Uitkijk en Lindenhof zorgenkindjes gemeente yy. 3 t/m 12 oktober 3 Leo Lems: „Hard werken, maar warm water voor onszelf genoeg" In't kort RANDSTAD EDITIES Stadsblad nn. A 9 UW THUISKRANT ...uw podium li voor mensen die branden van nieuwsgierigheid. DEMONSTRATIE AQUAREL SCHILDEREN Mercurius Open dag vogelasiel De Kuyper brengt nieuw smaakje Schiedams bedrijfsleven in de lift Eerste fitness-survival in Schiedam Waterboek ten doop Op pagina UW THUISKRANT-Extra: Nieuwe Nissan Sunny werd wandelend op snelweg bekeken VRIJDAG 3 OKTOBER 1986 OPLAGE 38.845 NR. 79 38e JAARGANG SCHIEDAM Hongerige wezen zijn in Nederland al leen nog maar te vinden als helden in sprookjes uit grootmoederstijd. Anno 1986 worden ouderloze kinde ren ondergebracht in gezellige gezinsvervangende te huizen. In Schiedam herinneren op het eerste gezicht slechts twee panden aan het tijdperk van de bedeling. Maar de Gemeente nieuwe eigenaar van de Linden- hof en (sinds kort) de Uitkijk lijkt daar koste wat kost de geest van de voormalige tuchthuis-vaders en - moeders te willen handhaven. Blaren V* KALFSBEFK SCHIEDAM De totstandkoming van de drinkwater leiding, nu honderd jaar geleden, heeft in de Schie damse huishoudens het een en ander teweeggebracht. Een wandeling naar de welput bleek niet meer nodig. Het koude water kwam voortaan gewoon uit de kraan. Voor warm water moest de huisvrouw gebruik maken van een waterstokerv, Een „uitgestorven" beroep na de introductie van de geiser in de jaren zestig. De 66-jarige Leo Lems kan zich het stoken nog herin neren als de dag van gisteren. Het werk nam hij over van- zijn vader, in 1940 en was de laatste der Mohika nen op waterstookgebied in Schiedam. HEROPENING! Brengen Leven Nieuwe Al sinds jaar en dag wordt de Uitkijk gebruikt als openbaar urinoir. Behalve een ontsierend is het ook nog een gevaarlijk gebouw voor de hele omgeving. AHOV ROTTERDAM-ZUIDPLEIN 10-17 EN 19-22 30 UUR. ZONDAGS 10-17 UUR Het renoveren en afbreken van de twee zorgenkindjes op de Lange Achterweg en de Hoogstraat, wordt nogal stiefmoederlijk behandeld. Wie informeert naar de be stemmingsplannen van het hoogste belang voor de Schiedamse middenstand stuit op een muur van het hoogste belang voor de Schiedamse middenstand stuit op een muur van be voogdend stilzwijgen. Maandagavond besloot de Raad voor 1.2 miljoen gulden de Uitkijk aan te schaffen, het vroegere R.K.-Schippersinter- naat middenin het centrum. Daarmee kwam een eind aan het jarenlang touwtrekken tussen de Gemeente en de Stichting Imelda. Die bood het gebouw al in 1984 te koop aan voor hetzelfde bedrag, maar werd aan het lijntje gehouden. „We hebben het pand destijds door drie onafhankelijke taxa teurs laten schatten", vertelt bestuurslid van de Stichting F. Geerdes. „Het ging natuurlijk om de grondwaarde het ge bouw zélf moest afgebroken worden, dat stond als een paal boven water. Léger konden we gewoon niet gaan in prijs. Aan eenderde verkopen zon der toestemming van de Ge meente ging ook niet. Nu von den we het echt te gek wor den. We hebben de duim schroeven dus maar eens aan gedraaid. Het is vogr ons een hele opluchting dat de kogel eindelijk door de kerk is". Dat is het ook voor de Hoog straat-winkeliers. Tenslotte hebben zij hun billen niet ge brand, maar moeten ze wel op de blaren zitten. „Het duurt allemaal veel te lang, politieke kwesties wor den over ons hoofd héén uit gevochten. Dat gebouw was een gevaar voor de hele omge ving. Jongeren haalden er al lerlei kattekwaad uit en ge bruikten het als openbaar uri noir. Je had er niet aan moe ten denken dat alles in de brand was gevlogen". Volgens Chris Coppens, voor zitter van de winkeliersvere niging, is de definitieve sloop van de Uitkijk, nog lang niet het eind van alle onzekerheid. Al jaren hopen de middenstan ders een warenhuis als trekker te mogen verwelkomen. De Gemeente onderhandelt met verschillende kandidaten, maar wil per sé geen namen noemen. Een woordvoerster van de commissie voor economische aangelegenheden op het stad huis geeft toe dat er onderhan delingen gaande zijn. Maar het is niet in het belang van Schiedam, volgens haar, om daar nu al over uit de school te klappen: „Het gaat wel even om 1.2 miljoen gul den van de burgerij. Die wil len we zo goed mogelijk beste den. Als de zaak rond is krij gen de winkeliers het te ho ren, eerder niet. Dat zou de zaak alleen maar schaden". Al even onduidelijk is de res- De Lindenhof: voor het grootste gedeelte opgeknapt, alleen de regentenkamer staat nog te verpauperen. NIFUWE HAVEN ?33 SCHIFDAM TEl 010 473 11 95* P C HOOFTLAAN 11 MAASSLUIS TEL 01899 199 88* tauratie van de regentenka mer in de Lindenhof. Volgens het koopcontract van een aan tal jaren geleden, is de Ge meente verplicht die kamer in oude glorie te herstellen. Ex-eigenaar Stichting de Lin denhof zou daar dan gebruik van mogen maken. „Iedere keer weer horen we, dat er schot in de zaak zit", zegt haar direkteur Koppejan. „Sinds de Gemeente er 23 van Dameen heden in heeft aangelegd, is er niets meer met de Lindenhof gebeurd. Ons meubilair en het kostbare goudleren behang lig gen elders opgeslagen. Er is geen denken aan, dat we van onze rechten afzien. We ho pen, dat we daar snel weer kunnen vergaderen". Aan het nemen van juridische stappen, denkt de Stichting echter nog niet. Wél hebben zich inmiddels nog twee andere kandidaten gemeld voor de regentenka mer en een nog leegstaande erker: de eigenaar van restau rant „Het Land van Belofte" onder het museum én de be wonersvereniging centrum zouden er graag hun onderko men vinden. Geiser nekslag voorat stokers Voor de derde keer op de drempel van aktieve woninginrichters: Oktober Woonmaand. De nationale presentatie van veel wat men wonen en ons huis te maken heeft. Belangrijke vakbeurzen zijn achter de rug, woninginrichters krijgen hun bestellingen binnen of accentueren wat in hun zaken suksesvol is. 't Gonst van de aktiviteit nu de periode van het 'binnen gezellig maken' weer aanbreekt. Een prima tijd dus om in de nationale kleuren rood wit blauw de aandacht te vestigen op de gezamelijke presentatie van dit alles onder de vlag van die Oktoberse Woonmaand. Thans voor de derde keer te houden. UW THUISKRANT woont mee. Niet zo maar, doch uitgebreid. Haakt met een speciale woonkrant in op het laatste nieuws, daarbij goede, vertrouwde waarden niet uit het oog verliezend. 'Kijk op Wonen' is de naam van onze bijlage, één van de weinige, die het hyper moderne naast het mooie klassieke in beeld brengt. En tal van woonstijlen daar tussenin. Dit door 't hele huis heen. Wat maar met wonen te maken heeft komt in 'Kijk op Wonen' aan bod. Interessant genoeg om als woninginrichters te laten zien, wat u zelf in huis heeft tijdens deze Oktober Woonmaand. Waar u zelf een spot op wilt zetten. 'Kijk op Wonen' is daar een prima podium voor met een op maat te snijden bereik voor welke zaak dan ook. Plannen om er (weer!) bij te zijn en nog geen kontakt gehad met de plaatselijke commerciële afdeling van UW THUISKRANT, die u thans in handen heeft? Het telefoonnummer staat op pagina drie in de colofon. Bellen naar onze centrale commerciële afdeling in Rijswijk kan uiteraard ook. U draait 070-190226. Leo Lems omschrijft zijn vroe gere arbeid als „keihard wer ken van vroeg tot laat", maar zo zegt hij: „Wij hadden ten minste warm water genoeg en dat was in die tijd een groot voorrecht". Het water kostte bij firma Lens tien cent per dertig liter, maar voor een emmertje vol betaalde de huisvrouw twee cent. „En dan waren er van die vrouwen die met een extra grote emmer kwamen aanzet ten. Slim, dat waren ze wel". De topdagen voor het kleine bedrijfje in de Christiaan Huy- genstraat, waar een ketel stond met een capactieit van tweeduizend liter, waren de maandag en zaterdag. Na het weekend werd er gewassen, ervóór ging de hele familie de tobbe in. „Eén keer per week en allemaal in hetzelfde wa ter", zegt Leo Lems. „Zuinig heid stond voorop". %- t» Oranjestraat 15 3111 AM Schiedam 010-4735445 Zie pagina 5 Behalve water halen kwam de stoker het ook thuisbezorgen. Een kwestie van bestellen. Het De oude waterwagen, die het water in melkbussen op bestelling naar de mensen bracht. Het sjouwen naar een tweede verdieping viel niet mee Zaterdag 4 oktober vanaf 14.00 uur Hof van Spaland 31 Leo Lems, die 20 jaar lang zijn vader heeft geholpen als waterstoker kokendhete vocht werd ver voerd in melkbussen van der tig liter. „Om vijf uur in de ochtend stonden we voor de deur. De vrouw ging gelijk wassen en de man direkt naar het werk. Zo hadden we er een belangrijk baantje bij: Als de man te laat op het werk kwam, was de kans groot dat ontslag direkt volgde. Het Sjouwen van de bussen naar een tweede verdieping viel niet mee. Wij deden veel om de klanten tevreden te stellen. Maar goed, er waren dan ook veel waterstokers. In elke straat zaten er een stuk of twee." Het verwarmen van water was voor de familie Lems niet de enige bron van inkomsten. Naast het verhandelen van ko len had zijn vader, Daniël Lems, een baan als ambtenaar bij de gasfabriek. Een betrek king waar nevenfunkties niet bij werden toegestaan. En zo kwam het voor dat recher cheurs op de hoek van de straat zijn vader in de gaten hielden. Overigens geen nood aan de man, want moeder de vrouw liet de zaak op haar naam zetten. De verkoop kon weer gewoon doorgaan van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. We ken van tachtig uur, waren voor de stokers niet vreemd. De moderne tijd, die na de oorlog haar intrede deed, bleek de nekslag voor de wa terstokers te zijn. „Vooral toen de gemeente reclame ging ma ken voor de aanschaf van gas kachels en geisers. De eerste vijfhonderd kubieke meters gas waren dan gratis. Daar kun je niet tegen op." SCHIEDAM Jongerensocië- teit Instuif Schiedam organi seert op zondag 5 oktober een gezellige avond met d.j. Tom Blanker. Aanvang half negen in zaal Irene, Nieuwe Haven 155. Entree 5 gulden (voor le den). De KMTP start 8 oktober met een nieuwe cursus bloemschik ken. De lessen worden gegeven in het clubhuis aan de Chur- chillweg 52, achter het Bach- plein. Niet-leden betalen 21,50 gulden voor de cursus die uit 5 lessen bestaat. Aanvang half acht. De jaarlijkse SISO-bazar wordt woensdag 8 en donderdag 9 ok tober gehouden in de Magnalia Dei Kerk aan de Albardastraat. De bazar is beide dagen ge opend van twee tot vijf en van zeven tot tien. Te koop zijn on dermeer sieraden, kleding, speelgoed, boeken en handwer ken. In de Schieland galerie, ge vestigd in de polikliniek van het ziekenhuis aan de BK laan, exposeert tot 15 november Dick Jacobs schilderijen. De tentoonstelling is elke dag ge opend van negen tot zes uur.

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 1