Bij 6000 huwelijken maar één dronken bruid Ambtenaren burgerzaken van een bijzonder slag RANDSTAD EDITIES NEW PALACE "Stadsblad Kerstsamenzang in H. Hartkerk OLAF J. DE LANDELL KALFSBEEK kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 01 oplage 38.845 SCHIEDAM Het was een onbetekenend hamerstuk in de gemeenteraad: de benoeming van mevrouw H. Th. Smits tot honorair ambtenaar van de burgelijke stand. Toch zal de reden ervan heel wat Schiedammers met weemoed vervullen, want tegelijkertijd wil me vrouw J. J. M. van den Toorn die funktie gaan afbou wen. Haar naam is misschien niet zo bekend, haar portret des te meer. Onder haar toeziend oog hebben zo'n 6000 paren elkaar de laatste 16 jaar het ja-woord gegeven in het stadhuis op de Grote Markt. En dat belangrijke moment ontbreekt natuurlijk in geen enkele huwe lijksreportage. Het Nieuwe Stadsblad Moed Mevrouw Van den Toorn heeft in haar carrière als trouw ambtenaar 6000 huwelijken op geheel eigen wijze voltrokken. Bagage Grappenmakerij De PSP-voorman houd! de grapjes bewust buiten zijn be toog. SCHIEDAM Bij het verslag van de begrotingsdebat ten anderhalve week geleden kwam hij wat ongeluk kig terecht: Bart de Leede, voorman van de PSP/PPR. Bij vergissing werd naast zijn foto een onbelangrijk stukje geplaatst. De korte inhoud van zijn betoog be landde op een onduidelijk plekje ergens achter in de krant. En dat is jammer, want de enige vertegenwoor diger van de pacifistisch, radicale idealen in de ge meenteraad ontpopte zich als een fel criticus van het PvdA/VVD-beleid. Scherp hekelde hij de zelfgenoeg zaamheid en arrogantie van de twee coalitie partijen. Het grappen maken liet Bart daarbij aan anderen over. De jongste fractievoorzitter in de Schiedamse Raad is gewend de mening van zijn achterban rustig, koel, glashelder en zakelijk te verwoorden. Tegelijkertijd geeft hij daarbij echter altijd blijk van een betrokken heid, die veel politici vreemd is. Even napraten dus... Het Schiedamse stadhuis: een gewilde plek, ook voor niet Schiedammers, om in het huwe lijk te treden Met liefde en respect Mercurius •Bart de Leede zit in de Raad altijd tussen de voorzitters van CPN en D'66. Zie advertentie op pagina 4 VANDAAG: m Nieuw onderkomen voor Rijnmondband Topje schiedamse kunst bij Hachmang en Moesman Noads kansen gestegen wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND VRIJDAG 5 DECEMBER 1986 NR. 97 38e JAARGANG Opel Omega Auto van 't Jaar! Wie zoekt... Blad Zij NIEUWE HAVEN 233 SCHIEDAM TEL 010 4731155' P.C. HOOFTLAAN 11 - MAASSLUIS TEL. 01899 195 88' Nieuwe Ambtenaar Van den Toorn: Zelf noemt ze bescheiden al het gefotografeer de enige ver velende kant van haar vak: „Het is zulk verschrikkelijk leuk en bijzonder werk. Je maakt de mensen mee op de mooiste momenten van hun leven. Het jawoord is tenslotte heel wat meer dan een bood schap halen. Het vrijblijvende gaat ermee van een relatie af. Het grijpt iedere bruid en bruidegom aan, of ze nu mo dern denken of klassiek. Ont roering en nerveuze spanning horen erbij. Voor mij is die ce remonie, zelfs na al die tijd, daarom ook nooit sleur of rou tine. Ik probeer er steeds op nieuw een persoonlijk tintje aan te geven." In de kerstweek verschijnt 'UW THUISKRANT' alléén op dinsdag 23 december. Advertenties kunnen worden ingeleverd tot uiterlijk vrijdag 19 december 14.15 uur. In de nieuwjaarsweek verschijnen wij alléén op vrijdag 2 januari. Advertenties kunnen worden ingeleverd tot uiterlijk maandag 29 december 17.00 uur. Bij het inzenden van redaktionele kopy moet óók rekening worden gehouden met vervroegde sluittijden. In de jaren zestig begon Schie dam met het aanstellen van aparte trouwambtenaren. Het vaste personeel van de afde ling burgerzaken - die tot op dat moment de huwelijksvol trekkingen voor haar reke ning nam - kon al het extra werk niet meer aan. Het is een van de weinige funkties, waar je niet naar kan solliciteren, maar waar je voor wordt aangezocht. Pas nadat de Raad een geschikte kandi daat benoemd en B en W die benoeming bekrachtigd heeft, vindt de beëdiging plaats voor de officier van justitie in Rot terdam. „Je moet goed met mensen om kunnen gaan en de moed heb ben om in het openbaar te durven spreken", zegt me vrouw Van den Toorn. Als voorzitster van het vrouwen gilde en aktief lid van een groot aantal kerkelijke instel lingen had ze haar sporen op beide gebieden al ruimschoots verdiend. „Ik was zo ontzettend blij met die vraag. Ik heb er geen uur over nagedacht. Het leek me zulk aantrekkelijk werk om te doen. Nee, zenuwen erover heb ik nooit gehad. Het is toch een vak, dat je niet leren kan. Ik ben wel een aan tal malen naar collega's gaan luisteren. En natuurlijk krijg je instructies over het officiële gedeelte. Ik noem dat altijd de lithurgie, zoals de acte voorle zen en het tekenen, daar mag je nooit van afwijken natuur lijk. Je creativiteit moet je leg gen in het welkomstwoord en de speech. Je bent er volko men vrij in én verantwoorde lijk voor hoe je die aankleedt." De eerste vrijdag na haar beë diging, werd mevrouw Van den Toorn gelijk in het diepe gegooid: achter elkaar moest ze zes trouwtjeS doen. Ooit heeft ze er zelfs 32 in één week afgegeven, maar dat was wel haar absolute top. Toch heeft ze in al die jaren geen twee keer hetzelfde verhaal verteld: „Wel bouw je natuur lijk een soort bagage op Zo heb ik een 20-tal toespraken gemaakt, waarin ik steeds een andere kant van het huwelijk belicht: aandacht, trouw, sa menzijn. Van 70 beroepen heb ik uitgezocht wat de essentie ervan is. Die ideeën van me zelf én de persoonlijke gege vens van het bruidspaar - die ik een week van tevoren krijg toegespeeld - zijn het raam werk van mijn speech. Soms als ik de trouwzaal binnenstap denk ik, nee het moet anders. Omdat ik altijd uit het blote hoofd praat, kan ik snel op de sfeer inspelen." Gevoel voor humor kan me vrouw Van den Toorn zeker niet ontzegd worden. Grap penmakerij, vindt ze, hoort op een diner of receptie thuis. Zonder ooit in gepreek te ver vallen, doet ze er alles aan, om van de plechtigheid op het stadhuis een stijlvol en toch warm gebeuren te maken: „Ik kleed me altijd voor de gele genheid. Het liefst in het lang. Behalve als ik het gevoel heb, j dat ik er dan deftiger uitzie dan de bruid. Ik vind dat je het moment, waarop mensen bewust kiezen voor een leven samen, plechtig moet maken. Daarmee bedoel ik niet afstan delijk. Als paren het heel so ber en zakelijk willen, kan dat natuurlijk ook. Alleen komt dat toch niet zo vaak voor." In al die vijftien jaar, dat me vrouw Van den Toorn op treedt als trouw-ambtenaar heeft ze altijd ja en nooit nee te horen gekregen. Eén keer in haar carrière heeft ze zich afgevraagd of ze dat jawoord wel accepteren kon: „Dat stel was zo dronken als een tor. De bruid had zelfs geen schoenen aan en onbewust denk ik toch, dat ik daar naar zat te kijken. Ze voegde me tenminste wat kribbig toe: „meid ik kon die krengen niet meer aankrij gen." Dan is het de kunst fak- tisch te blijven. Anders lopen de zaken uit de hand. Ze gin gen overigens linea recta uit het stadhuis vandaan het café, dat toen nog aan de overkant zat, binnen. En alle volgende bruidsparen zijn ze even toe komen zingen." Iedere huwelijksvoltrekking was voor mevrouw Van den Toorn iets bijzonders. Zonder aarzelen noemt ze toch die van een paar van haar acht kinde ren de allermooiste: „Ik heb het als zo'n voorrecht ervaren dat te mogen doen. Bijna geen Even napraten met Bart de Leede Wat is kortweg jouw mening over de begroting, die voor 1987-1991 op tafel ligt? „Het is geen al te inspirerend verhaal. Door al de vanuit Den Haag gedicteerde bezuini gingen is er weinig ruimte voor een wervend nieuw be leid. Dat begrijp ik best. Maar het aantal initiatieven is nu wel heel mager. Een aantal dingen, die als nieuw op het wensenlijstje worden opge voerd, zijn puur noodzakelijke vervangingen. Als er een vuil nisauto kapot is, moet je sim pelweg een andere kopen. Ik noem zoiets gewoon een oude post. Bovendien is er dit jaar voor het eerst geen apart colle ge-werkprogramma. De plan nen staan gedeeltelijk kant en klaar in de begroting. Dat heeft het voordeel van de dui delijkheid. Voor ons is het al leen wat aan de late kant om er dan nog wat over te zeggen. Andere zaken blijven weer heel duister. Zo kan ik me best vinden in het CDA-verhaal: College waarheen?" enkele moeder in Nederland kan me dat navertellen. Ik heb gelukkig nog een hele boel andere bezigheden en hobby's, maar ik zal dit werk natuurlijk missen. Het beang stigt me wel eens als ik hoor hoeveel scheidingen er wor den uitgesproken. Die tak van dienst, daar had ik me nooit in thuis kunnen vopIp" Donderdagavond 11 dec. a.s. signeert o.a. zijn laatste boek dl. 2. in Hof van Spaland. op de begroting van de andere partijen? „Wat me eraan het meeste op viel was het vrijblijvende ka rakter ervan. De PvdA stelde me ronduit teleur. Je ver wacht toch van een socialisti sche partij, dat ze iets anders kiezen als hoofdpunt, dan het aantrekken van nieuwe wel varende inwoners. De kwets bare groeperingen, zoals oude ren, minima en minderheden, kwamen er maar bekaaid van af. Geen enkel concreet voor stel om iets voor hen te verbe teren. Het is gelukkig nog niet zo erg als in bij voorbeeld Vlaardingen, maar toch be speur ik ook in Schiedam bij de PvdA zo'n houding van: het gaat wel goed, we hebben de zaak in de hand. Als je als par tij aan de macht - wat de soci alisten al jaren zijn - met je borst vooruit gaat lopen, dan ben je verkeerd bezig. Een be stuur moet open staan voor kritiek en dicht bij de bewo ners blijven". De minima en ook de misstan den in het buitenland gaan de PSP altijd zeer ter harte. Ben je niet bang daardoor grote groepen van je te vervreem den en de werkelijkheid uit het oog te verliezen? „Ik blijf staande houden dat je ook als gemeentelijke politicus verder moet kijken dan alleen de stadsgrenzen, een uitgebrei de visie moet hebben. Het is opvallend dat de meeste partij en in Schiedam zich zo beper ken. Alleen klein links houdt zich hier bezig met méér dan alleen de eigen stad. Misschien valt het daarom zo op. Ik heb een pil van 40 kantjes naar aanleiding van de begroting geschreven, vijf daarvan gaan over niet-Schiedamse dingen. Ook de praktijk in de Raad en de commissies bewijst dat ik wel degelijk een mening heb over alles wat hier rondgaat. Een nogal uitgesproken, ik geef het direkt toe. Ook is dui delijk dat je als gemeente, met beperkte bevoegdheid, niet aan het nivelleren kan blijven. Maar als PSP'er kies ik so- wie-so in de eerste plaats voor de verdrukten. Natuurlijk roept dat weerstanden op. Een massapartij zullen we dan ook nooit worden". Maar kun je dan als mini-par tij nog wat doen tussen de hele grote? Als ze roepen: „Schiedan, we reldstad, dan werkt dat op mijn lachspieren. Toch is het niet nodig als kleintje je licht onder de korenmaat te steken. Ook in de politiek niet. Het blijkt voortdurend dat de drie éénmansfracties CPN, D'66, PSP veel aan het woord ko men en duidelijke kritiek le veren. Een oppositie is noodza kelijk om de bestuurders te controleren. En dan zie ik dat het CDA in dezelfde rol als wij, met veel meer mensen, minder funda mentele bezwaren aanvoert. Ik ben ervan overtuigd dat de grote partijen, als wij weg zou den vallen, nog verder zouden vervreemden van de bevol king. Zij vormen nu al een wereld op zichzelf". Hoe vond je de commentaren U weet wel iedere DONDERDAG PERMANENTDAG Schiedamseweg 41c Kethel Schiedam SCHIEDAM Het Schiedamse stadhuis op de Grote Markt is ook bij niet-stadgenoten een gewilde plek om in het hu welijk te treden. Dat is te danken aan het schilderachtige gebouw, de mooie trouwzaal, maar vooral de prettige sfeer, die er heerst. „En ik heb graag dat je die mensen nu eens lof toezwaait, die daarvoor zorgen," zegt trouw-ambtenaar mevrouw Van den Toorn. „De bode bijvoorbeeld ontvangt altijd het bruidspaar en de familie en wijst iedereen zijn of haar plaats. Een uiterst be langrijke funktie, waarvoor heel wat takt en menselijk in zicht vereist is." Vol lof is zij ook voor de afdeling burgerzaken waar ze offi cieel onder valt: „Daar werken ambtenaren van een heel bijzonder stempel. Ze zijn punctueel en correct, maar geven tegelijkertijd blijk dat ze delen in de fijngevoeligheden, die aan hun vak vastzitten. Zij hebben tenslotte steeds te maken met rouw en geboorte." Het personeel van de burgelijke stand is voor een groot ge deelte ook gerechtigd om huwelijken te voltrekken. Omdat er veel vertrouwelijke gegevens op tafel komen, zijn ze im mers ook beëdigd door de officier in Rotterdam. Alleen heb ben ze te weinig tijd om die taak ook nog naar behoren te vervullen. Als regel wordt er dus getrouwd door één van de drie toevallig vrouwelijke honorair ambtenaren, die nu in dienst zijn. Alleen in heel speciale gevallen wordt daar wel eens van afgeweken. SCHIEDAM In Brabant plakte een pastoor vorige week een bord op zijn kerkdeur met „Vermijd de drukte, kom nu" erop in metersgrote letters. Zo erg is het in Schiedam niet. Maar wél doen alle kerken iets extra's in de decembermaand. Zo houdt de H. Hartkerk een kerst-samenzang-avond voor iedereen, die een stukje over denking niet schuwt, die graag zelf bekende kerstliederen meezingt en die het fijn vindt samen te luisteren naar een aantal mooie ghospels, gezon gen door het koor „Good Spi rit". De avond wordt gehouden op donderdag 18 december vanaf 19.30 uur in de H. Hartkerk op het Pinasplein 2. ..trouwen is geen routine"

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 1