Isolatie in winter ,Per jaar kans op drie tot vijf inslagen Nieuwe badkamer? Veilig verven a WOONDROOM V GEZOND WONEN WOONNIEUWS I 1 Meer over- drach ts be lasting Kadaster Giftige parketvloer Stijgende bouwproduktie Forensen dichter bij werk Huisarts en milieuarts Bodem- verpntreiniging Uniek hypotheek HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 30 JANUARI 1987 PAGINA 13 Eindredaktie Marijke Sterk TEL. 03473-72727 Totaal nieuw Statisch Financiën A utomatic 2000 badmengkraan van Fried rich Grohe Indirekt H«t onweert circa honderd dagen per jaar< De kans op blikseminslag ligt zo rood de drie lot vtyf keer per vier kante kilometer per )aar. of er op een woonbttis bliksem beveiliging nodig is bangtaf van een groot aantal fact oren. Statistisch gezien fó de kans op direkte blikseminslag niet groot. Bewoont tl een eengezinswoning in een höart met veel hoogbouw dan wordt die kans nog Iets kleiner. Het hi vooral de indirekte blikseminslag die in zo'n geval ge vreesd moet worden. Een gesprek over bliksembeveiliging met de beer H. Koekoek, voorzitter vbh de sectie Blik sembeveiliging en aarding van de Uneto, de Unie van ele- krotechniscbe installateurs. Honderd procent Elektronica Levensduur Informatie Samenstelling Risico's Informatie NIEU - --- 09 Herenhuis in Schiedam H' It ;\- »f| De daling van de gasprijs per 1 januari is volledig gecompenseerd door de direkt daarop volgende strenge kou. Huizen met onvol doende isolatie zijn in die eerste weken van deze maand door de mand gevallen. Terwijl het eind van de winter nog niet eens in zicht is. Voldoende aanleiding om eens op een rijtje te zetten welke isolatiemaatregelen op dit mo ment getroffen kunnen worden. Energiebesparing is niet hetzelfde als kou lijden, leder huishouden met oog voor de gasrekening kan door middel van „bewust" stoken het energieverbruik beperken zon der dat aan comfort wordt ingele verd. We zetten weer eens een aantal mogelijkheden op een rijtje. Slaapkamers moeten fris zijn. Echter binnen een kwartier is de lucht in een vertrek totaal ver verst. Langer luchten heeft dan ook volstrekt geen zin. vergeet niet voor het luchten de thermos taat lager te zetten. Sluit u 's avonds de gordijnen dan levert dat u op jaarbasis een besparing per vierkante meter gor dijn van 16m® op. Het gasbedrijf adviseert ook mensen met dubbele beglazing de gordijnen te sluiten, al is de besparing dan minder. De thermostaat een uurje voor het naar bed gaan op 15 graden Celsius zetten levert ook een aan zienlijk besparing op. Afzuigkappen en raamventila- tor zuigen naast de kookluchtjes ook warme lucht uit het vertrek. Beperk het gebruik van deze appa raten daarom tot een minimum. Doe mee aan de actie „Zuinig Stoken". Voor meer informatie kunt u zich wenden tot uw gasbe drijf. Natuurlijk kunt u verder gaan in het bestrijden van de kou en daar mee het beperken van de hoogte van uw energierekening. Denk maar eens aan de kierenjacht. Het aanbrengen van kit of tochtstrips bij deuren en ramen levert een forse gasbesparing op. Ook in deze tijd van het jaar gemakkelijk te realiseren is het isoleren van cv- leidingen in ongebruikte ruimten zoals kruipruimten, zolders en dergelijke. Ook op het gebied van beglazing kunt u nog het- een en ander doen. U hoeft daarbij overi gens niet direct aan dubbel glas te denken. „Betaalbare" alternatie ven zijn: voorzetramen en isolatie folie. Beide vormen zijn voor doe- het-zelvers uitvoerbaar. Op het gebied van dakisolatie zijn er ver schillende isolatiemethoden. Een aantal daarvan kan worden uitge voerd door een handige doe-het- zelver. Bij een schuin dak met dakpannen kan tussen de gordin gen isolatie worden aangebracht. In de vorm van platen of dekens. Vloerisolatie is op zich niet zo in gewikkeld. Vaak echter con stateert men bij de uitvoering pro blemen in de kruipruimte. Dik wijls vochtkwesties. Probeer altijd de oorzaak daarvan te achterhalen vóór u isoleert. Houten vloeren kunt u het beste isoleren door het aanbrengen van isolatiedekens van glaswol, steenwol of spijker- flensdekens tussen de balken. Be- tonnnen vloeren kunnen door gaans eveneens aan de onderkant, via de kruipruimte worden geïso leerd. Veel gebruikte materialen zijn kunststofschuimplaten (PUR en PS) en platen van minerale wol. In de meeste gezinnen is het door gaans een heel gedoe om 's och tends iedereen in de juiste volg orde zijn deel van de badkamer te geven. Onderzoek in de Verenigde Staten heeft uitgewezen dat de badkamer een van de belangrijk ste oorzaken is van spanningen binnen een gezin. Geen onver wachte conclusie. Het onder streept echter eens te meer hoe be langrijk de badkamer is gewor den. Was het vroeger een vertrek voor de dagelijkse wasbeurt, van daag de dag wordt het meer en meer een ruimte om te relaxen. Een gegeven waar rekening mee moet worden gehouden wanneer men de badkamer wil verbouwen en dergelijke. 95 Procent van de Nederlandse ge zinnen heeft de beschikking over een douche of badkamer. Ver moedelijk zijn ze allemaal ver schillend, uniek. Er zijn immers tal van mogelijkheden om de bad kamer een „eigen" aanzien te ge ven. Er komen steeds meer des sins, kleuren, tegels, sanitair, ac cessoires, badkamermeubelen, kranen,'enzovoort. De meest ideale situatie is natuur lijk wanneer de badkamer geheel opnieuw moet worden ingericht. Omdat het huis nieuw is opgele verd of omdat men de oude bad kamer wil veranderen. Het inrich ten van een badkamer is een zaak waar men de tijd voor moet ne men. Allereerst moeten de ver schillende wensen op een rijtje worden gezet. Daarbij kan het handig zijn vroegere ervaringen met badkamers er bij te betrekken bijvoorbeeld die badkamer van vrienden waarvan de kleurencom binatie u erg aanspreekt. Heeft u op dit moment al de beschikking over een badkamer dan is het zaak de voor-en nadelen op een rijtje te zetten. Daarbij kunt u denken aan hele praktische dingen zoals het schoonmaken, de lichtinval, de opbergmogelijkheden enzovoort. Zo weet iedereen met een witte badkamervloer dat elk haartje zichtbaar is. Vanuit deze achter grond kunt u inventariseren aan welke eisen de nieuwe badkamer moet voldoen en welke faciliteiten er geboden moeten worden. Daar bij moet u rekening houden met toekomstige ontwikkelingen. Welke eisen zullen de verschil lende gezinsleden in de toekomst aan de badkamer stellen? Immers de behoeften van de bad kamergebruikers veranderen in de loop der tijd. De badkamer daar entegen is een vrij statisch gege ven. Latere aanpassingen, denk maar eens aan nieuwe leidingen, betekenen vaak het nodige hak- en breekwerk. En dus kosten. In deze fase kan de hulp van een adviseur of een (binnenhuis) ar chitect bijvoorbeeld onontbeerlijk zijn. Temeer omdat zij op de hoogte zijn van zeer praktische za ken als draaicirkels van deuren, de minimale vrije ruimte die er rond een bidet moet zijn, enzovoort. Op dit moment is het ook noodza kelijk te kijken naar het budget dat u wilt besteden. Wat mag het allemaal kosten. Een veel gebruikte kostenbegro- ting is dat het verbouwen door een vakman twee keer zo duur is als de aanschafkosten van de materia len. Doe-het-zelven bespaart een 25 procent. In veel gevallen zal het echter lonen de vakman in te scha kelen. Wat daarbij niet over het hoofd moet worden gezien is de invloed van de badkamer op de waarde van het huis. Iedereen weet een goede badkamer op waarde te schatten. Wil men daarmee reke ning houden dan is het eveneens zaak geen „gevaarlijke" sfeerbe- palers in te bouwen. Een witte badkamer is bijvoorbeeld neutra ler dan een zwarte. Een sterk afwijkende badkamer kan dus po sitieve maar ook negatieve effec ten hebben op de verkoopmoge lijkheden van het huis. Bliksembe veiligin g ..slaat in" Koekoek is tevens technisch direk- teur van Jules Goossens bv uit Den Bosch. Een van de vijftien bij de Uneto aangesloten bedrijven die gespecialiseerd zijn in bliksem beveiliging. Koekoek: „Gaat het om bliksembeveiliging van woon huizen dan is de aanleiding vaak angst. Men wil de bliksem buiten de deur houden. In dat opzicht is het te vergelijken met inbraakpre ventie. Bliksembeveiliging van woonhuizen was tot voor kort een zeldzaamheid. Nu zit het echter in de lift. En het is op ieder moment actueel. Zelfs de rustige winter maand januari telt gemiddeld twaalf onweersdagen. Slaat de bliksem in de direkte om geving van het huis in, bijvoor beeld in een boom of lantaarn paal, dan ontstaat in de grond een spanningstrechter. Van tiendui zenden ampères, via gasleidingen, electriciteitskabels en telefoonlei dingen waaiert die spanning in cir kels uiteen. Dat leidt tot een over spanning in de elekrische installa ties. Het slaat over op de metalen delen van de aangesloten toestel len, met als resultaat brand. De kans op deze vorm van schade, het gevolg van indirek.te bliksem inslag, is groot. Je kunt zeggen dat we met al die leidingen, die fungeren als onbeschermde gelei ders, de bliksem als het ware in huis halen. 98 procent van de cen trale antenne-inrichtingen in ons land is niet beschermd. TV-kijken bij onweer blijft, dus ook wanneer men een cai-aansluiting heeft, een hachelijke zaak. Het is een kwes tie van vóór de bui de stekkers uit de elektrische apparaten halen en antenne-aansluitingen ontkpppe- len. Overspanning ontstaat ook bij een direkte blikseminslag. De kans op deze vorm van bliksemin slag is sterk afhankelijk van het huis en de omgeving. De hoogte maar ook de situering, de bouw wijze en de toegepaste bouwmate rialen spelen daarbij een rol. Aan de hand van deze informatie kan de bliksembeveiligingsinstallateur de kans op direkte blikseminslag berekenen.". Collega technisch direkteur A. Feitsma: Bliksem is een natuur verschijnsel. Dat maakt het onbe trouwbaar. Je weet nooit zeker waar het inslagpunt zal liggen. Van een honderd procent slui tende bliksembeveiliging kan dan ook nooit sprake zijn. Dat is on haalbaar. Bij 98 procent houdt het voor ons eigenlijk wel op. De rest is aan Onze Lieve Heer. Je kunt op een aantal manieren beveili gen. Kiest men voor een uitwen dige beveiliging (tegen direkte in slag) dan kost dat voor een klein woonhuis om en nabij de vijf tienhonderd gulden. Zo'n installa tie bestaat doorgaans uit een aan tal afleiders die in verbinding staan met de aardelektrode (s). Wil men tevens inwendig beveili gen zodat de elektrische apparaten in huis ook beveiligd zijn, dat gaat het om een bedrag van rond de 2250 gulden. Deze inwendige blik semafleiderinstallatie bestaat uit overspanningsafleiders en span ningsvereffening. Koekoek: „Nederland is „in" voor bliksëmbeveiliging. Maar er wordt nog veel te weinig onder zoek gedaan. Op dit moment zijn alleen KEMA en KNMI hierin ac tief. Door middel van zoge naamde lightning finders tracht men meer informatie te verkrijgen vooral over stroomsterktes. Dat ondezoek is ook wel nodig want verzekeraars weigeren in toene mende mate apparatuur, vooral electronica, te verzekeren voor de gevolgen van indirekte bliksemin slag. Tenzij men daarvoor over spanningsgeleiders en spannings vereffening heeft laten installeren. Het komt ook voor dat de premies exorbitant hoog zijn. Zes promille is geen uitzondering. Glastuin bouw, intensieve veehouderij en bedrijven die sterk afhankelijk zijn van elekronische apparatuur worden met dit probleem gecon fronteerd." Feitsma: „In wezen gaat een in stallatie een levenlang mee. Het is echter wel zaak eens in de drie a vijf jaar het geheel te laten inspec teren. Grondsoorten maar ook zure regen en zilte zeelucht kun nen de instalatie aantasten. Daar naast moet een bewoner zich reali seren dat de installatie is afge stemd op het gebouw. Wijzigt men iets aan de afmetingen, ver houdingen of gebruikte materia len dan kan dat consequenties hebben voor de beveiligingsinstal latie". Voor meer informatie over blik sembeveiliging kunt u terecht bij de Sectie Bliksembeveiliging en aarding van de Uneto in Den Haag, telefoon 070-624491. Met name de daar aan te vragen bro chure: „25 vragen over bescher ming tegen bliksemgevaar" geeft veel informatie. Met verf hebben we van tijd tot tijd allemaal te maken. Een laagje verf is in eerste instantie bedoeld om de ondergrond te beschermen tegen rot of roest. Maar verf, de kleur van kozijnen, de trap, mu ren of de deuren bepaalt mede het karakter van het interieur. Als we eenmaal besloten hebben om bijvoorbeeld de deuren een likje verf te geven, staan we stil bij de kleur en of het glanzend, mat of zijdeglans moet worden. Niet druk maken we ons over de verf zelf, de samenstelling er van. Uit onbekendheid met de samen stelling van verf kunnen echter wel risico's voortvloeien. Bij verf speelt de kleur een hoof drol, dat is goed te zien als we het assortiment in de verfwinkel be kijken. Verf is verkrijgbaar is alle kleuren van de regenboog tot en met de meest mistige neveltinten. Verf krijgt zijn kleur door poede rachtige stoffen (pigmenten). De meeste kleurstoffen zijn voor de gezondheid niet schadelijk. Maar kleurmiddelen zoals loodwit, zin kwit en bijvoorbeeld loodmenie zijn giftig. De verf die we uitsmeren moet na tuurlijk hard worden. Daartoe zit ten er bindmiddelen in verf. Deze „kleefstof" zorgt voor het hard worden en het hechten van de ver flaag aan de ondergrond. Het bindmiddel is van zichzelf een taaie, stugge stof. Het moet daarom worden opgelost in bij voorbeeld terpentine. Oplos- en verdunningsmiddelen zijn niet altijd zonder gevaar. Ver der zitten er kleine hoeveelheden hulpstoffen in verf om het drogen te versnellen of voor de verschil lende glanseffecten. De toege voegde conserveringsmiddelen en anti-schimmelmiddelen zijn ui terst schadelijk voor planten, die ren en mensen. Tijdens het schilderen verdampt er veel oplosmiddel uit de verf. Dat ruiken we als die typische ver flucht. De oplosmiddelen zijn ui terst brandbaar. Open vuur (zelfs al een waakvlammetje) in een ruimte waar geschilderd wordt kan brand en explosie veroorza ken. Per uur verdampt er wel een kwart liter oplosmiddel. De concentratie van deze stof kan in een afgeslo ten ruimte snel oplopen. Het ina demen van grote hoeveelheden kan hoofdpijn, misselijkheid en duizeligheid veroorzaken. Goed ventileren tijdens het schilderwerk is dus noodzakelijk. Verf kan met een kwast worden opgebracht maar ook met een spuit. In een spuit wordt gewerkt met sterk ver dunde verf, met meer oplosmid del. Door de verneveling ver dampt het snel. Het risico veel van deze dampen binnen te krijgen is groot. Professionele verfspuiten zijn voor huis- tuin en keukenge bruik onverantwoord. (In auto- spuiterijen werkt men in speciale spuitcabines). Ook met verfspuit bussen voor doe-het-zelvers is het oppassen. Goed ventileren. Een sigaret kan al de aanleiding zijn tot een explosie. Roken, maar ook eten en drinken in de verflucht is sowieso ongezond en dus af te ra den. Kinderspeelgoed, een box, een kinderstoel of het kinderbedje zijn ook weieens aan een verfje of ver nisje toe. In deze gevallen moeten we extra kieskeurig zijn in de keuze van het produkt. Onge merkt werken kleine kinderen al sabbelend bijtend, zuigend en kauwend heel wat verf naar bin nen. Loodhoudende verven en vernissen zijn dus uit den boze. Laat de verfhandelaar u voorlich ten over de samenstelling van de gewenste verf. Ook valt te overwe gen milieuvriendelijke of natuur zuivere verf aan te schaffen. Voor meer informatie kunt u te recht bij de Vereniging Milieude fensie, postbus 20050, 1000 HB Amsterdam, telefoon 020-221366. Ook aan de opbrengsten van de onroerend goed belasting valt af te lezen dat het de onroerend goedmarkt goed gaat. In het derde kwartaal „verdiende" het rijk 380 miljoen gulden aan deze belasting. Dat was dertig procent mèer dan de opbrengst in het voorgaande jaar. De totale opbrengst over het afgelopen jaar ligt tussen de één en anderhalf miljard gulden. wen terecht gekomen. Over de oorzaak tast men in het duister. Lood werd in die tijd veel gebruikt voor leidingen en drinkbekers. Misschien was de vervuilde plek een vuilstortplaats. Een tweede mogelijkheid is dat het lood inder tijd werd gebruikt als materiaal voor het ophogen van de grond. De keuringsdienst in Assen kreeg onlangs een klacht over een uit Frankrijk geïmporteerde parket vloer. Onderzoek wees uit dat de vloer vol bolletjes PCP, pentach- loorphenol, zat. Bij de fabrikage van deze stof komen stoffen vrij die een bedreiging vormen voor de volksgezondheid. De stof zit in groenten- en fruitkistjes, in pallets en in rookhout voor het roken van vis en bepaalde vleessoorten. Produkten die voornamelijk af komstig zijn uit Spanje, Portugal, Frankrijk en de Oostbloklanden. Daar bestaan nauwelijks eisen voor de toepassing van houtcon serveringsmiddelen. Het Rijksin stituut Volksgezondheid en Milieu doet een onderzoek naar de gevol gen van PCP op dé volksgezond heid. Het aantrekken van de onroerend goedmarkt heeft een groot aantal positieve effecten. Dat geldt niet alleen voor de belastingen. Ook een andere overheidsdienst, het Kadaster vaart er wel bij. Eind no vember bedroeg het bij het kadas ter in dat jaar geregistreerde aan tal overgeschreven notariële akten ruim 258.000. Een stijging met ne gen procent ten opzichte van het voorgaande jaar. Ook steeg het aantal verzoeken om schriftelijke informatie. In totaal heeft het ka daster in de particuliere sector vo rig jaar 215 miljoen gulden omge zet. Reden voor de directie de ta rieven dit jaar niet te verhogen. Een recent woningmarktonder zoek dat is gehouden in het zuide lijk deel van de provincie Noord- Holland wijst uit dat een groot aantal forensen liever dichter bij hun werk zouden willen wonen. Van de 240.000 forensen in het gebied willen zeker 12.500 verhui zen naar het werkgemeente. 43.000 overwegen in de toekomst naar hun werkgemeente te verhui zen. Deze behoefte om in stedelijke ge bieden te wonen heeft echter geen betrekking op onze hoofdstad. De helft van de in Amsterdam werk zame forensen noemt als redenen om er niet te willen wonen, de ver paupering, de vervuiling en de cri minaliteit. In het afgelopen jaar is de bouw produktie met circa zeven procent gestegen. Onderzoek van het Eco nomisch Instituut Bouwnijverheid toont aan dat de neerwaartse ont wikkeling in de sociale huursector wordt gecompenseerd door de aantrekkende marktsector. De on gesubsidieerde woningbouw doet het goed. Veel mensen zijn geneigd de bo demverontreiniging te bestempe len tot een kwaad van onze mo derne tijd. Toch hebben ook onze voorvaderen in het grijze verleden de nodige bodemverontreiniging op hun geweten. Naar het zich laat aanzien mag Nijmegen zich tooien met het predikaat „Stad met de oudste bodemverontreini ging". Vlak buiten de oude stads wallen heeft men grote hoeveelhe- j den lood in de bodem aangetrof fen. Het is daar in de Middeleeu JO It KOOP oor.» Sinds kort kent ons land een oplei ding voor milieuartsen. De eerste twaalf zijn in het afgelopen najaar met hun opleiding begonnen. Noodzakelijk omdat de stoffen waarmee het milieu heden ten dage wordt vervuild dermate ge compliceerd zijn dat een normale huisarts er niet uitkomt. Dr. L. Reijnders van de stichting natuur en Milieu is van mening dat artsen zich meer met de milieuproblemen zouden moeten bezighouden. Honderd jaar geleden waren het juist de artsen die opkwamen voor riolering en het tegengaan van de vervuiling van open water, aldus Reijnders. Onder de naam Uniekhypotheek heeft de WUH onlangs een nieuwe hypotheekvorm op de markt geïn troduceerd. Mocht men arbeids ongeschikt worden dan krijgt de eigenaar-bewoner de helft of meer van de nog openstaande hypo theekschuld kwijtgescholden. Een officiële WAO-verklaring is vol doende om voor risiko-dekking in aanmerking te komen. De premie hoogte is afhankelijk van de leef tijd van de eigenaar-bewoner. Naarmate men ouder wordt, wordt de premie hoger. Aan het De la Marplein 29 vonden wij deze woondroom. Het betreft een 2-onder-l-kap woning met aangebouwde garage en een voor- en achtertuin. Aan de achterzijde is de ligging vrij. Het huis is goed onderhouden, geïsoleerd en voor-' zien van cv, ook in de garage. De indeling ziet er als volgt uit: via een grote hal komt men in de woonkamer. Deze is L-vormig met een open keuken in eiken. Voorzien van allerlei inbouw-ap- paratuur. Op de eerste verdieping liggen drie slaapkamers, een bad- 4&L, ,'A, -A V}* s «3® ,«jv kamer met ligbad, douche en wasJ tafel. De tweede verdieping heefr nog twee kamers en een grote zol der. De tuin is fraai aangelegd, met een zonneterras en een gazon. Deze achtertuin heeft een gunstige zonligging. Het huis staat niet op eigen grond. Voor verdere inlich tingen kunt u zich wenden tot Du- pont Makelaardij in Schiedam, te lefoon 010-268135. De vraagprijs bedraagt ƒ265.000.- Kosten Ko per. De jaarlijkse erfpachtcanon bedraagt 3365.-.

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 13