Nieuwe Huisbaas nieuwe stijl redt monumenten van sloojgJjg M Culinaire aanwinst Diamanten bruidspaar T In't kort RANDSTAD EDITIES Stadsblad Opbrengst K.W.F.- collecte Knotgroep van start T.V. DEFEKT? RADIO ABA Bas van Bochove over het carillon Doberman wedstrijden op Wilton terrein Survival of the fittest Burenhulp in Schiedam-Zuid van start C JP-feest in Passage-theater wekelijks 71 edities in heel Zuid-Holland met een oplage van 1.8 miljoen ex. WOENSDAG 8 OKTOBER 1986 OPLAGE 38.845 NR. 80 38e JAARGANG SCHIEDAM „Een jaar geleden zag mijn pand er nog net zo uit als „de Uitkijk", het voormalige weeshuis, dat nu de Hoogstraat ontsiert. Niemand geloofde, dat er nog enige eer mee viel te behalen. Moet je nu eens kijken. Er is veel meer mogelijk, dan ze denken in Schiedam". George Toth, direkteur van P en G-beleg- gingen kocht najaar '85 het voormalige bejaardentehuis op de Tuinlaan. Een mini wereld-handelscentrum wil de hij van het verpauperde gebouw gaan maken. In middels is alle spotters van destijds het lachen vergaan. Touwtjes Duizendpoot Bejaardentehuis Tuinlaan nu wereld handelscentrum Het voormalige bejaardentehuis op de Tuinlaan verschilde nog maar een jaar geleden weinig van andere monumentale krotten in Schiedam. In sneltreinvaart wist Toth zijn ideeën te verwezenlijken. Het voormalige monument werd van top tot teen in oude stijl hersteld, maar wél voor zien van allerlei eigentijdse ge makken. Met extra's als een ruime par keerplaats aan de achterzijde, eigen aanlegsteiger in dé Bui tenhaven, bloementuin en kin derboerderij blijkt het pand nu een trekpleister voor kleine solide bedrijven uit de hele re gio te zijn. Inmiddels hebben drie firma's een Schiedams advokaten- kantoor, een Vlaardingse uit gever en een Rotterdamse rek- lamemaatschappij zich aan SCHIEDAM De afgelo pen collecte, gehouden voor het Koningin Wilhel- mina Fonds voor de Kan kerbestrijding heeft dit jaar in Schiedam 45.000,- op gebracht. Tevens ontving men van het 100-jarig Christelijk Jongeren Ver bond de netto baten van een 24 uurs voetbaltoer nooi groot 5.500,-. Het K.W.F. dankt alle ge vers en medewerkers voor hun bijdragen en inzet. Wij helpen direktltl Videoapecialisten Telefoon *4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop-Inruil-Reparatie Ook voor uw verlichting WLf,\ George Toth Als je maar een betaalbare geschikte ruimte biedt, willen de bedrijven wel blijven of komen in Schiedam." SCHIEDAM Schiedam toch het culinaire hart van de Rijnmond heeft er binnenkort een specialiteitenrestau rant bij. In het voormalige pand van de Kroon op de Grote Markt gaat een Amerikaans-Iraans echtpaar een etablisse ment starten, dat top-gerechten van bijna alle werelddelen op de menu-kaart heeft staan. George Toth, die het pand een kleine twee maanden gele den aankocht, is zeer in zijn nopjes met de nieuwe huurder: „Een passender bestemming, had ik eigenlijk niet kunnen bedenken voor dat centraal gelegen punt." De bovenverdie pingen, ooit ingericht als hotelkamers, heeft hij tot kleine appartementen verbouwd. Die zijn inrhiddels allemaal aan één- en tweepersoons huishoudens verhuurd. SCHIEDAM Precies zestig jaar waren ze samen, afgelopen dinsdag: A. M. de Jonge en M. Gerrets. De bruidegom werd op 27 februari 1904 in Vlissin- gen geboren. De bruid is van hetzelfde goede jaar. Alleen valt haar verjaardag op 7 mei en is ze een origineel Schie- damse. Ook in de Brandersstad trad het tweetal in het huwe lijk op 7 oktober 1926. De heer De Jong vond werk als schilder bij Wilton Fije- noord, zijn echtgenote zorgde voor huis, haard en niet in de laatste plaats hun enige zoon. Die kwam samen met zijn vrouw en de drie kleinkinde ren uitgebreid meefeesten za terdagmiddag op de gezellige familiereceptie in gebouw De Rank. Bugemeester Scheeres wilde op de grote dag zélf het diaman ten bruidspaar in de bloemetjes zetten. Dinsdagmiddag bood hij de heer en mevrouw de Jonge mede namens de gemeente een toepasselijk cadeau aan. de Tuinlaan gevestigd. Zestien liefhebbers staan er nog op een wachtlijst. Daaruit zullen in gezamenlijk overleg de andere „bewoners" geselek- teerd worden. Nü al dekt de huuropbrengst de verbouwingskosten „Tel er nog maar wel 'n pand of drie bij op" min of meer. Daarmee komt George Toth's voorspelling helemaal uit: „Als je snel werkt en met visie in vesteert, zit er nog muziek in oude huizen. Je moet alleen zo handig zijn om de kosten bin nen de perken te houden. Dan hoef je geen absurde prij- De uitgekiende parkeerplaats achter het pand heeft een op en afrit naar de Tuinlaan. zen te vragen. Zakenmensen genoeg, die onder een beetje gunstige voorwaarden willen blijven of zich willen vestigen in Schiedam". De man, die aan de touwtjes trekt bij P en G-beleggingen, twee andere b.v.-tjes beheert en heel wat stedelijk schoon op huizengebied zijn bezit mag noemen, zit het handelen in het bloed. Als jongen van 16/ 17 regelde hij al van alles met brommertjes. In de zestiger en zeventiger ja ren speelde hij in op de op mars van spullen uit groot- moederstijd; George Toth ging in antiek: „Als ik maar kon kopen en verkopen. Vlak voor de an tiekmarkt inzakte ben ik op partijgoederen overgestapt. Bij faillissementen en veilingen haalde ik alles weg tegen dumpprijzen, maar dan wel met duizend stuks tegelijk na tuurlijk. Bikini's, draaibanken, computers, je kunt het zo gek niet bedenken of ik had het". Het interieur van het voormalige bejaardentehuis is in oude stijl hersteld, maar wel aangepast aan de eisen van deze tijd. De kombinatie van een goed kope partij keukenblokken en de dalende woningprijzen brachten de zakelijke duizend poot in '83 op een nieuw uitge kiend idee. Soms bij tientallen tegelijk kocht hij oude af braakpanden, knapte ze hele maal op, om ze daarna te gaan verhuren. In de „huisjesmelkerij nieuwe stijl" lijkt George Toth, als een van de weinigen, zijn defini tieve bestemming gevonden te hebben: „Ik probeer mijn klanten, of dat nu bedrijven of partikulieren zijn, op een be taalbare manier een leefbare woon/werkplek te bezorgen. Het is niet nodig daar de halve stad» voor af te breken. Met alle respekt voor de ambtena ren, de „Gemeente" is soms wat log. Simpele dingen wor den daar wat moeilijk aange pakt. Als je soepel handelt en in speelt op aanbiedingen op bouwmaterialengebied, kun je een hele goede huisbaas zijn, zonder dat je gelijk een liefda dige instelling wordt". Heel belangrijk is daarbij, vol gens Toth, dat hij kan beschik ken over een klein team me dewerkers waarop hij blind kan varen. Bovendien is hij er zelf niet vies van, de handen méé uit de mouwen te steken: „Als ik aan iets begin, zet mijn hele omgeving gelijk de schou ders eronder. Mijn vader en moeder hebben bijvoorbeeld van de tuin achter het kanto rencentrum een klein paradijs je gemaakt. Mijn zussen zijn keurige dames, maar als mijn pand opgeleverd moet worden, boenen ze het rustig in één weekend op hun knieën schoon. Eerlijkheidshalve wacht ik niet altijd op vergun ningen. Een krakkemikkig schuurtje haal ik gelijk plat. Die toestemming komt wel achteraf. Tijd is geld. En goed kope bedrijfsruimten beteke nen handel, werkgelegenheid en nieuwe inwoners voor je stad". George Toth: „Wrakkige schuurtjes haal ik soms vast zon der vergunning plat. Die toestemming komt toch wel achteraf. SCHIEDAM Op de vrijdag ochtend van 9.30 tot 11.30 uur wordt er in Wijkcentrum de Erker een cursus bloemschik ken gehouden. In deze cursus leert men hoe men elk soort voorwerp (een stenen bak, rond of rechthoekig voorwerp, een vaas, een servetring of een glas enz.) met bloemen kan versieren. Er worden ook droogbloemen gebruikt. Ook wordt er gewerkt met groente en fruit. De kosten bedragen 45,voor 10 lessen, exclusief het materiaal. Belangstellenden kunnen kontakt opnemen met St. de Erker, J. v. Avenne- straat 32, tel. 4267767 of 4263161. SCHIEDAM De Knot groep Schiedam gaat zater dag 25 oktober weer van start met het verzorgen van planten en bomen in de polders. Om half tien maken de leden met elkaar kennis in de boerderij van Park Kethel, daarna gaan zij „gewapend" met ge reedschap het land in om te knotten, te stikken en te planten. Door de nieuwe aanplant is er steeds meer werk bijge komen, zodat de Knot groep behoefte heeft aan extra vrijwilligers. Ieder een vanaf zestien jaar is welkom. Opgeven kan bij: Aad Sauer, tel. 4749725; Chris Vermaat, tel. 4714897 en Paul Osterholt, tel. 4262917. m uniinv

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 1