De Ditch Swingend uit as herrezen RANDSTAD EDITIES Rob van der Ham: „In kunststofgolf kan ik me niet vinden" De keerzijde van MMS het alledaagse l JÖM1 Stadsblad j g» 1 kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877oplage 38.845 SCHIEDAM Uithuilen en opnieuw beginnen. Het klinkt zo makkelijk, maar valt niet mee in de praktijk. Daar kan Wil Verwijs over mee praten. Een klein jaar geleden opende hij „The Ditch", zijn eigen jazzclub in de voormalige kantine van drukkerij Roelands op de Korte Haven. Meteen al zat de loop er lekker in. De combinatie van relaxte muziek en een babbeltje of dansje maken in een omgeving met het juiste sfeertje bleek een ijzersterke trekker voor stappers uit de hele regio. SCHIEDAM „Keerzijde" heet de nieuwe winkel van An van den Brand. Een toepasselijker naam had zij niet kunnen verzinnen. Recht tegenover haar galerie 't Koetshuys, gaat ze serviezen, vazen, meubels en kera miek verkopen, anders dan het alledaagse. „De Keerzijde" weerspiegelt het idee van de galerie houdster aan de Lange Haven dat kunst en exclusiviteit gewoon in een winkel te koop moeten zijn. VRIJDAG 7 NOVEMBER 1986 NR. 89 38e JAARGANG OMNIVERSUM DEN HAAG IN HEEL ZUID-HOLLAND VILLERIUS SPORTS SCHIEDAM De potten kiezels staan bij Rob van der Ham doodgemoedereerd naast de dozen edelstenen in dezelfde kast. Juwelen en kostbaar hoeven, vindt hij, niet altijd samen te gaan. Wél kan hij zich erover blijven verbazen, dat zelfs echtparen in spé er geen behoefte aan hebben hun trouwringen een persoonlijk tintje te geven. Kunststofgolf SCHIEDAM Voor het Nationaal Coöperatie Museum is een lange tijd van onzekerheid eindelijk voorbij. De gemeenteraad heeft onlangs besloten het museum uit de nood te helpen en een nieuw pandje te kopen op de hoek van de Lange Haven en de Appelmarkt. Het be roemde „winkeltje", nu nog gevestigd in de Kethel- straat, is daarmee van de ondergang gered. GRATIS een 4.U.2 4 NIEUWE HAVEN 233 SCHIEDAM TEL 010 4731155* P.C HOOFTLAAN 11 MAASSLUIS TEL. 01899 195 88* Edelsmid doet ook in kiezels als een klok en aktie in het Schiedamse horecagebeuren: „Ik hoop echt kopstukken op jazzgebied hierheen te kunnen halen, de dixeyland - of bluessrichting uit. Aan free- jazz waag ik me niet. Het eni ge probleem zijn vaak de hoge gages, die de toppers vragen. Spelen met plezier en afwach ten wat er in de fooienpot komt is uit de tijd. Omdat ik op niveau wil werken, moet ik dus een kleine toegangsprijs vragen. Daarvoor bied ik de mensen dan wel een avond uit, waar wat gebeurt." Het precieze adres van The Ditch is Korte Haven 12 (even de trap op). Van woensdag tot en met zondagavond treedt er een life groep op. Fanatieke liefhebbers kunnen lid worden van de club voor 40 gulden en krijgen korting op de toe gangsprijzen als tegengift. In juni viel de klap. Door kortsluiting in de verwar mingsketel brak er brand uit in het monumentale pand. Het dak en de twee bovenverdie pingen gingen helemaal ten onder in de vlammen. De nieuwe nering van Wil bleef gespaard. Alleen hadden water en rook er zoveel schade aan gericht, dat hij zijn deuren voor een paar maanden moest sluiten. En daarmee brak er, vertelt de horecaman/gastheer Verwijs, een heel vervelende periode aan. „Je bent zo druk bezig iets goeds op poten te zetten. Je werkt gewoon dag en nacht door om je zaak draaiende te krijgen. Precies op het mo ment dat dat allemaal een beetje begint te lukken, sta je ineens met lege handen. Dan zit je wel even te kijken. Bo vendien had ik net voor de brand mijn baan in de zwak zinnigenzorg opgezegd. Ik heb nou eenmaal het ideaal er hier een wereldtent van te maken. Dan moet je daar ook voor kiezen. Klasse artiesten regel je niet in een verloren uurtje. Moest ik ineens weer met sop en verfkwasten aan de slag. Maar nu met de zenu wen in mijn donder. Je weet nooit of je vaste klanten terug komen na zo'n sluitingsperio de." Vooral vlak na de heropening in augustus, zag Wil het som ber in. Week na week haalde hij swingende formaties naar Schiedam. Op een enkele ken ner na, bleef het publiek weg. Het was de jazznacht in sep tember die zorgde voor een nieuwe doorbraak. Meer dan 500 oudgedienden en nieuw komers bezochten de uit de as herrezen Ditch. Waar eigenaar Verwijs op gehoopt had ge beurde: het klikte als van ouds tussen muzikanten en bezoe kers. Het sfeertje was hele maal terug. Wil kan voor de zoveelste keer aan het bouwen slaan. Maar nu, hoopt hij, definitief aan een programmering die klinkt „Eerst dacht ik dat idee met 't Koetshuys te kunnen verwe zenlijken. Maar dat is uiteinde lijk ecut een tentoonstellings ruimte geworden, waar kunst met een grote K vaker wordt bekeken dan gekocht. En dan nog alleen maar door een Wil Verwijs: „Ik hoop ooit een Toets Tielemans naar Schiedam te kunnen halen. handjevol kenners. Op zoek naar nieuw werk, kom ik dik wijls de meest aparte gebruiks voorwerpen tegen die tussen wal en schip vallen. Galeries vinden ze net niet baanbre kend genoeg, gewone winkels wagen zich er niet aan. Kortom gewone uitzonderlijke dingen wil ik gaan brengen. In Schiedam is het al helemaal moeilijk een origineel kado te vinden. Ik ben dus heel opti mistisch over de levenskansen van mijn nieuwe onderne ming." In tegenstelling tot haar andere projekten (zoals de galerie in het Schielandziekenhuis) hoeft de Schiedamse kunstleveran cier bij uitstek „De Keerzijde" niet helemaal in haar eentje te runnen. Toen ze Nol Heuvel horst, een architect uit de Alei- dastraat om tips voor de inrich ting vroeg, bleek ook hij al veel langer rond te lopen met het idee voor een eigen speciaal zaak. Zijn atelier stond zo vol door hemzelf ontworpen kan toormeubels, dat er geen stoel meer bij kon. Die komen nu in de showroom van An van den Brand. Helemaal klaar is de verbou wing van het pandje aan de haven nog niet. Maar het puin was nauwelijks geruimd, of er was al in ieder hoekje iets moois gepland. „Een kwestie DA AO: Jubileumconcert Orpheus in Margriethal. Schiedams havengebeuren in de lift. Schaakwinsten in Groenoord. Adjudant de Vette zwaait af. Nieuw in Omniversum: "DARWIN OP DE GALAPAGOS" de evolutie in beeld gebracht. Dagelijks714,16,20 uur, za/zo 12,14,16 en 20 uur. "MAGIC EGG/PICTURE HOLLAND" Dagelijks: 15,19,21 uur, za/zo 11,13,15,17,19en 21 uur Pres. Kennedylaan 5 (bij Gem. Museum/Congresgebouw) Voor plaatsbespreken: ma/vr. 9-12 uur: 070 - 54.54 54 wekelijks met 71 edities t.w.v. 89.50 bij aankoop van zo'n flitsend 4.U.2 winterjack!! (zolang de voorraad strekt) Dat kan alleen maar bij de leukste sportkledingzaak van Ne derland: Broeraveld 127, Schiedam. Zélf maakt hij het liefst unieke exemplaren. Die ondanks hun exclusiviteit heel draagbaar blijven. In mooie dingen ont werpen, die niemand om wil hebben heeft hij geen trek. Vijf jaar geleden op 12 december, vestigde de Rotterdamse edel smid zich, met het diploma van de vakschool op zak in een voormalig pakhuis op de Lange Haven. Er werd in die tijd nog een beetje vreemd aangekeken te gen zo'n jongen, die achter een simpele houten werkbank wat zat te prutsen. In 1981 hoorden bij het sieraden kopen nog keurige mevrouwen, heren met das en fluwelen uitstalkus sentjes. Inmiddels is het tij wat dat be treft helemaal gekeerd: de waardering voor echt vakman schap en handwerk is met sprongen gestegen. Bovendien is het In om op de mode een ei gen stempel te drukken. Langzaam, maar zeker weten dan ook steeds meer mensen de weg te vinden naar het be scheiden atelier, dat eigenlijk alleen opvalt door een onver wacht frivool uithangbord. Zo als ook de sieraden die er - sinds kort-in vitrines uitgestald liggen, soms pas op het tweede gezicht stuk voor stuk iets ver rassends hebben. „Toch werk ik vrij klassiek in vergelijking met collega's", zegt Rob van der Ham bedacht zaam. „In de hele kunststofgolf kan ik me bijvoorbeeld niet vinden. Ik gebruik het liefst natuurlijke materialen en me talen. Meestal zilver. Eerst uit geldnood, goud was simpelweg te duur toen ik net begon. Nu is het een bewuste keuze. Ik kneed het als het waren. Voor al als ik stenen gebruik met een-grillig resultaat, vaak ook heel strak en gladgepolijst. Ik wil me niet één richting uit specialiseren." Veel geluk en een beetje door douwen noemt hij bescheiden de hoofdoorzaak van het feit, dat hij tot nu toe het hoofd in Schiedam boven water kan houden. Na enige aarzeling wordt daar snelheid aan toege voegd: „ik maak weinig dingen in series, maar kan heel vlug en toch secuur tot in details werken. Daardoor kan ik be taalbaar blijven. Des te verve lender is het, dat weinig men sen zomaar even binnenkomen om wat rond te neuzen. Dat image van juwelier en duur is er ondanks alles niet helemaal uit te branden." De komst van het COOP-mu- seum en „Keerzijde" - de nieu we kunstwinkel - naar de Lan ge Haven zijn misschien wel de beste kadootjes voor Rob van der Ham's eerste jubileum: „eerst wilde ik er niets aan doen. Nu ga ik samen met mijn nieuwe buren een week lang open huis houden eind novem ber. Misschien dat er eindelijk definitief leven jn de brouwerij gaat komen. Alhoewel: dit is net zo'n plekje waarvan je je hele leven blijft zeggen, dat het wat moet worden. Of het er ooit echt van komt is de vraag. In ieder geval is het een schil derachtig stukje stad." Rob van der Ham: „Misschien komt er eindelijk echt leven in de brouwerij op de Lange Ha ven". Deze hele week: (for you loo) SWEA TSHIRT Want even zag het er naar uit dat toen de huidige huisbaas het museum de wacht aanzeg de, er uit geld- en plaatsgebrek helemaal geen toekomst meer voor de geschiedenis van de Coöperatie was. Het museum werd gesticht in 1977, bij het 75-jarig bestaan van de COOP Nieuwe Water weg. Het winkeltje staat be kend om zijn artikelen uit grootmoederstijd: snoepjes, ge droogde appeltjes, pruimedan- ten en stroop uit het vat. Al die ingrediënten zijn straks op het nieuwe adres weer volop ver krijgbaar; het pandje op de Lange Haven drukt zelfs nog beter de nostalgische sfeer uit dan het museumpje aan de Ke- thelstraat. De winkeldeur zit nu in het midden en heeft aan weerszijden een etalage ouderwetser kan het niet. Ook de arbeiderstoonkamer compleet met bedstee anno 1920 verhuist mee. En dan blijft er nog genoeg ruimte over om de rest van de collec tie tentoon te stellen. Als alles volgens plan verloopt wordt in de tweede helft van februari gestart met de renova tie. Hiermee èn met de defini tieve inrichting is een zodanige tijd gemoeid, dat de heropening van het Coöperatiemuseum nog vóór 1 juli 1987 zal kunnen plaatsvinden. Door de Unigro N.V., de eige* naar van het pandencomplex aan de Kethelstraat, waar het Coöperatiemuseum nog steeds is gevestigd, is alle medewer king toegezegd, de overgang naar de nieuwe behuizing zo soepel mogelijk te laten verlo pen. Het Coöperatiemuseum heeft de zekerheid gekregen, dat het huidige pand pas opgeleverd hoeft te worden, zodra de ver huizing naar de Lange Haven is voltooid. Het is nog steeds een beetje moeilijk de Lange Haven op één foto mooi in beeld te brengen. Er staan nog teveel "rotte kiezen" langs Schiedams schilderachtigste gracht. Ondanks jarenlange inspanningen van allerlei mooie comité's vereni gingen en de gemeente lijkt het echte opknapwerk maar niet te willen vlotten. Nu ineens gebeurt er wat in het hartje van de stad en maar liefst op vier plaatsen tegelijk. Voor het Stadsblad reden om de doordouwers eens uitge breid in beeld te brengen, die rustig maar gestaag proberen hun idealen aan de voet van het plaatselijk symbool - Hende- rickx bronzen brandersknecht- gestalte te geven An van den Brand schept ruimte voor kunst die tussen wal en schip dreigt te vallen. van het even zien," noemt An van den brand dat. Zo heeft ze bij een Delftse kunstenares plastieken gevonden die als het ware gemaakt zijn voor het schilderachtige binnenplaatsje. Als alles volgens plan verloopt, gaat „De Keerzijde" nog vóór de feestdagen open.

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 1