KIES DE JUISTE LAMP OP DE JUISTE PLAATS WOONERVEN IN SCHIEDAM-ZUID PRIJSWINNAARS REBUS ONS NAAR BRABANTSE BIESBOSCH te MAAK EEN LICHTPLAN WERKVERLICHTING ENERGIEZUINIGE VERLICHTING SPELEN MET LICHT PARKEERPLAATSEN SPEELS In Schiedam-Zuid, tussen Groenelaan en Nieuwe Maasstraat, is de dienst ge meentewerken in oktober 1986 begonnen met het herbestraten van een aan tal straten. De Klaaswaalse-, Maasdamse-, Pernisse-, Rhoonse- en Pen- drechtsestraat worden als woonerf ingericht. Door enkele kleine aanpassin gen is dat ook mogelijk in de Middelharnissestraat en Groenelaan, het ge deelte ter hoogte van het Wilhelminaplein. Een jury, bestaande uit mevr. C. Stroman, adj. directeur van het Stedelijk Museum, mevr. C. Koning, conrector/tekendocent Rijksscholengemeenschap Schravelant, de heer J. Groeneveld, Nieuwe Stadsblad, de heer J. van Willi gen, directeur O.N.S, en de heer M. Dingenouts, voorlichter O.N.S. heeft uit de veie inzendingen van de O.N.S.-rebus 16 winnaars gekozen. Zij hadden de oplossing van de rebus, een limmerick, bedacht door de chef van het water leidingbedrijf van de O.N.S., goed opgelost. De oplossing luidt: Een honderd jarig oudje uit Schiedam Vertelde aan een jonkie hoe het kwam Dat hij zonder kater Ai een eeuw lang water En gezondheid tot zich nam. PAGINA 6 'T STADSERF VRIJDAG 28 NOVEMBER 1980 Het was een hele klus voor de jury. Aan de verlichting in huis worden heel wat eisen gesteld. In het woongedeelte vooral moet de verlichting sfeer scheppen, de mooie dingen die u in huis heeft wilt u graag accentueren, maar ook moet u er gens de krant kunnen lezen en kunnen i haken en borduren. In de werkvertrekken in huis moet het ook gezellig zijn maar de werkplekken vragen wel om genoeg licht. Bijna overal waar u verlichting heeft moet deze tegelijk sfeervol en functioneel zijn. Om aan beide voorwaarden tegelijkertijd te voldoen is een lichtplan onontbeerlijk. Het kiezen van de juiste verlichting is min der moeilijk wanneer u van te voren be denkt waar u licht nodig heeft en waar voor. Dit geldt voor alle vertrekken in huis, maar ook voor de buitenverlichting. Voor de verlichting binnenshuis kunt u drie soorten verlichting onderscheiden: de basisverlichting, het accentlicht en het licht op die plekken waar u bezig bent, de werkverlichting. De basisverlichting zal in de vertrekken die u „bewoont" de woon kamer, slaapkamers en de keuken maar ook de gang, de basis moeten leggen voor de sfeer. Diffuus licht of indirecte verlichting doet het daar goed. Het licht moet zo gelijkmatig mogelijk over de ruimte worden verdeeld. Dit kan met han glampen, wandlampen of plafonnières. In directe verlichting met spotjes op een wit plafond geeft een wat speelsere basisver lichting. Er is een overvloed aan armatu ren voor de basisverlichting verkrijgbaar en voor iedere armatuur de juiste lamp. Mooie dingen in huis, een schilderij, een vaas met bloemen, een mooie kast, kunt u met een spot met smalle lichtbundel het juiste accent geven. Een bureau, de eetkamertafel, uw plekje om te lezen of te breien, het keukenaan recht of de werkbank. Allemaal plaatsen die vragen om gericht licht, permanent of tijdelijk. In de woon-of eetkamer is een werklamp met een klemschroef of een leesspot tegen de wand of aan het pla fond een prima oplossing. De lamp zo plaatsen dat spiegeling op papier of werk blad wordt voorkomen. In de keuken zorgt een lichtkoof met TL-lampen onder de keukenkastjes voor een prima verlich ting op het aanrecht. Ook een lamp aan de muur die van opzij invallend licht geeft doet het goed. In de afzuigkap kunnen we de ergergiezuinige TL-lampen gebruiken. In de hobbyruimte moeten we ervoor zor gen dat het licht op het werk dat we on- Lampen zijn er te kust en te keur. in- N. Nugteren, Delflandseweg 239; J.C. Landsbergen, Kolenbranderstraat 93; J. Snabel-van Alphen, Bachplein 353; Fam. de Zwart, J. Straussplein 232; M.P. Bak, Vondellaan 1; S. Termeer, 1e Tuinsingel 24; M. de Jong-Poly, 's-Gravelandseweg 910; T. Terwiel, v. Oldebarneveldstraat 51; C. Lips-Mak, Laan van Spaland 19; J.J. van Doesburg, Delflandseweg 239; J.E. Schipper-Termeer, 1e Tuinsingel 24. De prijswinnaars krijgen bericht thuis. derhanden hebben twee en een half maal zoveel is als de rest van het werkblad krijgt. Een goede verlichting en bij voorbeeld een schaarlamp of werklamp met klem- schroef voor de plaatselijke verlichting is daarvoor nodig. Wanneer u bij thuis eens rondkijkt dan zijn er veel plaatsen waar u energiezuinige tempen kunt toepassen. Vooral op die plaatsen waar de lamp lang brandt, in de keuken, de gang en buiten, spaart zo'n energiezuinige lamp op de stroomkosten. De al lang gebruikte TL-lampen zijn er een voorbeeld van. Tegenwoordig zijn er ook energiezuinige lampen die in een nor male lampfitting passen. Zo'n lamp ver bruikt maar een kwart van de stroom die een gloeilamp verbruikt. Bovendien gaan de energiezuinige lampen vijf keer zo lang mee. De hogere aanschafprijs verdient u gemakkelijk weer terug. Er zijn tegen woordig heel decoratieve energiezuinige lampen, zoals de SL-*D-lamp, te koop. Ook zijn er veel, dikwijls heel mooie, ar maturen voor deze energiezuinige lampen te krijgen. Armaturen, die zelf haast een plaatsje onder een spot verdienen. Wanneer u een lichtplan heeft gemaakt en vervolgens uitgevoerd, dan zult u ver steld staan van de mogelijkheden die licht biedt voor het scheppen van een gezellige sfeer in huis. En u kunt natuurlijk blijven experimenteren vooral ook met het soort lampen dat u toepast. Lampen zijn er in veel maten en modellen. Iedere lamp heeft zijn eigen toepassingsmogelijkhe den. Bij de lampenvakman kunt u altijd terecht voor een goed advies. De namen en adressen van de goede zenders zijn: W. v.d. Most, Burg. Honnerlage Gretela 165; M.C.M. Heyster, Vlaardingerdijk 202; Fam. Versluis, C. v.d. Lindelaan 53; C. Kros, Mariastraat 46; M. Pluimers, Oever 36; De bewoners hebben de gemeente ge vraagd om van deze straten woonerven te maken. Na een bewonersavond is een de finitief ontwerp gemaakt. Door de inrich ting wordt in woonerven doorgaand en zwaar verkeer geweerd en is het dus voor spelende kinderen veiliger. Binnen een woonerf heeft op een kruising of splitsing een van rechts komende be stuurder voorrang. Bestuurders zijn alle verkeersdeelnemers, behalve voetgan gers. Een van rechts komende fietser heeft dus voorrang op een van links ko mende automobilist. Door de veranderingen in het genoemde gebied krijgen de straten er een leuker aanzien. Op verschillende plaatsen wordt anderssoortige bestrating, waaronder sierbestrating aangebracht. Er komen en kele rijwielbeugels en om sommige plaat sen vrij te houden van geparkeerde auto's worden daar paaltjes aangebracht. Er blijft voldoende parkeerruimte want het aantal parkeerplaatsen is bepaald aan de hand van parkeertellingen. Het eenrich tingsverkeer in deze straten zal na de her inrichting van kracht blijven, met uitzon dering van fietsers en bromfietsers. Overigens is een speels ontwerp in deze smalle straten moeilijk te realiseren. Naast voldoende parkeerruimte moet er bijvoorbeeld altijd een strook van 3.50 meter overblijven voor brandweerauto's, vuilnisauto's en dergelijke. Toch zullen de straten na de herinrichting meer het ka rakter van een verblijfsgebied hebben dan voorheen. De werkzaamheden aan de zeven woonerven zullen begin volgend jaar klaar zijn.

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 32