WATER BEHEERST SCHIEDAMS STADSBEELD DOOR DE EEUWEN HEEN VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN MILIEU-TELEFOON ZUID-HOLLAND VITALE SCHAKELS Schiedam heeft als havenstad altijd een betekenis gehad. De stad is rond om het water opgebouwd. Zeevaart, handel en industrie vormen de spil, waarom het economisch leven draait. Eeuwen door hebben schepen de Schiedamse havens aangedaan. Door industrie, welvaart en werkgelegen heid nam het bevolkingsaantal in de loop der eeuwen sterk toe. PAGINA 6 'T STADSERF VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1986 helft van de 18e eeuw heeft volle havens te zien gegeven. Schiedam had in die tijd ook een aandeel in de walvisvaart. In de 18e eeuw veranderde het aanzien van de stad ingrijpend; zelfs zodanig, dat de stad zoals wij die kennen, deels het Schiedam van toen is. Van minder invloed op het stadsbeeld was de bouw van een nieuwe buitensluis in de jaren 1769 en volgende. De havens waren nu voor grotere schepen toeganke lijk. In 1847 werd de spoorlijn tussen Rot terdam en Den Haag aangelegd en krijgt Schiedam een station. Het economisch le ven, gedurende de periode 1850 - 1880, werd in Schiedam volkomen beheerst door de branderijen; geconcentreerd langs de omstreeks 1860 gegraven Wes terhaven en de Noordvest. In de westelij ke richting begint de stadsuitleg met de bouw van de Oranjebrug over de Nieuwe Haven. In 1875 was de Nieuwe Waterweg gegra ven. Daarmee werd een belangrijke basis gelegd voor de latere ontwikkeling van de scheepsbouw. In 1905 werd de werf Gus to gesticht. Later, rond 1920, kwam Wilton Fijenoord (voortgekomen uit twee Rotterdamse be drijven) erbij. Expansie leidde tot het wegkappen van een deel van het groen gebied van het Volkspark. Het water bleef de aandacht vragen. De watersnoodramp 1953 leidde tot de Del tawet. De Schiedamse waterkering kreeg een gewijzigd tracé. In 1978 werd de nieuwe Buitensluis aan de Voorhaven in gebruik genomen. Helaas heeft economsiche recessie nade lige invloed gehad op het wel en wee van de stad Schiedam. Dit leidde ondermeer tot het sluiten van de werven Gusto, en de Nieuwe Waterweg, en toename van de werkloosheid. MaarSchiedam heeft nooit zijn identi teit verloren. Het huidige karakter van de stad met vele monumenten en zijn mooie binnenhavens, herinnert aan een rijke historie en de tijd van weleer. Anno 1986 heeft Schiedam als zeehaven stad nog steeds betekenis. De Schiedamse Wilhelminahaven, 20 km van de Noordzee verwijderd, kan moeite loos schepen ontvangen met een diep gang van 7 a 8 meter. Dit maakt het ge bied rondom de Wilhelminahaven voor off-shore, scheepsreparaties- en de nieuwbouwbedrijven tot een uiterst aan trekkelijke vestigingsplaats. Door de gemeente Schiedam zijn de on derstaande bouwvergunningen verleend. Belanghebbenden die nader informatie willen hebben over een bouwplan, kunnen hierover een afspraak maken met het bouw- en woningtoezicht in het Stadskan toor, elke morgen van 08.30-10.00 uur met de heer M. W. van der Loo, telefoon 4260500, toestel 188. R. van den Oosten voor Zwartewaalse- straat 17; het verbouwen en vergroten van de woning. W. C. Janse voor Van Dijckstraat 15a en 15b; het samenvoegen en verbouwen van de woningen en het vervangen van de beide voordeuren. P. F. H. Baartmans voor Broekkade 6; het oprichten van een veestal. P. en G. Beleggingen voor Tuinlaan 58; het verbouwen van een gedeelte van het voormalig rusthuis tot kantoor. S. J. Nip voor Jan van Avennestraat 43A en 43B; het samenvoegen en verbouwen van de woningen. H. J. van Rij voor Steenstraat 4; het ver bouwen en vergroten van de woning. Aannemingsbedrijf J. v.d. Tempel Zn. B.V. voor Juliana van Stolbergstraat 6; het verbouwen van de 1ste verdieping van het schoolgebouw. L. W. M. Tersmette voor Edisonstraat 38A en 38B; het verbouwen van de winkel en de bovengelegen woning tot één woning. Sint Willibrordusstichting voor Lange Sin gelstraat; het oprichten van een 8-klassi- ge basisschool met nevenruimten. J. v.d. Torre voor Laan van Spieringshoek 203; het plaatsen van een dubbele garage op het terrein van het tennispark. M. Raamsdonk voor Schiedamseweg 121; het inwendig verbouwen van het woon huis. Aannemingsbedrijf J. van den Tempel en Zn. voor Conradstraat hoek van Heek straat; het oprichten van een bedrijfs pand. H. P. Statz voor Frans Halsplein 11A, het verbouwen van de woning. M. J. de Radder voor Carry Pothuisstraat 26; het plaatsen van een schutting rond om de achtertuin. C. J. M. Hollink voor Elisabeth Koeten straat 16; het plaatsen van een vlecht- scherm in de tuin achter de woning. Radio Modern B.V. voor de Nieuwpoort- weg 2; het verbouwen van de bestaande expeditiehal door uitbreiding van de be staande verkoopaccommodatie met kan toor. P. L. de Vette voor een terrein tussen de Polderweg 144 en 148; het oprichten van een woning en bedrijfsruimte. Post Stalen Steigers voor Polderweg 122; magazijn/opslagruimte oprichten. H. van Kapel voor Graaf Florisstraat 7; woning verbouwen en schuur plaatsen. M. Dirkzwager B.V. voor Schiedamseweg 26; restaurant verbouwen en vluchttrap aanbrengen. Fa. Leen Bakker voor Noordvest 117; pand inwendig verbouwen en gevel wijzi gen. DIFO-Goes B.V. voor Nieuw-Mathenes- serstraat 38-44; kantoorpand verbouwen. A. van Schie voor Kandelaarweg nabij de spoorlijn; paardestal oprichten t.p.v. oude houten opstallen. J. de Regt voor Singel 167; pand inwen dig verbouwen tot horecagelegenheid. A. van Tricht voor Willemskade 37a/b; 2 woningen samenvoegen alsmede inwen dig verbouwen. Distilleerderij M. Dirkzwager B.V. voor Schiedamseweg 26; restaurant verbou wen en vluchttrap aan de zijgevel plaat sen. Schiedam kreeg vorm rondom de Dam,, die in de 13e eeuw werd aangelegd om een einde te maken aan de wateroverlast. De monding van de Schie vormde de toe gangspoort tot Holland. Op 9 juni 1340 werd Schiedam „beroofd" van zijn unieke positie als enige toegangshaven naar het Hollandse binnenland. Willem III verleen de aan bewoners van Rotterdam „ver gunning" tot het maken van een open vaart vanaf de Schie tot aan de Maas. Uit de groei van de stad en aanleg van de sluizen en havens blijkt dat Schiedam in de 14e eeuw een niet onbelangrijke ha venplaats was; in de oorlog met Vlaande ren hét verzamel- en vertrekpunt van de grafelijke vloten en legers. In de 15e en 16e eeuw was er naast de haringvaart de koopvaart. Vele buiten landse schepen deden Schiedam toen aan. In de 17e eeuw, de Gouden Eeuw, ontstond er een geweldige economische bloei. Hoofdmiddel van bestaan toen was de visserij. De plaats van de haringvisserij werd later ingenomen door moutwijnfabri- cage in de branderijen. De haringreders gingen hun geld investeren in de graan handel en in de branderijen. Het betekende een vermeerdering van het scheepvaartverkeer. De industrialisatie was rond 1700 in volle gang en deze heeft zeker stimulerend gewerkt op de zee vaart. De behoefte aan grondstoffen - graan en kolen - en de noodzaak van de afvoer van het product moutwijn, vereiste in de eerste plaats schepen. De tweede Bij de milieu-telefoon Zuid-Holland kan ie dereen terecht voor het indienen van een milieuklacht. Er zijn vijf centrale telefoon nummers in Zuid-Holland. Het nummer waarnaar inwoners van Schiedam kunnen bellen is dat van de Dienst Centraal Mi lieubeheer Rijnmond, 4733333. Onder milieuklachten worden verstaan alle klachten over lucht-, water- of bodemverontreiniging of lawaai. Als u via bovengenoemd nummer een klacht indient ontvangt u doorgaans be- richt wat er met die klacht is gebeurd. Het kan zijn dat er direct na uw telefoni sche klacht actie wordt ondernomen: een milieu-ambtenaar gaat ter plaatse op on derzoek uit. Het kan ook zijn dat uw klacht wordt doorgegeven aan een ande re instantie: de gemeente, een water schap, de politie of de brandweer. Maar in de meeste gevallen hoort de klager wat er met zijn of haar klacht is gebeurd. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de constructie van vier bruggetjes in Woudhoek-Noord. De „hangbruggen" be vinden zich aan de Nicolaas Arie van der Bergsingel en de Bernardus IJzerdraatsin- gel. De (voornamelijk) houten bouwwerk jes vormen vitale schakels in de loop- en fietsroutes van Schiedams jongste nieuw- bouw-wijk.

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 26