I Voorlichter I A IRljohn kroes kAihiilsta studio Willem van Det Romantiek in Novotel Kinderen maken boeven etalage M karnen Vërder Wie wordt bruid van de maand? 't BEDDENHUIS Singel 51 Sportieve pechvogel 'mw &mim AUT0\ Ouderen aktief 1937 010-4260199 ggf John Kroes HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 8 OKTOBER 1986 PAGINA 3 SCHIEDAM Schiedam is een bevoorrechte stad. Het is in het bezit van een Van den Gheyn-carillon. Dat is te vergelijken met een Stradivarius onder de violen. In september van dit jaar is het precies 200 jaar geleden dat het carillon voor het eerst zijn klanken over de stad deed klinken. Tobben Speeltrommel Weg met dat ding Het Nieuwe Stadsblad Storingen SCHIEDAM Het Cultureel Jongeren Paspoort bestaat 25 jaar. Een betere manier om dat jubleum te vieren dan met een cultureel evenement van de eerste orde be staat natuurlijk niet. Vandaar dat de Federatie CJP het land doorreist met de theaterproduktie Hootenanny! Theatergroep Rozijn die het stuk op de planken zet be staat, hoe kan het anders, uitsluitend uit jongeren. Geen van allen hebben ze toneelervaring. Anderhalf jaar re peteren hebben hen de benodigde acteertalenten bijge bracht. Hootenanny is vooral bedoeld om het CJP on der nog meer jongeren populair te maken. SCHIEDAM De kinderboekenweek, dit jaar met als thema „Boeven", is voor veel boekhandelaren een goe de aanleiding om iets te organiseren voor de jeugdige lezers. De één houdt een puzzelwedstrijd, de ander orga niseert een heuse boevenverkleedpartij. Ruud Aret van boekhandel Mercurius bedacht wat an ders. Hij liet leerlingen van de Dokter van der Kuij school de etalages van zijn zaak in de Hof van Spaland met tekeningen en gedichten versieren. Aanstaande bruidsparen Het Nieuwe Stadsblad „Samen Verder" Postbus 257 3100 AG Schiedam Uw trouwfoto komt mis schien op de speciale bruidspagina en wat belangrijker is, u ontvangt dan ook 150 aan waardebonnen, te besteden bij de deelne mende adverteerders die deze aktie mogelijk maken. Wie dat zijn leest u op de speciale bruidspagina, 1 maal per 14 dagen op vrijdSg in het Nieuwe Stadsblad als vanouds 50 jaar uw beddenspecialist Geschiedenis van het carillon Bas van Bochove Pieter Textor, in het geweer. Hij stelde een memorie over zijn geliefde instrument samen en heeft dat aan alle raadsle den gezonden. Dat heeft blijk baar grote indruk gemaakt; de raad nam het besluit de bei aard te herstellen. Eind juli 1910 werd, voor het eerst sinds 1786, met een groot De laatste maanden is het ge luid van het klokkenspel niet te horen geweest. De reden is dat het carillon een grondige onderhoudsbeurt heeft onder gaan. Er was slijtage opgetre den aan de lichters en de lich- terassen en er was ook slijtage aan het dradennet van de speeltrommel naar de klokken. De gemenete, eigenaar van de toren en het zich daarin bevin dende carillon met de luiklok ken, heeft de gelegenheid tot restauratie aangegrepen om ook de toren inwendig en uit wendig een grote beurt te ge ven. Vooral de uitwendige reparatie is voor de Schiedammers niet ongemerkt voorbijgegaan. Het haantje van de toren en de wij zerplaten van de klokken zijn naar beneden gehaald om te worden nagezien en er nieuw bladgoud op aan te brengen. Het is overigens niet de eerste keer dat het carillon een on derhoudsbeurt krijgt. Na een herstel in 1910 werd het in 1974/'75 ingrijpend vernieuwd. In het laatste geval had dit al les te maken met het 700-jarig bestaan van de stad Schiedam. Het is met het carillon overi gens altijd al tobben geweest. Omdat weer en wind vrije toe gang hebben in de toren van de Grote- of St. Janskerk tre den er al snel mankementen op. Soms zit een hele koek van duivenpoep geplakt aan delen van het carillon. Dat is echter niet van de laat ste tijd want reeds in 1784 komt in de vergadering van de Vroedschap aan de orde een nieuwe beiaard aan te schaf fen. Hieruit zou zijn op te ma ken dat er toen reeds een caril lon in de toren hing. In de ar chieven is daar niets over te vinden. Misschien een simpel klokkenspel, maar ook dat is niet te achterhalen. Julius Lin- tern uit Overschie krijgt de op dracht het klokkenspel te her stellen. Dat gebeurde, maar toch voelen de vroede vaderen uit die tijd er meer voor een geheel nieuw carillon aan te schaffen. Na veel vergaderen met als hoofdmotief „wat kost dat en wie zal dat betalen", wordt toch besloten een nieuw caril lon aan te schaffen. De burge- meesteren waren blijkbaar zo enthousiast dat ze zelfs al met de naam van de klokkengieter kwamen aandragen. Hen was aanbevolen de persoon van Andreas Jos. van den Gheyn, klokkengieter van het hof van Brussel en organist van de pa rochiale kerk van St. Michiel binnen de stad Leuven. De Brabander Van den Gheyn ging aan het werk. Beklom de toren, maakte bestek en bood dat aan de burgemeesteren aan. In dat bestek kwam het er kort gezegd op neer dat Van den Gheyn voorstelde dat het carillon zou moeten bestaan uit 35 klokken. Het werden uitein delijk 38 klokken. De kleinste klokken gaf Van den Gheyn aan de stad als geschenk. Schiedam had dus een carillon. Was nu iedereen tevreden? Nee, dat zeker niet want wat bleek? De oude speeltrommel was niet al te best. Tot 1836 duurde heteer eindelijk een nieuwe speeltrommel werd aangeschaft. Tot die tijd was de oude speeltrommel steeds maar weer hersteld. De aanschaf van die nieuwe speeltrommel heeft de stad overigens geen cent ge kost. Toen het voorstel tot ver nieuwing in de raad kwam ke ken de vertegenwoordigers wat zuinig toen bleek dat het de stad enkele duizenden guldens zou gaan kosten. Maar de bur gemeester had een verrassing. Een inwoner van de stad -die niet genoemd wilde wilden en die niet goed vond dat zijn naam bekend werd - nam de kosten voor de nieuwe speel trommel geheel voor zijn reke ning. De raad ging natuurlijk accoord en vroeg de burge meester om de gulle gever te bedanken. Het duurt dan tot 1909 als de gemeenteraad zich weer eens met het carillon gaat bemoeien. In de begroting van dat jaar staat onder volgnummer 122 „Onderhoud klokken enz". Het raadslid Van Briel Sasse, zo le zen we in de notulen, stelt voor het geld voor het onderhoud van de klokken te kunnen vin den in het ontslaan (eervol, dat wel) Van de klokkenist. Dan is er in vijf jaar voldoende geld voor het herstel van het klok kenspel. Een ander raadslid, de heer Gouka, stelde toen de zeer ver standige vraag dat, wanneer het speelwerk dan zou zijn her steld, de klokkenist weer uit het stof zou moeten verrijzen. Het raadslid Van Westendorp mengde zich ook nog in de dis cussie. Hij maakte het helemaal bont. Zijn voorstel was de ge hele post te schrappen. Weg met dat carillon want dat was een ding uit de tijd waar toch niemand naar luisterde. De burgemeester, de heer Brants, kon de gemoederen sussen. Maar toch kwam een jaar later opnieuw aan de orde het carillon weg te halen. Maar toen kwam de toenmali ge beiaardier, Hendrik Jan Jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ 'N RANDSTAD-EDITIE VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM. KETHEL. ROTTERDAM: WIJK OUD MATHENESSE. WITTE DORP KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 BUREAULEIDER: J. Groeneveld Telefoon 010-4732877 Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagnummer tot donderdag 14.00 uur REDAKTIE: Helma Vincent, Gerjan de Waard, Arne v. d. Zande EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 54*86" v V 1 SCHIEDAM Voorlichter van de Gemeente Bas van Bo chove stelde al eerder een aan tal schetsen samen over (oud) Schiedamse panden, straten en pleinen. Als ex-journalist heeft hij de lenigheid van pen en als geboren en getogen Schiedam mer de kennis om daar een vakkundig en leesbaar geheel van te maken. Nu het carillion 200 jaar bestaat heeft Bas van Bochove de geschiedenis van het klokkenspel onder de lou pe genomen. Het resultaat daarvan is een fraai ogend boekwerkje dat zo lang de voorraad strekt gratis afgehaald kan worden bij het museum, de VVV en Bureau Voorlichting. Afgelopen zater dag werd het eerste exemplaar in het Zakkendragershuisje aangeboden aan beiaardier Addie de Jong. Voor het Stadsblad geeft Bas van Bochove zélf een korte in druk van de inhoud. ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIHI^ herstel van het carillon begon- nen. Het is daarna 45 jaar min of meer goed gegaan. Echter, meteen na de bevrijding, in 1945, bleek het carillon aan alle kanten te rammelen. Steeds vaker had de beiaardier te kampen met storingen. Delen van het overbrengingsmecha nisme vielen uit de toren op straat met als klap op de vuur pijl het barsten van de ,,bes"- klok die nog uit haar kroon viel. Dat was in 1949. Dat mo ment was voor een aantal Schiedammers aanleiding om een carillon-comité op te rich ten. Het doel was gelden bijeen te brengen voor het herstel van de beiaard. In 1950 was een be drag van 10.000 gulden bijeen, onvoldoende om een goede re paratie uit te voeren. In 1964 maakte het comité plaats voor een Stichting Carillon Schie dam met als grote animator no taris A.S.H.A. Blaisse. Maar ook dan loopt het niet hard met de giften. Er komt nog wel een bedrag van de spaarbank Anno 1820 bij van 33.100 gul den, maar ook nu is het bedrag nog onvoldoende. Maar dan, eindelijk, op 11 mei 1973 stellen burgemeester en wethouders voor om, met het oog op het 700-jarig bestaan van de stad Schiedam 106.000,beschikbaar te stellen dat, samen met het be drag dat door de burgerij was bijeengebracht voldoende zijn het carillon te doen herstellen. Vrijdag 23 mei, tijdens een be zoek van - toen nog - Prinses Beatrix en Prins Claus aan Schiedam ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Schiedam, wordt het nieuwe carillon in gebruik gesteld. Van de oude Van den Gheyn-klok- ken zijn de 13 grootste behou den kunnen worden. Er wordt aangevuld met 25 Eijsbouts- klokken. Deze klokken hangen nog steeds in de toren. De herstelwerkzaamheden die de afgelopen maanden zijn uit gevoerd, hebben alleen te ma ken gehad met het schoonma ken van de klokken en het re pareren van het overbren gingsmechanisme. Voorlopig kan het carillon er weer jaren tegen. (Bron: Luidklokken en carillon van Schiedam, 1979). CJP-f eest in Passage Uit de reakties tot nu toe blijkt dat veel bezoekers enthousiast en ontroerd de zaal verlaten. Degenen voor wie de produk- tie de eerste kennismaking met het theater betekende, zullen na het zien van dit stuk waar schijnlijk snel het paspoort aanschaffen om vaker naar de schouwburg te gaan. „Hootenanny" is ontstaan van uit een uniek gegeven in de theatergeschiedenis. Theater Rozijn deed in 1984 via radio en pers een oproep aan jonge ren om deel te nemen aan een experimentele theateroplei ding. In principe kon iedereen zich aanmelden maar zij die hetzij door persoonlijke om standigheden, hetzij door on- derwijsmoeilijkheden, niet in staat waren om via de normale weg hun toekomst op te bou wen, juist deze mensen waren extra welkom. Jonge mensen met dromen en idealen van het theater maar die vaak niet de benodigde op leiding hadden om een poging aan de toneelschool te kunnen doen. Maar natuurlijk ook jon geren die wel een havo-diplo ma hadden omdat het niet de bedoeling was om een soort „zielig groepje" te formeren maar juist een afspiegeling van de huidige maatschappij. Op deze oproep kwamen hon derden reakties, in een later stadium en vooral door de tele visie-uitzending, groeide het aantal belangstellenden tot eni ge duizenden. Via selekties en audities zijn er uiteindelijk 27 aangenomen. De voorstelling bestaat uit een bonte afwisseling van muziek, dans, toneel en zang. Maar de verscheidenheid zit vooral in de mengeling van zeer open hartige en realistische scènes enerzijds en vitale dans en mu ziek anderzijds. De muziek en de dans moeten ook gezien worden als een soort emotione le rustpunten in de voorstel ling. Ze geven even de gele genheid om bij te komen van de emoties welke in de scènes spelen. De onderwerpen die in deze produktie aan bod komen zijn: scheiding, zelfmoord, heroïne verslaving, vriendschap, incest en invaliditeit en sexualiteit. Zware onderwerpen maar op een eerlijke en persoonlijke manier gebracht zodat men ge dwongen wordt om over het onderwerp na te denken, er met elkaar over te praten en op deze wijze met een ruimer inzicht in menselijke situaties meer begrip voor anderen te kunnen krijgen. „Hootenanny" is in Schiedam te zien op zaterdag 11 oktober. De voorstelling in het Passage Theater begint om kwart over acht. Singel 51 (Achter Broersvest) Telefoon 010-4267920 Schiedam SCHIEDAM De Vlaarding- se fotograaf Willem van Det exposeert vanaf zondag 5 okto ber met chemisch gekleurde zwart/wit foto's in galerie-stu dio-atelier „De Essentie" ge vestigd aan de Korte Kerk straat 9. De foto's van Willem van Det worden met zelf sa mengestelde chemicaliën be werkt. Door die behandeling is zijn de foto's ook uniek. Dat voor fotografisch werk zeld zaam. De beelden van Van Det hebben een surrealistische vloed met een geheel eigen bruik van stemming en'kleur De expositie, die 5 oktober on 14.30 uur door de verschij nings-kunstenaar Bram geopend wordt, duurt tot met 30 oktober. Uil Een van de romantische taferelen die komend weekend de wanden van Novotel sieren. SCHIEDAM In het Novo tel aan de Hargalaan wordt zaterdag 11 oktober een ver koopexpositie gehouden van olieverfschilderijen. Of schoon het om werken van jonge kunstenaars gaat, be staat de collectie voor het grootste deel uit klassieke doeken: landschappen, stille vens, zeegezichten en roman tische taferelen. De tentoon stelling is geopend van tien tot vijf uur. De expositie was al in veel Nederlandse plaat sen te bezichtigen. SCHIEDAM Sporten pakt niet altijd even goed uit voor de gezondheid. Zondagmiddag rond een uur of twaalf botste de 21-jarige SVV- er Richard van H. in het vuur van de strijd tegen een tegen stander op. De klap kwam zo hard aan, dat hij vanaf het SVV-veld in het Hargapark door een ambulante wagen van de GGD naar het Schielandziekenhuis moest worden overgebracht. <Caf De groepen 7 en 8 van de Dokter van der Kuijschool versieren de etalages van boekhandel Mercurius met tekeningen en gedichten rond het thema „Boeven Boevenpakken in alle soorten, maten en modellen waren het meest in trek bij de kleine kunstenaars. Toch was er ook een enkeling die anders geïn spireerd werd door het schur- kendom. Zo maakte er één een „Agenten-ABC", met de F van „fietsen jatten" erin. Ruud Aret vond de drukte in zijn zaak prachtig. Wat hem betreft blijven de kunstwerken hangen tot en met de laatste dag van de kinderboekenweek die officieel tot 19 oktober duurt. De boekhandelaren organise ren overigens samen met bi bliotheek en Passage Theater op 19 oktober een kinderboe- kenbal. De schrijfster Mensje van Keu len, winnares van de zilveren griffel (een prijs voor het één na beste kinderboek) zal uit ei gen werk voordragen. Joke van Leeuwen, de winna res van de Gouden Griffel kan onverwachts niet komen. Des ondanks zijn de verwachtingen in ieder geval hooggespannen. De organisatoren hopen op de aanwezigheid van minstens 500 kinderen, hetzelfde van verle den jaar. Op deze dag is er ook nog een stand te vinden van Amnesty International. Dit om het jeug dige publiek duidelijk te ma ken dat er over de gehele we reld mensen gevangen zitten, alleen maar omdat zij voor hun mening durven uit te komen. In eigen land worden ze toch als boef beschouwd. Na 'n WCC-beurt hertcent u uw eigen auto niet megr terug, laat staan de buurman. Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straat 15, A T ff JA Schiedam i lAt LID-FOCWA SCHIEDAM Vanaf 8 okto ber zal er voortaan iedere woensdagmorgen voor ouderen vanaf 55 jaar uit oost van 10 tot ongeveer 12 uur iets te doen zijn in buurtcentrum Trefpunt Oost, Celsiusstraat 2. (tegen over „De Peperklip" de vroe gere Kohnstammschool). Verder zal er op die woensdag morgen regelmatigs iets op creatief gebied te doen zijn, zo als poppen maken, bloemschik ken, kerstkaarten maken. Er is een programmacommis sie, bestaande uit acht oudere wijkbewoners, die de organisa tie van deze ochtenden op zich heeft genomen. Zij vullen in overleg met de bezoekers het programma in. De toegang is vrij. Koffie en andere consumpties zijn voor eigen rekening. Bij bepaalde aktiviteiten dienen wel de ma teriaalkosten te worden be taald. (ook koperenzilveren- en gouden bruidsparen) kunnen hun trouwkaart opsturen naar van élke nu aangekochte 500,- krijgt u daarom 50,- terug! Bedden en matrassen Dekens en dekbedden Ledikanten Slaapkamers Slaapsystemen

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 3