Zaterdag open huis in toren Grote Kerk Huwelijkstrouw k\ HEROPENING PIET VAN H00GDALEM Zonder Lee Towers kun je ook feestvieren" Gratis haardhout I i I I I RANDSTAD EDITIES Uitzendbureau Zie voor onze vacatures de advertentie elders in dit blad Knalopening Brandersfeesten Asvion afgestraft Schiedam roeit in snel tricot Gratis cabaret op weekmarkt Start theaterseizoen wekelijks 71 edities in heel Zuid-Holland met een a a 1.8 miljoen WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1986 - NR. 76 OPLAGE 38.845, 38e JAARGANG SCHIEDAM Schiedamse stelletjes kunnen straks op een tingelend „Daar komt de bruid" de stadhuistrap- pen bestijgen. Het carillon in de toren van de Grote Kerk op de Markt heeft een ingrijpende opknapbeurt ondergaan. Zaterdag kan de 200-ste verjaardag van het klokkenspel dan ook in volle glorie worden gevierd. Als het aan beiaardier Addie de Jong ligt, wordt op de 27-ste gelijk een nieuw tijdperk ingeluid. T.V. DEFEKT? RADIO ABA »T v BEóKj «licHT* Zorgenkindje DROGISTERIJ - PARFUMERIE - REFORM ZIE PAG.5. Politie rapport 0 SCHIEDAM „Een eensgezinde groep, met een goede mentaliteit", zo omschrijft Jan Crama de verhoudingen binnen de winkeliersvereniging „Middenstandsbedrij- ven Schiedam Zuid", oftewel in de volksmond: De Gor zen. De vereniging met 40 leden viert dit jaar het 25- jarig bestaan. Er zijn weinig collega-clubs in Schiedam, die dat kunnen navertellen. Sfeer Participatie Programma KALFSBEFK 'ik. I Nieuwe Jarig carillon kan weer eeuwen mee Wij helpen direktlll Videospecialisten Telefoon 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop-Inruil-Reparatie Ook voor uw verlichting U komt toch ook naar de EXPOSITIE „COLOR '86" ..Hedendaagse schilderkunst' t/m zaterdag in de Grote Kerk A s. zondag in onze zaak van 11 tot 5 uur. olorcenter van Loenen b.v. Dam 41-45, 3111 BC Schiedam, telefoon 010-4266192 De man die al vanaf 1978 op ongeveer 60 meter hoogte het toetsenbord en de pedalen be dient, wil meer met zijn ver bouwde ruimte en instrument gaan doen: „Het is natuurlijk niet zo, dat iederen nu maar verzoeknummertjes kan ko men indienen. Op één mei heb ik bijvoorbeeld met tegenzin de „Internationale" gespeeld. Zoiets is me gewoon te politiek getint. Dan kan het CDA ook om een lied komen vragen. Wel wil ik wat meer variatie in de programmering gaan aanbrengen, op een stemmige manier. Tenslotte luistert half Scheidam verplicht mee, als ik speel". Hoeveel Addie de Jong ook met zijn muziek kan bereiken, de duiven de kerk uitspelen luktp hem niet. De uitwerpse len van de gevederde vredes boodschappers stapelden zich letterlijk op in het inwendige van de toren. Dat was een van de redenen voor de Gemeente nillTS eigenares van dit stukje dak was namelijk aan vernieu- kerk om uitgebreid aan het wing toe, net als een aantal renoveren te slaan. Ook het onderdelen van het ingewik kelde klokmechaniek en de speeltrommel. De totale op knapbeurt heeft inklusief het vergulden van de weerhaan en de wijzerplaten en het aan brengen van vogelwerend gaas, 226.000 gulden gekost. Met dat bedrag is de Gemeen te er nog lang niet, volgens J. van Hamersveld, chef onder houd gebouwen. „Het is een uniek monument", daar gaat niets van af. Maar in finan cieel opzicht is en blijft het een zorgenkindje". Daarom ziet van Hamersveld, de deze week geplande rond leidingen niet zo enthousiast tegemoet: „De leien tegeltjes lagen er maar net op, of ie mand moest er alweer zijn naam inkrassen. Je kunt een grote groep bezoekers gewoon niet voldoende in de gaten houden". De „Open Torendag" op zater dag 27 september zal dan ook één van de weinige gelegenhe den zijn, waarop het publiek het carillon van nabij kan be wonderen. Wel valt het voort aan weer ieder kwartier te be luisteren. Addie d^ Jong heeft de auto matische' speeltrommel van een aantal nieuwe melodieen voorzien, gekomponeerd door enkele van zijn voorgangers. Ook de tijd valt weer tot op de seconde nauwkeuring van de toren af te lezen. Dit dankzij een speciale zender in Zuid Duitsland, waarop bijna alle belangrijke Europese klokme- chanismen zijn aangesloten. Alle bijzonderheden over het Schiedamse carillon zijn teurg te vinden in een boekje, dat ter gelegenheid van het twee de eeuwfeest verschijnt. Addie de Jong krijgt daarvan zater dag 27 september het eerste exemplaar aangeboden in het Zakkendragershuisje. SCHIEDAM Op de kop af vijf en zestig jaar waren ze sa men afgelopen maandag: Jan Planden en Alida van der Lee. De bruidegom werd op 15 mei 1897 geboren in Leerdam, de bruid is een echte Schiedamse uit 1901. In het stadhuis op de Grote Markt gaven ze elkaar op 22 september 1921 het ja woord. Een klein jaar geleden verruil de het echtpaar de eigen wo ning op de Havendijk voor een flat in bejaardentehuis 't Harg. Nog steeds zijn ze allebei even vrolijk en vitaal als in het pril le begin. Alle vier de kinderen kwamen uiteraard meefeesten. Ook bur gemeester Scheeres vereerde het platina-plus echtpaar op hun trouwdag met een bezoek en een toepasselijk cadeau na mens de gemeente Schiedam. l ||||||IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIII""l""""l"lllllllll"lll""l""""""""""f I"""""" Uit een wagen op het bedrijfs terrein van hijswerktuigfa- briek „NV Traditie" is in de nacht van zaterdag op zondag een grote partij handgereed schap gestolen, met een nog onbekende waarde. De schade aan de auto is aanzienlijk, om dat de inbreker(s) de achterruit ervan stuk hebben geslagen. ll""""""""""""""""""""""""""""""""""""l"""""""""""""""""""""""""""»""""""""""""""""""llllllllllllimill> Het carillon: niet alleen om naar te luisteren, ook om naar te kijken Winkeliers Zuid zijn gezworen kameraden Jan Crama, voorzitter en op richter vertelt over het 25 jaar geleden nog zeer moderne ini tiatief: „Het werd mij duidelijk, dat kontakten met andere win keliers belangrijk waren. Wil je ergens komen dan doe je er goed aan je gezamenlijk te pre senteren. Aktiviteiten moesten ontwikkeld worden om ook mensen van buiten de Gorzen naar ons eiland te trekken. En niet te vergeten de kontakten met de gemeente inzake be strating en verlichting. In die tijd niet al te best." Jan Crama herinnert zich nog precies de eerste vergadering van het bestuur in zijn café restaurant „De Klok", waar rondom het afgedekte biljart de statuten werden vastgelegd en de leden elkaar onvoor waardelijk trouw zwoeren. De eerste aktie in maart 1961 (de paasaktie) bleek een groot succes. De wortels van de nieu we vereniging hadden vaste grond gevonden. Dat er 25 jaar lang bijna geen onvertogen woord is gevallen is volgens Crama geheel aan het „soort" winkels in een buurt als De Gorzen te danken. De winkelier kent er de klant en omgekeerd. Jan Crama: „Hier vind je alleen de kleine re zaken. De eenmanszaken om het zo maar te zeggen. De winkelier reageert alg een ba rometer-op de wensen van het V «t- publiek. Toen die dure flats in de buurt werden neergezet, dachten wij: „Oh, die komen niet naar ons. Die laten hun spullen liever aan huis bezor gen." En wat gebeurt er. Ze ko men naar de Gorzen voor de gezelligheid. Deze mensen zijn volkomen ingeburgerd in de wijk. Jan Crama ziet bij andere win keliersverenigingen precies het tegenovergestelde van wat er bij de „Middenstandsbedrijven Schiedam-Zuid" gebeurt. „Als elders een aktie wordt georga niseerd, komen een paar men sen bij elkaar die dan maar het voortouw nemen. Er wordt geld opgehaald, een reclame bureau ingeschakeld en klaar is Kees. Na de aktie valt alles weer uit elkaar, daar zit geen onderlinge band tussen," aldus de voorzitter. De club van Crama werkt an ders. Iedere maand moet de contributie gewoon betaald worden. Bovendien zijn dure reclamejongens uit den boze. Het geld kan beter besteed worden. En dat blijkt, want de traditionele braderie tijdens Koninginnedag gooit hoge ogen bij de hele Schiedamse bevolking. „Ja, hier is een bra derie nog een echte reünie van Gorzenezen. Geen Lee Towers, geen play-backshow. Dat zien de mensen tegenwoordig over- Het dagelijks bestuur van winkeliersvereniging Middenstandsbedrijven Schiedam-Zuid. De he ren J. Crama (voorzitter), F. Bijtel (secretaris) en H. Maan (penningmeester). al. Maar gewoon een lekker volksfeest is onze specialiteit. De Winkeliersvereniging Schiedam-Zuid houdt 2, 3 en 4 oktober een jubleumaktie. De zaterdag wordt het hoogtepunt met een ballonwedstrijd en veel levende muziek. Woens dag 1 oktober wordt er in de Gorzen een kinderboerderij en ponypark neergezet. Aanvang 10.30 uur. De leden van de ver eniging gaan zelf ook nog een feestje brouwen. Van een pret tig sfeertje onder de winkeliers hebben de klanten tenslotte al leen maar voordeel. SCHIEDAM Ook aan het bomenbestand kan de plantsoe nendienst merken dat het kou der wordt. In de nacht van donderdag op vrijdag werd een 40-tal wilgen bomen op de Woudweg een kopje kleiner gemaakt. Langs de sloot staan nu nog stompjes van 20 centimeter. Het hout ligt waarschijnlijk in nette stukjes gezaagd in de tuin van een open-haardbezitter, volgens de politie. De houtwaarde van de bomen bedraagt 500 gulden, de werke lijke schade aan de natuur valt niet te berekenen, maar is be hoorlijk wat groter. NIEUWE HAVEN 233 SCHIEDAM TEL. 010 4731155' P.C. HOOFTLAAN 11 MAASSLUIS TEL. 01899 195 88' i i m Nieuwe Stadsblad

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 1