W Nieuwe Energie-primeur voor Frankeland In december sneuvelt niet alleen de den Licht in duisternis Betaalbare kersthappening In 't kort VOOR SCHONERE AUTO'S jn euro-wash b.v. ffi NEW PALACE TOONTJE ROMMELMARKT Koninklijke onderscheiding Sloop in West VANDAAG: Criminaliteit maakt West en Nieu wland onveilig Orpheus vol elan óp naar groots jubileum Mode op de pistes Alfa 75 Turbo Weer een wedstrijd Planetarium terug Recordpoging wekelijks met 71 edities IN HUL ZUID-HOLLAND VRIJDAG 12 DECEMBER 1986 NR. 99 38e JAARGANG kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 oplage 38.845 l -Nasai t *i ZUID INKOOP VERKOOP SCHIEDAM De Schiedamseweg zal er in .de komen de jaren qua aanzien niet bepaald op vooruit gaan. Niet minder dan 17 van de 56 iepen tussen de Hargsingel en de Iepenlaan zullen dinsdag 16 december door de dienst Gemeentewerken worden gerooid. De iepen worden door de gemeente als zwak bestem peld. De stam is in vele gevallen gebarsten. Het schors sterft af en zwammen woekeren maar door op de stam. De iepen met hun slechte conditie lopen dan ook - en dat is de voornaamste reden voor Gemeentewerken een gevaar besmet te worden met de gevreesde iep ziekte. Ook maandag 22 dec. OPEN (14.00-21.00 uur) Schiedamseweg 41c Kethei, Schiedam Omleiding Zie advertentie op pagina 2 SCHIEDAM Hij is afkomstig uit een Brabantse slo persfamilie en was het grootste gedeelte van zijn leven glazenwasser in Rotterdam en Amsterdam. Maar als er een standbeeld van een onvervalste Gorzenees opge richt moest worden, dan zou hij er heel goed model voor kunnen staan: de enige echte Toontje, eigenaar van het grootste warenhuis in Schiedam Zuid. Op het bord boven de grote deuren in de Hagastraat heeft hij heel bescheiden „Rommelmarkt" gezet. Toch, als je even doorvraagt, heeft hij het al snel - met kleine pretoogjes - over zijn eigen Bijenkorf. Lorreboer Afhankelijkheid V i In Rommelmarkt vind je complete uitzetten voor een prik. Het Nieuwe Stadsblad In Schiedam staat sinds kort bij Eurowash de aller modernste wasstraat met super schuimboog. Naast de extra wasbehandelingdieuwautoinonze wasstraat krijgt, zorgt dit extra aktieve schuim voor het oplossen van vuil in zelfs de kleinste hoekjes en gaatjes. Zuid's alternatieve Bijenkorf rn SCHIEDAM Huize Frankeland is het eerste verzorgings tehuis in Nederland, waar de nutsbedrijven een eigen warmtekrachtinstallatie plaatsen en beheren. Een totaal nieuwe opzet, die daarom door de Nederlandse Energie Ont wikkelingsmaatschappij (NEOM) financieel wordt gesteund. De ONS verwacht aanzienlijke besparingen van de installa tie, die ook noodstroom kan leveren aan Frankeland. Al eerder plaatsten de Schiedamse nutsbedrijven warmtek rachtinstallaties in de industriële sector en in de wnnina- bouw. De adjunkt-direkteur van de NEOM, D. B. Jochems komt de installatie op donderdagmiddag 18 december om twee uur in gebruik nemen. Uiteraard zal het gemeentebe stuur altijd trots op Schiedams voorlopersrol op energie besparingsgebied daarbij aanwezig zijn. Wie de installatie wil bekijken kan daarvoor, óók op de 18de, terecht in de „Welfare" van Huize Frankeland in de St. Liduinastraat. Medewerkers van de ONS zullen dan een toelichting geven. BOOOBBOaCOOQOCOaOOOOOOOQQOQQQOQflQOOOQeBflt IBBBBCBBBOWPBBeBBB Deze ziekte wordt veroorzaakt door de iepespintkever, die eitjes leggen tussen hout en schors. Behalve hun kroos ne men zij ook een gevaarlijke schimmel mee die de boom aantast en doet sterven. En omdat loofbomen met vele „wonden" gemakkelijk binnen te dringen zijn, ziet Gemeente werken de 17 iepen als „extra vatbaar" en een „potentiële brandhaard." De heer W. C. van Bekkum De sneeuw ontbreekt (geluk kig) nog maar verder heerst er sinds gisteravond weer het echte kerstsfeertje in de stad. Om half acht precies ontstak burgemeester Scheeres de ver lichting van de 13 meter hoge denneboom op het Koemarkt plein. En dat hoefde hij dit keer gelukkig niet in het half duister te doen. Méér dan hon derd kinderen lichtten hem bij met een lampion op zijn korte tocht van de Grote Markt, over de Hoogstraat naar het stadscentrum. Ook de kerstman reed mee met de vrolijke stoet in zijn ei gen arreslee. Jeugdkoor Jong Begin" zorgde voor sfeervolle muziek. van tuincentrum „De Planten tuin" vindt het allemaal wat voorbarig. „Alleen als de iep ziekte daadwerkelijk wordt geconstateerd moet men gelijk slopen en de boel verbranden. Van te voren rooien is onzin. 'Dan kan je alle bomen in Schiedam wel weghalen. Na tuurlijk kan een stam zwak zijn en gebreken vertonen. Maar de stam kan behandeld worden, wat natuurlijk een dure liefhebberij is". Dat de gemeente daar niet aan begint kan hij zich wel voorstellen. „Dit jaar is er al 1,2 miljoen gulden bezuinigd op de .dienst Gemeentewerken." Wat de iepziekte in 1987 gaat aanrichten is koffiedik kijken. De uitbarsting van de ziekte in de zomer kostte alleen al in het Beatrixpark het leven aan 200 bomen. De iepen akn de Schiedamseweg zullen in iéder geval vervangen worden door hazelaars, die binnen vijf jaar een redelijke hoogte bereiken. In verband met de roojwerk- zaamheden zal de Schiedamse weg vanaf de Beatrixlaan tot aan de Zwaluwlaan worden afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid via de Churchillweg. Iets wat de bewoners in Ke thei niet betreuren. Zij vinden hun weg toch al véél te di;uk. SCHIEDAM In verband met het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd zal de heer Philippus van Kan, gebo ren op 13 november 1921 te Rotterdam en wonende te Schiedam, Van Maanenstraat 41 in zijn funktie van chef van de afdeling Magazijn en Expe ditie bij de Chemische Fariek Schiedam verlaten. In verband hiermede is hem door H.M. de Koningin de ere medaille in zilver, verbonden in de Orde van Oranje Nassau toegekend. „En geen Mercedes om de hoek hoor, waarmee ik 's a- vonds naar een grote villa rijd. Ik ben nog steeds heel tevre den met m'n kleine Suzuki en heb een huisje gekocht hier in de buurt, vlakbij de zaak. Wat ik verdien steek ik gelijk in nieuwe handel. Zo was het toen ik begon met zegge en schrijven één ouwe fiets en dat hou ik zo." Vijfendertig jaar lang klom Toontje zonder angst, gewa pend met emmer en zeem, de langste ladders op. Ineens, van de ene minuut op de andere werd hij bevangen door hoog tevrees. ,,'s Morgens om acht uur ver trok hij nog welgemoed, om negen uur zat hij bibberend aan de koffie bij moeder de vrouw. Toontje - normaal voor de duvel nog niet bang - durf de doodgewoon niet meer. „Ik was 52 en had natuurlijk zó naar de sociale dienst kunnen gaan. Maar ik heb een paar handen aan mijn lijf, die ik ge bruiken wil. Ik moet en zal mijn eigen eten verdienen. Als je op die leeftijd nog wat op gaat bouwen, dan moet je er wél voor werken. Ik maak 87 uur per week. Vakantie en zondag ken ik niet." Met 175 gulden als startkapi taal - dat was wat hem restte van zijn oude baan - liet Toon zich inschrijven bij de Kamer van Koophandel als opkoper. In de volksmond wordt dat be roep simpelweg lorreboer ge noemd. Kort en goed Toon mocht met een bakfiets de huizen af, op zoek naar twee de-hands en toch nog knappe spulletjes, die hij voor een beetje méér van de hand kon doen: „Ze hebben me wat na geroepen in het begin. Dan dacht ik altijd: Wie het laatst lacht, lacht het best. Dat is uit gekomen óók. Al snel kon ik overstappen op een ijzeren hond. Was dat zware trappen gelukkig voorbij. Voor mijn snelgroeiende voorraad werd het thuis te krap. Zo kwam ik terecht in een pandje op het Rozenburgerplein. In Schie dam ja, want daar is mijn vrouw geboren. Bovendien vond ik de mensen hier zo lief, niks geen last van kouwe kak. Van het geld dat ik 's middags verdiende met verkopen, schafte ik me de volgende dag weer handel aan. 's Avonds sorteerde ik de boel. Via een winkel op de Groenelaan kon ik uiteindelijk dit enorme pak huis betrekken. Wat je hier bij mij niet vindt, vind je nergens anders. De Hema mag dan schermen met 14 miljoen fans, ik zit in mijn uppie minstens aan de 14 duizend. En dat worden er méér, let maar op." Ondanks mijn gestaag stijgend aantal klanten en dito popula riteit is Toon nog helemaal zijn simpele zelf. Niks geen dikke sigaren of snelgesneden cos- tuums. De onafscheidelijke pet en houten klompen zijn voor deze vrije jongen goed genoeg. Wél zo makkelijk natuurlijk ook, schoeisel waar je snel even in en uitstapt, als je veel bij mensen naar binnen moet. Want ook koopt Toon inmid dels vaak partijen in het groot, voor een enkele salonkast, bankstel of bed trekt hij zijn neus niet op. Over de vraag wat de grote kracht is van zijn bedrijf, is de geboren koopman snel uitge dacht: „Mijn naam is meer waard dan een kapotte kachel. Niet goed, geld terug. Dat geeft toch een soort zekerheid. En dan, je steekt je bij mij kompleet in het nieuw voor vijftien piek. Vind jij maar eens iemand, die me dat na vertelt." Zoals iedere echte winkelgi gant houdt ook Toon de klein tjes goed in de gaten. Alleen iets aannemen of weg geven voor niets, dat weigert hij altijd heel beslist. Als Toon ergens een hekel aan heeft dan is het aan „dank-je- wel" en „afhankelijkheid". Alleen aan de gein hangt geen prijskaartje in „Rommelmarkt Zuid". Wie er behoefte aan heeft krijgt bij een wandelwa gen zo een kindje kado. Zelf Voegt hij daar gelijk iet wat schuldbewust aan toe, dat hij zo nu en dan ook wel eens „verrekt ongemakkelijk" we zen kan: „Ik kan helemaal niet tegen gezeur aan mijn hoofd. Er ko men hier wel eens klanten vragen: Heb je dit of heb je dat? Nou, moet je zien wat er allemaal staat. Dat weet ik niet. Het ergste zijn de grapjas sen, die er met hun neus bo venop komen staan, als ik aan het inkopen ben. Dan schiet de prijs die ik betalen moet omhoog. Op zo,n moment wil ik nog wel eens uitvallen, maar als ik me omdraai ben ik het ook meteen vergeten. Toch snappen de mensen het vaak niet. Ach ik denk maar zo, wie achter mijn rug slecht over mij praat, heeft zijn rekening nog niet betaald. Want verder ben ik de kwaaiste niet. Een klant van een kwartje behandel ik het zelfde als een klant van duizend gulden, maar ik wil wel zelf de baas blijven." te SCHIEDAM Voor een dubbeltje zitten op de eerste rang, I dat lukt helaas de meesten niet. Zo is het ook gesteld met I het Nederlandse kerst-symbool, een overvolle denneboom. Want ballen, vogels, pieken, engelenhaar, lampjes en ander j moois, kosten bij elkaar een kapitaal. En dat is Toontjes eer te na. Het is voor de eigenaar van Rommelmarkt Zuid dan ook een uitdaging om heel Schiedam aan een pronkstuk voor een prik te helpen met de Kerst. Ieder jaar gelijk in B januari slaat hij. zijn slag. Dan gaat hij alle winkels af en l koopt de overgebleven voorraden op. Rond deze tijd stalt hij al die glans, glitter en kleur uit in een grote hal van zijn warenhuis. Zo langzaamaan is zijn betaalbare kersthappe- ning een must geworden voor liefhebbers van de hele regio. SCHIEDAM Het diensten centrum „De 4 Molens" houdt op zondag 14 december een ruilbeurs voor postzegels, munten e.d. vanaf 13.30 uur. Het adres is: Nieuwe Damlaan. Het laatste orgelconcert vön dit jaar in de Aula van het Stedelijk Museum te Schiedam zal plaatsvinden op zaterdag, 20 december a.s. en worden verzorgd door Hildebrand Otto, organist te Rotterdam. Zijn aantrekkelijke program ma is afgestemd op de tijd rondom Kerstmis en vermeldt composities van Sweelinck, Bach, Brahms, Boëllmann en anderen. Deze orgelbespeling op zaterdag 20 december zal om 15.00 uur aanvangen en ongeveer drie kwartier duren. De toegang is vrij. Van 29 december a.s. tot 5 ja nuari zijn de sociaal raadslie den niet bereikbaar. Vanaf dinsdag 6 januari 1987 vinden de spreekuren weer normaal doorgang. Te weten: dinsdag t/m vrijdag 9.00-12.00 uur en donderdag avond 17.00-19.00 uur. Boven dien telefonisch op alle werk dagen van 9.00-17.00 uur. Adres: Broersveld 140, *3111 LK Schiedam, telefoon 4269957. In de kerstweek verschijnt 'UW THUISKRANT' alléén op dinsdag 23 december. Advertenties kunnen worden ingeleverd tot uiterlijk vrijdag 19 december 14.15 uur. In de nieuwjaarsweek verschijnen wij alléén op vrijdag 2 januari. Advertenties kunnen worden ingeleverd tot uiterlijk maandag 29 december 17.00 uur. Bij het inzenden van redaktionele kopy moet óók rekening worden gehouden met vervroegde sluittijden. SCHIEDAM Half december zal worden begonnen met de sloop van het voormalige gym nastieklokaal aan de Anthonie Muijsstraat. Dit oude lokaal is niet meer nodig sinds er aan de Jan van Avennestraat een nieuw gymnastieklokaal staat. Het vrijkomende terrein za] voorlopig worden ingericht als extra speelplaats voor de naastliggende openbare basis scholen „Erasmus" en „Goe man Borgesius". Wat er op langere termijn met het ter rein gaat gebeuren, is afhan kelijk van de omvang van de voorgenomen renovatie van de gebouwen van genoemde scholen. De gemeente zou graag snel van start willen gaan met de voorbereiding van die renova tie, opdat die medio 1989 gere aliseerd kan zijn. Het ministe rie van onderwijs en weten schappen ligt echter tot op he den dwars bij het verstrekken van de nodige toestemmingen Partijen hebben afgesproken in maart 1987 nogmaals over dit onderwerp om de tafel te gaan zitten. MEER SCHUIM 'sGravelandseweg408 3125BK SCHIEDAM-Telefoon010-4370577 M W NIEUWE HAVEN 233 SCHIEDAM TEL 010 4731155' P.C. HOOFTLAAN 11 MAASSLUIS TEL. 01899 195 88'

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 1