w Nieuwe -Schiedam volgt voorbeeld De Bilt en Purmerend i Reislust benw roept vragen op In't kort FNV en GSD samen op voorlichtingspad Droogbloemen tentoonstelling Vol verwachting klopt ons hart SptrïteotaOg 15>/m23N0V. RANDSTAD EDITIES ahou' NEW PALACE Stadsblad Afscheidsreceptie J. Burger «Extra koopavonden Extra sluiting burgerzaken i Onderdelen VANDAAG: Onderling kontakt reumapatiënten Kleinkunst voor kleuters Uniek bouwprojekt op Singel Laatste druppels waterfeesten Blues Bianco in Podium Ontdek de wondere wereld op 15 t/m23 NOV. 1986 wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND VRIJDAG 21 NOVEMBER 1986 NR. 93 38e JAARGANG kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 oplage 38.845 KALFSBEEK SCHIEDAM Na de glasbak, de papierbak en de com- postbak is Schiedam nu rijp voor de duobak. Dat won der van milieubewust huisvuil inzamelen komt binnen kort in gebruik bij een aantal gezinnen in een nog met bekende wijk van Schiedam. Slaat de proefneming op kleine schaal aan, dan gaat heel de stad op den duur over op de nieuwe manier van afvalverwerking. Het Schiedamse huisvuil mag nog tot eind 1994 met de trein vanaf het overlaadstation achter de NS aan de Parallelweg naar Drente vervoerd worden. Maar dan... Ontgoocheld KOPPIESHOPPIE de zaak waar alles kan; voor vrouw en man. Schiedamseweg 41c Kethel Schiedam. Afspraak maken niet nodig-wachten overbodig. wasautomaten vaatwassers koelkasten stofzuigers koffiezetters scheerapparaten enz. enz. ELEKTRO WACHI Zie advertentie op pagina 2 ONTDEK DE WONDERE WERELD OP EIGENHANDIG De Wondere Wereld van Chriet Titulaer Groot Doe-Het-Zelfcentrum t Kreatieve vrijetijdsbesteding (Rail) Hobby- en Modelbouw t Zelfmaakmode (shows) etc. Publiekswedstrijd 'Creatiek' Alles over tuinieren en -U woningverbetering Ahoy' Rotterdam-Zuid EXTRA! KADOWIJZER beurs voor nuttige kado's en ideeën voor Sint en Kerst. Beurs voor Doe-het-zelf, hobbies, woningverbetering en vrijetijdsbesteding ROTTERDRm» Open: 11.00-17.00 uur en 19.00-22.30 uur Zaterdag en zondag: 11.00-17.00 uur Proef: huisvuil in twee zakken i:f NIEUWE HAVEN 233 SCHIEDAM TEL 010 - 4731155* P.C HOOFTLAAN 11 MAASSLUIS TEL. 01899 195 88* SCHIEDAM Dat burge meester en wethouders zo nu en dan op reis gaan om de naam Schiedam in het buiten land een betere klank te geven valt te prijzen, maar dat de stadsbestuurders nooit het re sultaat van hun uitstapjes ver tellen maakt een minder goede indruk. Zeker niet als er met die reizen veel geld gemoeid is. En dat is er. Vorig jaar volgens de begroting zelfs een kleine 64.000 gulden. Tijdens de behandeling van de begroting, deze week in de ge meenteraad, werd duidelijk dat sommige partijen de reislust van B en W alleen nog maar pikken als duidelijk wordt ge maakt wat het doel daarvan is. Niet het doel in de zin van be stemming maar in de betekenis van nut. Het mogen met ande re woorden geen plezierreisjes worden. Nog voordat Ulferd Bruseker van de CPN zijn kritiek op de buitenlandse excursies van burgemeester en wethouders kon verwoorden, stelde de PvdA-er schriftelijke vragen over. Gé Brouwer. Ben Stui- venberg en Yvon Siljee wilden een precieze opgave van alle kosten en reisdoelen. Plus de garantie dat voortaan uit de doeken wordt gedaan in hoe verre de stad beter is geworden van ieder uitstapje. Bruseker gaat het er eveneens om dat B en W niet ongebrei deld op stap kunnen zonder daarvan verslag uit te brengen aan de raad. Hij vond dat ge drag „niet te tolereren", vooral niet omdat hij twee jaar gele den ook al bij het spitten in de begroting op een fikse reis- en onkostendeclaratie van het stadsbestuur was gestoten. Blijkbaar hebben de wethou ders de vermaningen van des tijds gewoon aan hun laars ge lapt. Het college beloofde bij monde van financieel wethouder Aad Wiegman beterschap. Het reis schema van 1985 wordt bin nenkort op papier gezet. Het is bestemd voor lezing in besloten kring. Maar dat is nog toekomstmu ziek. In andere Nederlandse steden zijn weliswaar goede re sultaten geboekt met het schei den van afval direkt in de keu kens van de huishoudens, maar elders waren de uitkomsten minder bemoedigend. Deson danks wil Schiedam een po ging wagen. „Als het experi ment goed wordt begeleid, heeft het alle kans van slagen", voorspelt milieu-wethouder Chris Zijdeveld. De duobak ziet er uit als de vuilnisemmer van vroeger, maar heeft twee deksels in plaats van één. De emmer wordt door een stalen schotje in twee helften verdeeld; in de ene helft kan de huisman- vrouw aardappelschillen, etensresten en groenteafval kwijt, in de andere helft wor den tot de komst van de vuil nisman groenteblikken en an der verpakkingsmateriaal be waard. Met een aangepaste op haalwagen wordt alles naar een stortplaats gebracht en daar verder uitgesorteerd. Een deel van het afval kan goede kunstmest opleveren, een an der deel is bestemd voor herge bruik in de industrie. Of Schiedam voor deze bak, die in Amersfoort al op grote schaal in gebruik is, zal kiezen, is nog niet duidelijk. Omdat het om een proef gaat, is het volgens wethouder Aad Wieg man (nutsbedrijven) ook moge lijk gewoon twee verschillende vuilniszakken te gebruiken. Belangrijk is voorlopig alleen dat er voldoende enthousiaste deelnemers gevonden worden. Een goede scholing van het personeel van de reinigings dienst is minstens zo hard no dig, want in Groningen werd een soortgelijk alternatief huis vuil ophalen gestaakt toen het resultaat van een week noest afval uitzoeken en opsparen op één en dezelfde hoop belandde. De gezinnen die aan de proef meededen waren daardoor zo ontgoocheld, dat ze prompt overstapten op de gewone vuil nisemmer met één deksel. Al te zwaar moet er aan die mis lukking nu ook weer niet wor den getild. In andere steden werkt het systeem tot nu toe prima. De Bilt en Purmerend zijn daar volgens Wiegman sprekende voorbeelden van. Voor Schiedam is er behalve het kringloop-idee, nog een re den om andere dan de gebrui kelijke manier van vuil opha len uit te proberen. Nu heeft het Schiedamse huisvuil een nuttige bestemming, want het wordt in Wijster (Drente) bij de VAM tot compost verwerkt. Maar uiterlijk in 1994 loopt het contract met de VAM af. En Wiegman moet er niet aan denken dat al die nuttige zaken die er wekelijks in een grauwe zak op de stoeprand staan, zo maar in de ovens van een ver brandingsinstallatie verdwij nen. „Bovendien kost het ons heel wat geld om al dat huisvuil kwijt te raken", vertelt hij. „Ie dere ton minder spaart een hoop centen uit. Ik weet wel leukere zaken om die te beste den, dan aan afvalverwer king." SCHIEDAM Wijkcentrum „De Erker" organiseert op dinsdag 25 november een mo deshow van zelfgemaakte kle ding. De show, die om 17.00 uur begint, wordt opgeluisterd door een beat-ballet. Toegang gratis. De Schiedamse Vrouwenraad houdt een openbare vergade- SCHIEDAM Het lijkt een één april-grap, maar daar is het de tijd niet voor: het FNV wil samen met de Gemeentelijke Sociale Dienst en het GAK een voorlichtingscampagne gaan houden over de sociale stelselherzieningen die per 1 januari op stapel staan. Terwijl een ambtelijk apparaat er op het eerste gezicht toch vooral is om de bezuinigingen zo rechtlijnig mogelijk door te voeren. Van een vakbeweging daarentegen verwacht je, dat die probeert het onderste uit de kan te halen. Bij nadere informatie blijkt het om een - zij het - unieke, maar wél bloedserieuze aktie te gaan. „Twee weten er meer dan één," vertelt A. Schippers, voorzitter van de FNV afdeling Schiedam. „Die maatregelen zijn behoorlijk ingewikkeld. Volgens onze berekeningen, is het straks moge lijk, dat mensen vier verschillende uitkeringen hebben en nog niet aan het minimum komen. Die kunnen voor onvoorziene uitgaven dan een bijdrage uit de bijstandspot aanvragen. Of en hoe je dat kan doen is niet zo simpel. In Schiedam zet de GSD alles op alles om in deze tijd het beste er van te maken. We werken hier heel positief samen. Onze moeilijkheden zijn duidelijk ook de hunne. We zijn altijd welkom, als er wat geregeld moet worden." Op dinsdag 25 november wordt er als start van de informatiecampagne een voorlichtings bijeenkomst gehouden in Dienstencentrum „De 4 Molens" vanaf 13.30 uur. De werkgroep uit keringsgerechtigden van de FNV, G. Smits (direkteur van de GSD) en de heer Krijgsman (chef afdeling NWW van het Vlaardingse GAK) zullen dan een toelichting geven over de stelselherziening en de gevolgen ervan. Als een rode draad door het programma heen wordt een aktuele video-film vertoond, waarin het ministerie op speelse wijze het „hoe en waarom" van de nieuwe wetten in beeld brengt. Tot slot zullen drie deskundigen proberen vragen uit de zaal te beantwoorden. Juist voor oudere werklozen en arbeidsongeschikten is de bijeenkomst uiterst belangrijk, vol gens voorlichter van de sociale dienst Henk Bonzet: „Daarnaast hebben we de WWV'ers die per 1 januari aan de bedrijfsverenigingen (bijvoorbeeld het GAK) worden overgedragen alle maal per brief uitgenodigd. We hopen op een grote opkomst.' Als de belangstelling op 25 november zo groot is als verwacht, zullen er nog meer informatie-middagerK^olgen. ring op dinsdag 25 november in DC de 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766, vanaf 9.30 uur. Hanneke Burggraaff, mede werkster op bureau voorlich ting van de gemeente Schie dam, komt daar over haar werk onder migranten vertel len. Muziekvereniging O.B.K. geeft op zaterdag 12 december haar jaarconcert in het Passage The ater. Kaarten daarvoor zijn nu al te bestellen via tel.nr. 4268905. De Werkgroep Schiedam van het Humanistisch Verbond organiseert op donderdag 27 november een voorlichtingsbij eenkomst over uitvaartbegelei- ding. Beatrix Droppert, werk zaam bij het Humanistisch Verbond als uitvaartbegeleid- ster, zal dan ingaan op inhoud en doel van die vorm van dienstverlening. De avond wordt gehouden in Wijkcen trum „De Blauwe Brug" vanaf 20.00 uur. Buurtcentrum Trefpunt-Oost Celsiusstraat 2, kan nog deelne mers gebruiken voor de naai cursus, fotoclub, yogalessen, discodans, breakdance en film middagen, die daar verspreid over heel de week worden ge organiseerd. Ook is het buurt centrum nog op zoek naar ak- tieve vrijwillige hulpkrachten. Opgeven en/of informatie op tel. 4621089. De Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen organiseert op 25 november vanaf 14.00 uur een Sinterklaasmiddag in zaal Irene. Bovendien orga niseert de Vereniging nog een aantal andere aktiviteiten zoals cursussen vreemde talen, gym nastiek en yoga. Ook wordt er iedere maand een excursie ge maakt. Informatie op tel.nr. 4731656. In de pastorie van de H. Hart- kerk in Zuid wordt op zondag 23 november een speelgoedba- zar gehouden tussen 11.30 en 14.30 uur. De opbrengst is be stemd voor kinderen in Mexi- SCHIEDAM Interbook International bv, Art books - Art gallery heeft ook dit jaar weer een verkoop-expositie georga niseerd van droogbloem-arrangementen in de Branderszaal, Lange Haven 97. „La Fleurette Sechee" uit Rockanje toont talrijke bijzonder mooi geschikte boeketten en bloemstukken. Alle bloemen worden door mevrouw K. Kloosterman-Knip zelf gekweekt en geschikt gemaakt voor het verwerken in bloemstukken. Honderden bloemen werden een voor een zorgvuldig ge schikt in kleurrijke composities en deze bloemenweelde is een lust voor het oog. Gezien de hoeveelheid werk, de enor me tijd en het geduld die nodig zijn bij het vervaardigen van deze sierkunst-pronkstukken, bestaande uit het meest na tuurlijke materiaal wat denkbaar is, zijn de prijzen uiterst bil lijk en bovendien inclusief de fraaie handgedraaide cerami- sche vazen, koperen ketels en aardewerk potten. Openingstijden: 20 t/m 22 en 27 t/m 29 november: 11.00-17.30 uur; 20 en 27 november eveneens van 19.00-21.00 uur. Inter book International bv, Lange Haven 97, Schiedam, tel. 010- 4266034. Si Liduinastraat 25 telefoon 010-4267515 Ook voor reparaties SCHIEDAM Na een 40-jarig dienstverband, waarvan ruim 36 jaar bij de gemeente Schie dam, verlaat de medewerker van de afdeling Onderhoud In stallaties van de hoofdafdeling SCHIEDAM Zaterdag 22 november is het weer zo ver! Dan zal St. Nicolaas met zijn Pieten in Schiedam arriveren. Wie de Sint met z'n gevolg op zijn boot „De Spanje" wil zien, doet er goed aan een plaatsje te zoeken langs de Lange Ha ven. Hij vertrekt namelijk om 13.00 uur vanuit de Buitenha ven via de Lange Haven naar de plaats van aankomst aan de Lange Haven tegenover de Korenbeurs. Daar stapt de Sint met zijn gevolg om 13.45 uur aan de wal om zich daarna naar het stadhuis op de Grote Markt te begeven. Daar zal burge meester Scheeres de Sint verwelkomen. In afwachting van St. Nicolaas speelt de drumband St. Am- brosius op de Grote Markt St. Nicolaasliedjes. Na ontvangst door de burgemeester vertrekt de Sint om 14.30 uur per open rijtuig, gevolgd door een paardetram met kinderen, voor een rondrit door het centrum van de stad. De route omvat: Grote Markt, Hoogstraat, Broersvest (rechterzijde) keren richting Hemaplein, Broersvest (linkerzijde), Hoogstraat, Grote Markt. De Sint is om ongeveer 16.00 uur weer terug bij het stadhuis, waar de kinderen tussen 16.00 en 17.00 uur hun gekleurde tekening (die 12 november is gepubliceerd in het Stadsblad) persoonlijk aan Sint Nicolaas kunnen geven. Zij krijgen hier voor een verrassing. De intocht zal muzikaal worden omlijst door de Drumband Gusto, Rijnmondband, de Jeugd Rijnmondband en drumband St. Ambrosius. SCHIEDAM In verbanc met het afsluiten van de cen trale kas zal de onderafdeling burgerzaken op woensdag 24 december vanaf 14.00 uur voor het publiek gesloten zijn. Aansluitend is de onderafde ling burgerzaken gesloten op 25 december tot en met 4 janu ari, met uitzondering evenwel van bureau burgelijke stand. Dit bureau is namelijk geopend op maandag 29, dinsdag 30, woensdag 31 december en 2 ja nuari van 9.00 tot 12.00 uur, maar uitsluitend voor het doen van aangifte van geboorte en overlijden. Met het oog op bovengenoemde sluitingsperiode bij burgerza ken wordt het publiek geadvi seerd om - indien nodig - tijdig (begin december) een nieuw paspoort, toeristenkaart of rij bewijs aan te vragen. Civiele Werken, de heer J. Burger per 1 december 1986 de Gemeentedienst. In verband hiermede zal de heer Burger recipiëren op dins dag 25 november 1986 van 16.00 tot 17.15 uur in de rekrea- tiezaal van het stadskantoor, Emmasfraat 1 te Schiedam. Open: 11.00-17.00 u. en 19.00-22.30 u. Zaterdag en Zondag: 11.00-17.00 u. SCHIEDAM Ook dit jaar weer zijn de winkels in Schiedam rond de feestdagen een aantal extra avonden ge opend. Die koopavonden vallen op: vrijdag 28 november, maan dag 1 tot en met donderdag 4 december, maandag 22 en dinsdag 23 december.

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 1