Politie wil wijkgerichte bestrijding Criminaliteit maakt West en Nieuwland onveilig 39.75 novotel Boddaert-stichting naar nieuw onderkomen 1 Sluiting gemeentediensten I tijdens feestdagen Mannenkoor zet vrouw voorop 8^: BELOOFD: Weekmenu SCHEPER REMT ri Dagschotels Werkloosheid gedaald Tekenfilms in Videocafé ITEHUV INTERBOOK INTERNATIONAL BV HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 12 DECEMBER 1986 PAGINA SCHIEDAM Door alternatieve straffen op te leggen en de bevolking beter voor te lichten, wil de politie een halt toeroepen aan de criminaliteit in Nieuwland en Schiedam West. Vorig jaar werd in die wijken, de Slachthuisbuurt en de woonstraten tussen Burg. Knap- pertlaan en Willem de Zwijger laan inbegrepen, voor ruim 1,2 miljoen gulden gestolen en vernield. Als er geen maatregelen worden genomen, voorziet wijkteam C, dat voor de rust en orde in dat gebied met circa 16.000 inwoners verantwoordelijk is, voor 1987 een toename van het aantal inbraken en diefstallen en een verdere stijging van het vandalisme. Fietsenstalling Het Nieuwe Stadsblad rl '/Spr Schiedamse koren Centen Koninklijk SCHIEDAM Caroline Kaaert is de belangrijkste solist op het kerstconcert, dat het Schiedams Christelijk Man nenkoor op woensdag 17 december geeft in de Juliana- kerk op de Burgemeester Knappertlaan. Daarmee herstelt het koor de jarenlange traditie om in de decembermaand een muzikaal festijn van formaat te verzorgen. OIO - 260199 Reis- en caravanverzekering Over 5 minuten staat uw huurauto klaar. Singel 41 -45 3112 GJ Schiedam Tel. 010-4262428 art books/art gallery Verkoopexpositie 12 t/m 15 dec. OUDE IKONEN J. Morsink OUDE- EN ANTIEKE JUWELEN Mw. B. van Gelder OUDE SCHILDERKUNST Interbook International b.v. Openingstijden 11.00-17.30 uur Lokatie: Branderszaal, Lange Haven 97, Schiedam info: tel. 010-4266034 \L- Op de junks die om aan hun dagelijkse portie heroïne te ko men vrijwel onafgebroken op het dievenpad zijn, heeft het team weinig greep. Bij een wijkgerichte aanpak zouden de verslaafden hun aktiviteiten gewoon verleggen naar andere delen van de stad. Uit het ontwerp-werkplan dat Team C voor 1987 heeft opge steld, blijkt dat veel wijkbewo ners zich onveilig voelen, door dat zij regelmatig met crimina liteit geconfronteerd worden. Vierhonderd inbraken lever den de - meestal onbekend ge bleven daders - vorig jaar een buit op van in totaal 6 ton. Gelijktijdig hielden (werkloze) jongeren huis in de wijk. De agenten van adjudant Dick Gelderblom turfden een kiene 600 gevallen van vernieling, samen goed voor 400.000 gul den. Een kwart daarvan na men zeventien jongeren uit de Slachthuisbuurt voor hun re kening. Behalve schoolgebou wen en bushokjes, moesten ook auto's het ontgelden. De roof van autoradio's en cassettere corders schreef de politie hoofdzakelijk op het conto van drugsverslaafden. Tegen andere vormen van cri minaliteit valt volgens het team wel met succes op te tre den. Zo zouden buurtbewoners zelf maatregelen kunnen tref fen om dieven uit hun huis te houden. Goede sloten op deu ren en ramen werken vaak ontmoedigend op een inbreker die snel even zijn slag denkt te slaan. Omdat individuele voor lichting aan alle gezinnen on doenlijk is, wil de politie de huiseigenaren, inclusief de wo ningbouwverenigingen bena deren. De vandalismebestrijding wil het wijkteam bij de wortel aan pakken, dat wil zeggen door de daders strenge straffen op te leggen. Die kunnen variëren van het vergoeden van de aan gerichte schade, tot het (onbe taald) werken voor een ge meentelijke dienst. Mist die al ternatieve methode zijn uit werking, dan blijft altijd nog de mogelijkheid over, de dader via de rechter te straffen. Uit de cijfers blijkt verder dat in West en Nieuwland in 1985 224 keer aangifte werd gedaan van diefstal van een fiets of brommer. De totale schade werd becijferd op 40.000 gul den, maar dat bedrag ligt in werkelijkheid veel hoger: in verreweg de meeste gevallen neemt de eigenaar van een ge stolen fiets niet eens de moeite, aangifte te doen. Het team pleit déarom voor enkele bewaakte fietsenstallingen in de wiik. Zaterdag 13 december 1986 Gegrilde kipfilet Hawaienne Zondag 14 december 1986 Bitok a la Russe Maandag 15 december 1986 Kippelever New Jersey Dinsdag 16 december 1986 Beierse zuurkoolschotel Woensdag 17 december 1986 Gevulde paprika Hongroise Donderdag 18 december 1986 Karbonade op Vlaamse wijze Vrijdag 19 december 1986 Gegrilde roodbaarsfilet met citroensaus Cocktail Monica -O- Trois poissons du chef -O- Coupe café glacé rotterdam - Schiedam HARGALAAN 2 3118 JASCHIEDAM TELEFOON 47133 22 ANDSTAD-EDITIE VERSCHIJNT IN SCHIEDAM. KETHEL, ROTTERDAM WIIK OUD MATHENESSE WITTE ■JRP KANTOOR: Broersvest 1£5 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 BUREAULEIDER: Groeneveld Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagmiddag tot donderdag 14.00 uur RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Helma Vincent, Gerjan de Waard, Arne v.d. Zande (Sport) EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. I. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955., ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 5-5-96 Het complete wijkteam C wil - vol goede voornemens voor 1987 buurt stevig aan gaan pakken. de problemen in eigen Orpheus vol elan óp naar jubileum SCHIEDAM „De stad moet bol staan met aktiviteiten van het mannenkoor Orpheus. Met minder neem ik geen genoegen", zegt Piet Smit. Hij mag het geesteskind genoemd worden van het plan om het 125-jarig bestaan van het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus in 1991 op grootse wijze te vieren. „Eén keer in de 125 jaar moet je toch weieens flink uitpakken", meent hij. Het feest laat nog een aantal ja ren op zich wachten. De spe ciaal voor de geldwerving op gerichte stichting „125 jaar Orpheus" waarvan Piet Smit voorzitter is, kan de tijd prima gebruiken om de benodigde fi nanciën (lees 110 duizend gul den) bij elkaar te krijgen. De voorzitter wil voor dit be drag de volgende ideeën in 1991 realiseren: „We streven naar het geven van vier con certen van Orpheus zelf. Daar naast organiseren wij een na tionaal concert, waarvoor een aantal gerenommeerde man nenkoren in Nederland naar Schiedam zullen komen. Bo vendien, en dat is iets fantas tisch, zullen wij ook koren uit nodigen uit onder andere de partnersteden Udine en Esslin- gen voor het geven van een in ternationaal concert." „Dit is echter niet het enige. Wat dacht u van een gezamen lijk concert met alle Schiedam se koren! Uiteraard zal er tegen die tijd ook een jubileumboek worden uitgegeven over Orp heus, met een daaraan gekop pelde tentoonstelling in het Stedelijk Museum." De 71 leden, waarvan 69 aktie- ve zangers gaan met hun part ners het jubileumfeest onder ling nog eens dunnetjes over Orpheus- voorzitter Boersma vieren door middel van een reisje naar Lichtenstein, „en niet alleen om de belastingcen ten weg te brengen," merkt Smit, van beroep belastingad viseur, op. Waarschijnlijk ge ven de mannen van Orpheus nog een concert voor vorst en vorstin. Om het geheel te bekostigen heeft de financieel deskundige een paar speciale berekeningen gemaakt. Hij laat de leden van het koor 125 centen per maand betalen. De donateurs 125 dub beltjes; de bedrijven 125 gulden en de gemeente 125 tientjes per jaar. „Met rente op rente bete kent dit toch al een bedrag van 80 duizend gulden." De heer Smit rekent zich al rijk. Hij noemt het een hobby. Het mannenkoor heeft nog een geheim wapen achter de hand om eventuele begrotingstekor ten te dichten. Zo gaan zij in 1988 een plaat maken. De helft van de aanmaakkosten is al toegezegd. Het financiële brein Piet Smit hoeft zich eigenlijk geen zor gen te maken. Hij heeft altijd nog een koor vol trouwen le den achter zich staan. Mensen die lid werden en bleven. „Ze ouwehoeren weieens, maar als het er op aankomt om finan cieel bij te springen, dan staan ze er ook. Een mentaliteit die ook met andere dingen naar voren komt," verklaart Smit. „Laatst moesten wij een repeti tie houden op de donderdag ochtend. En wat zie je. Van de 69 aktieve leden komen er toch 64 opdraven." De leden van de enige konink lijke vereniging in Schiedam, die in 1866 door burgemeester H. Grete werd opgericht, kun nen over een aantal jaren in het jubileumboek lezen wat zij allemaal in het binnen- en bui tenland gepresteerd hebben. Orpheus is altijd een koor ge weest met goede zangers, maar vooral met fantastische diri genten. Met Richard Ram, die ons de laatste zeven jaar diri geert, zijn wij erg gelukkig." Piet Smits overhandigt burgemeester Scheeres één fles van de jublileumwijn, die het koor extra geld om een mooi feestje te bouwen, moet ODleveren. SCHIEDAM De werkloos heid in de regio Waterweg- Noord is in oktober gedaald met 141 personen. Direkteur Jan van Lent van het Gewes telijk Arbeidsbureau telde aan het einde van die maand totaal 8.928 mannen en vrouwen zon der werk. De meeste mensen zonder baan wonen in Schiedam (3.649) en Vlaardingen (3.253). In Maas sluis zijn 1.193 mensen op zoek naar een betrekking. Rozen burg, Hoek van Holland en Maasland volgen met 511, 242 en 80 werklozen. Ondanks de tamelijk forse da ling, biedt de situatie op de ar beidsmarkt niet voor iedere be roepsgroep goede vooruitzich ten. In de bouw trad geen op merkelijke verbetering op, en ook in de handel was de vraag naar personeel niet groot. Al leen in de metaal en in de kan- toorsektor trok de markt wat aan. Mevrouw Gunther slaat de laatste spijker in het nieuwe onderkomen van de Boddaert Stich ting, onder toeziend oog van bestuurslid Klaas van de Geest. SCHIEDAM „Eindelijk heb ben we een volwassen onder komen", zegt Leo Bode, direk teur van het Boddaert Cen trum in Schiedam. Voor de of ficiële opening van het pand aan de Schoolstraat 8 werd ge deputeerde drs. I. Gunther ge charterd. Zij is een politica die altijd veel aandacht besteedt aan de jeugdzorg. Geen slechte zet van Leo Bode. De provincie gaat in tegenstelling tot voorgaande ja ren de zorg voor de jeugd coör dineren en financieren. De Boddaert Centra in Neder land (er zijn in totaal 75 vesti gingen) krijgen steeds meer werk te verrichten in verband met de bezuinigingen op kin dertehuizen. „De centra", aldus direkteur Bode, „vangen kin deren op na schooltijd die moeilijkheden hebben in de SCHIEDAM Filniclub Schiedam organiseert op zater dag 13 december een thema avond georganiseerd met als onderwerp animatiefilms. Op dé video zullen een viertal be roemde getekende films ver toond worden waar iedereen wel eens van gehoord heeft, maar die meestel net gemist werden en nu zelden meer er gens te zien zijn. De eerste twee films starten om half ne gen, de zaal is open vanaf acht uur. Toegang voor donateurs gratis. Donateur worden kost f 5,per seizoen. Het adres: Stichting Filmclub Schiedam- /Videocafé, gebouw de Teer- stoof, Nieuwstraat 12. omgang met andere kinderen of volwassenen. Vaak komen zij uit gezinnen waar meerdere problemen spelen, zoals werk loosheid, scheiding en finan ciën. „Door middel van inten sief kontakt met ouders en hun kinderen proberen wij de situ atie te verbeteren." Het is inmiddels onmisbare centrum aan de Schoolstraat vangt 16 kinderen op in de leeftijd van zes tot twaalf jaar. Graag zou Leo Bode ook kin deren met een hogere leeftijd willen opvangen, maar daar ontbreken de middelen voor. Misschien dat gedeputeerde Gunther iets kan doen. Zij was er toch niet voor niets... ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIHI^ j§ SCHIEDAM In verband met het afsluiten van de centrale kas zal de onderafdeling burgerzaken op woensdag 24 decern- e ber vanaf 14.00 uur voor het publiek gesloten zijn. Aansluitend is de onderafdeling burgerzaken gesloten op 25 j| december tot en met 4 januari 1987, met uitzondering even- wel van bureau burgerlijke stand. Dit bureau is namelijk geo- E pend op maandag 29, dinsdag 30, woensdag 31 december en 2 januari van 9.00 tot 12.00 uur, maar uitsluitend voor het doen E van aangifte van geboorte en overlijden. De secretarie-adelingen Onderwijs en Openbare Werken zijn E gesloten van 25 december tot en met 4 januari. Het Archief is dicht van 22 december tot en met 4 januari en het Gemeentelijk Woningbeheer is voor het publiek gesloten van 22 december tot en met 26 december: In de week na E kerstmis is woningbeheer - behalve op nieuwjaarsdag - weer voor het publiek geopend. De Sociale Dienst en de Dienst Ge- meentewerken zijn alleen voor het publiek gesloten op vrij- E dag 2 januari. Bij de Openbare Bilbiotheek zijn alle vestigingen gesloten ge- durende de feestdagen en op zaterdag 27 december. Van e maandag 22 december tot en met vrijdag 2 januari is de Wis- e selkollektiedienst gesloten en verder: van woensdag 24 de- cember tot en met vrijdag 2 januari de filialen Oost, Oost E jeugd en Zuid; van maandag 29 december tot en met zaterdag E 3 januari filiaal Nieuwland; op woensdag 24 december en woensdag 31 januari filiaal Noord; op vrijdag 2 en zaterdag 3 januari de Jeugdbibliotheek. Op woensdagmiddag 24 decern- g ber en woensdagmiddag 31 december zijn alle vestigingen e E vanaf 16.00 uur gesloten. ^illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll""""111111""^ Zondagochtend 14 december organiseert de Nederlandse Orgel Federatie haar maan delijkse theater orgelconcert op het bekende „Standaart" orgel in het Passage Theater te Schiedam. Dit concert zal ver zorgd worden door dé Neder landse organist: Gerard de Waardt die al diverse orgel concerten gegeven heeft zowel in Schiedam, Rotterdam, Am sterdam en Middelburg. Aanvang van het concert half elf. De kassa is geopend vanaf half tien. Entree prijzen 9, Leden/ 65+, CJP 5,Kin deren t/m 12 jaar onder gelei de hebben gratis toegang. Kaarten zijn vanaf 8 december verkrijgbaar bij P. Foncke, v. Ruysdaellaan 35a te Schiedam. Caroline Kaart: eregaste op het kerstconcert van het Schie dams Christelijk Mannenkoor. Het is ruim negentien jaar ge leden, om precies te zijn 14 de cember 1967 dat de vermaarde zangeres ook met het koor con certeerde. Ook toen werd het orgel bespeeld door Koos Bons uit Maassluis. Het programma biedt alles wat in de donkere dagen voor kerstmis de ver wachting gestalte kan geven. Eenvoudige kerstliederen ge zongen door het koor. Samen zang en veel solistisch optreden van Caroline Kaart. Zij zelf zal de door haar te brengen liede ren op de haar eigen wijze bij het publiek aankondigen. Ook zal zij enige malen samen met het koor te horen zijn. Koos Bons zal behalve in de begelei ding van de samenzang ook te horen zijn in een tweetal optre dens op het altijd nog mooie or gel. Na het zo succesvol verlopen najaarsconcert hoopt het koor met dit optreden haar vele vrienden en vriendinnen op nieuw een muzikale en boven al een sfeervolle avond aan te bieden. Gezien de belangstelling die Caroline Kaart alom in het land geniet zullen ongetwijfeld ook vele stadgenoten van deze gelegenheid gebruik maken en het advent samen met koor en soliste willen vieren. Kaarten voor dit Kerstconcert zijn nog verkrijgbaar bij de le den en eventueel telefonisch te bestellen via de nummers 4730903, 4705478, 4260041 of 4265528. Ook zijn er kaarten verkrijgbaar 's avonds aan de kerk. De toegangsprijs bedraagt 8,In deze prijs is een gra tis beker koffie in de pauze in begrepen. Niet mee doorrijden, maar snel langs WCC. U krijgt 'n leenauto mee Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straat 15. Schiedam lid focwa SCHIEDAM 28 november t/m 4 december 1986 Geboren; Aart C. z.v. Bakker-Noord- hoek Timothy z.v. Versluijs-Jacobs Fatih M. z.v. Bilgin-Yigit Betül d.v. Karaca-Cetin Maayke J. d.v. Koevoets-Hil- horst Madeion C. d.v. Eekhof- Blaauw Cornelis J. z.v. Koppe-van der Waal Antonia A. J. M. d.v. Krijnen- Vogels Stephan A. z.v. Rens-van Dijk Christy d.v. Van Gelderen van Beek Kyra d.v. Huisman-Kokke Claire E. d.v. van der Helm van Velzen Müberra d.v. Tuncer-Uluocak Irene R. d.v. Uijtdewilligen- Koenders Maria J. d.v. Anker-verheij Nikolas W. J. z.v. Overheul-de Vette Orhan z.v. Arzuman-Soyal Kimberley d.v. Molendijk-Pol derman Ondertrouwd: C. Blokland 31 en S. Kok 23 E. Breddels 24 en C. A. Esbach 38 R. van Gerwen 24 en J. Swaerdens 19 M. M. Oranje 35 en S. Bal 31 R. Sanstra 27 en Y. Rettlich 25 A. T. M. de Vette 23 en H. van Holten 21 Getrouwd: C. R. F. Wattimena 21 en M. G. van Kersen 21 L. J. van den Bosch 29 en M. Hulshof 26 P. H. Au 28 en A. M. van Schaik 28 L. J. Jagt 22 en A. de Kok 23 P. van Rossen 24 en A. L. J. Kalkhoven 29 R. M. M. Heeg 23 en J. Damen 21 Overleden: M. L. Meijer vr. 81 geh.gew.m. H. J. F. Dinkelaar P. den Ouden man 78 L. P. Franken man 81 W. Maltha man 79 J. C. Liefting man 66 E. Warmerdam man 19 A. Schulze vr. 82 H. A. M. Zeegers vr. 88 J. G. Veltman vr. 89 ge h.gew.m. A. Schell G. M. Schuurmans vr. 95 ge h.gew.m. J. C. Stolk T. J. Spaan vr. 79 geh.gew.m. C. H. de Munnik Assurantie financieringsbureau Lange Haven 102 Vaartuigen verzekering: no-claim, tot 45% voor 5 jaar schadevrij varen. Woonhuis: ƒ0,90 per 1000,- 1,10 per 1000,- inklusief dubbel glas Inboedel: 2,20 per 1000,- e.r. 50,- 2,50 per 1000,- inklusief dubbel glas Autoverzekering tot 75% no-claim, ook kwartaalpremies mogelijk. Schiedam, telefoon 010-4262638

Het Nieuwe Stadsblad | 1986 | | pagina 3