VRAAG NAAR LEGITIMATIEBEWIJS I I WILDE PLANTEN KRIJGEN ALLE KANS IN DE HEEMTUIN ONDERTITELING IN SCHIEDAM, UITKOMST VOOR DOVEN EN SLECHTHORENDEN ><&0 H OPENBARE VERGADERINGEN r Medewerkers van de Openbare Nutsbedrijven hebben veelvuldig contact met de cliënten, in vele vormen. In het kantoorgebouw aan de Van Heekstraat worden veelal mondeling, administratieve zaken afgehandeld zoals aanvragen tot aansluiting op het kabel-energienet, opgave van verhuizing, betalingsver plichtingen, voorlichting over energiebesparing, veiligheid en toestelinforma tie. Het komt voor - bijvoorbeeld bij reparatiewerkzaamheden aan het gas-, elektriciteit-, water-, en/of C.A.I.-net - dat u medewerkers van de O.N.S. aan de deur krijgt. Vraag altijd om een legitimatiebewijs. fia» - s?* -jr-- v v 4 Maarten Olthof: ,,Nu al bezig voor met de voorbereidingen voor de zomer". „Eigenlijk zouden veel meer mensen de heemtuin dichter bij huis moeten hebben. Wilde planten kunnen bijzonder mooi zijn". Aan het woord is Maar ten Olthof. Hij werkt sinds 1 september 1986 bij de dienst gemeentewerken en houdt zich onder meer bezig met natuureducatieve zaken bij de hoofdafdeling plantsoenen. Hieronder valt ook het beheer van de heemtuin. INFORMATIE Als extra service aan doven en slechthorenden heeft de Gemeente Schiedam het C.A.i.-bedrijf een apart kanaal laten reserveren om de programma's van Nederland 1 of 2 of van België 1 of 2 van ondertiteling te voorzien. Ondertite ling is voor velen een uitkomst. MANIER PAGINA 199 BELANGRIJK De heer Krikke is ai jaren bezig ondertiteling op de tv te krijgen. VRIJDAG 30 JANUARI 1987 'T STADSERFPAGINA 7 In de maand februari worden de volgende openbare vergaderingen gehouden: Maandag 2 februari: Gemeenteraad, aan vang 20.00 uur. Woensdag 4 februari: Commissie voor Personeelszaken, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 17 februari: Commissie Volksge zondheid, aanvang 19.30 uur en de Com missie Welzijn en Cultuur, aanvang 20.00 uur. Woensdag 18 februari: Commissie Onder wijs, aanvang 17.00 uur. Maandag 23 februari; Commissie Econo mische Aangelegenheden, aanvang 16.30 uur. Dinsdag 27 februari: Commissie Stads vernieuwing en Volkshuisvesting, aanvang 20.00 uur. Woensdag 25 februari: Commissie Stads ontwikkeling en Milieuzaken, aanvang 20.00 uur. Over plaats en inhoud van de agenda kan één week voor de betreffende vergade ring informatie worden gevraagd bij Bu reau Voorlichting, telefoon 4260500, toe stel 250... Echte meteropnemers, inspecteurs, gei sermonteurs; meteropnemers vragen bij hun komst toegang tot uw woning. De Nutsbedrijven ontvangen soms telefoon tjes van cliënten/verbruikers, waarin twij fel tot uitdrukking komt in de geest van „zou die man wel bij de Openbare Nuts bedrijven werken?" In het verleden zijn er wel eens mensen de dupe geworden van personen die zich voorstellen als contro leurs van het G.E.B. of O.N.S. Om alle twijfels bij cliënten weg te nemen hebben de O.N.S. aan elk personeelslid een geldig legitimatiebewijs met daarop een recente pasfoto uitgereikt. Dit legiti matiebewijs moeten O.N.S.-medewerkers óf personen die in opdracht van de O.N.S. werken op verzoek aan u tonen. Zo niet, dan bent u niet verplicht betrok kene in uw huis binnen te laten. ,'ir Deze heemtuin ligt op een eiland in het noorden van het Pr. Beatrixpark. Via een brug over de Polder vanaf het Duivepad is de tuin te bereiken. In een heemtuin groeien planten die thuishoren in het ge bied waarin de tuin ligt. Wilde planten krijgen hier alle kans. In gewone tuinen worden deze planten vaak onkruid ge noemd en soms is dat jammer. Maar in een heemtuin spreken we gelukkig niet van onkruid. Hier gaat het juist om een schoonheid van bijvoorbeeld klaprozen, cichorei en gele moraenster. Het is overigens niet eenvoudig om een heemtuin tot stand te brengen. Maarten Olthof heeft daarvoor een beheersplan ontwikkeld, in nauw overleg met de Schiedamse bioloog de heer Dijkermans. Ook een heemtuin heeft verzorging nodig. Voorkomen moet worden dat bepaalde planten de rest gaan overwoekeren. Een veld met alleen klaprozen is wel mooi maar is niet natuurlijk en past niet in een heemtuin. Daar wordt geprobeerd een zo gevarieerd mogelijke begroeiing te krij gen. Overigens moeten in een heemtuin ook veel dingen achterwege gelaten worden. Zo mag er niet bemest worden want daar zijn de meeste wilde planten zeer gevoelig voor. Om kruiden een kans te geven te bloeien mogen hooilandjes niet meer dan twee maal per jaar gemaaid worden. Het afgemaaide materiaal mag niet blijven lig gen om verrijking van de bodem te voor komen. Op een arme bodem groeien na- maelijk meer soorten. Wie in de heemtuin goed kijkt zal elemen ten herkennen uit de omgeving van Schie dam. Zo zijn er sloten, waterpartijen, hooilandjes, een moerasje, een dijk, bos- partijen en een griend. Elk onderdeel van dit landschap heeft zijn eigen specifieke begroeiing, al zal het nog wel even duren voordat alle onderdelen optimaal tot ont wikkeling zijn gekomen. De vegetatie in de heemtuin is kwetsbaar. Het is daarom belangrijk dat de heemtuin binnenkort alleen bij aanwezigheid van de heemtuinmedewerker Hans Buisman geo pend zal zijn. De openingstijden zijn dan ook op werkdagen van 9.00 tot 16.00 uur. In de toekomst wordt gestreefd naar een uitbreiding van de openingstijden. Wilde planten hoeven niet beperkt te blij ven tot heemtuinen. De gemeente pro beert op diverse plaatsen in de plantsoe nen meer wilde planten in te voeren. U kunt dat ook in uw eigen tuin doen. Bent u geïnteresseerd in heemtuinen, wilt u meedenken over de ontwikkeling van de gemeentelijke heemtuin of wilt u er in uw vrije tijd actief in bezig zijn, neem dan contact op met Maarten Olthof van de hoofdafdeling plantsoenen. Telefoon 4260500, toestel 356. Nederland kent meer dan een miljoen slechthorenden. De hulpverlening aan au ditief gehandicapten kan niet blijven staan bij onderzoek en de revalidatie van het gehoor, de hele mens zal erin betrok ken moeten worden, evenals zijn direkte omgeving. De hulpverlening heeft voor hen pas zin als zij terugvoert naar het da gelijkse leven. De Nederlandse Vereniging Voor Slechthorenden (N.V.V.S.) pleit al ja ren voor meer ondertiteling op het TV- scherm. „Auditief gehandicapten missen sfeer en stemming in programma's." Ge boren doven hebben een beperkte woor denschat. Slechthorenden horen niet alleen minder, hetgeen ze wel horen is meestal ook ver tekend, misvormd geluid en daardoor slecht te begrijpen. Alleen harder praten heeft dan geen zin. Een hoortoestel ver sterkt alleen, verder niets. Liplezen, afzien van de spraak, is voor de slechthorende een hulpmiddel om met goedhorenden te communiceren. Het gaat hierbij dan niet uitsluitend om het „lezen van de lippen", maar ook de gezichtsuitdrukking, de li chaamsuitdrukking en de situatie waarin gesproken wordt. Eenzelfde persoon spreek niet altijd op dezelfde manier. Zijn spreekwijze hangt van de omstandigheden af. Is hij rustig of gehaast, zit hij zomaar even te praten of houdt hij een toespraak, is hij goed gehu meurd of juist geïrriteerd? Ook het dialect beïnvloedt het spraakafzien. Dit alles maakt dat het spraakafzien geen eenvou dige opgave is en minstens zoveel van de spreekwijze van de spreker afhangt, als van de kunde van de slechthorende, of dove, die probeert af te zien, maar er zijn voor hen echter mogelijkheden om de moeilijkheden te overwinnen. In de loop der jaren is er steeds meer met de auditief gehandicapte rekening gehou den. Volgens de N.V.V.S. gaat men lang zamerhand inzien dat bijvoorbeeld de ringleiding in openbare gebouwen toch zeker een vereiste is. De N.V.V.S. gaat ervan uit dat ondertite ling op het TV-scherm moet en dat tele tekst voor elke dove en slechthorende be reikbaar moet zijn. De penetratie van TV-toestellen met tele tekst ligt boven de 300.000, de N.O.S. gaat uit van gemiddeld 1 miljoen tele- tekstkijkers. De verwachting is dat over 3 jaar zo'n 50% van alle TV-toestellen uitge rust is met teletekst. Er zullen weinig mensen in Schiedam zijn, die niet eens de tekst „dit programma wordt ondertiteld via pagina 199" gelezen hebben. Deze ondertiteling vormt een on derdeel van teletekst. Het is namelijk een afwijkende vorm van de alom bekende ondertiteling speciaal bestemd voor do ven en slechthorenden. Nederlandstalige programma's worden ondertiteld voor wie de tekst niet kan verstaan. Dat betekent dat ook moet worden aangegeven als er een geluid weerklinkt dat voor de hande ling van belang is. Een begin is gemaakt met ondertiteling van live-uitzendingen. De N.O.S. overweegt ondertiteling van live-uitzendingen sterker uit te breiden, zodat doven en slechthorenden ook bij voorbeeld door het commentaar bij sport gebeurtenissen en andere bijzondere eve nementen op de hoogte kunnen blijven. Ondertiteling door middel van teletekst vereist een speciaal taalgebruik, aange past aan de taalvaardigheid van doven en slechthorenden, dat speciaal wordt toege sneden op de handeling in beeld. Naast teletekst is ondergeschreven tekst op TV in de achter ons liggende jaren, steeds meer onderdeel gaan vormen van de informatiestroom die de goedhorende maar gelukkig tegenwoordig de doven en slechthorenden ook kan bereiken. Een belangrijk hulpmiddel om hen uit een maatschappelijk isolement te houden. De gemeente Schiedam levert daartoe even eens een belangrijke bijdrage. Nederland 1 of 2 en België 1 of 2 wordt ondertiteld doorgegeven via kanaal 26+, via kanaal 44- wordt tot nader bericht de ondertitelde programma's van Nederland 2 doorgegeven.

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 23