SCHIEDAM GEBRUIKT AL HONDERD JAAR WATER UIT DE LEIDING SPORTVELDEN EISEN VERZORGING VERGADERINGEN COMMISSIES EN GEMEENTERAAD DRAINAGE TOPLAAG GROEI ZORG if m Het tweede veld van HBSS in sportpark Harga wordt deze zomer opge knapt. leder jaar restaureert de dienst gemeentewerken tenminste één sportveld. Maar ook op de overige sportvelden vindt in de zomerperiode veel extra onderhoud plaats. Op 1 oktober a.s. bestaat het Drinkwaterleidingbedrijf Schiedam 100 jaar. Voor veten begon het bedrijf als een vraagteken. Zou het opgang maken? Zou het steeds water van goede kwaliteit leveren onder alle omstandighe den? Het beste bewijs dat in 't begin alles goed ging was het aantal aan sluitingen, dat sprongsgewijs opliep. Zoals overal: wie eenmaal kennis ge maakt had met de voordelen van een betrouwbare waterleiding, wilde deze ook voor zichzelf hebben. Het aantal aansluitingen steeg zeer snel. In 1890 waren het er reeds méér dan 5000, met tezamen een gebruik van 600.000 kubieke meter water. VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1986 'T STADSERF PAGINA 7 „jUküt I Ooit stond er een drinkwaterfonteintje op het Van 't Hoffplein. Na de competities en toernooien begint niet alleen voor de spelers, maar ook voor de velden een rustperiode. In deze perio de, met een duur van 8 a 10 weken, mo gen de velden niet bespeeld worden. Vele extra onderhoudswerkzaamheden worden dan uitgevoerd door de hoofdafdeling plantsoenen van de dienst gemeentewer ken. In augustus zijn de velden hierdoor weer speelklaar voor de nieuwe competi tie. Behalve deze werkzaamheden is het noodzakelijk één of twee velden totaal te restaureren. Na verloop van jaren vermin dert de kwaliteit van de velden door slijta ge en zakkingen van de toplaag en ver storingen in de drainage. In een meerja renprogramma is vastgelegd welke velden aan de beurt komen om gerestaureerd te worden. De restauratie wordt uitgevoerd in een periode van 3 a 4 weken in de meimaand. Daarna vindt een periode van intensieve verzorging plaats van ca. 5 maanden om de grasmat geschikt te maken voor be speling. Dit jaar is een veld op het com plex van HBSS in het sportpark Harga van een nieuwe toplaag en drainage voor zien. Voor het aanbrengen van deze drainage worden met een draineermachine sleuven gegraven waarin de drainageleiding ma chinaal wordt gelegd. De sleuven worden met grof zand aangevuld. Dit wordt ge daan om te zorgen voor een goede water- doorlatende laag waardoor regenwater snel de drainage kan bereiken en kan worden afgevoerd. Daarna wordt het veld geëgaliseerd en onder een tonrondte van 10 a 15 cm ge bracht. Dat laatste houdt in dat het veld naar het midden toe iets omhoog loopt, waardoor de afwatering bevorderd wordt. Het veld wordt bezand met ca. 8 cm zand. Deze laag zand wordt in twee keer opgebracht en met de bestaande grond gemengd. Na het afwerken van de toplaag worden kunstmest en graszaad opgebracht. Nu moet er worden beregend om het gras zo snel mogelijk te ontkiemen. In juli kan de eerste keer worden gemaaid. Dat moet de eerste keren nog erg voorzichtig gebeu ren omdat de toplaag nog weinig stabiel is. In de nazomer wordt het veld gerold om een stabiele bovenlaag te verkrijgen. Daarna kan in de eerste week van novem ber worden begonnen met bespeling. Sportvelden vragen vee! onderhoud. Dit jaar kreeg het veld van HBSS een grote beurt. In 1898 werd voor het eerst meer dan één miljoen kubieke meter water per jaar af geleverd. Het gietijzeren leidingnet kon echter de steeds groter wordende hoe veelheid niet verwerken en de uren van grootverbruik. De piekuren gaven dan een drukvermindering te zien. Vooral op de zaterdag was het maar slecht gesteld met de druk op het water. In 1922 waren er bijna 10.000 percelen aangesloten op het intussen verzwaarde en uitgebreide leidingnet, terwijl in dat jaar 1,5 miljoen kubieke meter water werd afgeleverd. Inmiddels was de volkshygiëne in positie ve zin toegenomen. In 1911 al verrees op de hoek van de Griffioenstraat het Volks badhuis. Veel later verrees er een in de Eendrachtstraat. Rond 1935 waren er meer dan 5000 clo sets en urinoirs met waterspoeling in ge bruik. Het waterleidingbedrijf leverde dat jaar meer dan 6000 kubieke meter water aan de Gemeentereiniging voor de sproeiwagens. Van niet minder betekenis was de invoering van de watermeter, le der perceel moest voorzien worden van een watermeter. Een maatregel die in de loop van tientallen jaren ten uitvoer werd gebracht. In 1936 waren er 7342, in 1961 16665, in 1984 26161 meters. Het effect van de watermeter-maatregel, die in 1925 inging, was direct merkbaar; het totale watergebruik liep terug van 1,6 miljoen kubieke meter tot 1,3 miljoen. Maar door verschillende oorzaken zou deze omzet weer oplopen tot 3 miljoen kubieke meter water medio 1960 en 6,4 miljoen in 1972. De snelle toename viel onder meer te verklaren uit de bevol kingsaanwas en de uitbreiding van de sa nitaire voorzieningen. Nieuwe woningen bevatten tenminste een douchecel en warmwaterapparatuur als geisers, boilers, wasautomaten, vaatwasmachines. Ook de voortgaande industrialisatie deed de vraag naar water op voorheeen ongeken de wijze toenemen. De cijfers tonen aan dat daar later veran dering in kwam. Het aantal inwoners liep terug van 83.000 naar 69.000. Het ver bruik daalde tot een kleine 4 miljoen ku bieke meter. De lengte van het hoofdlei dingnet groeide van 65 km in 1924 tot 162 km in 1983. In 1959 werd voor het eerst gebruikgemaakt van de PVC-buis. Deze verving de gietijzerenbuis. De eerste 408 meter werd aangelegd ten behoeve van restaurant Europoort aan de Maas boulevard. De waterprijs nam toe door bekende omstandigheden; de servicever lening groeide mee. Dat uitte zich in de steeds wijzigende methode van inning van watergelden in 1954, 1958, 1969, 1976 en 1983 en in de (her)opening van de toon zaal aan de Broersvest, die in de oorlog als distributiecentrum fungeerde. Hoofd doel van deze zaal was: service aan de Schiedamse gemeenschap, voornamelijk door een belangeloze, objectieve voor lichting over het gebruik van gas-, elektri citeit- en waterverbruikapparaten. In 1971 werd de toonzaal opgeheven. Men kon er nog wel tot een bepaalde tijd betalen. In de laatste jaren nam het waterleiding bedrijf een actieve aanloop naar de vie ring van het 100 jarig bestaan. De ver hoogde activiteiten van het waterleiding bedrijf vloeiden voort uit de aanleg van de trambaan, de drinkwatervoorziening van 650 tuinhuisjes, het project Kethel- Noord waar het gietijzeren leidingnet werd vervangen door kunststofbuizen en de aanleg van de Delta buitenwaterke ring. De vraag bij oprichting gesteld: „Kan het drinkwaterleidingbedrijf steeds drinkwater van goede kwaliteit blijven le veren?" mag gelukkig na één eeuw vol mondig met „ja" worden beantwoord. Schiedams (drink)water kwam vroeger Kreupelstraat. net als elders uit de gracht. Op de foto de In de maand september zullen de navol gende vergaderingen van gemeentelijke commissies worden gehouden: Woensdag 3 september: Algemene en Bestuurlijke Zaken. Maandag 15 september: Commissie voor Onderwijs. Dinsdag 16 september: Volksgezondheid, Welzijn en Cultuur. Woensdag 17 september: Stadsontwikke ling en Milieuzaken. Maandag 22 september: Economische Aangelegenheden. Woensdag 24 september: Financiën en Stadsvernieuwing Volkshuisvesting. De gemeenteraad vergadert op maandag 29 september met een eventueel vervolg op dinsdag 30 september. Alle vergaderingen zijn openbaar. Over plaats, tijd en inhoud van de agenda kan één week voor de betreffende vergade ring informatie worden gevraagd bij Bu reau Voorlichting, tel. 4260500, toestel 250.

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 27