WOONDRÖÖM l( Handen uit de mouwen voor een huis WONlN WOONNIEUWS WOONGULDEN /A WASSENAAR Óók voor taxaties van onroerende goederen ZONWERING SCHIEDAM VERLICHTING VERWARMING - SANITAIR DOE-HET-ZELF ZAKEN HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1986 PAGINA 11 i-:1" 1 m Groot geworden zijn we allemaal, en wel heel letterlijk met vallen en opstaan. Dagelijks is om ons heen te zien dat het gedrag van onervaren wereldburgertjes vaak leidt tot onge lukken en ongevalletjes. Een schaafwondje of een tand door de lip zijn nog eenvoudig te verhelpen letsels. Een kusje al of niet in combinatie met een pleister heelt heel wat wonden. En bovendien is de schrik vaak groter dan de pijn. Voor ruim tweehonderdduizend kinderen per jaar is een pleistertje niet voldoende. Zij komen in het ziekenhuis te recht. Voor een flinke snijwond, een kneuzing of bijvoor beeld voor een gebroken armpje of beentje. En alsof dit nog niet genoeg is, zijn er ook nog de brand wonden. De gevolgen van een verbranding zijn zeker bij kleine kinderen dikwijls veel ernstiger dan andere ver wondingen. Het gevaar voor verbranding schuilt vooral in de gewoon ste, kleinste hoekjes. Een volpartij in de open haard is bijvoorbeeld uiterst zeldzaam. Maar heet water en doodge wone koffie en thee blijken veel voorkomende 'brandhaar den' te zijn. Brandwonden zijn afschuwelijk en ernstiger dan we vaak denken. Veel van deze ellende is te voorkomen, moeten we voorkomen. Want het is in het belang van de kinderen: de eigen kinderen, kleinkinderen of wiens kinderen dan ook. Een verhaal over ongevallen in en om het huis. Spelen met vuur Lucifers hebben op kleuters ^rote aantrekkingskracht. Iets aparts voor starters Handig om je aan op te trekken. Lucifers Hete dingen Kind-onvriendelijk Kinderen en heetwater soms een funeste combina tie. Koffie en thee Brandend water Casco voorbeeld van cascobouw. Bestek 24 Zelfafbouwwoningen in Woudhoek-Noord te Schie dam. Voordeel Gemeenten De Miljoenennota Situatie op het gebied van de stadsvernieuwing niet rooskleurig. RANDSTAD-EDITIES TELEFOON 03473-72727 NIEUWS Vergrijzing geen noodtoestand Architectentitel beschermd TUINMEUBELEN ZONWERINGEN üe moderne kollektie Dijkstra verlichting nttsr/Asnop inO/rav. S^jtiroo n x VERWARMING SANITAIR s* VAN DER MOEZEL schtü;/oi"- ZEEMAN'S IJZERHANDEL RANDSTAD RANDSTAD Voorkomen is beter dan verbranden men jaarlijks zo'n 1000 kinderen in het ziekenhuis terecht. Bij de huisarts of in de polikliniek wor den bovendien nog eens 45.000 kinderen behandeld voor brand wonden die ze in of om het huis hebben opgelopen. En soms zijn de gevolgen zo ern stig dat er doden vallen: 25 kinde ren per jaar. De ernstige brand wonden die de dood van een kind of levenslange invaliditeit tot ge volg hebben, zijn meestal veroor zaakt door vuur. Kinderen vinden vuur prachtig. Vlammen hebben een grote aan trekkingskracht. Niet alleen op kinderen trouwens, ook volwass- nen zijn gevoelig voor de sfeer die wordt opgeroepen door een open haard, olielampje of kaarsen. Volwassenen beseffen echter meer dat vuur ook gevaarlijke kanten heeft. Kleine kinderen alleen laten bij brandende kaarsen of bij een open haard zeggen we als volwassenen niet verantwoord te vinden, en dat dan ook niet te doen. Toch ge beurt het. Haast ongemerkt. De telefoon gaat, boven laat de kleine krijsend weten dat ie wakker is, er wordt aan de deur gebeld of we moeten naar het toilet. Haast au tomatisch staan we op, lopen weg en geven kinderen zo vrij spel bij open vuur. Eén minuut kan al vol doende zijn voor een fataal onge val. Jonge kinderen kunnen dan ook geen moment alleen gelaten worden bij open vuur. Moeten we noodgedwongen de kamer verla ten, dan zullen we óf de kinderen mee moeten nemen óf het vuur even doven. /eel open vuur in huis hebben we egenwoordig niet meer. Goed, we ;even iemand wel eens een /uurtje. En voor de gezelligheid branden we op z'n tijd een caarsje, of we stoken de open taard omdat de vlammen zo ge- :ellig flakkeren. /roeger was het huishouden een tuk vuriger. Men kookte op een ïoutvuur of kolenfornuis, voor de erwarming was er een potka- heltje, en kaarsen of olielampen orgden voor wat verlichting. Je vuren zijn gedoofd en vervan en door een veilige elektrische erlichting en centrale verwar- ning. Dankzij deze moderne oorzieningen is het aantal onge- ukken met vuur drastisch terug elopen. Jaar we zijn er nog niet. Van- vege ernstigste brandwonden ko- MglM I v; Onze woondroom ligt dit keer aan le Oude Wal 20 in Hoogvliet. Het tuis is van het type 2/1 kap en leeft de beschikking over een ga- age en een grote, op het zuiden gelegen, tuin. Het geheel ligt op irca 250 vierkante meter eigen ;rond. Het is een degelijk, in de ooroorlogse jaren, gebouwd mis. Het is sedertdien uitstekend inderhouden. De witte muren bij oorbeeld hebben een gegaran- leerde coating, er is veel dubbel las verwerkt en de kozijnen zijn an hardhout. Ook het huis zelf mag er zijn. Op de begane grond liggen ondermeer een fraaie ruime hal en een grote woonkamer. Deze heeft een apart zit- en eetgedeelte. Daarnaast een luxe open keuken. Op de eerste verdieping liggen drie slaapkamers en een luxe douche. De zolderverdieping biedt tevens de nodige bergruimte. Voor meer informatie kan kon- takt worden opgenomen met Ma kelaardij Kompas in Spijkenisse, telefoon 01880-21933. De vraag prijs bedraagt 149.900,- Kosten Koper. Lucifers en aanstekers zijn geen kinderspeelgoed. Peuters verbie den er aan te komen is meestal niet genoeg. Leg lucifers en aan stekers op plaatsen waar ze er niet bij kunnen. Voor kleuters is ook dat vaak niet voldoende. Als ze willen, weten die kleine apen altijd wel een doosje lucifers of een aansteker te bemachtigen. Is het niet via een klimpartij in de keukenkast, dan ligt er bij de buren of een vriendje wel een doosje onbeheerd. In zo'n geval is het beter de kleuter te le ren hoe met vuur om te gaan. Leer ze een lucifer aan te steken, het plotseling brandende stokje vast te houden en niet van schrik te laten vallen, en het weer tijdig uit te blazen. Ga desnoods een keer vuurtje met ze stoken. Behalve door vuur kunnen brand wonden worden opgelopen door het aanraken van warme voorwer pen. Een oven bijvoorbeeld, of een strijkijzer of de radiator van de centrale verwarming. Dit soort verbrandingen blijken vooral bij I- en 2-jarige kinderen voor te komen. Logisch eigenlijk. Oudere kinderen en volwassnen hebben geleerd of pijnlijk ervaren dat een broodrooster, strijkijzer, of de kookplaten van het elek trisch fornuis warm kunnen zijn. Hummels van 1-2 jaar weten ge woon niet dat die dingen heet kun nen zijn. Bovendien is het ook niet te zien: een koude verwarmings buis ziet er hetzelfde uit als een warme. En zelfs de duidelijkste uitleg heeft geen effect. Ze begrij pen het nog niet. Aan volwassnen dus de taak om zoveel mogelijk te voorkomen dat jongé kinderen in contact komen met de hete apparaten in huis Een strijkijzer en broodrooster kunnen eenvoudig zo worden neergezet dat de kleintjes er niet bij kunnen. Moeilijker is het om de gaskachel of de verwarmings radiatoren weg te bergen. Wel kunnen ze meer verdekt worden opgesteld. Door een stoel, tafel of iets dergelijks kan een radiator ge deeltelijk aan het oog worden ont trokken. De kans dat kinderen al spelend in aanraking komen met een hete radiator worden hierdoor verkleind. Het heetste huishoudelijk appa raat waarmee kleine kinderen ge makkelijk in contact kunnen ko men, is ongetwijfeld de oven. Met dat loei-hete apparaat bereiden we de lekkerste schotels of een over heerlijke appeltaart. Jammer dat deze praktische keukenhulp tege lijkertijd zo kind-onvriendelijk is. Zonder dat het er aan is af te zien, kan de ruit van de oven ontzettend heet worden. Het aanraken ervan levert een tweedegraads verbran ding op.Zelfs een kruipend kind kan zonder moeite bij de hete ovenruit. En de handgreep om de oven te openen, ontgaat de kleint jes ook niet. Toch handig om je aan op te trekken? Het zal duidelijk zijn dat kleine kinderen en een warme oven een gevaarlijke combinatie vormen. Wat te doen? De oven alleen ge bruiken als de kleintjes van de vloer zijn? De kinderen in bed en de taart in de oven. Een veilige oplossing, maar niet altijd te rege len. De oven aan, kinderen de keuken uit en de deur dicht. Ook veilig en uitvoerbaar. Behalve dan voor woningen met een open keuken. Een derde en zeer praktische mo gelijkheid is het ovenscherm. Voor de ruit van de oven kan een soort rooster worden gemonteerd. Zo'n ovenruitbeschermer voor komt dat kinderen zich aan de gloedhete ovenruit branden. Heel goed kunnen we ons voor stellen dat een brandende oven, een strijkijzer of lucifers brand wonden kunnen veroorzaken. Maar wat blijkt uit de ongevallen- cijfers? Zo'n 80% van de kideren (0-5 jaar) die in ziekenhuizen terecht komen voor de behandeling van brandwonden, hebben deze ver wondingen thuis opgelopen aan hele doodgewone dingen: koffie, thee, vetspatten of warm water. Dag-in dag-uit gebruiken we deze hete vloeistoffen, maar we realise ren ons nauwelijks dat deze ge wone produkten ook brandgevaar op kunnen leveren voor kinderen. En het merkwaardige is dat onge lukken met hete vloeistoffen niet gebeuren omdat de kleintjes alleen worden gelaten met deze hete han del. Nee, de meeste ongelukken vinden plaats onder het toeziend oog van vader of moeder. Een kind op schoot bijvoorbeeld. Dichterbij kan het haast niet. Maar als dan met de baby of peu ter op schoot, tegelijk een kopje thee of koffie wordt gepakt, is één onverhoedse beweging al vol doende. De hete koffie klotst uit het kopje en kan terecht komen op het tere kinderhuidje. Ook testen de kinderen nogal eens met hun grijpgrage handjes over de rand van het aanrecht om een koffiepot te pakken. Daarbij kun nen ze dan makkelijk de goeiende vloeistof over zich heen krijgen. En een stortvloed van hete koffie of thee kan ook op de kinderen neerdalen wanneer ze zich aan het tafelkleed omhoog willen trekken. Dit soor tongelukken met als re sultaat fikse brandwonden ge beurt regelmatig. Met een alle daags bakkie koffie. Maar net ingeschonken altijd nog zo'n 60-65 graden heet. En we zien het gebeuren. Ingrijpen is meestaj te laat. Voorkomen is dus de enige remedie. Geen tafelkleden gebrui ken. Kopjes, kannen, potten en andere „hete" voorwerpen achter op het aanrecht. En de kleine ge zellig op schoot? Prima. Maar laat de koffie staan tot na de knuffelpartij. Over het toenemend aantal ern stige verbrandingen door heet wa ter klaagden onlangs een drietal artsen van het Brandwondencen trum in Beverwijk. Het betrof geen patiëntjes met een verbrand vingertje, maar kinderen die zich thuis tijdens het baden of douchen levensgevaarlijk hadden gebrand. De peuters stapten zelf in een te heet bad of onder een te hete dou che. Dat zoiets regelmatig gebeurt, komt door een verkeerde ge woonte bij veel ouders. Als we zelf warm water gebruiken voor de afwas of de douche bijvoorbeeld dan draaien we altijd eerst de warmwaterkraan open, en mengen vervolgens koud water bij tot de watertemperatuur goed is. Deze gewoonte betekent zeker voor kinderen een ver brandingsrisico. De rappe kleint jes kunnen al voor het bijmengen met koud water in het bad of on der de douche zijn gestapt. Deze heetwaterverbrandingen zijn te voorkomen. Alleen al door een verandering van een kleine ge woonte: eerst koud water, dan heet water. Het veelvuldig bijmengen met koud water geeft al aan dat het leidingwater over het algemeen te warm is. De meeste boilers of gei sers staan afgesteld op minstens 60 graden. Het lager afstellen (45- 55 graden) kan veel verbranding songevallen voorkomen. Wie meer informatie wil, of een gericht advies over het voorkomen van verbrandingen, kan contact opnemen met de Stichting Consu ment en Veiligheid, Postbus 5665, 1007 AR Amsterdam. Of telefo nisch via de Advies- en klachten lijn: 06-0220220. Enkele maanden geleden schreven we op deze pagina over een bouwme thode die bekend staat als „Houtskeletbouw" (HSB). De methode on derscheidt zich van de traditionele „bakstenen" bouw, doordat alle dragende elementen in het huis, zoals wanden, vloeren en daken, van hout geconstrueerd zijn. Dit heeft een aantal voordelen. Door de typi sche bouwwijze kan een HSB-huis eenvoudig en zeer goed geïsoleerd worden. Binnenwanden kunnen tamelijk gemakkelijk verplaatst wor den. Een flexibele woningindeling is daardoor mogelijk. Omdat de con structie vrij licht is (en de fundering dus ook lichter kan zijn) en de bouwtijd relatief kort, kan de prijs van een HSB-woning laag blijven. De laatste jaren is duidelijk geworden dat HSB nóg een interessnate mogelijkheid biedt, die van zelf-afbouw (soms ook, niet helemaal te recht, casco-bouw genoemd). Een aantal zelf-afbouw projecten is in middels verwezenlijkt. Onlangs nog in de Schiedamse wijk Woudhoek- Noord. We spraken met J.P.G. Wielenga, hoofd commerciële zaken van de firma Urbi-Bredero BV, opdrachtgever van het project. Wat is „zelf-afbouw" nu precies? Bij de bouwmethode, het woord zegt het eigenlijk al, bouwt de toe komstige bewoner vanaf een be paalde fase in het bouwproces, zijn huis zélf verder af. „Uit gaande van onze methode houdt zelf-afbouw in dat we een project starten van tussen de tien a dertig woningen, meestal in de premie sfeer. Waarom minimaal tien zal zo meteen duidelijk worden. Wanneer het initiatief voor een project genomen is, kunnen men sen voor een woning intekenen. Dat wil niet persé zeggen dat je de woning ook daadwerkelijk zelf gaat afbouwen, je kunt het uitein delijk ook door de bouwer op la ten knappen." De eerste fase in de bouw is het opzetten van de draagconstructie, zeg maar de romp van het huis, fundering, buitenmuren, vloeren en dak. De bewoner maakt de constructie vervolgens wind- en waterdicht. Wanneer de romp, het casco, staat kan de toekomstige bewoner aan de slag. Alle mate rialen, die nodig zijn voor het af bouwen van het huis, zoals isola tiematerialen voor de binnenwan den en plafonds, de binnenwan den zelf, de tegels en dergelijke, zijn in het huis aanwezig en hoe ven dus niet later apart besteld te worden. De aspirant-bewoner heeft van te voren aangegeven, hoe zijn woningindeling er uit moet zien: twee of drfb slaapka mers, een open of dichte keuken, een berging binnen of buiten. De materialen zijn pasklaar aanwe zig. Vóórdat de koper aan de slag gaat, krijgt hij een soort draai boek, het bestek. Daarin wordt precies aangegeven hoe het bouw proces moet verlopen. Het bevat een duidelijk schema hoe de wo ning afgebouwd moet worden en wanneer bepaalde onderdelen klaar moeten zijn. „Met onze me thode" aldus Wielenga, „moet het huis in drie maanden afge bouwd zijn. In die tijd is op af spraak zowel in de avonduren als in het weekend, een begeleider aanwezig. De zelfbouwers kunnen bij hem in een soort spreekuur te recht voor adviezen en hulp bij technische problemen. Dat is ook de reden waarom we altijd een mi nimum aantal woningen van rond de tien stuks bouwen. Een begelei der voor slechts één huis maakt de zaak veel te duur. Het is natuur lijk mogelijk dat een zelfbouwer door overmacht, ziekte of zo, niet in staat is om op tijd de woning af te bouwen. Daarvoor sluiten we een verzekering af. Mocht het ge val zich voordoen, dan wordt het huis door de bouwonderneming zonder extra kosten afgebouwd". Het directe voordeel van zelf bouw is natuurlijk de besparing op de arbeidskosten. Doe-het-zel- ven is immers goedkoper dan la ten doen. De kostenbesparing kan variëren van acht- tot tienduizend gulden, maar er zijn voorbeelden waar de besparing zelfs twintig duizend gulden bedroeg. Dit houdt in dat een lagere hypotheek afgesloten kan worden en een ei gen huis wordt daardoor voor een grotere groep mensen bereikbaar. Vrijwel iedereen kan bovendien een HSB- huis zelf afbouwen. „Kijk, als je echt twee linkse han den hebt, moet je er niet aan be ginnen, dat zal duidelijk zijn. Met enige handigheid en begeleiding is het mogelijk. In de praktijk zie je dat in gezinnen die zelf hun huis afbouwen, niet alleen het gezinslid met de „gouden handjes" aan het werk is, maar dat de hele familie meewerkt. Buren helpen en advi seren elkaar. Doordat alle zelf bouwers met dezelfde problemen in aanraking komen, is de band tussen de buren doorgaans heel hecht, waimeei uci huis eenmaal af is. Het is trouwens opvallend met hoeveel zorg en aandacht mensen aan hun eigen huis wer ken. Voor goed begrip wijs ik er op, dat de gas, water, licht en de centrale verwarmingsinstallatie door erkende installateurs aange bracht moeten worden. Dat is ver plicht. Wij staan immers ook ga rant voor de woningen." Dat juist Houtskeletbouw zich uitstekend leent voor zelfafbouw is niet zo verwonderlijk. Het bouwmateriaal is licht en makke lijk verwerkbaar. Doordat er geen dragende binnenmuren nodig zijn, kan de zelfafbouwer in over leg met architect en uitvoerder zelf zijn woningindeling bepalen. In een stenen huis ligt die indeling doorgaans vast. Steeds meer ge meenten gaan inzien dat zelf-af bouw interessante mogelijkheden biedt. Zeker nu HSB als bouwme thode steeds meer in de belangstel ling komt. In tal van gemeenten, onder andere Oosterhout, Was pik, Schiedam, Groningen en Rot terdam zijn projecten in voorbe reiding. Zelf een huis bouwen zal -voorlopig voor de meesten nog een wensdroom blijven. Het wachten is op de initiatieven van de gemeenten en de bouwonderne mers. Wielenga: „Het komt een enkele keer voor, dat op particu lier initiatief een dergelijk project gestart wordt. Om relatief goed kope en degelijke huizen te kun nen bouwen blijft toch een groot schalige aanpak noodzakelijk." Informatie over zelf-afbouw is te verkrijgen bij: Centrum Hout in Bussum, tel. 02159-48704; Urbi- Brederode BV in NieuWegein, tel. 03402-63344. Vorige week is de Miljoenennota gepresenteerd. De verwachtingen inzake de volkshuisvesting zijn min of meer bewaarheid. De be windslieden hebben de noodzake lijke bezuinigingen gevonden in het terugbrengen van het aantal door de overheid te financieren nieuwbouwwoningen. Voor het volgend jaar wordt de categorie sociale huurwoningen met 5000 teruggebracht tot 31.000. Voor alsnog blijft de premie koopsector ongemoeid. Men heeft wel aange kondigd op redelijke termijn te zullen komen met nieuwe voor stellen voor de premie B-koopwo ningen. Men denkt daarbij aan een koppeling van de premie B aan de premie C. Op het gebied van de woningver betering is sprake van een op gaande lijn. In de plannen zit een stijging van het aantal te verbete ren naoorlogse woningen van 33.000 in 1987 tot 40.000 in 1991. Voorlopig blijft de huursubsidie onaangetast. De reacties op deze begrotingsvoorstellen lopen sterk uiteen. De Hout- en Bouwbond van het CNV mist een fiscale aftrekregeling van groot onder houd van woningen van particu liere eigenaren. Op dat punt liggen er nog toezeggingen van het eerste kabinet Lubbers die met deze be groting niet zijn ingelost. De NVH vindt het lachwekkend dat de huurverhoging in de toekomst af hangt van de ontwikkeling van de koopkracht. „Een nieuw argu ment om een jaarlijkse huurver hoging te rechtvaardigen". De Nationale Woningraad meldt in een reactie niet te begrijpen waarom de staatssecretaris de kans heeft laten glippen de pre mies voor koopwoningen aan te pakken. De huidige subsidies zijn vastgesteld in een tijd dat de rente op negen procent lag. De toren hoge subsidies mogen van de NWR worden gehalveerd. Eindredaktie Marijke Sterk Prof. dr. W. J. A. van den Heu vel, hoogleraar medische sociolo gie aan de rijksuniversiteit van Groningen is van mening dat de overheid geen noodtoestand moet maken van het feit dat in het jaar 2000, 13,5 procent van de bevol king ouder zal zijn dan 65 jaar. De „desastreuze" problemen van vergrijzing vallen best mee. In de provincie Groningen is in 1980 reeds genoemd percentage be reikt. In West-Duitsland ligt het percentage al op 15,1 en in Zwe den zelfs op 16,2 procent. De pro blemen lijken daar mee te vallen. Van den Heuvel bepleitte onder zoek naar de gevolgen van de ver grijzing die ons de komende de cennia te wachten staat. Ouderen moeten naar zijn mening maat schappelijk en politiek serieus worden genomen. Architectenorganisaties vechten al jaren voor eeen wettelijke be scherming van de architectentitel. Op dit moment kan iedereen zich zondermeer architect noemen. Onlangs heeft de Tweede Kamer ingestemd met een wetsvoorstel dat een eind aan genoemde situa tie moet maken. Komt dat ook ongeschonden door de Eerste Ka mer dan is uiterlijk in augustus 1987 de architectentitel be schermd. Het gebruik ervan is dan voorbehouden aan mensen die een bepaalde opleiding hebben ge volgd. Ht gaat daarbij niet alleen om bouwkundig architecten. Ook stedebouwkundigen, tuin- en landschapsarchitecten en interieu rarchitecten vallen onder de wer kingssfeer van deze wet. De wette lijke bescherming gaat overigens niet verder dan de titel. Niet-ar- chitecten mogen ook in de toe komst architectenwerkzaamheden uitvoeren. Ze mogen zich alleen geen architect noemen. 'IZA m MAKELAARS OG/VERZEKERINGEN Gerrit Verboonstraat 12 - tel. 010-737933'Schiedam Boterstraat 10, telefoon 010-267215 achter Hema Voor Goede Verlichting Schiedam Broersvest 58-60-62. Tel. 010-267718 Ijzerwaren - gereedschappen sleutelservice - naamplaten Broersvest 52-54, Schiedam. Telefoon 267594 V iNC/.mx

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 11