'Alleen drijfzand kan je wat problemen bezorgen' 11 Actie Zuinig Stoken Leeft Stop een potje grond in de tas Minder 'porto' biedt meer 'foon' Ook MSX kan nu reageren... Claudio Brunotti koos voorde Nissan Patrol turbo diesel Spiegel en kandelaars Gasbedrijven lezen de actiemeters af Bijbezoek aan Plantarium '86 Nieuwe Sunny snel leverbaar RANDSTAD-EDITIES TK 35.86 Dit zegt autoredakteur Leo de Ruiter van de Nissan Patrol poooooooooooooaooooooo^ Rij-impressie van de Nissan Patrol PATROL Goeie bak Spannend Kleumende oma's V tuf Daar in de nabijheid van de Scheveningse Boulevard is de Nissan Patrol van Claudio Brunotti helemaal in z'n element. Met de branding op de achtergrond straalt de wagen kracht uit en precies dat is een van de meest aantrekkelijke kanten van het, met 6-cylinders uitgeruste, krachtmonster. 'De wagen is echt ongelooflijk sterk,' beaamt Claudio Brunot ti die de Patrol sinds vorig jaar december rijdt. We gebruiken 'm om de trailer met materiaal te trekken als we boards moe ten afleveren. En natuurlijk komt zo'n wagen uitstekend te pas als je voor wedstrijden op het strand moet zijn.' Claudio Brunotti is een van Ne derlands topsurfers die een ac tieve carrière in de sport heeft ingeruild voor de vervaardiging van custom-made surfboards. Waarin de enorme eigen erva ring van de topsporter uiter aard is verwerkt. De boards verheugen zich in een sterk- stijgende populariteit en dat vertaalt zich veelvuldig in de monstraties en presentaties aan de kustlijn. De 4-wiel-aan- gedreven Patrol heeft Brunotti dan ook hard nodig om te kun nen verschijnen waar hij is uit genodigd. En dat naar de vloedlijn of naar de waterkant van recreatiepiassen vaak be paald geen gebaande paden lopen, mag bekend zijn. 'Met die Patrol kom je overal. Er zitten vijf versnellingen op en speciale voorzieningen om van de normale 2-wiel-aandrij- ving over te schakelen op 4- wiel-aandrijving. Daarnaast is er nog een extra voorziening voor een soort 'turbo' op die 4-wiel-aandrijving. Extra kracht dus om onder echt barre om standigheden nog te kunnen rijden,' legt Claudio uit. 'Naar mijn idee zou dan alleen drijf zand je nog in de problemen kunnen brengen..' De fraaie, en ook fraai-beschil- derde turbo-diesel van Claudio Brunotti is niet alleen een pure werkauto, maar daarnaast een uiterst comfortabele luxe ver voermiddel. Over de wegleg ging hoef je in een 4x4 natuur lijk geen woorden vuil te ma ken. Over het interieur wel. Van binnen is de wagen ge woon een buitengewoon com fortabel vervoermiddel. Een luxe auto met alles erop en er aan. Alleen ontbreekt een toe- renteller, maar voor het overi ge zit alles erin. Het dashboard is heel mooi en fraai gestyled en de stoelen zitten werelds. Ook onder barre terreinom standigheden geven ze aan alle kanten goed steun en van gen ze wel degelijk een fiks deel op van de schokken en hobbels die je dan te verduren krijgt.' Jeeps worden vaak als gehorig beschouwd. Claudio Brunotti gaat daarin wel voor een deel mee. 'Ik heb er nu nog harde banden onder liggen en dat maakt op de weg wel wat meer herrie dan bij een gemiddelde luxe wagen. Maar ach, echt storend vind ik het niet. Als ik die brede, zachte Michelins eronder heb, is daarmee een groot deel van het rij-geruis wel weg. En daarbij: een beetje motorgeronk verwacht je toch in zo'n auto. Dat hoort erbij, evenals een wat hoger ver bruik. Wat overigens nog best meevalt. De wagen loopt 1 op 6,5 en dat voor een diesel. jh Nissan lange tijd de nummer één onder de Japanners in Nederland is niet alleen bekend om die leuke kleine en voordelige middenklas sers zoals de Cherry en Sunny, maar zeer zeker ook om zijn stevige terreinjongens zoals de Nissan Pa trol en de King Cab. In zijn klasse is de Patrol zelts de meest verkochte terreinwagen in Nederland. Die imposante 4x4 serie van Nissan is dit jaar vernieuwd en uitgebreid. Ten eerste kwam de King Cab zelf dit jaar pas voor het eerst op de Nederlandse markt. Het is een pick-up achtige auto met toch plaats voor 4 personen en zo nodig verkrijgbaar met een fraaie futuristische dichte kap, waar door het zeker ook voor particulieren een interessante multifunctionele auto wordt. En dan ten tweede werd de Patrol onder handen genomen, waar nodig werd hij gemoderniseerd en verder uitgebreid met een high- roof versie, een extra grote en lange Patrol met een verhoogd dak. De Pa trol High Roof is niet alleen nog impo santer, hij biedt ook immens veel ruimte, plaats aan 7 personen, die vooral door het hoge dak veel lee fruimte hebben. Die Nissan Patrol in de zwaardere 4x4 klasse is het on derwerp van de test, hij is er in vele uitvoeringen, kort, lang en hoog, in 3 motoren versies en met grijs of geel kenteken. Nissan heeft echter meer nieuws en zoals U van ons gewend bent laten wij in deze inleiding bij de roadtest al tijd even het hele programma de re vue passeren. Nissan is dit en de ko mende jaren bezig haar modellen te moderniseren en vernieuwen. Tevens is zij het programma aan het vereen voudigen. Er waren te veel modellen met te veel verschillende namen, die elkaar eigenlijk overlapten. Neem de situatie 1985, er was de Stanza en de Bluebird, auto's in de royale midden klasse, de Stanza werd meest als hatchback verkocht, de Bluebird als Sedan. Nu 1986 heeft men deze serie vernieuwd en alleen uitgebracht on der de naam Bluebird, die is dan wel verkrijgbaar in Sedan, Hatchback en Stationcar. Hetzelfde tot nu toe gold voor de Cherry en Sunny, beide au to's in de middenklasse, de Cherry meest als hatchback verkocht, de Sunny als Sedan en Stationcar. Ook daarin komt verandering, vanaf sep tember 1986 is er de nieuwe midden klasse serie Sunny, maar dan wel in Sedan, Hatchback, stationcar en cou pé en met diverse motoren. Nissan zal zo een eenvoudiger, maar toch completer programma kennen, de Mi- cra in de kleine klasse, de Sunny in de middenklasse, de Bluebird in de royale middenklasse, de Bluebird in de royale middenklasse, de Laurel in de topklasse. Daarnaast de speciale modellen zoals de sportklasse Silvia en 300 ZX, de 4x4 klasse de Patrol en King Cab en als multifunctionele auto de Prairie. Vergelijk je dat met een bezi- ne-wagen, kom je zo'n beetje op 1 op 12.' Heel comfortabel vindt de in Den Haag neergestreken Ita liaan het feit dat de 4-wiel-aan drijving niet 'buiten de auto' uitgeschakeld hoeft te worden. 'Vaak is het zo bij deze wagens dat je de auto uit moet om de aandrijving op de twee extra wielen vrij te zetten. Bij de Pa trol hoeft dat niet. Als je van het terrein af komt rij je op de weg een metertje achteruit en 't is voor de bakker. Je rijdt daardoor dan gewoon weer met twee aangedreven wielen. Inschakelen van de voorziening gebeurt vanuit je stoel.' Overigens is van exterieur la waai in de Patrol van Claudio Brunotti tijdens een demon- stratierit niets te horen. In het interieur dringt geen decibel motorlawaai of rijgeruis door. Wellicht dat de car-stereo met een vermogen van 60 watt daar iets mee te maken heeft..? door Leo de Ruiter De imposante Nissan Patrol hoort thuis in de 4x4 klasse terreinwa gens. Vroeger waren alle 4 wiele- naangedreven auto's terreinwgens, maar zoals bekend zin steeds meer gewone personenauto's uitgevoerd met 4 wie/aandrijving. In de echte terreinklasse, de hoge wagens dus, is ook nog een onderverdeling te maken tussen zwaar licht. Tot de lichte klasse behoort o.a. de Aro 10, Lada Niva, Suzuki SJ 410/413 e.d., zij hebben motoren onder de 2 liter en zijn wat lichter gebouwd. Tot de zwaardere klasse behoort dus de Patrol tesamen met o.a. Land- en Range Rover, Toyota Landcruiser, Mitsubishi Pajero, Daihatsu Rockey (zwaardere ty pen), Isuzu Trooper, Mercedes G typen en de Amerikanen zoals Jeep/Renault enz. De Patrol is verkrijgbaar afS kort, lang en lang/hoog model. De korte is 407 cm lang, de lange 469 cm en de Wagon in lang en lang/hoog 473 cm, de breedte is zo'n 169cm en de hoogte 184 of 196 cm. De wielbasis kort/lang is resp. 235 ol 297 cm. Het zal duidelijk zijn dat de lange versie wat meer ri/comfort biedt dan de korte, die nogal springerig" is. De lange versie heeft uiteraard in terrein weer wat meer moeite met steile hellingen. De Nissan Patrol is uitgevoerd met starre assen en zowel vóór als ach ter bladveren. De bodemvrijheid bedraagt 23 cm., de doorwaad- diepte is 60 cm. Dit zijn vrij gunsti ge cijfers, veel van zijn- concurren ten halen dat niet. De stuurinrich ting is van het type kogelkringloop en bekrachtigd, de draaicirkel be draagt 12 meter voor de korte en 13,5 meter voor de lange wielbasis. Dat laatste is iets om rekening mee te houden, alleen de Toyota Land cruiser Custom maakt het met 15 meter nog bonter. De Patrol is ver krijgbaar met 4 of 5 versnellingen en met een soepele tussenbak met hoge en lage gearing en een vrij- stand voor een lier. Tevens is de 4 wie/aandrijving bij stilstand in- en uitschakelbaar, er kan dus ook al leen met achterwielaandrijving ge reden worden, het scheelt op de grote weg wat brandstof. De Patrol is verder uitgerust met automati sche vrijloopnaven. Kortom het is een zeer complete 4x4. De weglig- ging is prima, er is weinig last van zijwind en/of wegoneffenheden. de besturing is mede door de be krachtiging licht, ze is wel wat on nauwkeurig en het karakter is on- derstuurd. In het terrein met 4x4 staat de Patrol zijn mannetje, hel lingen van 40° kunnen gemakkelijk genomen worden. De remmen zijn goed, er zijn schijven vóór en trom mels achter, de remweg bij 100 km/u bedraagt 55 meter, ietsje meer dan bij normale personenwa gens, maar de Patrol heeft dan ook meer massa. Hij weegt kort met benzinemotor 1700 kg, met diesel 1880 kg en lang benzine 1830 kg en diesel 2000 kg. De Patrol mag nog eens 700 kg laden en maar liefst 3500 kg trekken. Hij is uiter mate geschikt als (paardentrailer- en caravantrekker. Met de hoge versie trokken wij een 1350 kg zware caravan en haalden met de turbodiesel toch een top van 120 km/u, normale top 150 km/u. Daarmee zijn we bij de motoren aanbeland. Er is een 2753 cc 6 ci linder benzinemotor met 122 PK en een koppel van 201 Nm, top 150 km/u, acceleratie 0-100 km/u in 17 sec., verbruik bij 90 km/u 1:8,5, dan een 3246 cc diesel en turbo diesel, resp. 95 en 110 PK, koppel 216 en 255 Nm, top 140 en 150 km/u, acceleratie resp. in 27 en 21 sec., verbruik bij 90 km/u beide rond de 1:10. Wij reden de beide diesels (de diesel wordt het meest verkocht) en kwamen aan een ge middeld verbruik van bijna 1:9 en met de caravan aan 1:8 (de Patrol is van zichzelf al hoog, hij neemt dus ook voor een caravan veel wind uit de zeilen). Tot slot is de patrol voor een 4x4 zeer comforta bel en het interieur is netjes ver zorgd en rijkelijk uitgerust. Helaas ontbreekt een toerenteller en een goede ruimte voor radio-inbouw. Het getuid binnenin valt alles mee, bij 100 km/u 74 dBA. De Patrol is niet voor niets een populaire 4x4, ook de aanschaffingsprijs is gun stig, hij is er vanaf 35 mille (grijs kenteken) en 46 mille (geel kente ken. Reakties op of bi|dragen aar deze pagina aan redaktie THUISKRANT-EXTRA Postbus 5825. 2280 HV Ri|swi|k Telefoon 070-190224 (liefst donderdag of vrijdag) Deze spiegel en kande laars, van klassiek ont werp, lenen zich bijzonder om een kale wand of hal sfeervol aan te kleden. Ze worden gemaakt van vure- hout of grenen, of van een mooie hardhoutsoort en gebeitst in een kleur die past bij uw overige meube len. De Karweipost-teke- ningen geven u alle details met onderdelen op ware grootte, zodat u ze zó kunt overtrekken op het hout, en kunt uitzagen. Als u van plan bent om houtbewer king als hobby te kiezen dan zijn dit ideale werk stukken om een begin te maken; maar ook de erva ren houtbewerker zal de 'recht-toe recht-aan'-kon- trukties op prijs stellen. De kandelaars vindt u op te kening 253-RE, met in- strukties voor de bouw van enkelvoudige of dubbele kandelaars en voor het aanbrengen van spiegels achter de kandelaars voor extra sfeer als de kaarsen zijn ontstoken. Op teke ning 254-RE vindt u het 'Een besparing van gemiddeld 185,- per deelnemend gezin op de energierekening was het resultaat van de Aktie Zuinig Stoken waaraan in Zuid Holland werd deelgenomen door zo'n 40.000 aardgas-verbruikers alleen al in het voorzieningsgebied van het het Regionaal Energiebedrijf Dordrecht.' Deze conclusie wordt getrok ken uit een rapport van de af deling voorlichting van dat be drijf, opgemaakt om het effect van de actie te meten. Voor naamste comclusie uit het rap port is de aankondiging dat komend stookseizoen opnieuw een dergelijke actie wordt ge houden. Meer dan een miljoen stook- kaarten zijn bij de actie ver spreid met als achterliggend Tuinliefhebbers vinden veel te genieten tijdens de ten toonstelling Plantarium '86 in Boskoop van 28 tot en met 31 augustus. Negentig Neder landse boomkwekerijen en exporteurs bieden daar een rijk overzicht van alle fraais dat in een pot groeit dan wel bloeit. Dat overzicht is niet al leen bestemd voor de profes sionals maar zaterdag en zondag voor iédereen die planten liefheeft. Hen wordt aangeraden tevens een potje van de eigen tuinaarde naar de expositie mee te nemen. Plantarium laat uiteraard niet alleen veel moois zien, maar weet over dat moois ook veel belangwekkends te vertellen. Over seizoenen, grondsoorten en alles wat voor planten en hun omgeving van belang is-, weten de deelnemers aan Plantarium alles. En ze willen dat weten ook. Om die reden bijvoorbeeld worden bezoe kers uitgenodigd om een potje van de eigen tuinaarde mee te nemen en dat op de expositie te laten onderzoeken. Wellicht rolt daar een leuk advies uit waarmee de flora gebaat is. Een zinnig besluit is de aan dacht die Plantarium besteedt aan de opsmuk-met-groen van balkons. De uitstulpsels aan de vaderlandse (hoog)woning munten immers nog veel te vaak uit in saaiheid. En als Plantarium daar iets aan kan veranderen, dan juicht menig een dat van harte toe. Zater dag en zondag wordt er jn elk geval een poging in die richting gedaan middels demonstraties balkonbak-schikken. Waaraan ook bezoekers zich mogen wa gen. Wie dat 't leukst doet, mag de bak bovendien mee naar huis nemen. Plantarium '86 wordt gehou den in de Beurshal Florida aan de Van Neslaan in Boskoop. Zaterdag is het evenement van 10 tot 9 toegankelijk en zon dag van half twaalf tot 6. De entree bedraagt 5 gulden (kin deren half geld) en een bezoek aan de expositie kan moeite loos worden gecombineerd met een vaartocht door 'de waterrijke omgeving', zoals de expositie-organisatie weet te melden. Lijkt deze redactie lo gisch. Een vaartocht door zandverstuiivingen is immers wat lastig. doel de verbruiker inzicht te geven in de hoeveelheid gas die wordt verbruikt en hem daardoor eventueel aan te sporen maatregelen te nemen om een te hoog verbruik te verminderen. De opzet die voor de actie is gekozen, mag geslaagd worden genoemd. De methode werkt, hetgeen niet alleen blijkt uit de meetresulta ten, maar wellicht nog sterker uit de reacties die de unaniem deelnemende energiebedrijven in Zuid Holland bereikten. Rijmpjes, limericks, hele ge dichten bestaande uit verschil lende coupletten en talloze los se opmerkingen en notities gleden bij de bedrijven in de bus. En bewezen de attentie waarmee de actie werd ge volgd en 'bedreven'. Deelne mers kwamen er vaak rond voor uit dat ze de actie als 'spannend' ervoeren en dat ze met tips vaak op verrassend eenvoudige wijze veel energie konden besparen. Ook vonden verbruikers zelf methodes om aan de actie te kunnen deelne men. Bijvoorbeeld een man die de meetgegevens van zijn stadsverwarming omrekende 'naar aardgas' en op die ma nier aan de wekelijks gepubli ceerde tabellen als leidraad kon gebruiken. Hatverwarmend en vaak erg grappig zijn de opmerkingen die een optredend meerver- bruik moeten verklaren. 'Ziek thuis', luidde zo'n verklaring. Aangevuld met de opmerking in een ander handschrift: 'Nou ja, ziek...' En deze dan: 'We hebben brand gehad en daar door een stookverbod opge legd gekregen'. Eveneens werd niet geschroomd om kouwelij ke oma's of warmbloedige visi te de schuld van meerverbruik in de schoenen te schuiven. Toppers in de 'redenen tot meerverbruik' zijn: ziekte, ge volgd door 'meer radiatoren aan', 'gezinsuitbreiding en 'vi site'. Om een lager verbruik te ver klaren werden ook tal van re denen aangevoerd. Toppers in deze sector zijn: Afwezigheid, bewuster stoken en het doven van waakvlammen. Aardig van de samenstellers van het rapport is de pluim die ze uitgeefster Randstad-Edities op de muts spelden. De regel- 'matige plaatsing van de stook- tabellen op deze pagina heeft zeker aan het succes van de actie bijgedragen, zo wordt ge zegd. En in alle bescheiden heid mogen de veertig Thuis- kranten-van-formaat daaraan toevoegen: Inderdaad. Vanzelfsprekend heeft het rapport een waslijst aanbevelingen waarmee de aangekondigde herhaling van de Aktie Zuinig Stoken nóg vloeiender en beter moet kunnen verlopen. Wie komend seizoen weer mee wil doen, heeft dus wat nieuws om naar uit te kijken. En alleen al om die reden kijkt Randstad-Edities graag mee. ruroiiHiMa Natuurlijk kon dat al veel langer bij Input, maar met behulp van bijgaand programma, geschreven door Henk Heyligers uit Spijkenisse, kan nu ook met MSX-computers het spelletje, dat wij plaatsten voor Spectrum en Commodore, gespeeld worden: het testen van de reaktiesnelheid. 1 0screen0 Keyoff w i dt.h40 cis 201 i rne 0 30p= int (rnd (1)*500+1 401ocate0,10Print"KLAAR?" 50fort=1 topnextbeep 60a$= inputs (1) iRa$ then60 701ocate0, 10: PrinfReact ieti jd (time/50) Sec. 801ocate0,*20 pn i rit"DnuK RETURN. 90a$ inputs (1) i fa$Ochr(13)thenende1senun. De nieuwe Nissan Sunny is heel snel leverbaar, volgende week staat hij al bij de Nissandealer, de meeste dealers houden het weekend 5/6 of 12/13 september show. De nieuwe Sunny vervangt zowel de oude Sun ny als de oude Cherry, voor beide modellen komt dus één meer com pleter model terug. De Sunny wordt leverbaar als hatch back met 3 en 5 deuren, als sedan met 4 deuren en koffer, als stationcar en bestel met 3/5 deuren, als coupé met 2 deuren en grote klep, en als Florida, een soort liftback, fraai ge lijnd met 5 deuren. De Sunny krijgt een 3-tal motoren, een 1.3 en 1.6 benzine en een 1.7 diesel. De 1.6 ver sie is ook met katalisator leverbaar en de 1.6 sedan SLX zelfs met 4 wie- laandrijving. In uitvoeringsmogelijkhe den zien we een L, een LX, een SLX en SGX. De L heeft een 4-versnellingsbak, alle overigen een 5-versnellingsbak. De hatchback 3 en 5 drs. heeft een leng te van 403 cm., de sedan 4-drs. 421,5 cm., de Florida 427 cm., de coupé 423,5 cm. en de stationcar en bestel wagen een lengte van 416 cm. De Sunny weegt tussen de 930 en 1070 kg. en mag zo'n 500 kg. laden en 1000 kg. trekken. De topsnelheid ligt afhankelijk van de versie tussen de 150 en 175 km/u, het gemiddeld ver bruik van de benzineversies is 1:13,5 van de diesel 1:16,5. De prijzen lopen van 17.995.- tot 27.895.-. ontwerp van de 40x74 cm spiegel met consoletafel. Tekening 253-RE kost 8,- tekening 254-RE 10,35. Beide tekeningen kunt u ook tegelijk bestellen, het bestelnummer is dan 1826-RE, de prijs 14,50. De tekeningen kunt u be stellen door overmaking van het betreffende be drag op postrek.nr. 3567600 van Karweipost, de Meern, onder vermel ding van het bestelnr. Na ontvangst van uw overboe king krijgt u ze per om gaande toegestuurd. RUSTIG MAAR, JE KR'JGT VAN MD WEL EEN NIEUWE.. KDK'S, DAT LIEVE BROERTJE VAN ME HEEFT MN HELE REEP CHOCOLADE OPGEGETEN.' EEN NIEUWE BROER? ©ROM VAN MAAREN <96 Omdat de traditionele porto foons vaak als te zwaar en te groot voor draagbaar gebruik werden ervaren, is er infensief gewerkt aan de ontwikkeling van een klein, licht en hand zaam draadloos communica tie-apparaat waarmee in een relatief beperkt gebied glashel der contact tussen personen mogelijk is. Zo'n apparaat is er sinds kort en gaat prad op de combinatie van een zogenaam de 'mini-size' omvangst en een krachtig uitgangsvermogen van 5 watt. Het ding schijnt makkelijk plaats te vinden in bijvoorbeeld een jaszak en heet vanuit de palm van de hand alle mogelijkheden te bieden tot contact met de ge wenste 'ander'. Belangrijk is dat de PTT toestemming heeft gegeven om het apparaat op de markt te brengen. Veel foon dus voor weinig porto. En bij gaand afgebeeld apparaat ziet er inderdaad uit alsof het min der postzegels vergt als je 't wilt opsturen. 'Wie zoekt die vindt' is een rubriek die open staat voor persoonlijke vragen en verzoeken van alle lezers van Randstad-Edities die door an dere lezers opgelost zouden kunnen worden. Plaatsing is kosteloos maar de redaktie van Thuiskrant Extra behoudt zich het recht voor verzoe ken zonder opgaaf van reden buiten deze rubriek te houden. POPPENHUIS - De heer Van der Es zou gaarne in het bezit komen van de bouwtekening (of een kopie ervan) van het poppenhuis dat in de Mar griet van oktober 1984 heeft gestaan. Een aardige reactie wordt ingewacht achter nummer 010-4623832 GIDS - Mevrouw Roskam is voor haar zoon al buitengewoon langs op zoek naar Elseviers Zeevissengids samen gesteld door Bent J. Muus. Tot dus ver heeft mevrouw voortdurend ach- te/ het net gevist en hoopt via deze rubriek van harte 'beet' te krijgen. Wie een tip heeft gooit een visje uit via nummer 01810-15384. MAMA-DOOSJE - Voor haar schild- pad-pop van ca. 40 cm. lengte is me vrouw Van Dijk uit Monster op zoek naar het zogenaamde 'mama-doosje' dat in de rug een plekje kan krijgen. Het doosje dat momenteel is inge bouwd (5 cm lang bij 4 cm breedte) is defect en mevrouw zou het graag wil len vervangen voor een exemplaar dat de pop dus Mama kan laten zeg gen. Reacties worden graag tege moet gezien via nummer 01749- 44568.

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 9