Bestemming Uitkijk lijkt rond Ex-raadslid aan bedelstaf Tramlijn 1 succes Kernraketten in vergeetboekje 00K DE ONDERKANT VAN UW AUTO SCHOON! euro-wash HE. RANDSTAD EDITIES 1 Stadsblad iitr "s-Gravelandseweg408 EXTRA BIJLAGE EEN PUBLICATIE VAN DE GEMEENTE SCHIEDAM BELEDIYE HABERLERI Foto- overzicht waterfeesten oppag. 17 IN HEEL ZUID-HOLLAND VRIJDAG 31 OKTOBER 1986 NR. 8fr 38e JAARGANG SCHIEDAM Het warenhuis waarmee de gemeente Schiedam zegt te onderhandelen over vestiging op de plaats van De Uitkijk, is zeer waarschijnlijk een ABC- winkel. Volgens welingelichte middenstandskringen heeft dit samenwerkingsverband tussen Albert Heyn, Blokker en C A nagenoeg overeenstemming bereikt over nieuwbouw aan de voet van de Hoogstraat. Geruchten SCHIEDAM De kraan zal nog een beetje nadruppe- len, maar de viering van het eeuwfeest van het Water leidingbedrijf is woensdag officieel afgesloten. Het twee maanden durende evenement heeft een brug geslagen tussen de afnemers en de leveranciers van het gemeente-pils in het Schiedamse. En dat was nu precies de opzet van de organisator ach ter de schermen: Mari Dingenouts. Als voorlichter van de Openbare Nutsbedrijven is hij al een kleine zeven jaar bezig ongrijpbare zaken als gas, elektriciteit en energie een herkenbaar gezicht te geven. Ontdek je plekje Modderen pekel hebben een vernie tigende uitwerking op de onderzijde van uw auto. Bij Eurowash wordt de onderkant automatisch bij iedere wasbeurt onder druk schoongespo- ten. Zodat het agressieve pekel geen kans krijgt! p. VANDAAG: Bi] show hoort hot curry Bejaarde fans Wijkteams opereren ook in burger Glazenwassers worden marathonlopers Maak een limerick en ga mosselen eten met Tineke Suzuki Swift Zuinig Stoken Nieuwe Audi 80 w wekelijks met 71 edities Nieuwe kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 oplage 38.845 Kans op ABC- winkel aan voet Hoogstraat Een woordvoerder v^n AH in Zaandam wil het bericht niet bevestigen, maar zegt wel dat 's lands grootste kruidenier se rieuze plannen heeft voor een ABC-winkel in Schiedam. De gemeente wil de naam van de publiekstrekker die de binnen stad nieuw leven moet gaan in blazen, nog niet prijsgeven. Een gemeenteraadslid van de PvdA zei onlangs nog dat de naam van dé belangrijkste ge gadigde er niet toe deed. Het zou zelfs niet in het belang zijn van Schiedam, als de naam van het bedrijf voortijdig bekend werd. De winkeliers op de Hoogstraat reageerden boos op die terughoudendheid, omdat zij per slot van rekening de eerste belanghebbenden zijn. De gemeente aarzelde lang met de aankoop van het voormalig internaat voor schipperskinde ren omdat de Nederlandse grootwinkelbedrijven niet echt stonden te dringen om een fili aal in Schiedam te mogen op nemen. Gevreesd werd dat de meeste klanten toch hun inko pen in Rotterdam zouden blij ven doen. Dat het publiek het inderdaad in toenemende mate laten afweten, laat het voor beeld van V D in Vlaardin- gen duidelijk zien. Daar werd onlangs een verdieping geslo ten. Een ABC-winkel werd onge veer een jaar geleden al als de beste kanshebber getipt Met nieuwbouw op twee plaatsen (Hoogstraat en Hagastraat- /Westerkade/Groenelaan) past het mini-warenhuis prima in de spreidingsplannen van Al- bert Heyn, die dan drie grote zaken in Schiedam heeft. De winkel op de hoek van de Ger- rit Verboonstraat/Lange Nieuwstraat wordt waarschijn- SCHIEDAM Krijgt Schiedam binnenkort zijn eerste officieel erkende landloper? Hans Konings wil in elk geval proberen om met alle benodigde pa pieren op zak, van ledig gang zijn beroep te maken. Dat blijkt uit een brief die het voormalig PvdA-ge- meenteraadslid heeft ge stuurd aan burgemeester en wethouders. Konings vraagt daarin een bedel- vergunning aan. Als de gemeenteraad - die de brief maandagavond be handelt - serieus op het verzoek in gaat, wordt het na een eventuele goedkeu ring nog een hele uitzoeke- rij wat er op Konings' be- delpapieren moet komen te staan. Bedelen is bij de wet verboden en geld inzame len mogen alleen erkende stichtingen of mensen die kunnen aantonen dat ze voor een goed doel op pad zijn. De centjes die Ko nings wil ophalen zijn ech ter bedoeld als aanvulling op zijn uitkering, waarvan hij zegt niet rond te kun nen komen. Maar het is de vraag of Konings' voormalige colle ga's uit de politiek lang bij het verzoek zullen stil staan. Allereerst gaat hij links en rechts niet door voor de meest geloofwaar dige landloper omdat hij betrekkelijk comfortabel -woont. En verder zullen veel raadsleden het ideetje niet erg origineel vinden. Bedelvergunningen wer den enkele weken geleden ook al aangevraagd door bijstandsvrouwen in onder andere Den Haag en enke le steden in Brabant. Het college van B en W - met daarin drie PvdA-wet- houders - lijkt niet erg ge schokt door de smeekbede van de ex-volksvertegen woordiger. Zij stellen heel afstandelijk voor, Konings' brief voor kennisgeving aan te nemen. Ingezonden stukken die dat stempel krijgen opgedrukt, worden meestel geruisloos in de prullenbak gewerkt. Een bedelvergunning voor Hans Konings lijkt dus bij voorbaat kansloos, tenzij één of meer raadsleden maandag de vinger opste ken om het voor hun vroe gere collega op te nemen. Van zijn voormalige geest verwanten bij de PvdA heeft Konings niet veel steun te verwachten. Na een rel tussen de linker- en rechtervleugel stapte hij in 1982 met veel misbaar uit die partij. Hij deed pas kort voor de verkiezingen van 1986 weer van zich spre ken toen hij zich bekeerde tot de Partij voor Socialis me en Ontwapening, een afgesplitste groepering van de PSP. De poging om een zetel in de Schiedamse ge meenteraad te veroveren, mislukte volkomen: de nieuwe partij meldde zich te laat als deelnemer aan de verkiezingen, en een ruzie binnen de PSO-gele- deren deed de partij slin ken tot nog minder dan een splintergroepering. Of Hans Konings zijn be- delplannen echt als brood winning ziet, of dat hij al leen weer even in de poli tieke schijnwerpers wil staan, is niet duidelijk. Hij was niet voor commentaar bereikbaar. a la carte restaurant Geopend: dinsdag t/m zondag vanaf 17.00 uur 's Maandags gesloten. APPELMARKT 2A Schiedam. Tel. 010-4268220. (t.o. museum). SCHIEDAM De in septem ber 1985 aangelegde tramlijn naar Schiedam-Woudhoek is volgens het jaarverslag van de RET (Rotterdamse Elektrische Tram) een „onverdeeld" succes geworden. De tram vervoert na de verlenging van het tracé enkele duizenden reizigers méér per gemiddelde werkdag. „Het publiek is enthousiast over de 5,3 kilometer lange rails, want nog steeds is er sprake van een toeloop van passagiers. Vooral de aanslui ting met NS-station Nieuwland heeft duidelijk in een behoefte voorzien", zegt Hans Reinders, voorlichter bij de RET. Wordt het lege gat op de Hoogstraat eindelijk opgevuld? lijk op den duur gesloten. Van C A is bekend dat de kle- dinggigant graag zou verhuizen naar een iets centraler gelegen punt in de binnenstad. Dat er schot zat in de bestem ming van de Uitkijk werd een maand geleden duidelijk. De gemeente zette toen plotseling het voorlopig koopcontract na eindeloos praten met de eige naar, de Sint Imeldastichting, om in een definitieve koopak te. Het dreigement van de stichting om de gemeente voor de rechter te slepen, was daar aan niet vreemd. Maar de PvdA bleek opeens ook over een exploitatie-opzet van de grond te beschikken. De ge ruchten dat Albert Heyn, Blok ker en C A in het gat aan de Hoogstraat zouden stappen, werden daarna almaar sterker. Om de breikbaarheid van dp toekomstige winkel te verbete ren, heeft de gemeente ook en kele slooprijpe pandjes rond de bouwvallige Uitkijk aange kocht. In het jaarverslag valt verder te lezen dat er toch nog wat aanloopmoeilijkheden waren in het verleden. De door de tram beïnvloedbare verkeerslichten installaties funktioneerden niet naar behoren. Bovendien - en dat is meer een organisatori sche fout - werden de autobus lijnen 52 en 53 aangepast aan de nieuwe situatie. De bevol king maakte hierover terecht bezwaar, zodat de bussen weer naar hun oude wijk terugkeer den. Of de RET nog verdere plannen heeft op tramgebied valt te betwijfelen. „Enkele hobbyisten", zo zegt Hans Reinders, „zien een mogelijk heid om een tramlijn aan te leggen tussen Schiedam en Delft. Niet eens zo'n slecht idee ge zien de huidige expansiedrift, maar toch zal het nog wel even duren denk ik. Er loopt toch al een spoorlijn." KALFSBEEK NIEUWE HAVEN 233 SCHIEDAM TEL 010 4731155* P C. HOOFTLAAN 11 MAASSLUIS TEL. 01899 195 88* November-december wildmaand in de Stuurhut Maasboulevard, Schiedam Telefoon 4734466 Vraag ook naar onze kerstfolder. Schiedam ontdekt water Vooral de ontwikkelingen rond de CAI zijn in een stroomversnelling geraakt. Het werk van Mari Dingenouts wordt daardoor technischer van aard. SCHIEDAM - De kernraketten dreigen bij de volwassen ^hiedammere in het vergeetboe je H 1 iLiJAivl De K-fc*I in dJveiLCii uicigcn ^ij - a te raken Slechts twee stadgenoten in de leeftijdscategorie boven de achttien reageerden op •oproei van het comftee „Schiedam tegen kernbewapening" om een vredesposter te ontwerpen, j Of nou het onderwerp zelf of het knutselen bij de jeugd wat meer leeft, in ieder geval kwamen Hie pr met 40 kunstwerken ruim bovenuit. We hoopten door het organiseren van een creatieve wedstrijd de belangstelling voor onze zaak levend te houden", zegt secretaris en een van de initiatiefnemers Fred van der Drift. En dan ~J dit natuurlijk een triest resultaat." Daarmee doelde hij duidelijk op het aantal inzendingen e Wevan Erknen Bonnie Oudewater kregen nu zonder enige concurrentie de hoofdprijs, een Op- land Jlag mee naar huis. Maar de vlag van de textieldrukker en de collage van de kunstenares m uit Zuid waren ongetwijfeld ook goed genoeg geweest voor een prijs bij meer deelnemers. Bij de jongeren moest er gejureerd worden. Na rijp beraad rolden Jeroen van an en uw anna Hoenderdaal en Rob van de Bor als besten, goed voor een muziekcassette uit de bus Wijkcentrum De Erker, dat voor een record aantal inzendingen had gezorgd, en de ^gwijze voortgezet onderwijs voor Lom-kinderen, gingen met de groepsprijzen in de vorm van teken- materialen striiken j Het Sportfondsenbad op de BK-laan deed alle deelnemers een vrijkaartje cadeau. Het was een uitdaging voor hem om nu ook op het water, dat toch zo gemakkelijk door je vingers heensijpelt, vaste greep te krijgen Anderhalf jaar geleden al kreeg hij de opdracht een toe passelijk feestje te bouwen voor het jubilerende koele nat. De financiële middelen waren natuurlijk beperkt, maar ver der kreeg de nieuwbakken ce remonie-meester alle ruimte. Rectificatie Skipullovers met rits 100% katoen fS 2 voor W W Kom gauw naar de leukste skikledingwinkel van Nederland VILLERIUS SPORTS Broersveld 127, 3111 LG Schiedam. Teleloon 4733316. Zeker in eigen kring heeft Mari Dingenouts zo langzaam aan wel de naam op weten te bouwen, dat hij iets aan de op pervlakte kan halen. „Als ze me voor zo'n klus vra gen, komen de ideeën vanzelf opborrelen. Dan gaan er alle maal lichtjes bij me branden"; licht Mari een tipje van de slui er op. „Op dat moment moet ik me echt beheersen. Eerst de rode draad bepalen, de kapstok waar je je programma aan moet ophangen. Als je wilt dat een evenement meer is dan een moment-opname, mag het niet als los zand aan elkaar hangen." De onderwerpen lagen in dit geval voor het oprapen. Uitein delijk werden milieu, gezond heid, historie en techniek en de Derde Wereld er uitgelichf als hoofdthema's. Mari Dingenouts: „De kunst is dan wat je hebt, ook aan de man te brengen." Om zoveel mogelijk stadgeno ten te bereiken, ontwikkelde de regelneef van de nutsbedrij ven een Ontdek-je-plekje for mule. Een heleboel verloren en soms vergeten Schiedammerij- tjes werden op ludieke wijze weer tot leven gewekt. Zo ble ken de verborgen charmes van het pompstation aan de Rotter- damsedijk vooral de ouderen te bekoren. Pierre Janssen slaag de er moeiteloos in, na tien jaar afwezigheid, in het Stedelijk Museum voor een volle bak te zorgen. Eigentijdse attrakties als een milieuschip, een ten toonstelling, lesbrieven en een waterorgel waren de lokkertjes voor de jeugd. De stapel dankbare brieven met vaak ontroerende reakties op Dingenoutss' bureau in de Van Heekstraat bewijst dat de formule een schot in de roos was. De rust lijkt weergekeerd op de vaste stek van de voor lichter. Maar schijn bedriegt. „Voor m'n gevoel zit ik pas op de helft van een voetbalwed- Telefoon 010-4370577 I strijd", zegt Mari die per jaar alleen al 35.000 telefonisch vra gen moet beantwoorden. „Toen ik hier begon - op het moment dat alle technische bedrijven samengingen in de ONS - wa ren steeds hogere rekeningen eigenlijk ons enige teken van leven. Nu weet iedere Schie dammer wie we zijn en wat we doen. Maar niets zit zo in een stroomversnelling als de ont wikkelingen rondom de CAI de energiebesparing en de af valverwerking. Om snel een aantal zaken, die onder de ONS vallen te noemen. Vooral technisch zal mijn werk er dus behoorlijk wat ingewik kelder op worden. De kern blijft alleen hetzelfde je moet geloven in wat je doet en zo open en eerlijk mogelijk zijn naar de mensen toe. HM

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 1