek van Holland (tel. 01747-5242) Organisatie voor Duurzame Energie, Postbus 750, 3500 AT Utrecht (tel. 030-322995) Een oud huis kan restauratiekos ten met zich meebrengen die nie mand graag voor liefneemt. Dat is ook de reden dat veel oude, histo risch of cultureel waardevolle ge bouwen in het verleden steeds ver der vervallen raakten en tenslotte maar gesloopt werden. Gelukkig realiseerden bewindvoerders zich dat er iets moest gebeuren, wilde niet al ons bouwkundig erfgoed verloren gaan. Er werden subsi dieregelingen ontworpen, die de eigenaren van dat soort panden, in de regeling monumenten ge noemd, in staat moesten stellen hun bezit op te knappen. Wat is een monument? Volgens de monumentenwet van 1961 moet zo'n bouwwerk aan twee eisen voldoen. Het moet ouder zijn dan 50 jaar én vanwege zijn schoon heid, zijn betekenis voor de we tenschap of volkenkundige waarde van algemeen belang zijn". Niet alleen oude huizen val len dus onder de monumentenwet, maar ook bijvoorbeeld architecto nisch fraaie gebouwen of kerken. De Rijksdienst voor de Monu mentenzorg maakt uit of een pand in het monumentenregister wordt opgenomen. Momentéel staan 42.000 gebouwen geregisteerd. Het grootste gedeelte daarvan is gebouwd voor 1850. Er zijn twee soorten subsidies. De rijkssubsidieregeling Onderhoud Monumenten en de Subsidierege ling Restauratie Monumentenpan den. De benamingen geven het verschil al aan. De eerste subsidie wordt verstrekt aan eigenaren van panden waarvan de onderhouds kosten erg hoog zijn. Slechts een bepaald soort objecten komt voor de regeling in aanmerking: kerk gebouwen, kastelen, hofjes van liefdadigheid, stoomgemalen, op stallen op kerkhoven, rieten daken van boerderijen en tenslotte orgels. Eigenaren van woonhuizen hebben er dus niets aan. Zij kun nen alleen aanspraak maken op de restauratiesubsidie. Stel, U heeft het vermoeden in een monument te wonen. U wilt de boel gaan restaureren en aan spraak maken op de subsidierege ling. De eerste gang is dan naar het gemeentehuis. Daar wordt be keken of uw aanvraag in principe gehonoreerd kan worden en welke urgentie uw aanvraag heeft. In verband met het beschikbare bud get is het namelijk mogelijk dat andere panden de voorkeur genie ten. V Als de gemeente positief reageert kunt U verder gaan met voorbe reidende werkzaamheden, zoals het inschakelen van een architect, de begroting opmaken enzovoort. Voor U aan de restauratie mag be ginnen moeten eerst een aantal vergunningen aangevraagd wor den. Allereerst een restauratiever gunning. Die wordt verleend door het Ministerie van Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur (WVC). Het ministerie wint eerst informa tie in bij de Rijksdienst Monu mentenzorg die op haar beurt in formatie inwint bij de Provincie en uw gemeente. Bij de aanvraag dienen twee bouwtekeningen overhandigd te worden, één van de oude situatie en één van de nieuwe. Om dg zaak zo vlot moge lijk te laten verlopen is het handig bij uw eerste bezoek aan het ge meentehuis die tekeningen meteen in te leveren. Na ongeveer tien we ken hoort U of uw aanvraag goed gekeurd is. De tweede vergunning, de bouw vergunning, wordt verstrekt als de restauratievergunning ontvangen is. Hoewel het verlenen daarvan in dit geval een vrij formele aangele genheid is, moet u niet verzuimen hem aan te vragen. Als de gemeente in eerste instantie uw aanvraag positief beoordeeld heeft, kunt U subsidie gaan aan vragen. Dat kan via een standaard formulier wat op de gemeentesec retarie verkrijgbaar is. Nadat de restauratievergunning verkregen is wordt de subsidie toegekend. Eventueel is het mogelijk tegen een afwijzing in beroep te gaan. Uiteindelijk is het zover. De res tauratieplannen zijn goedgekeurd, de vergunningen zijn verleend en de subsidie is toegekend. Maar hoeveel ontvangt U dan? Dat hangt af van het soort monument. Voor woonhuizen geldt een basis subsidie van 30% van de subsidia bele restauratiekosten. Voor ker ken bijvoorbeeld is dat 50%. On der subsidiabele kosten wordt dat bedrag verstaan dat werkelijk no dig is om een huis in zijn bijzon dere staat te herstellen of te be houden. Een keukenblok dat tege lijkertijd wordt ingebouwd valt dus niet onder de subsidie. De basissubsidies van 30 en 50% kunnen beiden met 30% verhoogd worden. Dat is het geval wanneer de eigenaar geen fiscale aftrekmo gelijkheden heeft (b.v. stichtingen of kerkgenootschappen). Eigen aren die de fiscale aftrekmogelijk heden wel hebben, mogen gebruik maken van de zogenaamde „res tauratie hypotheek". Een hypo- theekvorm met zeer gunstige voorwaarden, het rentetarief be draagt momenteel slechts 3%. Doordat de rente bovendien aftrekbaar is, is het voordeel on geveer gelijk aan dat van bovenge noemde stichtingen of kerkge nootschappen. Een aanvraag voor de hypotheek krijgt U automatisch toegezon den, nadat de subsidie is toege kend Soms is het mogelijk een beroep Ttf doen op andere subsidieregelin gen. Dat kan in het geval van stadsvernieuwingsfondsen, de hierboven al genoemde onder houdsregeling of provinciale sub sidies. De gemeente kan U alle in- lichtingen hierover verstrekken. Staatssecretaris Brokx verwacht dat de rente in de komende vier jaar wel eens zou kunnen dalen tot onder de vier procent. Een gun stige ontwikkeling voor de be windsman. De dalende rente maakt het hem mogelijk de finan ciële overheidsbemoeienis bij de volkshuisvesting te beperken. Maar er zijn meer groepen die van de rentedaling profiteren. De Ne derlandse Vereniging van Hypo theekbanken schetst in haar jaar verslag een positieve ontwikkeling bij de aangesloten banken. Ban ken die hun geld betrekken op de kapitaalmarkt. Daalt de rente tot het niveau van de zogenaamde re- kenrente die concurrerende kre dietverleners hanteren dan wordt het voor die groep minder aan trekkelijk te opereren op de hypo theekmarkt. x x'x f ^x xxx x x x x x x X X x/SSx X X X X X x xJSr X X X X X X XKXXXXXKXX xxxxxxxxx xxxxxxxxxx Staatssecretaris Brokx staat voor de opgave in de komende vier jaar op zijn begroting een bedrag te bezuinigen van 1,5 miljard. Conc rete voorstellen over waar die be zuinigingen gevonden moeten worden kan men op Prinsjesdag verwachten. Maar er is inmiddels al wel een klein tipje van de sluier opgelicht. Bekend is dat Brokx een faliekant tegenstander is van het beperken van de huursubsidie. In interviews heeft hij hiervan ge zegd slechts bereid te zijn tot zeer beperkte aanpassingen in deze re geling. Nieuw is dat de staatssec retaris overweegt de subsidies voor koopwoningen aan te pak ken. Daarbij concentreert hij zich op de zogenaamde premie B-wo ningen. Hij wil het huidige sys teem, waarbij de koper jaarlijks een premie krijgt uitgekeerd tot een totaal bedrag van maximaal 25.000 gulden, vervangen door een éénmalige premie. Een pre miebedrag dat dan tevens aanzien lijk lager zal liggen dan genoemd totaal. Zo'n korting is zijns in ziens verdedigbaar gezien de sterk gedaalde hypotheekrente. Blij kens de reacties zal de bewinds man weinig tegengas krijgen op dit punt. Zelfs de bouwers hebben laten weten ermee akkoord te kunnen gaan omdat hierdoor de subsidieregeling eenvoudiger en daardoor aantrekkelijker wordt. De vraag is echter in hoeverre deZe redenering ook niet van toepas sing is op de premie A-sector. Im mers ook die kopers profiteren van de aantrekkelijke rentestand. Het stimuleren van het eigen wo ningbezit is ook in het tweede Ka binet Lubbers één van de rege ringsdoelstellingen. Het gaat daarbij vooral om het bevorderen van de doorstroming van huur ders naar een koopwoning. Daar door komen immers weer huur woningen vrij voor de categorie mensen die daarop, gezien hun in komen, aangewezen zijn. Het sti muleren van het eigen woningbe zit opdat vraag en aanbod op de huurwoningenmarkt meer in evenwicht komen is eveneens een doelstelling van de Franse over heid. De Fransen gaan daarbij zo ver dat men kopers een hypo theekrente aanbiedt die 1.4 pro cent onder de marktrente ligt. Daarnaast heeft men de fiscale aftrek van de hypotheeklening verdubbeld. Het geheel heeft een tijdelijk karakter en geldt tot 1988. Op dit moment ligt het per centage eigen woningbezit in beide landen op een vergelijkbaar ni veau. In Nederland is 44 procent van de 5.5 miljoen huizen een koopwoning. In Frankrijk ligt dat percentage op 47. Een reden te meer om de ontwikkelingen in beide landen in de twee komende jaren nauwlettend met elkaar te vergelijken. Twee weken geleden maakten wij melding van Zwolse plannen voor de bouw van zogenaamde multi functionele woningen. Een derge lijke flexibiliteit is ook kenmer kend voor een nieuw woningtype dat momenteel wordt ontwikkeld door de Nationale Woningraad. Deze overkoepelende organisatie van woningbouwcorporaties is van mening dat bij nieuwbouw én bij renovatie, zodanig te werk moet worden gegaan dat de wo ning in een latere fase eenvoudig is aan te passen aan de woonwensen van gehandicapten en ouderen. Met de bouw van zo'n complex van zestien nieuwbouwwoningen zal binnen enkele maanden in Oosterhout worden gestart. Deze woningen worden zodanig ont worpen dat ze toegankelijk zijn voor rolstoelgebruikers. Dus geen drempels, bredere deuren en een royalere toiletruimte. De activitéi- ten maken deel uit van een groot landelijk experiment dat in totaal achthonderd woningen omvat. De Stuurgroep Experimenten Volks- huisvesting en de EG leveren een financiële bijdrage in de kosten- van dit projekt. makelaars og/verzekeringen Gerrit Verboonstraat 12 - tel. 010-737933'Schiedam Boterstraat 10, telefoon 010-267215 achter Hema Voor Goede Verlichting Schiedam Broersvest 58-60-62. Tel. 010-267718 BRSt/IsHOpN it^iMTTTk jnqciownJ ytuvro Sm 4ITAIR EN KACHEL SPEC'ALfS^fN Ijzerwaren - gereedschappen sleutelservice - naamplaten ipjwsiiop -Broersvest 52-54, Schiedam. Telefoon 267594 Boterstraat 10, telefoon 010-730074 achter Hema

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 17