f Het Nieuwe CDA: Lief in de oppositie VVD: „Begroting is net Playboy kalender" Geen vuurwerk bij begrotingsbehandeling D'66: Huisvesting in de schijnwerper PvdA: Doorgaan op ingeslagen weg NiTQpO spart-iaii BESCHERMENDE euro-wash Wl RANDSTAD EDITIES NEW PALACE Stunt van Sport-joy Turks-Islamitisch boekengeschenk araosDKKi Jeugdfeest in Teerstoof Inwonertal toegenomen m Riolerings werkzaamheden Maasstraat Zie advertentie op pagina 2 Sport-joy glanstrainingspak 's-Gravelandseweg 408, Schiedam VANDAAG: Stadhuischauffeur neemt afscheid PvdA Schiedam kiest bestuur Holiday on Ice in Ahoy' Woonwagenkamp kan naar Schie NOAD zet eerste stap naar promotie Schiedam 'sportief bekeken' Drie toppers in Passage Theater Films en theaterprogramma's Anton Klaasse bouwt mini-huizen wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND SCHIEDAM Het CDA - toch de grootste oppositiepar tij in Schiedam - maakte geen gebruik van de kans om tijdens de begrotingsdebatten eens echt uit te halen naar het PvdA/VVD-college. De Christendemocraten voorzagen het financiële huis houdboekje '86/'90, slechts van enkele puntjes op de i, onder het prijzenswaardige motto: „Als realisten zijn wij voor zinloos gemor niet te porren. Pijnlijk is bij de min der leuke maatregelen niet hetzelfde als associaal." kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 SCHIEDAM „Het is net een Playboy-kalender", vond Gerard Verhulsdonk van de begroting. „Uitge kleed door de Haagse bezuinigingen, maar uitdagend genoeg om de stad leefbaar te houden. Daarmee gaf de VVD-fraktie-voorzitter op speelse, maar niet mis te verstane wijze aan, hoe goed het samen regeren met de PvdA - de socialisten leverden drie wet houders, de liberalen één - bevalt. T.V. DEFEKT? RADIO ABA Siem Rosman: „Vrijwilligerswerk moet uitgebreid worden". Voor de wethouders Wiegman, Van Kleef, Zijdeveld (alle drie PvdA) en Hafkamp (VVD) met in hun midden burgemeester Reinier Scheeres was de behandeling van de begroting '86-'87 een makkie. Gerard Verhulsdonk (VVD): Geen oplossing voor de benarde onderwijssituatie. Wél voor het onkruid, dat welig tiert in Schiedam. SCHIEDAM Voor D'66 wordt volkshuisvesting hét onderwerp van de komende jaren. Verwonderlijk is dat niet, want fractievoorzitter Adri Reijnhout geldt alseen onbetwiste specialist op dat gebied. Reijnhout vindt de tijd rijp voor een brede aanpak: de stadsver nieuwing, het opknappen van het centrum, bouwen in Schienoko, het zijn zaken die Scniedam dankzij <?b "be voegdheden die het ministerie naar de gemeenten heeft overgeheveld, helemaal naar eigen idee kan gaan opzetten. Adri Reijnhout: onbetwiste specialist op volkshuisvestings- gebied. WOENSDAG 19 NOVEMBER 1986 NR. 92 38e JAARGANG oplage 38.845 SCHIEDAM De PvdA had, dankzij haar meerderheid in het college, een dikke vinger in de begrotingspap en leverde zoals te verwachten het kortste en meest posi tieve commentaar. De socialisten zien de toekomst van Schiedam, ondanks alle Haagse bezuinigingen, onder hun eigen voortvarende leiding bijzonder zonnig in. Gé Brouwer ziet de toekomst van Schiedam onder socialisti sche leiding zonnig in. Een glanstrainingspak van hoogwaardige kwaliteit van het merk Robey. In de kleuren: marine/lichtblauw/rood en lichtblauw/grijs/geel. Normaal 179.- Een schone auto is mooi maaralleen schoon is niet genoeg! BijEurowash wordt uw auto na het wassen voorzien vaneen beschermendewaslaag. Daardoor blijft hij langer mooi en beter^j^ beschermd! 1T~~T w het erfpachtbeleid", stelde de CDA-voorman in zijn betoog. Om het gemis van een apart collegewerkprogram - dit jaar moet de Raad het voor het eerst doen met de begroting al léén - leverde Rosman zelf wat ludieke ideeën aan. Het heffen van entreegelden voor het Stedelijk Museum, noemde hij een ideaal middel om de edukatieve aktiviteiten- pot of het aankoopfonds te spekken. Ook zou het vrijma ken van de parkeerstroken op de Hargalaan een aansporing tot het selectief autogebruik kunnen zijn. Behalve dit plannen maken uit Wél vond fraktie-voorzitter Siem Rosman, dat het beleid voor de komende drie- en een half jaar in de begroting nogal in het vage wordt gelaten. Met name de aanpak van het opbouwwerk, een jongeren- voorziening in Noord, de nieuwbouw in Spaland en van het terugdringen van de werk loosheid deden Rosman uitbar sten in een wanhopig: „College waarheen?" En hoe dynamisch en zakelijk Schiedam op dit moment ook aan de weg timmert, toch moet er duidelijkheid komen over Wij helpen direktIM Videospecialisten Telefoon 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop-Inruil-Reperatie Ook voor uw weamechinet en koolkanten de losse pols, dienden de Chris tendemocraten slechts één voorstel officieel als motie in. Het CDA wil dat alle politieke partijen in de Raad hun geest verwanten in de Tweede Ka mer verzoeken tegen de kor tingen op het sociaal cultureel werk te stemmen. Mochten deze onverhoopt toch door gaan, dan zou Schiedam zelf de ontbrekende gelden aan moe ten gaan vullen. Om de Walvisch-molen op de Westvest bij de 3 Kleur grut- terij, waait een echte, goede bakwind, zelfbaksters: van harte welkom Alles om zelf te bakken: kant-en-klare bakpakketten voor het bakken van: Janhagel, speculaas, boterbiesjes, aman deltaart en nog 17 soorten. De zuiverste amandelspijs, marsepein, volkoren tarwemeel, verse gist 'n Vriendenprijsje: deze week 500 gram speculaasmeel van 3.10, voor 2.75 en/of 300 gram zuiverste amandelspijs van 4.65, voor 4.35 Geopend: 's middags van half twee tot half zes en zater dags van tien tot één uur SCHIEDAM De bespreking van de begroting in de Raad maandag- en dinsdagavond leverde I weinig politieke schermutselingen of aantrekkelijk vuurwerk op. Alle fraktie-voorzitters moch ten hun mening geven over het financiële plaatje '86-'90 en maakten er een wat zouteloze ver toning van. Echte kritiek had eigenlijk niemand. De schouders van het breed-glimlachende college leken haast te smal om alle lof, die zelfs de oppositie-partijen leverden, te dragen. Natuurlijk waren er een aantal knelpunten. Iedereen was het er roerend over eens, dat in het belang van de Schiedammers snel oplossingen gevonden moesten worden voor zaken als het erfpachtbeleid, de verpaupering van Nieuwland en de voorzieningen voor met name de jonge ren in Noord. Ook de situatie in het onderwijs en het sociaal cultureel werk werd als zorgwek kend bestempeld. „Maar dat is", riepen de fraktie-voorzitters nog net niet in koor", de schuld van het beknibbel-1 zieke Den Haag. Het college heeft er in bezuinigingstijden toch maar weer het beste van weten te maken." Waren CPN, PSP, D'66 en CDA al gul met complimenten, de VVD en PvdA-leve- ranciers van respectievelijk één en drie wethouders en dus medeverantwoordelijk voor het fi nanciële huishoudboekje - deden daar nog een schepje bovenop. Gerard Verhulsdonk, de liberale leider, roemde de volledige harmonie binnen het Schiedamse politieke gezin en sprak de hoop uit tot in de lengte van dagen samen met de PvdA te mogen blijven regeren. j Zijn socialistische coalitie-partner ging zelfs nog een stapje verder. Het kan een vergissing zijn, i maar PvdA voorzitter Gé Brouwer leek zelfs de VVD nieuwe leden te willen bezorgen. Hij I opperde tenminste dat er méér financieel draagkrachtige en goed- opgeleide burgers naar Schiedam gehaald moeten worden. Met als leidraad, „zeg nooit, nooit", lijkt een PvdA-Rotary-club of een socialistische Vincentius- vereniging in de toekomst niet tot de absolute onmogelijkheden te behoren, j De wethouders Wiegman, Van Kleef, Zijdeveld en Hafkamp konden in ieder geval met een gerust gemoed naar bed maandagavond. Er viel voor hen dinsdag weinig of niets te verdedigen in de Raad. Donderdag worden de debatten voortgezet. Op deze pagina een kort overzicht van de mening van alle fraktie-voorzitters. Vooral voor de manier waarop het college in haar berekenin gen de uitgaven bewaakt en de burgerij vrijwaart voor belas tingverhogingen, had Verhuls donk niets dan lof. Kleine sme tjes op het geheel, moest hij toegeven, vormen het erfpacht beleid en het ontbreken van bestemmingsplannen voor het Stadserf en andere gaten, zoals het zojuist aangekochte Uit- kijk-terrein op de Hoogstraat. Maar samen met de socialisti sche wapenbroeders verwacht de liberale voorman op die punten in ieder geval de ko mende vier jaar grootse dingen te kunnen verrichten. Dat geldt niet voor het sociaal- cultureel werk, waarin de kor tingsplannen van minister Brinkman een grote bres drei gen te slaan. Al hoopt de VVD de voorzieningen voor de echte jongeren en ouderen onge moeid te kunnen laten. Waar bij Verhulsdonk liet doorsche meren niet te zzullen rusten, voordat alle Schiedamse meis jes aan het kantklossen en jon gens aan het figuurzagen zijn geslagen. Oók de situatie in het onderwijs is volgens de liberale leider zorgwekkend. Al tover de hij daarvoor niet gelijk een oplossing uit zijn koker. Dat deed hij wél voor een ander probleem in landelijke orde van grootte: „Het verwijderen van ongewenste groenvoorzie ningen hoeft ons niet zoveel te kosten. We zouden dankzij de Zwitsers met het huidige Rijn water alles kunnen besproeien en vernietigen, wat niet dooi ons gewenst is." Maar dan moet Schiedam wel het ambtelijk apparaat aanpas sen en (bijvoorbeeld) een Dienst Volkshuisvesting in het leven roepen. Reijnhout legde het college het vuur niet al te na aan de schenen. Wel drong hij aan op gedegen plannen voor het centrum. Toen hij vo rig jaar informeerde naar de ontwikkeling van de binnen stad kreeg hij te horen dat de „kip zat te broeden" dit jaar neemt hij met zo'n dooddoener geen genoegen. Wat feller van leer trok de D'66-leider over het erfpachtsbeleid dat on danks alle beloften van het college nog steeds niet op pa pier is gezet. Dat wil zeggen: er bestaat wel een nota, maar die mogen voorlopig alleen de leden van de PvdA inzien. Het geheime stuk circuleert vol gens Reijnhout al geruime tijd in die partij en dat noemde D'66 op zijn vriendelijkst „zeer onfatsoenlijk". Reijnhout; „Het lijkt wel of Hokus Pas, de to venaar uit Tom Poes, met vreemde krachten op het stadskantoor aan het werk is". Nog een puntje over huisves ting droeg Reijnhout aan met zijn motie waarin hij vraagt om een gemeentelijke klach tenregeling. Op het idee voor zo'n ombudsman kwam D'66 na de stroom van klachten over een slechte behandeling door de ambtenaren van bu reau Huisvesting. Ook daar had Reijnhout enkel het woord „onfatsoenlijk" voor bij de hand. En dat de gemeente steeds strengere regels han teert bij het geven van huur subsidie bracht de fractievoor zitter van D'66 tot de -in ander verband door andere fractie voorzitters ook veelvuldig ge- bezigde vergelijking- dal Schiedam niet Roomser hoefl te zijn dan de paus. Als hel rijk wil beknibbelen op de huursubsidie, zou de gemeente juist alles moeten doen om de strenge regels zo soepel moge lijk toe te passen. SCHIEDAM Woutje en Gapi komt zaterdag speciaal voor de jeugd naar Schiedam toe. Het clownsduo heeft in middels een enorme popula riteit op weten te bouwen on der jonge theaterliefhebbers. In het dagelijks leven werkt het tweetal in voortgezet spe ciaal ortÖerwijs en in een tehuis voor geestelijk gehandicapte kindereh. Dan overigens onder de naam Willem-Jan Eldering en Walter van de Heuvel. Die achtergronden hebben zij gebruikt om een degelijk en verantwoord kinderprogram ma in elkaar te zetten. Op 22 november a.s. spelen Woutje Gapi het programma: Koeki Nopi: een Banaanzin- nig Clownsprogramma. De 2 clownsvrienden krijgen het flink met elkaar aan de stok omdat Koeki Nopi niet begrijpt en Nopi Koeki niet begrijpt. Het heeft allemaal te maken met een flesje toverdrank. Het flesje is de aanleiding voor dol komische en soms ontroerende situaties. Traditiegetrouw kunnen de kinderen zich voorafgaand la ten aan de voorstelling laten schminken door het razend snelle schminkteam van de Schiedamse theaters, bijgestaan door de beide clowns Woutje Gapi. De aanvang van het schminkfestijn is om 13.30 uur terwijl de voorstelling om 14.30 uur begint. Toegangsprijs 3,50 inclusief ranja. SCHIEDAM Het aantal inwoners van Schiedam is in september weer toege- norr^en met 36 personen. Dat is vooral te danken aan het geboorte-overschot: 75 kinderen werden er in de laatste zomermaand ge boren, 63 mensen kwamen te overlijden. Bovendien overtroffen de nieuwkomers (264), de ver trekkers (240) in aantal. Daarmee wordt de lichte deding van de maand au gustus, toen de bevolking met 19 man/vrouw ver minderde, weer goedge maakt. Er werden in september 52 huwelijken gesloten en 15 ontbonden, getallen, die aardig overeenkomen met die van januari tot en met augustus in '86. In totaal zijn er op dit mo ment 69.411 Schiedam mers, een kleine 400 méér, dan aan het eind van 1985. WL! „Er is een nieuw élan gekomen in de stad en een stukje eigen waarde bij de burgers", vond fraktieleider Gé Brouwer te vreden. „De positie van Schie dam als woonwerkstad is dui delijk vooruitgegaan en de so ciaal-economische omstandig heden zijn verbeterd. We tellen weer mee". De PvdA-voorman benadrukte nog eens, dat zijn partij in de komende periode het aantal kapitaalkrachtige burgers en gedegen bedrijven in de brandersstad hoopt te vergroten. Middelen om dat te bereiken noemde hij onder andere, ge schikte woningbouw in Noord en Nieuwland, een goede erf pachtregeling én een uitgebrei de Schiedam-promotie. Voor dat laatste zouden een ak- tief restauratie-beleid van het restje historisch stadsdeel, prik kelende tentoonstellingen in het museum en evenementen als jazznights en Brandersfees ten uitermate geschikt zijn. Uiteindelijke doel van dit alles is. volgens Brouwer, om door een gezonde economie de le vensstandaard van de zwakke ren te vergroten. Ondanks de bezuinigingen vanuit Den Haag wil de PvdA toch in ieder geval méér aan dacht aan het jongeren- en ou derenbeleid en aan de sociaal- culturele minderheden gaan schenken. Bovenaan het socialistisch ver langlijstje staat een degelijk flankerend ouderenbeleid, leer/werkprojekten voor jonge ren én het stimuleren van taal vaardigheid en vakmanschap bij buitenlanders. Als tenmin ste de prijskaartjes die daaraan hangen te betalen zijn. Hoogstraat 190, Schiedam, Tel. 010 -7345 70 Willemstraat 15, Rijswijk, Tel. 070-991088 SCHIEDAM De voorzitter van de Turks-Islamitische Ver eniging in Schiedam M. Yilmaz overhandigt zaterdag 22 no vember om 15.00 uur de eerste exemplaren van een collectie Turks-Islamitische boeken aan mw. Chr. Zondag, hoofd wisel- collectiedienst van de openbare bibliotheek Schiedam. De over handiging vindt plaats in de moskee van de Turks-Islamiti sche Vereniging aan de Raam. De collectie, bestaande uit 17 boeken, zal voortaan deel uit maken van de verzameling an derstalige boeken van de Schiedamse bibliotheek. De boeken geven informatie over achtergronden en beleving van het Islamitische geloof. De Turks-Islamitische Vereniging doet die schenking aan de bi bliotheek omdat ze het belang rijk vindt dat Turkse bezoekers desgewenst behalve andere in formatieve- en ontspanningsli teratuur ook Islamitische boe ken kunnen lenen in Schie dam. De boeken zijn straks op wisse lende dagen in de filialen Nieuwland en Zuid te leen. Daarnaast kunnen ook Turkse patiënten in het Schieland zie kenhuis via de wisselcollectie van de bibliotheek kennis ma ken met deze nieuwe aanwin sten. SCHIEDAM In de week van 17 november 1986 zal worden gestart met riolerings werkzaamheden in de Nieuwe Maasstraat, Schiedam-Zuid. Eerst wordt begonnen met het vernieuwen en aanpassen van de riolering aan de noordzijde van de Nieuwe Maasstraat. Daarna wordt de riolering aan de zuidzijde vernieuwd en ver groot en aansluitend daarop ook de riolering in de Rozen- burgsestraat. Het laatste deel van het werk zal grotendeels in de eerste helft van 1987 worden uitgevoerd. WASLAAG

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 1