Het haar wordt weer lang Hausse in breimode i Laat maar zien wat je op hebt Mooi meegenomen Rok wint Er is geen lijf als het mijne Laars Make up van Dior, mode van PGxxx Vrouwelijke mode er vijf manieren om je hmrog te steken Gulden herfst Aanval Dior nooit weg Jonge kappersgeneratie aan het werk Trui in plaats van colbert Mannenb weer fors Grote maat roert zich TOTAL LOOK - HERFST WINTER 1986 PAGINA C Interwave Exclusief Eigen visie Kleding Art fur Effekt Stijl Gloedvol Tineke Lantaarntje Beetje durf Kombineerbaar Het nieuwe ranke beeld van de mode vraagt om lang of op z'n minst half lang haar. Dat maakt het zo vloeiende silhouet nog vrouwelijker. Op tal van modefoto's dragen de modellen het haar weer lang nadat we seizoenen lang veel korte kapsels kenden. Golvend, stijl, vol krullen en zelfs in een pittige visie met een soort 'leeuwenhoofd': het kan allemaal. Waarbij de jeugd een flink oog waagt aan de koppies van Frizzle Sizzle. Het leuke van lang haar is, dat je er met een beetje fantasie - en een goeie kapper - meer kanten mee uit kunt. Opsteken bijvoorbeeld! En dat super vrouwelijke is in jaren niet gezien. De Nederlandse afdeling van de internationale kappersorganisatie Intercoiffure was er tijdens een persshow al vroeg bij met het introduceren van los golvend, lang haar. Het voorhoofd blijft bij deze lijn vrij. Interwave is er de naam van met het woordje 'wave' voor de door een soepele (deel)permanent verkregen golven. Geknipt in laagjes en in fraaie bruin tinten (marron glacé zeggen de kappers) is het een zeer acceptabel kapsel. De Nederlandse ploeg, die Interwave maakte, stapte tijdens de pers- introduktie op het podium om bij alle modellen het haar op te steken. Een verrassend effekt. Total Look geeft daar een eigen impressie van in samenwerking met een van de (vrouwelijke) leden van Intercoiffure. Kijk naar enkele manieren om het haar op te steken of vast te zetten, speciaal voor Total Look gemaakt en door de fotodienst van uw Thuiskrant op de plaat gezet. Het zijn jonge(re) kapsters, die aan het werk gingen. En dat meestal bij jonge(re) modellen. De reden? „Wij hebben vroeger heel veel met lang haar gewerkt. De jongere generatie stukken minder. Dus zullen velen het nog moeten leren. Er wordt dan ook flink getraind in de meeste salons" is de toelichting van Total Looks kreatieve Een van de kapsels, zoals Intercoiffure die voor het nieuwe seizoen presenteert onder de naam Interwave. Verleidelijk. Dat is voor Christian Dior het uitgangspunt geweest bij de nieuwe najaarsmaquillage. De naam is dan ook 'Les Diaboliques' en naar bekend staan de duiveltjes nog steeds als de grootste verleiders te boek. Bij de nieuwe vrouwelijke haarlijn dus een prima merk en een dito naam om Total Looks modellen mee op te maken. Visagiste Trudy, karakteriseerde de acht kleuren oogschaduw (2x4 in 1 doosje) als stijlvol met onderling allerlei kombinatie mogelijkheden. Zilvergrijs met parelrose, wazig blauw of diep violet, mooi brons en goudkleuren: ze kon er al haar fantasie in kwijt voor een sprekend, soms dramatisch effekt. Of dat nu om donkere, blauwe, grijze of groenige ogen gaat. De uitgesproken 'diabolische' kleuren vinden we vooral terug bij de nagels en de lipsticks met 'devilisch' rose, 'fire red' en 'hot' rood. De modellen op de foto's met haar opgestoken of vastgezette kapsels dragen mode van PGxxx Dat is de merknaam van een jonge Rotterdamse ontwerper, die zo'n driekwart jaar zelfstandig bezig is zich een plaats te veroveren in de (druk bezette) modewereld. Bij 't werken door jongere kapsters kan bij uitzondering wel eens een keer een spotlight op een jong ontwerper in onze modespecial. PGxxx koos voor de kollektie tussen zomer en winter in o.m. voor ivoorkleurige, blauw gestreepte stof met een linnenstruktuur en diepdonkerblauw zwaar linnen. Daar maakte hij mantelpakken van met korte, getailleerde jasjes. Zijn blouses hebben als boord deels losse flappen, zodat men er zelf via vastzetten met een broche, mee kan varieren. Dezelfde linnen-achtige stof gebruikt hij overigens ook voor colberts uit zijn herenkollektie. Ons inziens zijn sterkste troef. Heel apart het gebruik van art fur, een heel mooi namaakbont, waarvan het langharige v itte met gekleurde 'dropruiten' heel effektvol is als garnering. Superkort blond haar. Alleen in de nek langer vallend. Met veel geduld en een goeie techniek toch opgestokep, een beetje in de punk-sfeer. Lok voor lok getoupeerd, gelakt en daarna vastgezet. Deel voor deel opgebouwd, dit kapsel, aangegeven door de eigenaresse van de salon, waar Total Look werkend te gast was, uitgevoerd door Miranda van Keulen, vier jaar in 't vak. Super vrouwelijk. Het half lange haar van een zeventienjarige scholiere na licht touperen van achter omhoog gestoken. Op het hoofd een grote bos losse speelse krullen, vallend over de speldjes, zodat je die 'hulpstukken' niet ziet. Achter in de nek een paar nonchalante pieken. Met raffinement gemaakt door Jolanda van Kwawegen, vier jaar in 't kappersvak. vak-informante. „Aan Grace Kelly rollen of Farah Diba kapsels - knipperbollen noemden we die - moet je niet denken. Het zijn eigentijdse visies". Konklusie ook: niet primair de kniptechniek, maar vooral de kreativiteit van de kapper m/vr. speelt een van de hoofdrollen bij 'haar op zolder'. Er werd zelfs gedemonstreerd hoe betrekkelijk kort haar toch kan worden opgestoken. Overigens is dat opsteken slechts een variatie, want uitgangspunt bij een deel van de nieuwe haarmode is het lang vallende haar. Kleurnuances, zon doorschoten of Intercoiffure's marron glacé, zorgen voor aparte effekten. Geen permanent, van nature lang, dik en in lagen geknipt haar. Wat doe je daarmee. Een a-symetrische coupe is na grondige bestudering van gezicht en type het resultaat. Met elastiekjes is er eerst een staart gemaakt, die daarna met een enkele soepele krul naar één kant van het gezicht is gewerkt. Voor Ria van Keulen - negen jaar in 't kappersvak - een uitdaging om zonder verdere knip- of andere technieken van haar iets te maken. Lambswool met de klassieke 'schuine droppen' verraden de stijl van Mc Gregor. Overigens was de vrouwenlijn van dit zich weer sterk profilerende merk vorig seizoen een van de zeer goed gekochte. Een hausse in gebreide mode. Dat is geen overdreven uitdrukking voor al die truien, vesten, blousons, jumpers en lange spencers, machinaal van breigarens gemaakt. Het eind van de interesse is nog lang niet in zicht, gezien de collecties voor de komende maanden. Met de fantasie van ontwerpers en fabrikanten is het al evenmin afgelopen. Een Indiaans geïnspireerd teken valt op bij deze zware pullover, gemaakt van een wol/katoen mix door Matinique. Losse rulle steken in zelfmaak optiek voor een streelzachte trui met geometrische vlakken (Bleyle). Vooral de belangstelling voor de mannentrui en het dito vest neemt flink toe. Steeds meer meneren laten hun colbert thuis als ze naar hun werk gaan, wat die job ook moge zijn. Verplichte pakken-nummers uitgezonderd, kan zo'n trui in heel wat werksituaties. Maar dan moeten het wel kwalitatief goede en mooie exemplaren zijn. Jongeren kiezen voor uitgesproken modekleuren en dessins (Inca motieven, jacquards, grafische patronen in geraffineerde kleurkombinaties) de wat oudere man houdt het iets rustiger. Als het maar stijl heeft. En het - heel belangrijk! - met de juiste pantalon, shirt en stropdas wordt gekombineerd. Een 'zomaar een trui met zomaar een broek' is voor menigeen veranderd in een op elkaar afgestemde, representatieve dracht. In de vrouwelijke hoek vallen ook heel veel goeie gebreide modeslagen. Pracht truien in gloedvolle kleurcombinaties (zwart met dieprood, oker, wat lila en wat lurex is maar één van de talrijke mogeljkheden) doen je het woord trui bijna vergeten. Vooral als het gaat om lange modellen op strakke, rechte rokken met daarbij panties in een van de brei-kleuren. Gebreide minijurken (of noem het extra lange truien) met 'gekleurde pantie of pantalon-benen' zijn super mode. Dat juist breimode zich leent voor spelen met motieven en kleur, wordt iedereen, die deze modekant uitdenkt, zonder meer duidelijk. Veel winkels hebben al een flink deel van de nieuwe collectie in huis, dit mede gezien de te verwachten interesse. Het lijkt heel simpel, maar is toch met flair gemaakt, passend bij de stijl van deze zeventienjarige scholiere. De voorkant werd uit het gezicht gewerkt, licht getoupeerd en verhoogt zo het voorhoofd. De paardestaart valt vrij laag en wordt vastgehouden met een ringetje „art fur. Apart kunstbont is dat, waarvan ook een stukje op de schouder van dit PGxxx-jasje is te zien. Een kapsel van de joge Fransman Daniel Lapouge. Het kort maken van de voorkant en het vormen van een wrong, zijn de belangrijkste facetten bij deze variatie op lang haar. Het draaiend drogen van de korte lokken, deels op het voorhoofd vallend, zorgt voor een speels effekt. Een deel van het licht getoupeerde, bollende haar is aan de achterkant met speldjes vastgezet. Daaronder is de naar binnen vallende wrong in een onzichtbaar, grofmazig net gevangen. Bekroning: een zwart satijnen strik. Dit kapsel is van Marion Klare. Drie jaar in het kappersvak. Een stukje hout versiert de neusbrug van deze piloten (Jaguar). Fors, hoekig, flink zonder zwaar te zijn: dat is het monturen-nieuws voor de man de komende tijd. De kleine, ronde metalen Karei van der Graaf-bril doet het vooral in studenten- of daarop lijkende kringen nog prima. Maar terug naar toen in lichtgewicht We schrijven niet: schoenen voor kinderen. Dit is mode voor de kindervoet met - niet te zien, wel te voelen - toepassingen voor gezonder lopen. Dus uiteindelijk: betere voeten voor Tater', waar in de jonge jaren de basis voor wordt gelegd. In Total Look geven we daar altijd wel een foto-impressie van. Temeer, daar de belangrijkste leveranciers van dit type schoen maken, wat de jeugd graag draagt. Zoiets in de geest van „niemand weet, dat ik Repelsteeltje heet", ofwel er een steun in m'n schoen zit. En die wijdtemaat is mooi meegenomen. Randstad-Edities fotografeerde modellen van drie bekende merken. Rechts pakt Piedro een duidelijke trend op met een bergschoen-achtige. Workers is er de naam van, ze zijn er in juchtleer of vet suède. De middelste schoen op deze plaat is een stoere, lage worker. De twee bovenste zijn Bunnies. Links een bootschoen in verschillende kleuren, rechts een model met lak. De grap erbij is, dat Bunnies bij de veterschoen allerlei losse kleppen in alle mogelijke kleuren levert. (Zie inzet). Zo geef je een veterschoen ineens een heel ander gezicht. Om welk model of welke maat dat ook gaat. Helemaal links tenslotte een lage boot van Renata, waarvan vooral die ijsblauwe kleur een goeie is. materialen van nu, dus laat maar zien wat je op hebt, is een trend. Dat hoeft niet altijd even fors te zijn, want modern gevlamde monturen in klassieke bruingele kleuren zijn royaal, zonder je halve gezicht te beslaan. Zwart is voor wie het hebben kan zeker Royaal, maar niet zwaarwegend is de mannen-monturen-trend. nog niet weg. En helemaal niet weg zijn de metalen monturen in de bekende piloten-stijl. Details bij de neusbrug (stukje hout, een ribbel) zorgen daarbij voor de vernieuwing. Dat kan tevens door de vorm van het metaal, niet plat, maar rond (buisvormig) het geval zijn. Donkere herfstdagen krijgen glans via een tas. Goud en in iets mindere mate zilver zorgen daarvoor. Randstad-Edities laat het fotografisch zien. Met hun aparte, donkere tinten, fantasieprints en vooral het antieke goud, getuigen de modellen (boven) van modisch Italiaans vakmanschap. Zwart met zilver (goud kan ook) van meer dan groot tot een rondje in 't klein laat de andere opname zien. Je zou het met zoveel graag aangeschoten broeken niet zeggen, maar de komende maanden maken zonder meer duidelijk, dat de rok modisch''belangrijker is dan de pantalon. Die pantalons kunnen wijd of juist heel smal zijn. Die smalle volgen het lijf, waarbij vooral de strakke broeken van elastische materialen en de skibroeken laten zien wat je in huis hebt... Of niet. De rok wint echter. Doorsnee is de lengte kuitlang. Naast de strakke zijn er ook hele wijde op dezelfde kuitlengte in de sfeer van Diors 'New Look'. Van allerlei stoffen worden ze gemaakt. Jersey of geribbeld-gebreide, kamgaren,, denim, niet al te stevige tweed of een decent getinte ruit. Dat kan ook een grijs met wit ruitje (het aloude pepita) zijn, waarvan ook heel wat pakjes zijn gemaakt. „There's nobody like my body" (vrij vertaald: er is geen lijf zoals het mijne). Of: „wij zijn dikke sterke vrouwen, die zich niet langer in de achterste paskamer later duwen." De grote maat is zich aan het roeren. Slaat op de trom. Zegt in feite via shows en manifestaties: denk aan ons. Of liever: Dior heeft ook de aanval op de leeftijd ingezet, zoals we op de voorpagina van Total Look al over een ander kosmetika merk melden. Sinds een week in de winkel: Capture, een gel in een doseerflacon, die dankzij liposomen de huidstruktuur spektakulair verandert. De eerste dagen ziet men bij Capture- gebruik de rimpels al verzachten, een maand later heeft de huid haar veerkracht, soepelheid en elasticiteit terug. Zeven jaar wetenschappelijke onderzoek ging aan de introductie vooraf. Geen enkel herfst- en winterseizoen kan buiten de laars, al is van die enorme hausse sinds een tijdje geen sprake meer. De afgelopen koude winter deed ons echter graag grijpen naar iets warms. Dat is (links) via Gabor in gebroken wit met lamsvacht nog leuk ook, of 't koud wordt of niet. Eleganter de met reptiel versierde laars (midden) van 't zelfde merk. De hoogste (Tekah) krijgt door de veter een scheut folklore mee. Een acceptabele goed zittende pantalon voor de maat 50/52 behoort ook bij 'kleding uit Groningen', waar Tineke Foikers een glanzende tuniek bloes bij ontwierp. maak wat voor ons. Ook wij hebben kleren nodig. En dan liefst, die ons goed staan. Het zijn meestal zich in Amsterdam afspelende happenings, die de royaal gevulden onder ons tot zich trekken, maar daarom is dat verlangen er niet minder om. Er zijn fabrikanten, die zich over de grote maat ontfermen en gelukkig ook kledingzaken, waar men terecht kan, maar de keus mag meestal niet groot worden genoemd. Bovendien draait het voor de 48 t/m 54-sters dan toch meestal uit op 'bedaagde' kleding. Iets voor de ook kwa leeftijd rijpere vrouw. „Hoeft niet", stelt Tineke Foikers uit Groningen, die sinds een jaar speciaal voor de aktieve vrouw zo tussen de 30 en 40 kleding ontwerpt. En dat aan de 'grote man' brengt. Ofwel, met een stand op de trademart in Utrecht staat, op het Confectiecentrum in Amsterdam aanwezig is tijdens presentatiedagen en nog meer onderneemt om kledingzaken te bereiken, die zich op dit niet altijd gemakkelijke kleed-terrein willen begeven. Geen ééndagsvlieg, Tineke Foikers, want ze voert nu zo'n jaar of acht haar 'kleding uit Groningen'. Ook geen ontwerpster met slechts een eigen atelier achter de winkel. Zulke zaken zijn er overigens wel en doen het meestal meer dan goed. Maar aan een lantaarntje heb je niet genoeg om ze te vinden. Vandaar toch even de schijnwerper op dit een jaar geleden genomen en De grotere maat (48/tm 50) kan bij Elvi Couture vaak op prima ogende en goed passende mode terugvallen. aanslaande initiatief, temeer daar Tineke Foikers kollektie door kledingzaken met een beetje durf steeds meer wordt opgenomen. „En 't verkoopt goed" is de ervaring. Haar uitgangspunt is geen kleding te maken, waarin men zich drie maten slanker wil/moet voelen. Vrouwen, die het dik zijn hebben geaccepteerd en het begrip 'aan de lijn' beu zijn, zoeken naar kleding, waarin men zich happy voelt. „Dat mag best een pantalon zijn. Die waren soms helemaal niet te koop. Goeie rokken, maar dan met elastiek van boven: er was duidelijk behoefte aan. Blousons, die niet dik maken, maar ook niet aftekenen en vooral: modekleuren. Je mag je best een beetje vrolijk voelen" vindt Tineke Foikers. Dus ook bij haar in geruwd canvas en geruwd katoen, plus tricot zwart, antraciet, winter-turkoois en paarsblauw, die dit seizoen het kleurmodebeeld bepalen. De sets, die deze zaak maakt, zijn ook onderling vaak kombineerbaar. Het Tineke Foikers label gaat tot en met maat 60. Als (meer tot redelijk bekende) confectiemerken noemen we in dit grote maten kader ook De Elburgse, Elvi Couture en Le-Go. Denk hier maat 48 of 50 in en u weet wat bijvoorbeeld het confectiebedrijf De Elburgse (uit de gelijknamige plaats) aan goede grote maten mode doet.

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 21