jSLsK1 Beddenreduktie tast de gezondheidszorg aan Judo 00K DE ONDERKANT VAN UW AUTO SCHOON! euro-wash !K RANDSTAD EDITIES Henny van Leeuwen: „In Schiedam wordt kunst gemaakt van hoog gehalte. KOPPIESHOPPIE NEW PALACE 40 jaar bij Wilton F. Parkeer tarief naar een gulden Stadsblad "s*Gravelandseweg408 EXTRA BIJLAGE &T EEN PUBLICATIE VAN DE GEMEENTE SCHIEDAM BELEDIYE HABERLERI Zie advertentie op pagina 2 Modder en pekel hebben een vernie tigende uitwerking op de onderzijde van uw auto. Bij Eurowash wordt de onderkant automatisch bij iedere wasbeu rt onder d ru k schoongespo- ten. Zodat het agressieve pekel JL geen kans krijgt! VAMDAAQ: Wethouder Zijdeveld berijdt stokpaardje Bassie en Adriaan in beweging Nieuw onderkomen voor Rijnmondband OMNIVERSUM DEN HAAG wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 d la carte restaurant Geopend: dinsdag t/m zondag vanaf 17.00 uur 's Maandags gesloten. APPELMARKT 2A Schiedam. Tel. 010-4268220. (t.o. museum). Honden Henny van Leeuwen: Op school leer je lezen en schrijven, maar niet kijken. En dat is nou net enorm belangrijk. knipt alle kanten uit... Schiedamseweg 41c Kethel Schiedam Afspraak maken niet nodig-wachten overbodig. Wethouder IJsbrand van der Velden en geneesheer directeur van het Holy ziekenhuis J. Trommel: „beddenreduktie is onaanvaardbaar". VLAARDINGEN Het Holy-ziekenhuis in Vlaardingen vreest voor de toekomst. Dit naar aanleiding van een maatregel van VVD staatssecretaris voor volksgezondheid Dick Dees, die ivm een landelijke grote bezuinigingsoperatie op de gezondheids zorg heeft beslist dat het beddenbestand terug moet van 346 naar 305. A)jdJl jL>-l Verlichting Gesloten Wisselgeld KALFSBEEK 3125 BK Schiedam Telefoon 010-437 05 77 oplage 38.845 "DARWIN OP DE GALAPAGOS" Dag.: 14,16,20 uur, za/zo/vak. 12,14,16 en 20 uur. "MAGIC EGG/PICTURE HOLLAND" Dag.: 15,19,21 uur, za/zo/vak. 1113,15,17,19 en 21 uur. "REIS DOOR DE MELKWEG" 1 e vol-digitale planetariumshow vanaf 15/12: dag. 19 uur. Pres. Kennedylaan 5 (bij Gem Museum/Congresgeb./Museon) Gratis reserveren: ma/vr. 9-12 uur: 070 - 54.54.54. VRIJDAG 28 NOVEMBER 1986 NR. 95 38e JAARGANG Nieuwe Stop eens een schilderij in een schoen SCHIEDAM De Sint mag dan hoogbejaard zijn, hij blijkt op nog heel eigentijdse ideeën te kunnen komen. Net zo makkelijk als vroeger kaatseballen en suiker harten worden nu transformers en Barbies door de schoorsteen gepropt. Zo langzamerhand vindt de goed heiligman het tijd worden, ook de zeepjes en de strop dassen uit het ruim van zijn schip te bannen. De roe moet maar eens over de ruggen van al diegenen die klakkeloos aanschaffen wat de reclamefolders en de sterspotjes dicteren. Onder de titel „Het is geen kunst om Sint te zijn." or ganiseert hij zaterdag daarom een artistieke markt in het Stede lijk Museum aan de Hoogstraat. Letterlijk een eenmalig kans om voor een prikkie een apart, dus verantwoord kadootje te kopen. „Natuurlijk is het leuk als ik straks een aardige omzet haal. Maar ik ben schilder, geen verkoper. Ik doe mee met de markt, in de hoop er mensen mee over een drempel te ha len. Een loodgieter bestel je zo maar, bij een kunstenaar durft niemand binnen te stappen. De één is over het algemeen niet duurder dan de ander. Natuurlijk is het noodzakelijk om je dak te laten repareren, maar leren kijken is dat ook. Kunst in alle vormen is daar bij een uitstekend hulpmiddel. Ik heb wel mensen van 60 op een tekencursus meegemaakt, die vonden dat ze daardoor al les ineens heel anders gingen zien en beleven. Zonde vind ik het van al die verspilde tijd er vóór." Schiedammer Henny van Leeuwen biedt bij uitzonde- Terwijl ik de lagen verf over elkaar heen aanbreng beleef ik van alles. De vormen, die ik maak, zijn als het ware de mensen die ik ontmoet. Ik ge bruik grote en kleine kwasten, felle en transparante kleuren om mijn geometrische figuren eruit te laten springen of naar achteren te dringen. Op het eerste gezich heel sim pel. Maar dat is het wiel ook al vanaf de dag het is uitgevon den. Het gaat om het effect. Je moet aandachtig en rustig kij ken. Veel mensen hollen hard langs simpele dingen heen. Zo van dat zou ik zelf ook kun nen. Maar het bijzondere ligt altijd voor de hand." Rustig hangt hij één klein schilderijtje tegen de enorme witte muur van zijn atelier, drie transparant zwarte cirkels tegen een knallend blauwe achtergrond. En langzaamaan groeit het doek, wordt het moeilijker er tijdens het pra ten je ogen vanaf te houden. „Ik heb geen zin om kunst te maken waar de honden geen brood van lusten. Het is prettig als iemand iets in mijn werk herkent en dat omzet in een aankoop. Natuurlijk is het niet zo, dat ik aan eventuele lief hebbers denk, als ik iets maak. Daarvoor beheerst een schil derij mij te veel. De ene vorm bepaalt altijd de volgende. Wel probeer ik betaalbaar te blij ven. Ik wil bereikbaar zijn voor iedereen, die valt op mijn werk." Niet zonder trots vertelt Hen ny, dat hij in december ook deelneemt aan de tentoonstel ling voor plaatselijke kunste naars, die galerie Moesman en Hachman in december op de Lange Haven organiseert: „Wat je ook over Schiedam kan zeggen, er wordt kunst op niveau gemaakt. Als je dan een plaatsje krijgt tussen de besten uit de stad, wil dat wel wat zeggen." ring zaterdag zélf in het Stede lijk Museum een serie etsen in zijn „kraam" aan. Het is jam mer, dat hij het handelen meestal aan anderen overlaat, want hij kan heel boeiend ver tellen over het hoe, wat en waarom van zijn werk. Zodat er even een andere wereld voor je opengaat. Niet voor niets misschien: Henny schil dert naar aanleiding van verre reizen. Als hij aan het schilde ren is, is het, zegt hij, net of hij reist: Holy-ziekenhuis vreest voor de toekomst verbouw- en/of nieuw- bouwplannen inzake de uit breiding van het huidige hoofdgebouw aan de Burge meester Knappertlaan. Daar moet overigens groen licht voor komen van zowel de eerder genoemde staatssecreta ris Dick Dees en van de minis ter van financiën Onno Ru- ding. Het Schieland-ziekenhuis heeft zich overigens bij een opgelegd beddenreduktie (min 130) vrijwel neergelegd. Men hoopt dan als ruil uitbreiding van het eerder genoemde ge bouw aan de Schiedamse Bur gemeester Knappertlaan te krijgen. De heer Dees gaat ervan uit dat dit plan op 31 de cember 1988 een feit zal zijn. De capaciteit voor de psychiatrische afdelingen blijft buiten deze bedden reduktie. De beddenreduktie maakt deel uit van een landelij ke operatie waarbij ook de regio Rotterdam zijn aan deel moet leveren. In de regio, dus inclusief Rotter dam moeten er van de on geveer 5600 ziekenhuis bedden er ongeveer 760 verdwijnen. Hoe men dan de patiënten moet opvangen vermeldt de maatregel van staatssecretaris Dees niet, wel dat men het dan maar moet gaan zoeken in de zgn. eerste lijn gezondheids zorg. Dat wil zeggen meer naar de huisarts en meer ver pleging thuis door middel van een gezinsverzorgster. Binnen de gezondheidszorg in de regio Nieuwe Waterweg Noord speelt ook het probleem van een tekort aan verpleegte huizen. Zo liggen er in zieken huizen patiënten die feitelijk in een verpleegtehuis horen, maar door een tekort hieraan noodgedwongen in het zieken huis moeten blijven liggen. Hoewel de eerste paal nog in de grond moet, komt hier bin- nënkort enige verlichting in door de bouw van een filiaal van het verpleegtehuis Drie Maassteden in Maassluis. Dit tehuis heeft al een vestiging in Schiedam. Volgens geneesheer direkteur Jan Trommel van het Vlaar- dingse Holy-ziekenhuis is de verpleeguitbreiding in Maas sluis slechts een druppel op een gloeiende plaat. Overigens komt de beddenre duktie in de Rotterdamse re gio, waaronder dus Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, niet uit de lucht vallen. Sinds 1983 zijn achtereenvol gende staatssecretarissen, die de volksgezondheid in hun portefeuille hebben, al bezig geweest met besparing op de nationale volksgezondheid, o.a. door het terug brengen van het aantal bedden in de zie kenhuizen. Geneesheer/direkteur Jan Trommel van het Holy-zie kenhuis is overigens niet van plan om zich zo maar neer te leggen bij de beddenreduktie in Vlaardingen. Gesteund door zijn eigen stichtingsbestuur, olv de Vlaardingse PvdA wet houder voor volksgezondheid Ysbrand van der Velden en de gemeentebesturen van Vlaar dingen en Maassluis, de medi sche staf van dit ziekenhuis alsmede de ondernemingsraad is een protestbrief beland bij het provinciale bestuur. Met dit college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hoopt men Dees op andere ge dachten te brengen. Geneesheer direkteur Trom mel van het Vlaardingse Holy-ziekenhuis: „als dit on verhoopt niet lukt sluiten wij een beroep op de kroon niet uit". Volgens Trommel wordt het Holy-ziekenhuis gestraft voor het zuinige beleid dat in de loop der jaren is gevoerd. „Wij boeren zo slecht nog niet", merkt hij op, „maar staatsse cretaris Dees wil kosten wat het kost in de regio Rijnmond 25 miljoen op de gezondheids zorg besparen en het Holy-zie kenhuis moet daar zijn aan deel in leveren. De heer Trommel vreest met name ook voor de toekomst voor het personeel. Bij de ver plichte beddenreduktie zal dat ongetwijfeld gevolgen hebben voor de personeelsbezetting. Geneesheer direkteur Trom mel: „Over het algemeen zul len gehele afdelingen moeten worden gesloten, personeel moet worden verminderd, zo veel mogelijk door natuurlijk verloop maar eventueel door ontslag. Het is de vraag of de korte termijn waarop de re- duktie moet zijn gerealiseerd de methode „natuurlijk ver loop" toepasbaar is. Omdat niet aangenomen kan worden dat op zo korte ter mijn het aanbod van patiënten zal afnemen moet rekening worden gehouden met korte verpleegduren, waardoor de werkbelasting voor het perso neel zal toenemen zonder dat uitbreiding van personeel kan worden toegestaan. Het zal zeer moeilijk zijn de kwaliteit van de zorg op het huidige niveau te handha ven. De uitwijkmogelijkheden die sommige hebben om meer po liklinisch te doen is in het Holy-ziekenhuis niet in be langrijke mate te realiseren door ruimtegebrek op de po liklinische afdelingen. Reeds thans bestaat een opna mewachtlijst van 900 patiën ten. De wachtlijst voor opnamepa tiënten zal langer worden. In sommige gevallen zullen spoedgevallen ook naar elders moeten worden doorverwezen, maar ook elders in de Rotter damse regio is de opnamemo gelijkheid beperkt. Patiënten zullen eerder ont slagen worden, de huisart sen, wijkverpleging en ge zinszorg zullen het drukker krijgen. Hoewel er wel wat uitbreiding van verpleeg huisbedden zal komen zal deze uitbreiding in elk geval in 1988 nog te gering zijn om bij te dragen aan een snelle plaatsing voor langdurig zieken. Overigens ook Schiedam blijft niet buiten de beddenreduktie. Daar speelt nog steeds de zaak rond de samenvoeging töt een Schieland-ziekenhuis. Het ge bouw aan de Stadhouderslaan (voormalig Noletziekenhuis) wordt afgestoten en men hoopt Wat voor wisselgeld heeft de leiding van het Holy-zieken huis overigens voor staatsse cretaris Dees? Geneesheer direkteur Trom mel: „wij kunnen een deel verschuiven naar zgn. polikli nische hulp, dus geen opname en alleen behandeling ter plaatse. Wij zitten veel te krap in ons jasje. In 1979 hebben wij daarvoor al een plan inge diend dat is afgewezen. Als wij nu groen licht voor uitbreiding van de poliklinische ruimten zouden krijgen zou dat de pijn wat kunnen verzachten. Ook hoopt hij dat de bedden reduktie niet op 31 december 1988 een feit zal moeten zijn, maar langer kan worden uitgesteld. „Mochten wij bij alles nul op ons request krij gen, dan heeft dat bv. ook gevolgen voor de urgentere opname. Iemand die nu bv. met een kwaadaardig ge zwel binnen komt wordt di- rekt geholpen. Dan kan er wel eens een wachttijd van tien dagen tussen gaan zit ten", aldus de heer Trom mel. „Wat wij willen is ook de bevolking mobiliseren voor deze ingrijpende gevolgen." SCHIEDAM Aanstaande zaterdag wordt in Budo-insti- tuut Schiedam het Schiedamse Judo Kampioenschap gehou den. Aan deze kampioenschap pen nemen leerlingen deel van de drie Schiedamse sport scholen. Peter Lagewaard is met 30 leerlingen vertegen woordigd, de Sportarcade komt met 45 judoka's en het organiserende instituut doet met 90 sporters mee. Zaterdagmorgen wordt er be gonnen met de jongsten, waar na de ouderen zullen volgen. Tijdens deze veertiende editie doen ruim 170 sporters mee, verdeeld over 26 categorieën. VLAARDINGEN Twee Vlaardingse inwoners herden ken deze maand dat het veertig jaar geleden is dat zij in dienst traden van de dok- en werk maatschappij Wilton-Fijenoord b.v. Het betreffen hier de heren E. F. Kulik, wonende in de van Blankenheimstraat, en de heer J. den Dekker, die in de Lissa- bonweg woont. De heer Kulik is technisch inkoper op de af deling Materials Management. Op 1 december is het precies veertig jaar geleden dat hij in dienst trad. De heer Den Dekker trad op 11 december 1946 in dienst. Hij is momenteel afdelingsbaas van de reparatieafdeling. NIEUWE HAVEN 233 SCHIEDAM TEL 010 4731155* PC HOOFTLAAN 11 MAASSLUIS TEL. 01899 195 88" VLAARDINGEN Het parkeertarief in de Vlaardingse binnenstad gaat op zeer korte ter mijn, begin december, te rug naar één gulden per uur. Gisteravond is over eenstemming bereikt tussen de drie grote frakties in de Vlaarding se gemeenteraad name lijk PvdA, CDA en VVD over deze maatregel. Over dat parkeertarief is al maanden de grootste herrie in de Vlaardingse gemeenteraad. Het be gon allemaal met een motie van SGP'er Rien Lensvelt die het parkeer tarief terug wilde bren gen van ƒ1,50 naar één gulden per uur. De motie werd aangenomen maar het college van burge meester en wethouders verklaarde tien minuten later bij monde van PvdA verkeerswethou der Bas Goudriaan de motie niet te zullen uit voeren. De volgende stap werd toen gedaan door Aart Kool en zijn CDA fraktie. Die diende een motie van wantrouwen in die mede door de steun van de uit vijf per sonen bestaande SP fraktie werd verworpen. Een maand later gaf het college toch de bestuur- spijp aan Maarten om dat niet alleen de begro ting 1987 werd verwor pen maar de SP het ver trouwen in het uit PvdA bestaande college van burgemeester en wethou ders opzegde. De rode draad die door dit alles liep was de par keergarage Afrol die be gin december in gebruik wordt gesteld. De ge meenteraad stemde na melijk een voorstel af van het college van bur gemeester en wethou ders inzake de tweede fase betaald parkeren en het gevolg hiervan is weer dat er in direkte omgeving van de par keergarage Afrol gratis kan worden geparkeerd. Dat namen nu twee part ners in de bouw en ex ploitatie parkeergarage Afrol Bas van der Heij den een supermarkt con cern en Van Wijnen Vastgoed weer niet. Deze hadden zich op hun beurt weer contractueel vastgelegd om jaarlijks bij een eventueel nadelig saldo bij de parkeergara ge Afrol resp. ƒ120.000,- en ƒ100.000,- bij te pas sen. Hier is sprake van onbe hoorlijk bestuur en dreigden met een kort geding om het betaald parkeren toch af te dwingen. Onder dreiging van dit naderende kort geding is de PvdA ken nelijk gezwicht. Het compromisvoorstel te rug naar één gulden per uur kan nu rekenen op een kamerbrede meer derheid in de gemeente raad. Aangezien deze ge meenteraad toch a.s. woensdag bijeen komt wordt het voorstel onge twijfeld met grote meer derheid aangenomen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 1