3 Luchtvervuiling in huis WONEN WOONDROOM s m Hoe het verder moet met onze woningbouw WOON BAROMETER De frisheid die we ruiken na de schoonmaak is ook niet alles T VERLICHTING VERWARMING - SANITAIR POE-HET-ZELF ZAKEN Interview met professor Saai PAGINA 17 HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 24 OKTOBER 1986 Nederlanders gaan door voor een schoon volkje. En zo presenteren wij ons dan ook. De vuile was hangen we niet buiten. Onze ramen zijn glimmend gelapt. Met de stofzui ger jagen we regelmatig door alle vertrekken van het huis, zeker als er visite komt moet de kamer aan kant. We krui pen bij wijze van spreken pas schoon tussen de lakens als ook het toilet bruisend fris is. Oh, wat zijn we schoon! Op het eerste gezicht tenminste. Uit een onderzoek in 400 wo ningen bleek onlangs dat het met de lucht in onze huizen niet best is gesteld. In huis is de lucht soms sterker veront reinigd dan buiten. Huismussen RANDSTAD-EDITIES TELEFOON 03473-72727 Eindredaktie Marijke Sterk Giftige geisers Lekker fris Fraai gelegen herenhuis Vieze luchtjes WC-lucht Wie op een zomerse zondagmiddag door een moderne woonwijk wandelt, en af en toe een steelse blik door de ramen naar binnen werpt, zal niet vlug het idee krijgen dat er iets mis is met onze Nederlandse huizen. De woningen zijn immers redelijk ruim opgezet, kwalitatief goed, lijken comfortabel en zijn in veel gevallen voorzien van een voor- en achtertuin. Toch valt er links en rechts kritiek te beluis teren. Zijn onze huizen wel zo optimaal en afgestemd op de behoeften van de gebruikers? We spraken over deze kwaties met Prof. Dr. C. D. Saai, gezins-socioloog met een warme belangstelling voor architectuur en woning bouw. Traditioneel Predeterminatie Flexibiliteit 5 Neutraliteit Multifunctionaliteit Uitgangspunten Prof. dr. C. D. Saai. WOONNIEUWS Meer geld voor verkeerslawaai Zuinig met hout Keuze van verwarmingssysteem Wordt wonen duurder? De moderne kollektie Dijkstra verlichting VERWARMING SANITAIR SM 5p*c>*l's*'re.hel VAN DER MOEZEL sc^..4§","- ZEEMAN'S IJZERHANDEL RANDSTAD RANDSTAD Bijna tot vervelens toe horen en lezen we over de vervuiling van het milieu, de verstoring van de leefomgeving. Vervuilde sloten en rivieren, door zure regen ster vende bossen, huizen die gebouwd bleken op een met giftige afval stoffen vervuilde bodem. Logisch dus dat we door al deze berichten bij luchtvervuiling bijna als van zelf aan de buitenlucht denken. Echter ook in huis kan de lucht ernstig verontreinigd zijn. Grote hoeveelheden afvalgassen van gei sers, kooktoestellen en kachels stromen dikwijls vrijelijk de woonvertrekken in. Het meest op vallend zijn de rokende 'binnen- schoorsteentjes' in de vorm van sigaren, sigaretten en pijpen. Maar daarnaast zijn er nog talloze stoffen die ongezien de lucht in huis vervuilen. Zoals allerlei oplosmiddelen die vrijkomen uit verf, lijm en schoonmaakmidde len. Luchtvervuiling in huis is niet van vandaag of gisteren. Wel is het probleem de laatste jaren groter geworden. Tegenwoordig hebben we gewoon meer vreemde stoffen in huis. En omdat we allemaal energie willen beparen zijn onze woningen steeds beter geïsoleerd. Van dubbele beglazing, geïso leerde daken tot en met gedichte kieren en sleutelgaten. In zo'n potdicht afgesloten wo ning hopen de afvalstoffen zich snel op. Daarbij komt dan nog dat we echte huismussen zijn. Zo'n 90% procent van ons leven zitten of liggen we ergens binnen. Een vervuild binnenmilieu zeer scha delijk voor onze gezondheid. De schade kan zich beperken tot hoofdpijn: wat al lastig genoeg kan zijn. Maar ook problemen met de ademhaling, of huiduitslag kunnen veroorzaakt worden door vervuilde binnenlucht. Soms is de lucht in huis zo gevaar lijk vervuild dat er doden vallen. Een letterlijk verstikkende lucht kan ontstaan wanneer in de geiser of bijvoorbeeld de kachel de brandstof niet voldoende ver brandt. Bij onvolledige verbran ding ontstaat koolmonoxyde, of zoals men vroeger zei kolen damp. Ongemerkt ademen we dit afval- gas in, want het isjeukloos en on zichtbaar. We krijgen hoofdpijn, raken be wusteloos, en het eind van het korte liedje is dood door verstik king. Een beruchte koolmonoxyde-ver- giftiger is de geiser. Met name gei sers zonder goede afvoerpijp naar buiten. Zulke geisers, die nog in veel huizen hangen, lozen hun afvalgas gewoon in de woning. Werkt de geiser slecht of is hij ver vuild, dan is de productie van koolmonoxyde groot. Is daarbij de ruimte waar de geiser hangt slecht geventileerd, dan ontstaat een levensgevaarlijke situatie. Niet alleen bij geisers, maar ook bij gas-, hout- en oliekachels geldt het gevaar van koolmonoxyde- vergiftiging. Dit risico is te voorkomen door de kachel of geiser vakkundig te la ten installeren, èn de apparaten én de afvoer jaarlijks te laten contro leren en onderhouden. Wanneer de geiser of kachel brandt, moet gezorgd owrden voor een goede ventilatie. De ventilatie is niet alleen nodig voor de afvoer van mogelijke afvalgassen, maar dient ook voor de aanvoer van frisse lucht. Om te kunnen branden verbruiken gei sers en kachels namelijk veel zuur stof. Dezelfde zuurstof die ons in leven houdt. Onderhoud van huishoudelijke apparatuur kan veel ellende voor komen. Een ander soort onder houd echter vervuilt juist de lucht in huis. De grote hoeveelheid schoonmaakmiddelen waarmee we onze boenerige lusten botvie- Onze woondroom staat dit keer in Schiedam. Het betreft een halfvrijstaand he renhuis met garage, fraai gelegen aan de Stadhouderslaan 66. Het huis is uitstekend onderhou den zowel binnen als buiten. Het is gebouwd in 1933, op 230 vierkante meter eigen grond. On der het gehele pand ligt een provi siekelder. De indeling op de begane grond is als volgt: een L-vormige woonka mer met openhaard, een parket vloer en eiken betimmeringen, verder nog een achterkamer en een moderne keuken met luxe in bouw apparatuur. Op de eerste verdieping liggen 3 slaapkamaers, en een prachtige modern betegelde badkamer met ligbad, een douche en een vaste wastafel. Hier bevindt zich ook nog een tweede toilet. De tweede verdieping biedt ruimte aan een zolderkamer met berg ruimte en een vliering. Voor meer informatie kan contact opgenomen worden met Wasse naar makelaardij b.v. in Schie dam, telefoon 010-737933 De vraagprijs bedraagt 285.000.- Kosten Koper. ren, zijn verre van milieu-vriende lijk. Met een overdosis aan chemi sche stoffen gaan we vuil, vlekken en aanslag te lijf. Van allesreini- gers, spiritus en chloor tot talloze gespecialiseerde cleaners en vlek ken,.waters". De frisheid die we ruiken na een grondige schoonmaakbeurt is ech ter niet alles. Want bij het gebruik vervluchtigen de opgeloste stoffen van zo'n reinigingsmiddel en ver vuilen de binnenlucht. De hoe veelheden waar het om gaat lijken gering. Maar uit meringen blijkt dat alle kleine beetjes resaulteren in een vervuilingsgraad van de binnenlucht die twintig keer hoger is dan de buitenlucht. Wat precies de nadelige gevolgen zijn voor de gezondheid is nog niet bekend; onderzoek daarnaar loopt nog. Duidelijk is wel dat als we de lucht in huis echt fris willen houden, we veel minder chemische schoon maakmiddelen moeten gebruiken. Lucht in huis die we snel geneigd zijn vies te noemen, zijn bijvoor beeld kookluchtjes of de minder welriekende geuren op het toilet. Deze vieze lucht is op zich niet on gevaarlijk en hoort er als het ware bij. Meestal vinden we het niet ac ceptabel en doen we alle mogelijke moeite de vieze lucht te verdrij ven. Wie een open keukenraam niet voldoende vindt om eten- sluchtjes te lozen, kan gebruik maken van een afzuigkap. De ven tilator in de kap zuigt vlak boven het fornuis de waterdamp, het vet en de kooklucht op, en trans porteert die 'viezigheid' via een afvoer naar buiten. Een goed functionerende afzuigkap heeft binnen een uur na de maaltijd de keuken 'stank' vrij. Maar met de kook-, bak- en braadluchtjes verdwijnt ook een grote hoeveelheid gewone lucht uit onze woning. Die afgevoerde lucht moet daarom tegelijkertijd vervangen worden. Zeker in goed afgesloten, geïsoleerde woningen is dan van groot belang. Wanneer alle gaten en kieren zijn gedicht zal er tijdens het gebruiken van de afzuigkap toch een raampje open moeten, of op een andere wijze voor verse lucht moeten worden gezorgd. Onvoldoende frisse lucht kan in bepaalde gevallen leiden tot koolmonoxyde-vergiftiging. De luchtjes die we in het toilet rui ken ervaren we meestal als heel hinderlijk. Om deze ongewenste geurtjes te camoufleren spuiten we jaarlijks heel wat spuitbussen leeg. Daarnaast proberen we met wc-blokjes aan de binnenrand van de closetpot het geheel een verfris send karakter te geven. De meeste toiletverfrissers zijn echter minder milieu-vriendelijk dan de geur van dennen doet vermoeden. Bo vendien zijn chloor en de nog agressievere wc-reinigers niet be slist noodzakelijk om het toilet schoon te houden. Met een sopje van een afwasmiddel of zeep, een stevige borstel en wat azijn, is de toiletpot ook glanzend wit een aanslag-vrij te krijgen. En is het wc-raampje niet vol doende om de ongewenste luchtjes te laten verdwij-nen, dan kan een eenvoudige lucifer de rest doen. Zelfs de meest afschuwelijke een lucifer af te steken. De gassen luchtjes verdwijnen door in de wc verbranden en weg is de stank. Professor Saai: „Aan het eind van de vijftiger, begin zestiger jaren hadden woningbouwers een be langrijk doel voor ogen: een eind maken aan de woningnood. In korte tijd moest zoveel mogelijk gebouwd worden. Gigantische flatgebouwen schoten als padde stoelen uit de grond. Ten onrechte meende men dat dergelijke wonin gen een goedkoop alternatief zou den zijn voor de duur geachte tra ditionele huizen. Achteraf blijken flats veel duurder door hoge on derhoudskosten en voorzieningen als liften en dergelijke, maar bo vendien worden ze steeds moeilij ker verhuurbaar. Te weinig ont werpers hebben beseft dat door de stijgende welvaart en het afnemen van de woningnood andere wo ningbehoeften ontstaan. Mensen berusten minder, zijn kritischer geworden en stellen meer eisen aan hun woning". „Wat je ziet is dat in Nederland nog steeds traditioneel gebouwd wordt; ik doel dan niet op het ui terlijk van de huizen, maar op de ruimtelijke indeling. Subsidies voor experimenten in de woning bouw, ooit ingesteld door voor malig minister Schut, bestaan niet meer. De meeste bouwers houden zich aan de modelbouwverorde ning van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. Vernieu wing zie je maar zelden tegen woordig en dan nog zou ik die ver nieuwingen vaak kunnen om schrijven als oude wijn in nieuwe zakken. Ik geloof niet dat onze woningen optimaal zijn en daarom ben ik ook bevreesd voor de toekomstige waarde ervan. Dat houdt in dat ik moet aangeven wat er verkeerd is en hoe het anders kan. Ik gebruik daarvoor de ter men predeterminatie, flexibiliteit, neutraliteit en multifunctionali teit". „Hiermee bedoel ik dat veel van te voren is vastgelegd in wonin gen. Veel huizen zijn afgestemd op complete gezinnen. Een slaap verdieping met drie vertrekken boven, een woonetage beneden. Wie een woning betrekt krijgt in Dit is het eerste van een tweetal artikelen naar aan leiding van een gesprek met Prof. Dr. C. D. Saai, ge- zins-socioloog met ruime belangstelling voor de wo ningbouw. In dit eerste arti kel zet Prof. Saai een aantal ideeën over woningbouw uiteen. In een volgend arti kel zullen die ideeën nader uitgewerkt worden aan de hand van een concreet voor beeld, een huis ontworpen door de architect Gerard Schouten. feite een dwingende handleiding mee: hier wonen, daar eten, boven slapen. Keuzes kunnen nauwelijks gemaakt worden. Een mooi voor beeld is het aangeven van de ou derlijke slaapkamer, het enige slaapvertrek met een slot op de deur. En dan vertellen de architec ten je ook nog waar volgens hen het bed moet staan: onder het trekkoordje. Een architect die huizen ontwerpt weet in veel ge vallen niet wie de gebruikers zul len zijn. Daarom mag hij niet de woning alvast indelen. Met andere woorden, het vastleggen van woonfuncties, de predeterminatie, is uit den boze, dat moeten archi tecten gauw vergeten". „Onder flexibiliteit, een term die ik ontleen aan mijn collega H. Priemus, versta ik dat ruimtes in woningen veranderd moeten kun nen worden. Dat is mogelijk als bijvoorbeeld niet dragende muren verplaatst, verwijderd of toege voegd kunnen worden, zonder dat daarmee hoge kosten gepaard gaan. Een gezin met twee of drie kinderen zal best tevreden zijn met drie slaapkamers, maar een jong stel of een ouder paar waar van de kinderen het huis uit zijn? Rommelhokken en nauwelijks ge bruikte logeerkamers te over bij die twee groepen. Zonde van de ruimte. Is het dan niet veel pretti ger om door het weghalen van een wandje een mooie ruime slaapka mer te maken of voor mijn part een hobbyruimte?" „Een woning moet zo gebouwd zijn dat bewoners niet worden gedwongen tot een bepaalde in richting. Het mag niet zo zijn dat de architect de eethoek en het zit gedeelte vast intekent in het bouw.- plan. De woning moet als het ware neutraal zijn, de inrichting moet overgelaten worden aan de bewo ner. Een goed architect zal daarom weinig onderbrekingen in muren maken, dat is praktisch. Ik erger me blauw als ik in een nieuwbouwwoning een keurig rechte muur zie die volledig ver pest is doordat, achteloos her en der stopcontacten zijn aange bracht. Daar sta je dan met je wandmeubel". „Een vertrek moet meerdere func ties kunnen hebben, multifunctio neel kunnen zijn. Neem bijvoor beeld de slaapkamerramen. Meestal zijn ze klein, geschikt voor een slaapvertrek, maar nau welijks voor een zit- of studeer- ruimte. Wie een extra zitkamer in gedachte heeft zal erin moeten be rusten dat het uitzicht gering zal zijn, wie wil studeren moet om zien naar goede verlichting. Maak je nu van meet af aan alle ramen van een huis groot, dan worden de gebruiksmogelijkheden van ruim tes in dat huis ook groter, een ver trek kan meerdere functies heb ben". „Samenvattend zou ik twee uit gangspunten voor de bouw willen vaststellen. Ten eerste: leg niet in het bouwplan vast hoe mensen in hun eigen huis moeten wonen. Ten tweede: bouw in plaats daar van woningen waarvan de ruimtes veranderd kunnen worden, de in richting vrij is en bovendien de vertrekken voor meerdere doelen geschikt zijn. Een vraag die voor de hand ligt: „Wat kost dat fraais nu niet allemaal?". De woning die ik voorstel (en ik niet alleen overi gens) is duurder, ongetwijfeld. We moeten echter niet vergeten dat de toekomstwaarde ervan waarschijnlijk veel groter is. Ener zijds omdat de woning voor een groter publiek geschikt is, ander zijds omdat het woonplezier gro ter kan zijn. De hogere investering nu zal in de toekomst zeker zijil vruchten afwerpen". Berekenen we het per inwoner dan is Nederland de grootste impor teur van hout en houtprodukten. Het is dus zaak de houtvoorraad nauwgezet in het oog te houden. De Stichting Bos en Hout in Wa- geningen heeft recent onderzoek gedaan naar de houtvoorraad in de wereld. Volgens de stichting zijn de grenzen van de houtkap nagenoeg bereikt. Temeer omdat er in de komende jaren eerder een stijging dan een daling van het verbruik verwacht wordt. Exclu sief brandhout wordt er op jaar basis 500 tot 700 miljoen ton aan drooggewicht houtprodukten ver werkt. Dat is nog al wat. Zeker wanneer we dat cijfer naast het jaarlijkse verbruik aan kunststof fen plaaten, 50 miljoen ton per jaar. De rijksoverheid wil het komend jaar 54,5 miljoen gulden uitgeven voor de sanering van verkeersla waai. Ten opzichte van dit jaar een verdubbeling. Het geld is on der andere bestemd voor de aan leg van geluidschermen langs de hoofdwegen en voor het aanbren gen van gevelisolatie. Voor deze twee categorieën is 43 miljoen gul den uitgetrokken. Het resterende bedrag is bestemd voor het opstel len van geluidniveaukaarten voor de grote steden en voor het verbe teren van de verkeersafwikkeling. De Stichting Voorlichting Ener giebesparing Nederland geeft een brochure uit getiteld „Wegwijzer voor verwarmingssystemen in wo ningen". Geschreven voor diege nen die als leek een keus moeten maken voor een bepaald verwar mingssysteem. De twee vragen die dan het eerste komen boven drij ven zijn: Welke verwarmingssys temen zijn er? en welk systeem verdient de voorkeur? Vooral die laatste vraagstelling is gecompli ceerd. Het antwoord hangt af van de woning en de eisen die de be woner stelt. In de brochure is een tabel opgenomen waarin de voor- en nadelen van de systemen naast elkaar worden gezet. Ook de kos ten en het energieverbruik kunnen worden afgelezen. Verder geeft de brochure nog informatie over za ken zoals de behoefte aan warmte, het rendement van een installatie en de verschillende manieren van verwarming. Daarbij aandacht voor lokale verwarming, dus met kachels, centrale verwarming met radiatoren, vloerverwarming en luchtverwarming. De brochure kan gratis worden aangevraagd bij SVEN, postbus 503 7300 AM in Apeldoorn, telefoon 055- 497911. Wegwijzer voor verwarmings systemen in woningen Wonen is een primaire levensbe hoefte. Het slokt een behoorlijk deel van het inkomen op. Zeker wanneer we kosten zoals aardgas, elektriciteit, water en verzekerin gen meerekenen. Wordt over dit soort zaken gesproken dan wordt vaak het woord „woonlasten quote" gebruikt. Het bedrag dat de gemiddelde Nederlander be steedt aan huur (rente en aflos sing), onderhoud, waterverbruik, verwarming en verlichting. Bin nen de EEG hebben wij een be trekkelijk lage woonlastenquote. Maar we wonen ook weer niet het goedkoopst. Daar komt nog bij dat de verhoudingen aardig aan het verschuiven zijn. En niet in ons voordeel. Onderzoek heeft aangetoond dat in ons land de woonlasten verhoudingsgewijs het snelst stijgen. Het is interessant na te gaan langs welke lijnen zich de toekomstige ontwikkelingen zul len voltrekken. Eigenaar-bewo ners zijn met name afhankelijk van wat er gebeurt met de hypo theekrente. Op dit moment is die betrekkelijk stabiel. Deskundigen verwachten echter op de wat lan gere termijn een verdere daling. Fors zal die echter niet zijn in ver band met het betrekkelijk lage ni veau dat inmiddels al is bereikt. Huurders staat weer de trendma tige huurverhoging te wachten. Vermoedelijk vrij beperkt van omgang. Ook qua energiekosten lijkt '87 een goed jaar te worden. Denk maar eens aan de op handen ■zijnde verlaging van de aardga- sprijzen per 1 januari aanstaande. Minister Ruding heeft berekend dat dat gemiddeld een besparing voor het Nederlandse gezin ople vert van 425 gulden per jaar. Daarbij is de bewindsman uitge gaan van een aardgasverbruik van 2500 vierkante meter aardgas en 3000 kwh elektriciteit. Toch blijft de vraag of de woontoekomst wel zo zonnig zal blijven. Zaken zoals bodemverontreiniging, achterstal lig onderhoud en rioolrenovatie zullen moeten worden bekostigd. RENTE 30T HEJE RENTE POTHEEk RENTE Voor Goede Verlichting Schiedam Broersvest 58-60-62. Tel 010-267718 tlLSr/ThliopN .fS;, .IS louw SsjJllrCTO Ijzerwaren - gereedschappen sleutelservice - naamplaten Broersvest 52-54, Schiedam. Telefoon 267594 nit-STiffSIIOI s ISWIOUS

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 17