Is de CDA- voorman heilig, onnozel of gewoon handig Modevakschool Couture Bouwina COUPEUSE Grootse plannen bij Harpe Davids f I A Schiedams theaterleven beneden nul Ijsvrij voor ambtenaren m Jeugdvoorstelling Programma filmclub Al Strooizout te koop SCHIEDAM Het mag dan een prachtig verkiezings jaar) geweest zijn voor minister-president Lubbers en zijn direkte achterban, in Schiedam kwamen de chris ten-democraten er maar bekaaid vanaf in 1986. Nét op de nip werd het CDA met acht zetels een welis waar kleine tweede achter de socialisten, die maar liefst zestien raadsleden mochten leveren. Alleen kwam de club onder aanvoering van Siem Ros man wéér niet in het college toch het uitvoerend or gaan. De ene wethouderszetel, die de PvdA overliet, ging precies als in '82 - toen Piet Roosen nog fraktie- voorzitter was van het CDA - naar de liberalen. Dubbelzuur voor Siem Rosman, die een paar jaar gele den dacht de plaatselijke politiek voorgoed te kunnen verlaten en opstapte naar Openbaar Lichaam Rijnmond. Bij het ter ziele gaan van dat bestuursorgaan, óók in '86, keerde hij noodgedwongen op zijn schreden terug. De Schiedamse CDA-afdeling bleek bereid de verloren zoon als reddende engel in te halen. Maar alle inspanningen van de goed doorknede politicus ten spijt, moest zijn partij weer genoegen nemen met een plaatsje langs de zijlijn. i Siem Rosman samen met minister president Lubbers: niet voor alletwee was 1986 even goed. SCHIEDAM Vol goede moed is de Muziekvereniging Harpe Davids aan 1987 begonnen. Het afgelopen jaar, wat grotendeels in het teken heeft gestaan van het 65- jarig jubileum van de vereniging, bleek in alle opzichten zeer geslaagd te zijn geweest. Als hoogtepunten hiervan kunnen het jubileumconcert op 31 oktober, samen met de beroemde tenor Willy Caron en het Rotterdams Poli tie Mannenkoor „Hermandad", plus de promotie van de Drumfanfare naar een hogere afdeling genoemd wor den. Het Nieuwe Stadsblad Aanschaf Harpe Davids in aktie. De muziekvereniging ondergaat een gestage groei. vl I fl De nieuwe CDA-fraktievoorzitter met Piet Roosen. A. J. Mosk en C. C. Mosk-v. Omme veel goeds voor 1987 Alle ambtenaren hebben maandag ijsvrij gekregen Üiiiiiii minimin min ii minimi ii ii ii in in urn iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiW SCHIEDAM Ze mogen dan de naam hebben traag te werken. Zo af en toe zijn ze er best wel eens als de kipt pen bij: maandag, gelijk al na het eerste vorstweekend, kreeg een groot gedeelte van de Schiedamse ambtena ren ijsvrij. Dat was overigens niet omdat burgemeester Scheeres hoopte met wat extra trainingsuren nu eens een elfstedenkampioen te kunnen kweken in eigen huis. Zondag vroor de grote ketel kapot van de centrale ver warming van het stadskantoor op het Emmaplein. Het alarm ging wél af, maar werd door een foutje in de or ganisatie niet opgemerkt. Alleen een receptioniste hield maandag de wacht in het ijskoude stadskantoor. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 14 JANUARI 1987 PAGINA 3 Even napraten met Siem Rosman En toch gedroeg Siem Rosman zich als een héér tijdens de al gemene beschouwingen over de begroting in november erna. Geen enkel onvertogen woord wijdde de leider van de groot ste oppositie-partij aan het fi nanciële huishoudboekje voor de komende jaren van zijn meest direkte tegenstanders in Schiedams politieke arena. Heilige, onnozelaar of gewoon handig. Tenslotte lijkt VVD- wethouder Hafkamp nog steeds een burgemeesterspost elders te ambiëren. En met een béétje pappen en nathouden krijgt Siem Rosman, de aanhouder, misschien alsnog een van de zijnen op de opengevallen plek. Even informeren dus... Hoe doe je dat, een definitief vertrek en dan weer terug ko men, zo met de mantel der lief de bedekken? „Gewoon eerlijk blijven, Ik zag SCHIEDAM Voor de jeugd is er zaterdagmiddag in de Teerstoof een voorstelling van poppentheater Jacobus Wie man met „de Berenverjaar- dag". Jopie loopt door het bos. Hij is op zoek naar de familie Beer. De familie Beer heeft een op pas nodig voor hun kleine zoontje. Ze hebben Jopie ge vraagd of hij wil oppassen. En nu is Jopie dan op zoek naar een spannend avontuur te wor den. Aanvang 14.30 uur, toegang 3,50. opleiding voor Er start een nieuwe cursus in januari op maandagavond en donderdagavond. Documentatie op aanvraag. Telefoon 4710690. J. Oreliosingel 209, Schiedam. Ook de niet-muzikale aktivitei- ten van „Harpe Davids", zoals de maandelijkse oud-papierak- tie in Schiedam-Woudhoek, de diverse koekverkoopakties en de kleding- en boekenbeurzen bleken een succes. Daarnaast stond de vereniging het afgelo pen jaar nog eens 10 jaar onder leiding van haar dirigent Cees Kramer. In 1987 is de vereniging heel wat van plan. Uiteraard zal de oud-papier aktie doorgaan, te beginnen op 10 januari en daarna op elke eerste zaterdag van de maand (uitgezonderd juli en augustus). Ook staan er weer twee kleding- en boeken beurzen gepland, en wel op 14 februari en 16 mei. Het traditionele donateurscon cert in het Passagetheater zal dit jaar op 8 mei plaatsvinden. Een jaarlijks terugkerend eve nement is bijvoorbeeld het so listenconcours, dat zich op een groeiende belangstelling van zowel publiek als deelnemers mag verheugen (21 maart in het repetitiegebouw). Bovendien zal de vereniging 'N RANDSTAD-EDITIE VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM. KETHEL. ROTTERDAM WIJK OUD MATHENESSE WITTE DORP KANTOOR Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 BUREAULEIDER: J. Groeneveld Telefoon 010-4732877 Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGERS: P. K. Verheugd Privé 01880-31933 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Voor het woensdagnummer tot dinsdag 16.00 uur Voor het vrijdagnummer tot donderdag 14.00 uur REDAKTIE: Helma Vincent, Gerjan de Waard, Arne v. d. Zande EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ. Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 5-5-86 deelnemen aan de Orkestrale 1987, tesamen met de andere Schiedamse orkesten (11 april), en aan een eventueel gezamen lijk optreden van de Schiedam se drumbands in de Margriet hal op Koninginnedag. Misschien gaat er dit jaar ook een lang gekoesterde wens van „Harpe Davids" in vervulling, te weten de aanschaf van eèn compleet nieuw instrumentari um. Het aanzienlijke bedrag wat hiervoor op tafel moet ver schijnen hoopt de vereniging door middel van haar diverse akties en via eventuele dona ties bij elkaar te krijgen. Tevens hoopt de „Harp", zoals zij in de wandelgangen ge noemd wordt, de gestage groei van haar ledenaantal voort te kunnen zetten. Regelmatig kon de vereniging het afgelopen jaar enkele nieuwe leden in schrijven, zowel voor de majo- en minirettes, de drumfanfare als het harmonieorkest, zodat „Harpe Davids" nu zo'n 125- 130 leden telt. Wie interesse heeft in deze muzikale vereni ging kan kontakt opnemen met Hans Loendersloot (0104704917), Joke Ilmer (0104711719), of Eric van Dijk (010—4721941/4547700). Ook is er van maandag tot vrij dagavond tot ongeveer 21.00 uur informatie te verkrijgen in het repetitiegebouw aan het Faassenplein 203 (te bereiken met tramlijn 1 en bus 52). al lang van tevoren aankomen, dat Rijnmond zou ophouden. Ze vroegen me in Schiedam gelijk om terug te komen en daar was ik verschrikkelijk blij mee. Het werken bij Rijnmond viel me tegen achteraf. En het is niet mijn stijl om zoiets al leen te zeggen, omdat ik nu weer in de gemeenteraad zit. Ik was daar veel afstandelijker en specialistischer bezig, dan ik had ingeschat. De vorige bur gemeester had me daar al voor gewaarschuwd. Die zei „Siem je komt wel op je schreden te rug". Maar laat er geen misver stand over bestaan. Als ik een maal een stap neem, volbreng ik als regel die tocht. Die gaat nu dus voorlopig door Schie dam." Het heeft anders voor de posi tie van het CDA hier in de stad niet veel uitgemaakt of Piet Roosen of u de voorzittersha mer hanteerde. Gebleven is toch al die tijd dat smalend ho nen over een ouden van da genpartij waar het leven defi nitief uitgeweken zou zijn? „Laat ik eerst even voorop stel len, dat een fraktie een weer spiegeling van de samenleving moet zijn. Die bestaat óók uit ouderen en jongeren. Een spreiding is ideaal, al kun je dat nooit met een schaartje knippen. Maar om alle geruch ten te ontzenuwen, heb ik de gemiddelde leeftijd pas eens even uitgerekend. Die is met bijna acht jaar gezakt de afge lopen periode. Ik denk dat we er aardig in geslaagd zijn ver anderingen door te voeren. Het is een heel bewuste en ook moeizame operatie geweest, maar het CDA nü is wat leef tijdsopbouw en wat specialis men betreft bijzonder repre sentatief te noemen. We bieden wat je noemt in alle opzichten een totaalpakket, toch een suc ces." Maar hoe verkoop je dat aan je eigen partijgenoten, dat het weer niet is gelukt om een wethouderszetel te veroveren? „Je kan je in Schiedam niet vergelijken met de landelijk zo voortvarende CDA-reus. Het is altijd gevaarlijk de bevolking de schuld te geven, maar we leven hier nu eenmaal in een rode stad. Het CDA heeft des ondanks een niet mis aantal stemmen gekregen. Alleen je moet reëel genoeg zijn om te beseffen, dat de PvdA hierin de dienst uitmaakt. Ik vind het overigens niet zo nadelig dat het CDA niet in het college is gekomen. We kunnen nu tenminste aan onze standpunten vasthouden, hoe ven geen compromissen te slui ten. Het nadeel is, dat we geen wethouder hebben, die veel in de publiciteit komt. Wat we doen, doen we achter de scher men. Het is hier bovendien niet zo simpel om oppositie te voeren. Er zijn in Schiedam veel zaken, waar je het over eens kan zijn. Dan is het moei lijk die rol te spelen, die de buitenwacht van je verwacht. Het is vaak niet mogelijk om er lekker tegenaan te gaan." Schrale troost voor al je kie zers, die dat natuurlijk wel van je verwachten. „Ja, daar kan ik natuurlijk ook niets aan doen. Op het beslis sende moment koos de PvdA voor de VVD. Puur omdat Hafkamp de vier jaar daarvoor ook al in het college gezeten had. Dat heeft te maken met de opvattingen van de socialis ten. Die hebben maar één par tij nodig om een college te vor men en willen van alles delen behalve de macht. Dan is de VVD een logische keus. De VVD hier toont nogal wat overeenkomsten met de PvdA en is dus een logische keus. Bovendien laten de liberalen het machtsmisbruik van de so cialisten niet alleen toe, ze ver dedigen het zelfs. Want laten we wel wezen: het PvdA-pro- gramma is toch het college programma geworden. En daar trapt de VVD zomaar in. Ik denk dat de Schiedamse socia- listen niet veel meer doen dan de andere partijen in de Raad gedogen. Terwijl het een erezaak voor hen zou moeten zijn om de de mocratie de ruimte te geven. Als we nu kritiek leveren wordt dat vaak gelijk bekeken met een zeker soort wantrou- SCHIEDAM De Filmclub draait vrijdagavond 16 januari de Amerikaanse komedie „Je wel of the Nile" (het vervolg op het succesvolle Romancing the stone"). Joan Wilder, de bekende goed verdienende schrijfster van avonturenromannetjes, belandt weer in een doldwaas avontuur waar ze door „machoman" Mi chael Douglas met zware te genzin uit gered moet worden. Aanvang half tien, zaal geo pend vanaf half negen. Dona teur worden kost 5,- per sei zoen inclusief eerste film. Toe gang voor donateurs 4,-. Het adres: Stichting Filmclub Schiedam, gebouw de Teer stoof, Nieuwstraat 12, Schie dam. Dat is toch logisch van een zit tend college ten opzichte van een oppositie-partij? „Zo'n houding zou terecht zijn, als we ons in het verleden on betrouwbaar en onwaarachtig hadden betoond. Maar het is helemaal onze stijl niet om ie der punt aan te grijpen om van leer te trekken. Bovendien hebben de PvdA en de VVD als ze het eens zijn niets van ons te vrezen. Dan hebben ze toch de meerderheid. Maar het is geen democratie meer, als je niet naar anderen luistert. Pra ten moet mogelijk blijven." Alleen als het niets uithaalt heeft praten dan wel zin? „In de commissievergaderin gen tellen wij wel degelijk mee. Dat vind je terug in de voorstellen aan de Raad. Bo vendien krijgen wij vaak ach teraf ons gelijk. Een goed voor beeld daarvan is de Sommels- dijksestraat. Wij pleitten al ja ren geleden voor het behoud ervan. En zij het schoorvoetend is Schiedam nu toch op onze lijn gaan zitten. Zoals we nu ook proberen te bereiken dat in de benoemingscommissie voor bewonersdeskundigen meer burgers dan raadsleden komen. Daarbij hanteren we ons kernbegrip „gespreide ver antwoordelijkheid". Prettig, want dan rusten de las ten ook niet op je eigen nek. Reageerde het CDA daarom zo lauw op de bezuinigingen van het college? „Wij zijn niet bang verant woordelijkheden te dragen, maar denken dat de toekomst er beter uitziet als de burgers, waar dat gaat, meebeslissen. De bezuinigingen waren - en daar was ik het niet mee eens - nog niet zover uitgewerkt bij de begrotingsbehandeling dat we er, ons zegje over konden doen. Maar reken maar dat we er in '87 bovenop zullen zitten. Wethouder Wiegman heeft be loofd dat de bevolking van dat korten het eerste jaar niets zal merken. Het lijkt me een hele opgaaf voor B en W om met 4 -m*/, m minder ambtelijk apparaat straks dezelfde dienstverlening te bieden. Het wordt in '87 mede onze taak om te zorgen dat die in krimping van de diensten zo evenwichtig mogelijk wordt uitgevoerd. Dat niet de uitvoe rende laag verdwijnt en de top blijft zitten. Dat is niet zo sim pel als het lijkt." Heeft het CDA nog meer toe komstplannen „We willen ondanks alle tegen geluiden de nieuwe fusie van de woningcooperaties aktief gaan steunen. Daarin hebben de betrokkenen direkt invloed. En dat is wat het CDA in alle gevallen voorstaat. Als er knel punten zijn zoals bij volkshuis vesting onlangs, dan ligt dat al tijd aan de relatie burgers over heid. Wél zullen we nog meer probe ren onze idealen te vertalen in aktief beleid. Onze zachtaardi ge houding zullen we niet ver anderen. Het is wel eens lastig dat je daarmee niet gelijk po pulair wordt, maar ik geloof wel dat het gerespecteerd wordt. Ik ben overtuigd van het resultaat ervan.En wat die wethouderszetel betreft, als die vrijkomt houden we natuurlijk vast aan onze claim erop. SCHIEDAM Het kwak- kelweer van de laatste da gen veroorzaakte veel gladheid op de openbare wegen. De gladheidbestrij ders hebben hun eerste zware uurtjes erop zitten. Na de lichte sneeuwval en het opvriezen ervan kwa men bij de Nutsbedrijven vele telefoontjes binnen voor de gladheidbestrij ding. Ook werd gevraagd naar de verkoop van strooizout voor bestrijding van gladheid op stoepen en gedeelten van woonerven. Het is bekend dat de be strijding hiervan behoort tot de verantwoordelijk heid van de burgers zelf. De Nutsbedrijven spelen gaarne in op deze verant woordelijkheid en stellen tegen een gereduceerde prijs strooizout beschik baar. Prijs 5,per zak van 10 kg. Het zout is te verkrijgen bij het magazijn van de Openbare Nutsbe drijven aan de Van Heek straat 15. (svp eerst melden bij de receptie). Het maga zijn is geopend op werkda gen van 09.00 tot 16.00 uur. Het strooizout is ongeschikt voor consumptiegebruik. tandartsen danken u hartelijk voor de vele goede wensen die wij tijdens de jaarwisseling mochten ontvan gen. Wederkerig wensen wij u allen 4iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ I tx SCHIEDAM Ook het theaterleven in Schiedam zit nog E steeds beneden nul. Alleen op donderdagavond 15 januari E valt er in de Passage wat te beleven. In de Tender treden dan' Bob en Bert op met hun contrabas en ukelele. Het kaalge- schoren duo speelt over het algemeen Engelstalige liedjes uit de veertiger en vijftiger jaren. In de Teerstoof valt wél meer te doen. Jules Croiset -brengt p daar vrijdagavond 16 januari zijn soloprogramma Multatuli. Dat is het pseudoniem van de precies een eeuw geleden over- S leden Eduard Douwes Dekker, een van de succesvolste Ne- derlandse schrijvers uit de 19e eeuw. Onder de titel „Publiek ik ver(w)acht u" zal Croiset proberen de twee gezichten van Multatuli (hij die veel heeft geleden) te laten zien. Daarvoor grijpt hij ondermeer terug op de meest Ej bekende werken van de schrijver: de „Max Havelaar" en „Woutertje Pieterse". Aanvang 21.00 uur, toegang 15,-, CJP/Pas 65 2,50 reduktie. S Zaterdagavond 17 januari staat Paul de Leeuw in de Teer- stoof met „Stel moeder niet teleur". De Leeuw is een ware entertainer met een gave om te ontroeren, te amuseren en te blijven boeien. Zijn programma bestaat uit twee onderdelen. In het eerste gedeelte vindt de confrontatie plaats tussen de cabaretier en zijn opvoedster tante Tilly. Na de pauze ver- schijnt het artiestenduo oom Bob en tante Annie. Zij dreigen in het harde artiestenwereldje ten onder te gaan. 5 Aanvang 21.00 uur, toegang 9,-, CJP/Pas 65 1,- reduktie. Toen de eerste vroege vogels zich maandagochtend meldden, wachtte hen een onaangename verrassing: de temperatuur in het hoge witte gebouw, dat vijftien jaar geleden werd neergezet, bedroeg niet veel méér dan drie graden onder nul. Nog geen reden voor de stoere stadsbestuurders en hun disci pelen om gelijk de kuierlatten te nemen. Gewapend met sjaals, mutsen, geruite petten, moonboots en ander fraais ging iedereen gewoon aan de slag. Het was pas om een uur of tien, dat het sein tot vertrek gegeven werd en de massale uittocht naar huis en vooral haard begon. De enige plek in het bestuur lijk bolwerk, die volop bemand bleef, was de receptie en daar was het gelijk twee keer zo druk als normaal. Geheel volgens de reglementen meldde een groot gedeelte van het eigen personeel zich name lijk gelijk na het middaguur te lefonisch aan als werkwillige. Niet dat dat veel nut had, maar het hield de achtergeblevenen wel volop bezig. Bode E. Gielink, die samen met een receptioniste, vanach ter de (met een straalkacheltje verwarmde) balie alle bellers en bezoekers moest afwimpe len, waagde zich niet aan kli matologische voorspellingen op langere termijn: „Wanneer de boel hier weer volop draait, kan ik ook niet zeggen. De lei dingen worden ontdooid met een hete-lucht kanon. Pas dan kunnen we bekijken wat er echt kapot is. Bovendien kost het opstarten van de verwar ming ook de nodige tijd. Het duurt zeker 24 uur voordat de temperatuur van het gebouw weer op 15 graden zit. Zolang het kouder is, hoeven de amb tenaren officieel niet te ko men." Volgens de bode is het geen probleem, dat er nu wat zaken blijven liggen: „We zullen straks gewoon een versnelling hoger moeten draaien. Alhoe wel, er is in het hele stadskan toor geen houten bureau te vinden. Die werken en dat kunnen ze hier niet hebben..."

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 3