f Het Nieuwe Ouders protesteren massaal tegen Deetman's bezuinigingsdrift miljard? Rampzalige situatie voor kinderopvang C7K* In't kort K fill rmmmmwTiwm M m Alternatief huishoudboekje RANDSTAD EDITIES art, Raad steunt protest Stadsblad Poezelig plagerijtje Programma clubhuis Zuid r e i f c T.V. DEFEKT? RADIO ABA Slot Brandersfeesten: een minitrip Benidorm Sterke jongens bij trucktrekwedstrijden Ooievaars verliezen op nippertje Kledingbeurs op een rijtje Youp van 't Hek in het Passagetheater Professionele musical S. G. Spieringshoek wekelijks 71 edities in heel d-Holland met een miljoen ex SCHIEDAM Schiedam heeft het voortouw genomen bij de akties tegen de bezuinigingsplannen van onder- wijs-minister Deetman. Ouders hielden maandag het merendeel van de openbare- en een tweetal R.K. basis scholen bezet. De leerkrachten stuurden ze onverrichter zake naar huis terug. De kinderen werden opgevangen door vrijwilligers in de bezette scholen of in nabij-gelegen wijkcentra. In an dere gevallen werden de leerlingen massaal ziek ge meld met lege klassen als gevolg. In geen enkele andere stad in Nederland werd tot nu toe op zo'n grote schaal tegen de 130 miljoen minder op de onderwijsbegroting geprotesteerd. Een wat matte stemming in het crisis-centrum: onderwijsgevenden zijn het aktie voeren nog niet zo gewend. UW AUTO WEER ALS NIEUW, OP TLJD AFGELEVERD EN NIET DUURDER DAN AFGESPROKEN. EN ALS 'T EEN FORSE SCHADE IS RLJDT U GRATIS IN N LEENAUTO VAN WCC,WIE ANDERS. 010-4260199. Aanpeunen t Fia Tybout: „We willen geen aktie voeren over de rug van de kinderen heen. Wél hebben we ze in het kringgesprek van het hoe en waarom verteld". Een vertrouwd beeld in menig Schiedams huisgezin komende winter. -J 1 I WOENSDAG 1 OKTOBER 1986 OPLAGE 38.845 NR. 78 38e JAARGANG Schiedam neemt voortouw bii onderwijs akties SCHIEDAM Ook bin nen de Werkgroep Kinder centra Schiedam (W.K.S.) bestaat grote bezorgdheid over de bezuinigingsplan nen van het nieuwe kabi net. De kinderopvang wordt daarin dubbelop gepakt: niet alleen minister Deet man van onderwijs, maar ook Brinkman van Welzijn en Volksgezondheid wil ri- goreus in die sector gaan snijden. Als hun plannen doorgaan betekent dat, dat er straks geen geld meer is voor de aanschaf van geschikt ont wikkelingsmateriaal, het aantrekken van leidsters en het eventuele uitbrei den van de ruimtes. Het opvangen van vier-ja- rigen - in de toekomst mis schien noodzakelijk wordt zo al bij voorbaat onmogelijk gemaakt. Schiedam heeft daarbij, volgens de W.K.S. ook nog te kampen met extra lange wachtlijsten. Vaak kunnen twee-en-een-half en drieja rigen nu al niet op een peuterspeelzaal of kinder dagverblijf terecht. Het opvangen van vier-ja- rigen is, zo stelt de Werk groep op het basis-onder wijs goedkoper. In Schie dam moeten de ouders zelf in de toekomst opvang- werk van hun kleuters gaan doen: leidsters en ac commodatie zijn op dit mo ment al niet in voldoende mate aanwezig. Samen met een beleidsme dewerkster van de afdeling CSJ is de W.K.S. naar het ministerie in Den Haag ge stapt om over de rampzali ge situatie in Schiedam en de verregaande gevolgen van de bezuinigingsmaat regelen, die nu op stapel staan, te praten. De W.K.S. hoopt dat het parlement al de ministerië le plannen niet zonder slag of stoot zal laten doorgaan en schaart zich daarmee van harte achter het legi oen protesterende Schie- damse ouders. LID FOCWA Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenessestraat 15. Schiedam SCHIEDAM In de Blauwe Brug aan het Bachplein wordt elke tweede dinsdag van de maand een ruilbeurs gehou den van zeven tot tien uur. De eerste ruilavond is op 14 okto ber. Toegang een gulden, kin deren twee kwartjes. In de Vier Molens, Nieuwe Damlaan, is de eerstvolgende ruilbeurs op 5 oktober om half twee 's middags. Toegang gra tis. Op vrijdag 3 oktober is er een evangelisatieavond in de Hoeksteenkerk aan de Burg. Knappertlaan, hoek Warande. Er is koorzang, muziek en sa menzang. Aanvang kwart voor acht. Dienstencentrum De Vier Mo lens houdt zondag 5 oktober vrij entree, met o.a. thé dans ant. Discjockey Cor draait de plaatjes, verder is er een expo sitie van de poppenmaakster Marian Kouwenhoven. De middag begint om half twee. De vereniging Vrienden van het Museum maakt op 2 okto ber een excursie naar de Steurs fundatie in kasteel Nijenhuis in Heino. Aansluitend wordt een bezoek gebracht aan het H. Po lak museum in Zutphen en het Stedelijk Museum. Kosten: der tig gulden voor niet-leden. Het vertrek is om half negen vanaf het station NS Schiedam/Rot terdam-West. In huize Frankeland aan de Sint Liduinastraat wordt 3 ok tober een nieuwe expositie geo pend. Mevrouw Roozenboom toont in de hal van het bejaar denhuis poppen en de heren Roozenboom junior en senior hebben pentekeningen voor de tentoonstelling gemaakt. „In alle personeelsadvertenties wordt om een stapel diploma's gevraagd. Onze kinderen krij gen de kans niet meer die te halen. Iedereen staart zich blind op het feit, dat kleuters straks niet meer op hun vierde jaar naar school mogen. Maar er staat heel wat meer op het spel, zo als het afschaffen van de ver vanging bij ziekte de eerste twee weken. Onderwijskrachten hebben al tijd voor ons op de bres ge staan. Nu is het tijd om zelf ook - as wwwwiwMMMB- mm WÈËM F* in het geweer te komen. De maat is vol. Aan het enthousiasme te mer ken is het merendeel van de ouders het daarmee eens. Dat is wel een opstekertje voor ons als organisatoren en - hoop ik - een steun in de rug voor alle teams. Fia Tybout, een van de initia tiefneemsters van de aktie en lid van de medezeggenschaps raad op „De Peperclip" in Oost, ving maandag samen met 36 collega-moeders de 284 leerlin gen van die basisschool op. Als alternatief lessenpakket werd het carnavals-programma van stal gehaald en mocht de jeugd verven, lezen, video-kij ken en dammen. „Wel even aanpeunen", vol gens Fia. „Vooral omdat we willen, dat de hele dag vlekke loos verloopt. De protestdag is van te voren tot in de puntjes voorbereid. Het gaat om de kinderen, maar we willen het natuurlijk niet over hun rug heenspelen. Ze moeten er zo min mogelijk van merken". Toch hebben kleine potjes ken nelijk grote oren: zelfs op teke ningen van de allerjongsten werden Deetman en zijn fami lie - vaak niet al te flatteus - afgebeeld. De stemming op de onver wachte dag leer-vrijaf was er onder de jeugd overigens, on- danks de serieuze ondertoon, niet minder om. De meesters en juffen verza melden zich intussen in een in derhaast ingericht crisis-cen trum in de Lange Kerkstraat. De onderwijsgevenden wisten zich daar niet zo goed raad met de voor hen ongewone situatie. „We werden vanmorgen voor een voldongen feit gesteld. De deur was dicht. De ouders heb ben deze hele protest-demon stratie opgezet. Natuurlijk zijn we wel solidair met hen. Als Deetman zijn zin krijgt wordt het basis-onderwijs opgehan gen". Jan de Kok en Ron Abel, leer krachten van „de Peperclip" gingen zich met het voltallige team als werkwilligen melden op het stadhuis. De meesten van hun collega's deden dat te lefonisch af. Hoe je dit soort za ken volgens het boekje moet afhandelen, is in die kringen tenslotte nog niet zo bekend. Onderwijsconsulent Lex Tigges kreeg zo in de ochtenduren honderden telefoonljes te ver werken, bijna allemaal van leerkrachten: „Nee boze ouders heb ik nog niet aan de lijn ge had. We krijgen hier vooral vragen, in de zin van: „We hebben onze handtekening toch al gezet, moet dat dan nu zo?" Voor ons is het natuurlijk ook geen feestdag. Tenslotte gaat het om leerplichtige kin deren, die een dag minder les krijgen. Over de manier waarop kun je dus misschien discussiëren. Wél zijn we hier op het stad huis net zo kwaad over de maatregelen, die het ministerie op stapel heeft staan". Of de leerkrachten zélf met een vervolg op de ouderaktie zullen komen is inmiddels nog niet bekend. Toch zit het erin, volgens ABOP-afdeling Schie dam, dat het muisje de komen de weken nog een forse staart krijgt. SCHIEDAM Doe mee en bespaar tenminste honderd gulden per jaar. Onder dat motto wordt de Schiedamse bevolking uitgenodigd deel te nemen aan de aktie Zuinig Stoken die in oktober van start gaat. Vorig jaar bleef de belangstelling onder de Schiedamse kleinverbruiker VMM voor deze in heel Zuid Hol land gevoerde aktie ver ach ter bij de verwachtingen. De komende winter biedt de ge legenheid daar verandering in te brengen. Wethouder Chris Zijdeveld (miliéuzaken en energiebespa ring) laat volgende week bij alle gezinnen een kaart bezor gen, waarop eens per week de stand van de gasmeter kan worden ingevuld. Aan de hand van door de openbare nutsbe drijven gepubliceerde cijfers kan de deelnemer controleren of hij meer gebruikt dan het gemiddelde dat voor zijn wo ning geldt. Is dat het geval, dan kunnen de tips op de achterzij de van de kaart worden ge raadpleegd. De thermostaat een graadje la ger zetten is een van die advie zen. Zijdeveld: „Daar ben je na een week of twee aan gewend. Je hoeft heus geen dikke kle ren aan te trekken om de me terstand omlaag te krijgen. Hoogstens een paar pantoffels, als je koude voeten hebt". Zijdeveld vindt de 11,5 procent die de deelnemers aan Zuinig Stoken 1985 op hun gasreke- ning uitspaarden eigenlijk nog te laag. „Er is meer te halen", verzekert hij, „en met volledig behoud van het wooncomfort." Het bijhouden van een bespa- rings-huishoudboekje mag dan nogal ouderwets aandoen, het loont volgens Zijdeveld de moeite. Het gemiddelde ver bruik van tweeduizend kuub aardgas kan minstens met een paar honderd kubieke meters omlaag. „En dat is toch mooi meegenomen. Wie een beetje attent is, kan zelfs nog betere resultaten halen". 'Maar dan moet de deelnemer er wel wat tijd in stoppen. Op kierenjacht gaan bijvoorbeeld, en de zolder en kruipruimte isoleren. De kosten daarvan betalen zich weliswaar niet in één stooksei- zoen terug, maar leveren pas op den duur geld op. In een poging het bezuinigen echt tot volkssport no. 1 te ver heffen zal iedere week, aange past aan het klimaat, het ge middeld verbruik per week worden gepubliceerd. Als eytra aanmoediging om de kaart nauwgezet in te vul len, looft Zijdeveld voor de winnaars een aantrekkelijke prijs uit. De Schiedammers die de beste resultaten boe ken, mogen als „besparings ambassadeurs" een dagje met de wethouder op stap. Ze krijgen dan een rondleiding langs energieprojekten en besparingsbewuste bedrij ven. SCHIEDAM Een poes die tijdens het weekend van het najaarzonnelje genoot, heeft het zonnebaden bijna metHiaar leven moeten betalen. Het dier viel uit de vensterbank van een flat aan de Nieuwe Dam laan, maar belandde een ver dieping lager op het zonne scherm van de buren. Daar bleef de kat liggen totdat de gewaarschuwde brandweer verscheen om het benauwde dier te bevrijden. Maar nauwe lijks hadden de brandweerlie den de ladder uitgezet, of de geschrokken kat nam een sprong en belandde veilig op een balkon. SCHIEDAM De ge meenteraad van Schie dam heeft besloten de akties in het onderwijs van afgelopen maandag te steunen met een brief aan de regering en het parlement. Op de dag dat honderden ouders de openbare basisscholen in Schiedam bezetten, ver stuurde de raad een brief aan de Tweede Kamer, waarin gevraagd wordt, de voorgestelde bezuini gingen op de onderwijs begroting af te wijzen. Een grote meerderheid steunde het voorstel van de PPR/PSP. Alleen het CDA ging niet akkoord met de tekst van de brief. Mevrouw Van Lambalgen vond dat de gemeenteraad zich bui ten het regeringsbeleid moet houden. De woord voerster van de christen democraten miste in de brief bovendien „de ty pisch Schiedamse situa tie". Over de gewraakte vier-jarigen maatregel van onderwijs-minister Deetman, merkte zij op dat moeders blij moeten zijn hun kind nog een jaartje langer thuis te kunnen houden. Het veelvuldig door an dere frakties aangeval len en door het publiek op de tribune meest onderwijzers uitgeflo ten CDA-raadslid werd verdedigd door fraktie- voorzitter Siem Rosman, die met wethouder Hans van Kleef en Bart de Leede (PPR/PSP) in een fel debat verwikkeld raakte over met name dat laatste punt. Wij helpen direktlll Videospecialieten Telefoon 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop-Inruil-Reparatie Ook voor uw verlichting SCHIEDAM Wegens de enorme belangstelling heeft clubhuis Zuid dit seizoen niet één maar twee computercur sussen op het programma staan. Zowel beginners als ge vorderden kunnen nu in de Zwartewaalsestraat terecht. Donderdag 2 oktober is er een voorlichtingsavond in het voormalige schookgebouw in die straat. De avond begint om acht uur. Op verzoek van veel mensen uit de Gorzen begint clubhuis Zuid komende winter ook met een cursus hartreanimatie. Ie dereen vanaf 14 jaar kan er aan meedoen. De lessen duren maar één avond, op 14 novem ber, en de kosten bedragen 25 gulden. Inlichtingen onder te lefoonnummer 4267297. In het clubhuis is ook een knutselgroep aktief. Tegen lage kosten kan er elke week op donderdag naar hartelust wor den gekleid, gegraveerd in glas en geborduurd. Op 2 en 9 okto ber houdt de groep open huis tussen half acht en half tien.

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 1