Het Nieuwe Voorzitter: „In Zuid altijd problemen" Veel schade Ontdek je plekje: S'dam in een zucht 00K DE ONDERKANT VAN UW AUTO SOI OOM! euro-wash BE. Voorzitster: „emancipatie staat voorop" door water Winnaars bij O.N.S. RANDSTAD EDITIES Stadsblad Inbraak Ongeval Gladheid Heterdaad 's-Gravelandseweg408 TelefoonOlO-4370577 kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 oplage 39.135 SCHIESPOOR Het maken van een locomotief of een wagon betekent al gauw vele honderden uren werk. Achter de spoorbaan voorzitter Ron de Graaf: „Modelbouw, dat is handen en hersens gebrui ken." Open huis Politie rapport Q VANDAAG: Topdrukte op vijver Werkgroep zoekt straatartiesten Hapje en drankje in Adelaar Dangraden judoka's VRIJDAG 23 JANUARI 1987 NR. 8 39e JAARGANG Land-Rover staat z'n mannetje. Klunen Wie stookt er nog zuinig wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND SCHIEDAM De leden van modelspoorwegvere- niging Schiespoor voelen de hete adem van de slo per al aardig in hun nek. Ze geven zichzelf nog drie maanden de tijd voordat zij het voormalig Zuider kwartier aan de Dwars straat, dat in erbarmelijke staat verkeert, moeten verlaten. Vele pogingen, om elders een onderko men te vinden, zijn mis lukt. De leden zijn bang dat met de sloop de vere niging ten gronde gaat. „Thuis zitten om de vere niging draaiende te hou den, lukt niet", verklaart voorzitter Ron de Graaf. Groei Modderen pekel hebben een vernie tigende uitwerking op de onderzijde van uw auto. Bij Eurowash wordt de onderkant automatisch bij iedere wasbeurt onder druk schoongespo- ten. Zodat het agressieve pekel geen kans krijgt! h SCHIEDAM Zeg nooit tegen leden van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen dat het een elitair clubje is. Dan worden ze kwaad. Al jaren proberen zij het imago van „betere klas se" en „huishoudvriende- lijke dames" op alle ter reinen te ontzenuwen. De vereniging in Schiedam bestaat dit jaar 70 lentes. Een verslag over verle den, heden en toekomst. Enkele leden van het bestuur van de N.V.v.H.: Riet Kalfsbeek, Gertrude Egbers, Co Tettelaar en Wil Janse. Emancipatie Leeftijdsopbouw Mannen Schiespoor op dood spoor s vroeg waar het over ging. Kijk, dan denk ik: wethouder doe je huiswerk. Ik ben al vier keer op het stadskantoor geweest. Daar moeten toch notities van zijn, neem ik aan. Ach, eigenlijk zijn er altijd pro blemen in Zuid. Wijk- en ont spanningsvereniging „Het Zui derkwartier" zit nu aan de Le liestraat. Het enige dat ze doen is een spelletje bingo en patat bakken. Eigenlijk moeten we ons buiten alle problemen in Zuid houden." treinmusea. Nee, alleen binnen blijven doen we niet. Dadelijk kan het geeneens meer. De laatste tijd zijn we bij vele verenigingen en instanties op de koffie geweest. We deden pogingen om een onderkomen te verkrijgen in de Hartkerk, vervolgens Stichting Lente feest aan de Tuinlaan en de laatste keer ging het om het voormalig Hudsonpand aan de Groenelaan. We moeten toch maar eens buiten de gemeente grenzen gaan kijken. Hier lukt het niet." Op zaterdagmiddag 31 janua ri houdt modelspoorwegvere- niging Schiespoor een Open Huis in het voormalig pand van „Het Zuiderkwartier", Dwarsstraat 33. Aanvang 13.00 uur. Schiespoor wil op deze dag de aktiviteiten van de vereniging en het erbar melijke onderkomen aan heel Schiedam laten zien. In een bedrijfspand aan de Noordvestsingel werd in de nacht van donderdag op vrij dag ingebroken. In totaal ver dwenen acht KLM-overalls, vier dozen bier, drie dozen kof fiemelk en 200 blikjes limona de. De schade bedraagt 1700 gulden. In het verleden heeft de mo- delspoorwegvereniging wel toezeggingen gehad dat ze in het voormalig Zuiderkwartier konden blijven. „Maar dat zegt niets, dat blijkt wel." De voor zitter heeft regelmatig kontakt gehad met de gemeente. Behal ve een kopje koffie heeft hij daar weinig voor elkaar gekre gen. „Onlangs belde de secretaresse van wethouder Hafkamp mij op naar aanleiding van een brief die ik had geschreven. Ze Modelspoorwegvereniging Schiespoor is in twee jaar tijd van acht naar 30 leden ge groeid. Er komen zelfs mensen uit Dordrecht en Hoogvliet. De liefde voor het spoor is groot. Ron de Graaf: „We hebben zelfs leden die langs de spoor baan liggen. Ja, we beschou wen ons als een echte spoor wegmaatschappij. Op de mo delbaan worden dienstregelin gen tot in de perfektie op schaal nagemaakt. Alles bou wen we zelf. We kopen niets. Met een stoomlocomotief ben ik al gauw vele honderden uren bezig. Denk maar eens aan al die drijfstangetjes. Men sen onderschatten vaak het vele werk. Eén centimeter rails is een uur werk. Acht spijker tjes per biels. Modelbouw, dat is hersens en handen gebruiken; tekenen en niet te vergeten pure gymnas tiek. We liggen in de meest vreemde houdingen op, onder of naast de baan om alles in orde te brengen. Ja, we leren veel van elkaar. En iedereen wordt gewaar deerd in zijn prestaties. Dat is ook de kracht van de vereni ging. Er zijn dia-avonden, ex cursies naar tramweg- en SCHIEDAM De Schiedamse molenaars zullen speciaal voor de stadswandeling die op 25 januari naar aanleiding van AVRO's „Ontdek je plekje" plaatsvindt, hun zondagsrust en die van de molens onderbreken. Bij wijze van uitzondering zullen de molens niet de traditionele zondagse ruststand in acht nemen, maar alle vier lustig draaien in de winterwind. Molen „De Vrijheid" is tussen 12.00 en 17.00 uur open voor be zichtiging. De gidsen staan paraat om de bezoekers tekst en uitleg te geven. In de Noordmolen is het restaurant diezelfde tijd open voor een kop koffie en een warm hapje. SCHIEDAM Zaterdag 24 ja nuari wordt er in het Videoca fé een thema-avond over hu mor georganiseerd. Er worden diverse succesvolle komische films vertoond. De aanvang is 20.30 uur en de toegang is voor donateurs (f 5,per seizoen) gratis. Adres: gebouw De Teer- stoof, Nieuwstraat 12. SCHIEDAM Hoewel het programma „Ontdek je plekje" van de omroep van Hans van der Togt slechts zeven minuten duurde en tegen midder nacht werd uitgezonden, verwacht de VVV op ba sis van AVRO-cijfers een bezoekersaantal van rond de vijfduizend men sen. Ruud Pillard, direkteur van de VVV, vond het verlengde sterspotje een leuke uitzending. „Ach, je zou natuurlijk best je stad langer op de teevee willen zien, maar dat zal wel met zendtijd te ma ken hebben. Het gebied waar het werkelijk om gaat, vind ik goed in beeld gebracht." Gelukkig werd de uitzen ding van Hollands groot ste omroep besloten met de woorden: „U moet het zelf maar gaan zien." En dat kan. Ter gelegenheid van de AVRO/VVV-wan- deling is het Schiedamse VVV kantoor aan de Bui tenhavenweg nummer negen, de bewuste zon dag (25 januari) van 12.00 tot 16.00 uur geo pend. Daar kunt u voor de stadswandeling het benodigde materiaal ver krijgen. Huisvrouwen jubileren „Zelf ben ik nooit een groot voorstander geweest van onze naam. Het klinkt antiek. Het lijkt wel of wij ons alleen be zighouden met zaken die het huishouden aangaan. En dat is beslist niet waar," zegt vice- voorzitster Gertrude Egbers. „We houden lezingen over bij- SCHIEDAM Woensdag nacht omstreeks half twee ar resteerde wijkteam B twee Schiedammers in de leeftijd van 25 en 38 jaar op heterdaad in een sigarenzaak aan de Mgr. Nolenslaan. De politie werd ge waarschuwd wegens een ka potte ruit aan de zijkant van de winkel. De inbrekers, geknield achter de toonbank, hadden nog de ij- dele hoop te geloven dat de po litie, na constatering van de glasschade, zou vertrekken. Toen dit niet gebeurde kropen ze maar door het gat in de ruit naar buiten in handen van de politie. SCHIEDAM Aan de Nieuwe Waterwegstraat raakte woens dagmiddag omstreeks twee uur een werknemer tijdens werk zaamheden beklemd tussen een stellage en een filter. De man is naar het ziekenhuis gebracht door de politie. SCHIEDAM Op de Polder weg is wegens gladheid een Rotterdamse automobiliste te gen een lantaarnpaal gebotst. Zij werd voor nader onderzoek naar het St. Franciscus-zieken- huis gebracht. SCHIEDAM De stijgende temperatuur heeft ervoor ge zorgd dat verschillende waterleidingen in het weekend ge sprongen zijn. In totaal heeft de politie niet minder dan 55 meldingen binnengekregen. Brandweer, politie en ambtena ren van de O.N.S. waren van vroeg tot laat flink in touw om bij verschillende woningen de hoofdkraan af te sluiten. In een woning aan de J. Oreliosingel bleek vrijdagavond om streeks 23.00 uur de watermeter stuk te zijn. Het water spoot naar alle kanten. Er ontstond in de woning in korte tijd een grote puinhoop. De zeven daaronder liggende panden moes ten het ook bekopen met een flinke hoeveelheid water van hun bovenbuur. Het duurde anderhalf uur voordat mensen van het waterleidingbedrijf alles onder controle hadden. In de Grensflat bleek een standleiding gesprongen te zijn. In totaal stonden acht verdiepingen onder water. De liften moesten buiten werking gesteld worden. Bij Unigro, een groothandel in levensmiddelen aan de 's Gra- velandseweg, kwam door een gesprongen waterleiding ruim een derde van het vloeroppervlak onder water te staan. De politie denkt dat de totale schade, veroorzaakt door ge sprongen leidingen, enkele tonnen zal bedragen. Bewonersvereniging Zuid heeft op vrijdag de 23 januari haar jaarvergadering, die ge volgd wordt door een mode show van No Problem. Alles wat er die avond geshowd wordt, kan na afloop worden gekocht. Aanvang van de show is 21.30 uur. Adres: Zwarte- waalstraat 16. Dienstencentrum „De 4 Mo lens" heeft vanwege het slech te weer de dansavond, die ge pland stond voor woensdag 28 januari afgelast. De eerstvol gende dansavond is op 11 fe bruari. Het Tamboer- en Trompetter korps Rijnmondband geeft op zondag 25 januari een koffie concert in het Passage Theater te Schiedam. De zaal is open om 11.00 uur en het optreden begint om 11.30 uur. De toe gang is gratis. voorbeeld antieke cultuur, kunst, talen, kunstgeschiedenis en organiseren regelmatig ex cursies met een vormend ele ment. Nee, vrouwen uit de be tere stand die bij elkaar kwa men voor de gezelligheid, dat was zo in 1917. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Schiedam, telt rond de 400 leden. Voorzitster Wil Janse: „We hebben ons altijd gericht op de emancipatie van de vrouw. We waren ook de eerste vereniging in Schiedam die kontakt zocht met vrouwen uit andere cultu ren, zoals het Turks Vrouwen huis in Rotterdam en een Chi nese vrouw uit Amsterdam. Dit kontakt kwam tot stand omdat wij vier jaar geleden het thema „vrouwen in een andere cul tuur" lanceerden. In het jubileumjaar hebben wij het thema „vrouw in 2012" ge kozen. We praten over de ver wachtingen voor de vrouw.in die periode. Hoe zal het met de vergrijzing gaan? Moeten alle jonge vrouwen gaan werken en is er werk? En hoe zal het zijn met de vereenzaming van alleenstaande vrouwen? Op deze zaken moet de vereniging zich voorbereiden." De leeftijdsopbouw van de Schiedamse vereniging ligt tus sen de 40 en 80 jaar. Het be stuur zou graag jongere leden in huis willen halen. Maar dat gaat niet gemakkelijk. Wil Jan se: „Vrouwen onder de 40 wer ken in de meeste gevallen of hebben kleine kinderen, waar door vrije tijd ontbreekt. We vinden het jammer, maar er is weinig aan te doen. Misschien dat de jonge garde interesse krijgt voor de club tijdens ons grote jubileumfeest in novem ber. Dan organiseren wij een Open Huis en alle takken in onze vereniging, zoals sport en toneel presenteren zich." Hoewel emancipatie hoog in het vaandel staat, worden mannen als lid niet toegelaten. Gertrude Egbers: „Er was eens een huisman die lid wilde wor den. Het landelijk bestuur wei gerde echter. Ik vond dat jam mer, maar ik kan het wel be grijpen. Een argument is bij voorbeeld dat vrouwen zich ge remd kunnen voelen als er een man aanwezig is. Een vrouw wil ook wel eens lekker alleen zijn." SCHIEDAM Ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan' van de drinkwaterleiding in Schiedam, organiseerde de Openbare Nutsbedrijven een kleurwedstrijd voor de kinde ren. Een heleboel kinderen deden aan de wedstrijd mee en de de genen die hun plaat het mooist ingekleurd hadden, krijgen een gezellige middag aangeboden. Samen met een vriendje of vriendinnetje mogen ze naar de Clown Malle Mat gaan kij ken, die zaterdag 24 januari op treedt in de zaal van de Open bare Nutsbedrijven, aan de V^n Heekstraat 15.

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1