Lutherse Kerk Schiedam helpt Poolse zustergemeente In't kort ALS JE ALLES GOED BEKIJKT Groeneveld opticiens 17.25 Weekmenu 39.75 Zaterdag open huis postkantoor VT Smakelijke kunst in Mallemolen Dagschotels U3ENAÜT0==! S GRATIs/j Vrijgevigheid Verlaten BRAND- EN OPSTAL VERZEKERINGEN HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1986 PAGINA 3 $CHIEDAM De Voedselhulp aan Po len mag dan al weer een tijdje door andere hongergebieden uit het wereldnieuws zijn verdrongen, toch vin den er nog regelmatig transporten plaats om het gebrek aan le vensmiddelen in dit Oost-Europese land te verzachten. Maar anders dan een paar jaar geleden, gaat het niet meer om tonnen voedsel en hele konvooien vrachtauto's tegelijk. De etenswaren, die nu richting Polen worden verstuurd, gaan in kleine pakketjes de grens over, als persoonlijke geschen ken van de ene vriend aan de andere. Een zo'n zending blikjes en dozen werd onlangs verzorgd door A. C. J. van der Poel, de voormalige predikant van de Evange lische Lutherse Gemeente in Schiedam. stln opdracht van zijn kerk, is hij nog steeds ver antwoordelijk voor het onderhouden van de in 1984 gelegde contacten met de Poolse geloofsge noten. De zustergemeente in Ra- dom heeft die steun hard nodig en dat niet alleen omdat een pak koffie in Polen 180 gulden kost en melkprodukten er na de ramp in Tsjernobyl bijna niet meer te krijgen zijn. Wat telt is vooral de mo rele hulp, want de Poolse Lutheranen vallen met aan de ene kant de com munistische overheid en aan de andere kant de machtige katholieke kerk tussen wal en schip. Daarbij komt dat hun aan tal heel gering is. De 200 zielen, die de gemeente Radom telt, leven ver spreid over ongeveer 700 vierkante kilometer. '010-42601! Het konstante aanbod uit de internationale modewereld dat permanent bij ons in de winkel aanwezig is geeft u de zekerheid er altijd modieus bij te lopen. „Voor de Lutherse kerk is het daar werken in de verstrooiing," zegt Van. der Poel. H.Q.C. Klomp huisarts Geen praktijk van maandag -1 september t/m vrijdag 12 september. Prijsbrekers en weekmenu van Novotel Rotterdam- Schiedam voor de week van zaterdag 30 augsutus t/m vrijdag 5 september 1986 SCHIEDAM „De ver zelfstandiging van de PTT van staatsbedrijf tot NV is meer dan een modegril. Met deze omschakeling, waardoor de Post slag vaardiger kan optreden, onder andere tegen con currenten, zal ook het pu bliek zijn voordeel kun nen doen. SCHIEDAM „Zaterdag avond 21.00 uur: Je biedt haar een pizza aan. Maar je hebt eigenlijk te weinig geld bij je. Hoe los je dat op?" De bedoeling is om daar mee de 16- en 17-jarigen op het gemak van het on bemande geldloket te wij zen. ■MM i Morele steun voor Radom De Evangelisch Lutherse Kerk in Radom. lijn Auto wordt i gehaakt bijWCC r Bi) WCC krijgt u zomaar 'n splinternieuwe auto te leen, als u uw eigen auto moeilijk kunt missen, I*Woermeyer Car Care I Nieuwe Mathenesse- 1 straat 15, ^TT7I V Schiedam -LID FOCWA 'N RANDSTAD-EDITIE VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM, KETHEL, ROTTERDAM WIJK OUD MATHENESSE, WITTE DORP KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 BUREAULEIDER: I J. Groeneveld Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagmiddag tot donderdag 14.00 uur ïv RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag t 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 5-5-86 Op maandag 1 september geeft de heer J. Komar een lezing over de effecten van het trans cendente meditatie-program ma op de ontwikkeling van de geestelijke vermogens, de li chamelijke gezondheid en het sociale gedrag. De lezing be gint om 20.15 uur in de „Blau we Brug", aan het Bachplein. Met ingang van dinsdag 2 sep tember is er stijldansen voor ouderen boven de 55 jaar in wijkcentrum „De Erker". Aanvang 14.00 uur. Kosten 5,75 per maand. De Algemene Bond voor Ou deren houdt op dinsdag 2 sep tember haar najaars-ledenver- gadering in sociëteit „Het Blauwhuis", Lange Nieuw- straat 181. Aanvang 14.00 uur. De NCVB afd. Nieuwland opent het nieuwe seizoen met een gezellig samenzijn in de „Stuurhut" aan de Maasboule vard op woensdag 3 septem ber. Aanvang 10.30 uur. Het STK (Schiedam tegen kernbewapening) organiseert een tekenwedstrijd met als onderwerp Schiedam-Vrede. De deelnemers zijn onderver deeld in 3 groepen: 5 tot 12 jaar, 13 tot 18 jaar en 19 tot. jaar. Het materiaalgebruik is vrij. Er zijn 3 prijzen te verdie nen, de beste wordt in een be scheiden oplage gedrukt. Een deskundige jury zal de inzen dingen beoordelen. Op 4 okto ber zullen de prijswinnaars be kend gemaakt worden, tevens worden de ingezonden stuk ken geëxposeerd. Deelnemers kunnen hun bij drage leveren in de Vredes- week (22 tot 28 sept.) bij Cor Muijken, Abbenbroeksestraat 11b, Jolie Hakkert, Juliana- laan 114a, Engel Bijl, Van Tienhovenstraat 28 en fam. v.d. Drift, Esdoornlaan. Infor matie: Fred van der Drift, tel. 4732320. -i Schiedam, Hoogstraat 73. Vlaardingen, Hoogstraat 146. Vlaardingen, van Hogendorplaan 5. f Toch slaagde de Poolse ge loofsgemeenschap er een paar jaar geleden in, het nogal ver vallen kerkgebouw met eigen middelen van top tot teen op te knappen. Maar na die dure renovatie was er geen geld meer om de kerk ook van bin nen opnieuw aan te kleden. Al tijdens zijn eerste Poolse reis beloofde de Schiedamse predikant daar iets aan te zul len doen. Het heeft twee jaar geduurd, maar dankzij de vrij gevigheid van de Lutherse ge meente in Parijs, - waar ds. Van der Poel een keer per maand preekt - en Schiedam, heeft de dominee zijn belofte toch kunnen waarmaken. Het geld voor een tweede be zoek aan Radom werd in Pa rijs ingezameld. Schiedam stel de de verlangde kerkelijke at tributen beschikbaar. Het gaat daarbij om een kostbaar, zeld zaam geschenk: zogenaamse antependia en cancelaria. Deze lithurgische kleden (in de verschillende kleuren van Altaar- en kanselkleden werden tijdens een plechtige dienst in gebruik genomen. het kerkelijk jaar) zijn be stemd voor het altaar en de kansel. Ze werden ooit ge maakt door de Lutherse Vrou wen Vereniging in Schiedam, „Catherina von Bora", en ze hebben lange tijd dienst ge daan in de -inmiddels gesloten - kerk in Rotterdam. Voor de gelovigen in Radom vormen ze het beste bewijs van de hechte vriendschap tussen Lutheranen in Oost- en West-Europa. Hoe waardevol dat kado voor de geloofsgenoten moet zijn, begreep Van der Poel elders in Polen. Hij bracht (samen met kerlijk administrateur Herman de Ruyter uit Kethel, die de predikant op de ruim 4000 ki lometer lange tocht vergezel de) tijdens de reis terloops een bezoek aan Chestochowa, het voornaamste katholieke bede vaartsoord in Polen en trof daar op Maria Hemelvaart 300.000 pelgrims. De dominee: „Als protestant loop je daar heel verlaten rond. We kregen toen een klein beetje het idee, hoe onze vrienden in Polen zich voe len". Waarnemende huisartsen G. Pet, Tuinlaan 38, C. Kortekaas, Swammerdamsingel 7 P. v. Santbrink, J. v. Zutphenstraat 2 Voor spoedgevallen, huisbezoeken en avonddiensten boodschappendienst tel. 4206611 Huisbezoeken t.v.p. opgeven voor 9.30 uur. Gevestigd per 1 september '86 H. J. Wouters KNO arts in associatie met H. B. Symens KNO arts. Spreekuur volgens afspraak Schieland Ziekenhuis Schiedam, tel. 4733733. Assurantie financieringsbureau SCHEPER Lange Haven 102 Vaartuigenverzekering: no-clalm, tot 45% voor 5 jaar schadevrij varen. Woonhuis: 0,90 per 1000,- 1,10 per 1000,- inclusief dubbel glas Inboodol: 2,20 per 1000,- e.r. 50,- 2,80 per 1000,- Inclusief dubbel glas Autoverzekering tot 75% no-claim, ook kwartaalpremies mogelijk. Schiedam - tel. (010) 4262638 Zaterdag 30 augustus Saucijsjes op Vlaamse Wijze Zondag 31 augustus Steak haché Westmoreland Maandag 1 september Souvlakia Dinsdag 2 september Rollade de Pore Grillé sauce Poireau Woensdag 3 september Spaghetti met Pikante Kippelevertjes Donderdag 4 september Cotelette Suisse Vrijdag 5 september Aiglevin Poche Walewska Cocktail Florida Gegrilde Tonijn sauce Tartare Coupe Troisième aux Fruits Hargalaan 23 3118 JA Schiedam telefoon 4713322 Geld uit de muur De directeur van het Postdis- trict Rotterdam, drs. J. de Vil der, zei dit vanmorgen bij de officiële opening van het voor Tot nu toe was die service alleen voor boven de acht tien. Als het aan de Bank met de S ligt, verandert dat binnenkort. Woensdagmiddag werd op het hoofdkantoor op de Lange Nieuwstraat de derde geld automaat in de stad in gebruik genomen. De oudste en (nog) jongste van de 1700 vaste pasjeshouders in Schiedam, mochten als eer sten, buiten naast de ingang, hun geheime nummer intik ken in de computer. Zo kan zeven maal vieren twintig uur per week contant een bedrag worden opgeno men, met een maximum van 1000 gulden. Als de klant ten minste zoveel op zijn rekening heeft staan. Sinds kort is het pasje te gebruiken bij alle au tomaten door heel Nederland heen, dus super-makkelijk voor de stappende toerist. „Te knoeien valt er niet met het apparaat", verzekert Bondsspaarbank-direkteur Klaas van de Geest. „Zelfs niet door reporters van Nieuwslijn of Nieuwe Revu. Wij beschikken over de mo dernste computers van heel Nederland. Onveilig voor onze klanten om zomaar op straat geld op te nemen is het ook niet. We hebben de plekjes natuurlijk wél goed verlicht. Hier op de Lange Nieuwstraat is zelfs 1,8 miljoen gulden verbouwde PTT-kantoor aan de Lange Nieuwstraat. Burgemeester R. Scheeres was de eerste Schie damse „klant" die een kijkje mocht nemen in het gebouw waar Tante Pos rond 1990 als paticulier bedrijf gaat draaien. Het publiek mag zaterdag (30 augustus) met eigen ogen be oordelen of de acht maanden die de verbouwing heeft ge duurd de PTT inderdad aan een sfeervoller en zakelijker onderkomen hebben geholpen. Die twee voorwaarden zijn heel belangrijk wanneer be dacht wordt dat er per jaar 1,3 miljoen lokethandelingen plaatsvinden en "de postbestel- lers 16,5 miljoen stukken ver werken. Het open huis voor de Schie damse bevolking duurt van half elf tot half een. Vanaf maandag 1 september is het postkantoor om half negen 's morgens open en wordt het gewone werk weer her vat. De oudste en jongste pasjes-houders van Schiedam, mevrouw H. A. M. van der Zalm en de 18-jarige elektricien Robert du Pree, mochten als eersten een bedrag uit de automaat aan de Lange Nieuwstraat afhalen. pantserglas aan de zijkant aan gebracht". De Stichting Raad voor het Bejaardenwerk en de vier groepen van Scouting Schie dam profiteerden van het in- gebruiknemen van de geld automaat. De Bondsspaarbank schonk beide instellingen een cheque ter waarde van 500 gulden, te besteden naar eigen goeddunken. SCHIEDAM Kunst en ho reca kunnen een ideale combi natie vormen. Op het overdek te terras van de Mallemolen hangt de hele maand septem ber werk van Arie de Bie. Leo en Piet, eigenaren-barkeepers van de lokaliteit aan de Vlaar- dingerstraat, serveren daar ëen uit de kunst „Shake Pie- ter" bij. Dat is een drankje met licht tintelende champagne, ijs, zachte witte room en helrode crème de cassis. Goed gekoeld vormt het dé ideale combina tie met de schilderijen en teke ningen van de Schiedamse kunstenaar. Arie de Bie startte zijn artistie ke loopbaan als plateelschilder bij de „Porceleyne Flesch" en de „Makkummer Aardewerk fabriek". Al experimenterende ontdekte hij de fascinerende mogelijk heden van waterwerf, potlood en krijt. Het resultaat van twee jaar uitproberen, sleute len en spelen is nu te zien in het drukbeklante café. PfEË GEREFORMEERDE KERK SCHIEDAM Oosterkerk, Rotterdamse- dijk 289, 10.00 uur: ds. Chr. Brakema. Kethel „De Ark", Hargplein 101, 10.00 uur: ds. A Reen, Rotterdam Dorpskerk, 19.00 uur: mevr. K v. Bergen, Rijswijk. Martinuskerk, geen opgave. Magnalia Dei Kerk, Albar- dastraat 69, 10.00 uur: ds. D. Maas, Poortugaal (gec. dj; 17.00 uur: ds. Chr. Brakema. Opstandingskerk, geen dienst. Julianakerk, Burg. Knap- pertlaan 29, 10.00 uur: geen dienst; 17.00 uur: geen dienst. Christelijke Gereformeerde Kerk, „Hoeksteenkerk", Wa rande, hoek B.K.laan, 9.30 en 16.30 uur: ds. J.P. Boiten. Ned. Geref. Kerk, kerkge bouw, Westvest 30, 9.30 ds. C.A.A. Struik, voorbereiding H. Avondmaal; 16.30 uur: ds. J. Horsman, Dordrecht/Zwijn- drecht. Herv. Geref. Evangelisatie, Aula Scholengemeenschap Schieland, 10.00 uur: ds. D. A. Snijder, Abbenbroek. Grote Kerk, 17.00 uur: ds. J. Batelaan, Voorschoten. Nederlandse Protestanten Bond, kerkgebouw Westvest 92, 10.30 uur: prof. dr. H. Fa- ber, Maarn. Evangelisch Lutherse Ge meente, Oranjestraat, 10.00 uur: ds. J. A. van Lambalgen, Schiedam. Zondagslied: gezang 20. HERVORMDE GEMEENTE SCHIEDAM Grote Kerk, Lange Kerk straat, Schiedam, 10.00 uur: ds. J. D. Wuister; 17.00 uur: ds. J. Batelaan, Voorschoten. Opstandingskerk, Burg. Honnerlage Gretelaan, Schiedam, 10.00 uur: geen dienst. In de Magnalia Dei- kerk ds. C. Maas, Poortugaal. Bethel-Kapel, Nieuwe Maas straat 68d, Schiedam, 9.15 uur: de heer C. Blok, Leiden. Aula Chr. Huishoudschool, Pinasplein, Rotterdam, 10.30. uur: de heer A. v. Santen, Ca- pelle a/d IJssel. Leger des Heils, Lange Ha ven 27, 10.00 uur: heiligingssa menkomst; 17.00 uur: gezins- dienst. Jehovah's Getuigen, Stad houderslaan 26b, openbare le zingen. Nieuwland, zondag 10.00 uur. Oud Mathenesse. zondag 17.00 uur. Thema: Blijf groeien in uw verhouding tot God. Pinkstergemeente „Morgen stond", 10.00 uur: samenkomst Nieuwe Damlaan 766. Kerkgenootschap der Zeven de dags Adventisten, Op standingskerk, Burg. Hon nerlage Gretelaan. Iedere za terdag 9.30 uur: ds. G. Altink. R.K. Parochie St. Jan de Do- perkerk, Mgr. Nolenslaan 99, Nieuwland. Eucharistie viering. Zaterdag 19.00 uur. met muzikale begeleiding. Zondag 9.30 uur: met samen zang; 11.00 uur; m.m.v. het Groot gemengd koor Laus Deo. Tijdens de viering van 11.00 uur is er kindercrèche in de parochiezaal. Preekbeurt: pater J. M. Mahlmann o.pr -X,. R.K. Parochie H. Liduina en O.L.Vr. v.d. Rozenkrans, Sin gel 106 Weekend 30/31 aug: Twee-entwintigste zondag door het jaar, Celebrabt: Pas toor P. M. Visman. De eerw. zuster Eleonora de Heer zal spreken over het werk van de MIVA Missie Verkeersmid delen Aktie). Zaterdag 30 aug. 18.30 uur: Eucharistieviering. Zondag 31. aug. 9.15 uur: Hoogmis (muzikaal verzorgd door ons herenkoor I.H.D. met meerstemmige Latijnse zang); 11.00 uur: Eucharistieviering. Vrijdag 5 sept.Eerste vrijdag van de maand. 19.00 uur: ge zongen avondmis (met gregori aanse zang door ons herenkoor I.H.D.), uitstelling van het Al lerheiligste tot 21.00 uur, en biechtgelegenheid. (Na de avondmis is de kerk toeganke lijk via de zijdeur)! St. Liduina-Kapel, St. Lidui- nastraat 10. Celebrant en pre dikant: Pastoor M. van Zaal. De eerw. zuster Eleonora de Heer zal spreken over het werk van de MIVA Missie verkeermiddelen Aktie). Za terdag 30 aug. 17.15 uur: Eu charistieviering (muzikaal ver zorgd door het Valeriuskoor). Zondag 31 aug. 12.00 uur: Eu charistieviering. R.K. Parochie O.L.Vr. Visi tatie, Dr. Schaepmansingel 3. Zondag 31 augustus: 21e zon dag door het jaar. Zaterdag 18.30 uur: Eucharistieviering met orgel en samenzang. Zon dag 10.00 uur: Hoogmis met musikale medew. van „Poly hymnia". Predikant: E. v. Die pen. Zaterdag 30 aug.: opening van het nieuwe clubseizoen van Eldos. Open dag met rom melmarkt voor ouders en be langstellenden. Parochie van het H. Hart, Rijnstraat 1. Zaterdag, 19.00 uur: Eucharistieviering met orgel en samenzang. Zondag 10.30 uur: Hoogmis. H. Hartkerk, Pinasplein, Rotterdam-West. Eucharistie vieringen. woensdag 9.00 uur, zaterdag 17.00 uur en zondag 10.30 uur. St. Jacobus, Kethel. Zaterdag 17.00 uur: Eucharistie met sa menzang en orgel. Zondag 9.45 uur: Eucharistie met zang v.h. Jacobuskoor. Preek: Past. W. Flappei St. Martinuskerk, Wm. An- driessenlaan. Zaterdag 18.30 uur: Eucharistie met samen zang en orgel. Zondag 8.30 uur: Eucharistie zonder zang; 11.00 uur: Eucharistie met zang van het Martienerkoor. Preek: De ken H. Hofstede. Oud-Katholieke Parochie v.d. Heilige Johannes de Do per, Dam 30. 31 augustus in Schiedam geen kerkdienst, maar te 10.15 u. in kerk No- belstr 24 (Blijdorp), Rotter dam: 22e zondag door het jaar. Havenkerk Evangelie Cen trum, Lange Haven 70, Schiedam, geen opgave. Schieland Ziekenhuis, Aula- kapel, Juliana van Stol bergstraat, Schiedam. Eucha ristieviering op zaterdag 30 au gustus te 18.30 uur. Voorgan ger: pater J. F. de Rooij. Oecu menische zondagviering op 31 augustus te 10.30 uur. Voor gangers: pater J. F. de Rooij en ds. Y. Stienstra. Muzikale me dewerking v.d Zingende No- tekrakers o.i.v. H. v.d. Jagt.

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 3