Sorrug da i d'rbijkom Eén dag uit het leven van een diender in de dop Li Smoes is goed, praatjes deugen niet Gee jyek P* ft Ach* nistooV Auto opblazen gaat wat te ver i Recht, plicht, wet en werkelijkheid Ondanks de oorbeschermers schrik ik me te pletter HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 24 OKTOBER 1986 PAGINA 7 ■êMMk* Tekst: Anneke Hol-Bijpost Foto's: Ed Dewaerheijdt De eerste opstelling was niet geschikt. Een stel deftige smoelen en allemaal strak in het pak. Een vertekend beeld. Een lichte aansporing was genoeg om de ploeg in ware gedaante voor de lens te krijgen. Links bovenaan staande: Jan Korpershoek, die veertien jaar Vlaardin- gen veilig maakte. Plenty praktijk LEUSDEN De Boskamp in Leusden is één van de broedplaat sen van gemeentelijke politiekorpsen voor verse aanvoer van ge schoolde politiemensen. Het eerste lesuur hebben fotograaf Ed Dewaerheijdt en ik gemist, mede dankzij de plezierige ontvangst met koffie en koek. De rest van het rooster die dag vermeldt twee uur verkeerslessen theorie van L. Moerman, twee uur strafrecht van J. Bosma en twee uur praktijk politievaardigheden van Peter Korpershoek. Extra voor ons wordt een korte schietles ingelast van Dick de Barse, om ook dat onderdeel van de opleiding in beeld te kunnen brengen. In de totale opleiding zit behalve de lessen op school ook een stageperiode van vijf maanden, die je niet in het korps waar je hebt gesolliciteerd en bent aangeno men mag vervullen. Na die stage volgt nogeens drie maanden school, waarbij theoretisch de puntjes op de i worden gezet en de nadruk ligt op stressbegeleiding. Het vak van politieman of politievrouw gaat niet over rozen. Hoe leuk en afwisselend het meestal ook is, soms kom je voor hete vuren te staan. Zaken, die diep in grijpen in het leven van alle dag en de betreffende diender in de ziel raken. Je moet dan leren met je gevoelens op de juiste ma nier om te gaan. Na zo'n stage kun je dan de opge dane ervaringen eens vrij uit bespreken en krijg je van een ervaren docent praktische aanwijzingen en tips. Intern Dick de Barse controleert stuk voor stuk de wapens en haalt er een mini-bezem door. Géén kanon Bosma: Poging tot misdrijf is heel lastig hard te maken. Bosma was 12 jaar werkzaam in Schiedam. Los uit de hand. Eeuwfeest WvS Academie De Boskamp, opleidings school voor gemeente politie We gaan ons storten op de theorie van het verkeer. Een complexe zaak heden ten dage. Terwijl het allemaal begon met voetgangers, paard- en karren, fietsers, mondjes maat automobielen, waar voor simpele regels lang zaamaan uitgroeiden tot een gigantisch verkeersregle ment met uitlopers in het strafrecht en waar het bui tenlandse automobilisten en auto's betreft zelfs naar in ternationale wetgevingen. Na een stageperiode zit één van de leerlingen met.een in trigerend probleem. Wanneer mag je een verkeerd geparkeerde auto weg laten slepen? Zelf heb ik de neiging om te roepen: nooit! Het zal je wagentje maar we zen. Maar ook Moerman is er niet zo verschrikkelijk happig op. Je hebt er een ter plaatse gel dende wegsleepverordening voor nodig. Als een auto te lang bij een parkeermeter staat is dat geen reden. Staat hij er echt dagenlang, zonder dat een eigenaar op komt dagen, dan wordt het verhaal anders. Eerst probeer je via het kente ken een eigenaar erbij te vin den. Vind je die, dan kan er proces verbaal opgemaakt. Is de nummerplaat vals dan kun je eventueel overgaan tot veilig stellen van de auto. Toch blijft het zaak de eige naar op te sporen. Dat kan via het chassisnummer. Eric Faase wijst erop, dat er in Capelle geen wegsleepverorde ning is. Zijn er dan toch mogelijkhe den de sleepwagen aan te la ten rukken? Moerman: „Op grond van arti kel 28 kun je een redelijk mid del hanteren om een redelijk doel te bereiken. Stel, zo'n wagen staat onver licht op een donkere weg, hij levert gevaar op als hij blijft staan. Auto opblazen gaat wat te ver misschien (lachen) dan zou je kunnen denken aan de takel wagen. Het is wèl zaak, dat je de toe gepaste maatregel hard kunt maken, want anders kan de gemeentepolitie aansprakelijk gesteld worden voor het teveel aan schade. Ook een arts, die op een inva lideparkeerplaats zijn wagen stalt is in overtreding en de er varing van een ander tijdens een stage, waarbij de dienst doende agent het esculaapte ken voor lief nam om de ande re kant uit te kijken, blijkt dus een foute beslissing. Verlichting van voertuigen worden uitvoerig behandeld, waarbij ikzelf leer, dat het voeren van mistlampen zonder reden, door de politie zelf niet als overtreding hard gemaakt kan worden. In zo'n geval ad viseert Moerman: „Je wijst de bestuurder erop en vraagt hem over te schakelen op gewone verlichting en ik zou niet ver baliseren." In klip en klaar Nederlands doet hij de remwegformule uit de doeken. Voor een gewone automobilist als ik blijft er dit hangen: Met een borrel achter het stuur verleng je je remweg aanzienlijk. Door tè snel rijden met onvoldoende verlichting zit je al gauw met een wielrij der, voetganger of zoiets op je bumper. Niet doen dus! Een baan bij de politie. Je moet er echt voor voe len. Je moet er ook ge schikt voor zijn. Maar als je ertoe besluit biedt het Capelse korps een leuke werkkring. Een middelgroot korps. Met veel afwisseling, maar niet die enorme druk van de hele grote stad. Na je opleiding begin je als agent en na drie jaar ben je hoofdagent. Je kunt je specialiseren in verschillende takken. Zoals verkeer, recherche of wijkagent. De eerste twee tot drie jaar draai je mee in de surveillancedienst. Dan zit je veel langs de weg. Meestal in de auto, maar ook op de fiets (steeds meer) en soms op de mo tor. Elke nieuwe dag kent zijn eigen problemen en verrassingen. Altijd wat anders en soms ook wat goeds. Eind juni en begin juli publiceerden wij repor tages over de surveillan cedienst en de wijk agent. De artikelen lig gen nog ter inzage voor geïnteresseerden. Sollicitatieprocedures liegen er niet om en nemen flink wat tijd variërend van vier maan den tot een half jaar. Pas dan kun je naar een van de oplei dingsscholen. Tijdens die procedure vallen er ook nog heel wat kandida ten af. Niet alleen omdat ze de geschiktheid missen, maar ook wel omdat het zakgeld van 260,- per maand tijdens de 21 maanden opleiding, niet al te riant is voor achttien- tot vij fentwintigjarigen Vanaf 25 jaar geldt sinds enige tijd wèl een salaris tijdens de opleiding. Toch is het een hele uitdaging. Het volgen van de zeer geva rieerde opleiding met veel the orielessen, maar ook plenty praktijk. Theorielessen op het gebied van verkeer, strafrecht, straf vordering, Nederlandse taal, in De Boskamp. Als het aan de gemeentelijke politiekorpsen ligt, kooien er in de toekomst nog veel meer vrouwen bij. EHBO, het maken van een proces-verbaal, kennis der bij zondere wetten, Staatsbestel, huwelijks- en kinderrecht, p litie-organisatie en geweldst paling. Praktijklessen zijn er in praktische vaardigheden, ook weer EHBO, sociale vaar digheden (omgaan met publiek en verdachten), schieten, zelf verdediging, atletiek en ande re sporten. In tal van bedrijfstakken wordt op CAO-niveau door vakbonden aangestuurd om meer vrouwen in dienst te ne- De gemeentepolitie staat al open voor vrouwen. Men is daar zelfs happig op vrouwen in de onderscheiden korpsen. De praktijk heeft uitgewezen, dat ze uitstekend functioneren en zeker niet onderdoen voor mannelijke collega's. Ook vrouwen die in deeltijd willen werken zijn welkom. Het gaat dan meestal om vrou wen, die de opleiding achter de rug hebben en al enige ja ren praktijkervaring hebben opgedaan. Door huwelijk en/of gezin is een volledige dagtaak niet haalbaar, maar wel in deeltijd. Wat dat betreft is een vari ant op het schone lied van Tom (Dorus) Manders van toepassing: Sorrug dat je er bij komt. Bij de politie moet je zijn.' Peter Korpershoek zit in zijn leslokaal al klaar om de jon ge mannen en vrouwen ver der te onderrichten in Prak tische Politionele Vaardighe den. Hij heeft daarbij de hulp van een videocamera en mo nitoren, een nagemaakt straatje, waarin een bank, een café, een supermarkt en woonhuizen er echt uitzien. Hij is ook een man van de praktijk, maar heeft daarbij heel wat afgestudeerd om ook in staat te zijn de leerlin gen in tal van opzichten te begeleiden. Hij stond 14 jaar in Vlaardin- gen en heeft zijn politiekennis verrijkt met kennis van de mens het bedrijf en de organi satie. Hij is ook de praatpaal voor deze groep. Ze kunnen bij hem over van alles en nog wat te recht. Twee nagespeelde situa ties komen aan bod. Een vent (ook één van de leerlingen) wordt op heterdaad betrapt bij het stelen van een autoradio. Zijn smoes is goed maar zijn praatjes deugen niet. Meneer moet gefouilleerd. Dat wordt zo grondig gedaan, dat het aftasten onder de ok sels hem ineen doen krimpen van het lachen: het kietelt. Kopershoek spijkert de proef konijnen aardig wat bij aan de hand van de videobeelden en vervolgens trekt een andere ploeg het straatje in. Een knaap heeft te hard gere den. Radarcontrole heeft hem ge snapt en twee dienders mogen hem aanhouden. Daarbij komt dat een van de buurvrouwen uit de straat de vent niet kan luchten of zien. Onder de noemer publieksbe- moeienis gaat Monique als een viswijf tekeer tegen de auto mobilist. Het wordt een aardig relletje en mocht Monique niet door de politie-examens heen ko men kan ze wellicht de plan ken op. Ze is niet mis. Irene en Kajsa de eer om auto mobilist Jerry op de bon te slingeren en onderhand Moni que van het lijf te houden. Ze komen even later verbol-- gen binnen. Kajsa: „Ik werd link op Moni que. Ze wou helemaal niks". Tsja. Dat is de realiteit van alle dag. In de spelregels voor de een voudige smeris staan aanwij zingen te over om een relletje te sussen, maar soms helpt er geen lieve moedertje aan. „Ja", zegt Korpershoek, „soms lukt er helemaal niks. Daar moet je maar mee leren le ven..." Tijdens de 21 maanden politie opleiding is er plaats gemaakt voor een aantal themaweken, waarbij je flink wat praktijk ervaring kunt opdoen. Zoals bij de onderwerpen minderhe den, criminaliteit, mensen rechten en kinderbescher ming. Daarbij komen de leer lingen rechtstreeks in contact met vertegenwoordigers van minderhedenorganisaties, met mensen in de gevangenis, met vreemdelingenbeleid en kin deren en jongeren in tehuizen en penitentiaire inrichtingen. Zij zien dan ook met eigen ogen de gevolgen van politie activiteiten, zodat verbaliseren meer wordt dan papieren rompslomp en de mens daar achter van meet af aan zicht baar kan zijn. In principe zijn de leerlingen op een opleidingsschool intern. Dat betekent intensieve con tacten met de hele groep. De Boskamp beschikt over een dikke honderd tweepersoons kamers, waar de bewoonsters en bewoners hun eigen sfeer tje maken. De kamers zijn niet groot, maar wel knotsgezellig. Voor eten en drinken wordt gezorgd. De lessen beginnen gewoonlijk 's morgens om half negen en na ieder uur is er een pauze van tien minuten, 's Morgens van 10.20 uur tot 10.40 uur is er een grote pauze in de ont spanningszaal waar de koffie bruin is. Je kunt er biljarten en tafeltennissen en vooral ge zellig met mekaar kletsen. Een lunchpauze van 12.1513.15 uur en dan weer les (onderbroken voor korte pauzes elk uur en een langere theepauze) tot vijf uur 's mid dags. 's Avonds huiswerk maken, lereq en verder vrij. De meesten gaan in het week end naar huis. Dan ligt De Boskamp er tame lijk verlaten bij. De docenten zijn overwegend mannen, be halve die voor Nederlands. Dat zijn meestal vrouwen. Op dit moment overheersen de mannen in aantal de vrouwen O De schutters in opleiding zijn duidelijk hier en daar wat van hun stuk door onze aanwezig heid. De resultaten zijn door de bank genomen minder dan II hun gemiddelde. Maar ze hebben nog een flinke oefentijd voor de boeg deze komende maanden. Terug naar het theorielokaal dollen ze met elkaar als jonge hondjes. Het staat niet op het dagroos- ter, maar speciaal voor ons treedt docent Dick de Barse in vol ornaat aan. Hij is de schietleraar van de 20-koppi- ge klas, die wij die hele dag op de voet volgen. Zijn schietpet maakt hem ex tra stoer en heeft hem de vriendelijke bijnaam Mag num opgeleverd. Hij straalt rust en betrouw baarheid uit als hij de -klas de onderscheiden commando's geeft. Eerst Walther P5 pistolen uit de kist halen, dan de hele ploeg op linie. Ze vormen een aardig rechte rij- De loop wordt droog doorge haald met een stokje omwoeld met flanel. Alle wapens krij gen een spuitje wapenolie. De Barse: „Geeft Acht! Trek pistool! Ontladen! Voor inspectie pistool op de plaats rust!" Vóór de houders gevuld worden met munitie stelt hij iedereen de vraag: Is er nog munitie of resten van munitie aanwezig? In groepjes van zes treden de schutters aan. Schieten vanaf 12 meter afstand staand onder steund en vanaf 10 meter staand uit de losse hand. Dan volgt weer een ritueel: half la den, laden, ontspannen, oorbe schermers op, herladen en dan lossen ze vijf schoten op een papieren doel. De koperen hulzen vliegen in het rond. Die moeten later weer opgeraapt en dat is met een een controle op de ge bruikte ammunitie. Een achtergebleven patroon kan de oorzaak zijn van een drama. Daar is Dick de Barse beslist niet op uit. Hoewel ik door het hele ri tueel voorbereid ben op de knallen, schrik ik me iedere keer toch te pletter. Tijdens de familiedagen, wanneer vaders, moeders en verloofdes wel kom zijn op De Boskamp, mo gen die ook weieens een schot lossen. Onder streng toezicht uiter aard. De fotograaf staat me stiekem op te stoken het ook eens te proberen. Maar ik raak zo'n kanon voor geen prijs aan. Er wordt het nodige aan zelf verdediging, jiu jitsu en judo gedemonstreerd en waar die edele technieken op hun colle ga's' niet de juiste uitwerking lijken te hebben worden „min ne" streken als kietelen en met zijn drieën vasthouden niet geschuwd. Bij docent L. Moerman is het uit met het gestoei en iedereen gaat braaf aan zijn eigen lesse naartje zitten. Docent J. Bosma, van Friese afkomst en onder andere, 12 jaar praktijkervaring opge daan in Schiedam probeert, voor mijn gevoel met succes, de ingewikkelde en vaak verouderde taal in het Wet boek van Strafrecht, helder uit te leggen. Dit jaar 'viert' het WvS zijn honderd-jarig bestaan. Dat is te merken, want nog steeds staat onder het artikel dierenkwelling de verboden trekhond vermeld. In de wet worden dieren bijna altijd als voorwerpen behan deld. Af en toe slechts als dier. Mishandeling valt onder een ander artikel dan dierenkwel ling- Mishandeling is een misdrijf en kwelling een overtreding. Bosma: „Het is lastig om vast te stellen wanneer kwelling is overgegaan in mishandeling. Daar zul je in de praktijik best nog weieens het wetboek bij nodig hebben, maar ook vak kennis van een dierenarts". Er komen voorbeelden over tafel van verschillende leerlin gen. Een vraag over paarden aan één van hen wordt beant woord met: „Ik weet het alleen van tec kels". En de klas ligt in een deuk. Bosma waarschuwt nogeens voor de taaie taal die in het WvS wordt gehanteerd. Hij gaat het hebben over het verschijnsel Poging tot mis drijf. Het blijkt moeilijk hard te ma ken bij de rechtbank, zoals zijn voorbeeld aantoont: Een man in Eindhoven wil zijn huis in de fik steken om a het verzekeringsgeld los teJJ peuteren. Hij besprenkelt zijn hele huisj. met benzine. Een door hem vervaardigd*' ontstekingsmechanisme kanf, op afstand bediend de hele** zaak met een enkele handbe- - weging in lichterlaaie zetten. Hij gaat duidelijk zichtbaar; voor de buren weg en wil via*' de achterkant stiekem zijn^ euvele daad uitvoeren. De buren echter raken gealar-T. meerd door de scherpe benzi-^i nestank en waarschuwen de*- politie. Die constateert poging totJJ brandstichting. De zaak komt uiteindelijk bij?: de Hoge Raad. De uitspraak: niet strafbaar. Het bleef bij voorbereidings-'„ handelingen en uitvoering isjj niet aantoonbaar. Een extreem voorbeeld. TerJJ leering ende vermaecke. Het is verdraaid moeilijk een?» poging tot een misdrijf aan tei" tonen. De jonge agentjes in de dop.? mogen daar eens flink hunj^ dienst-tanden in zetten.

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 7