f Het Nieuwe Ze wilden ons weg hebben, maar dat is niet gelukt" PEKEL WEG Vandalen gaan tekeer in distilleerderij r RANDSTAD EDITIES GRJtllS AUT0WRSSEN' Stadsblad siritanaar tensdi jk Hartewens VANDAAG: Jeugdlandtentoonstelling doorslaand succes PvdA vindt afdelingsblad te duur Fulltimer voor woonwagenbewoners Beslissingsduel voor heren van DWS Peugeot 205 populair Gehandicapt en wegwezen Mondriaan met MSX Ouderwetse melkkar wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND VRIJDAG 6 FEBRUARI 1987 V NR. 12 39e JAARGANG kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 SCHIEDAM Een ezel stoot zich in 't gemeen geen twee keer aan een zelfde steen. Toch zijn er mensen, die zich welbewust steeds opnieuw in dezelfde ellende stor ten. Simon en Inge Bijl zijn de eersten om volmondig toe te geven, dat je hun hobby het best als prettig gestoord kan omschrijven. Zelfs in de grootste bouwval weten ze nog een paleis te ontdekken. Alleen laat dit antiquairs echtpaar het niet bij dromen. Dikke albums met foto's van puin, stof, moeizaam afge- bikte stenen en ander vreselijks bewijzen dat Inge en Simon ze ook nog proberen waar te maken. Mooi meegenomen voor Schiedam natuurlijk, waar nog heel wat restauratiewerk te verzetten valt. In ieder ge val staat er straks weer een rotte kies minder: Met zijn tweeën zijn ze het voormalig brugwachtershuisje bij de Proveniersbrug helemaal in oude staat aan het herstel len. Van het bestaan van zo'n soort pandje hebben de meeste stadgenoten geen flauw benul. Maar heb je het over het verkrotte hondehok op de hoek van de Boterstraat, dan roept iedereen: „Oh, je bedoelt die stinkende rotzooi aan het water achter het He- maplein." Tenslotte kunnen alle au tomobilisten, die het cen trum binnenrijden vanaf de A 20 door de filevor ming op de 's Graveland- seweg uitgebreid genieten van deze eerste, weinig fraaie indruk van de Bran- dersstad. Simon en Inge Bijl keken verder dan hun neus lang was. Dwars door alle lagen vuil heen zagen ze gelijk de bijzondere waarde van het monumentje. Weerspannig Lommerd oplage 39.135 Het bruggewachtershuis rond 1910 verlicht door een gaslantaarn. SCHIEDAM De leden van de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen zitten genoeglijk te klaver jassen aan de vele tafels in hun sociëteitsruimte, dat zij het Blauwhuis noemen. De verflucht hindert hen is&P Een zoekplaatje: de Proveniersbrug rond 1930. En voor alle klagers over de Schiedamse ver keerssituatie: toen mochten automobilisten er zelfs helemaal niet overheen rijden. niet. Integendeel. Zij zijn er zelfs tevreden mee. Na vele jaren - de vereniging huisvest al 40 jaar aan de Lange Nieuwstraat - verto nen de wanden een nieu we laag verf. Het plafond in de bestuurskamer is verlaagd. Iets wat de akoe stiek zeker ten goede komt. Slopen Kurkdroog Beheerder Dirk Gonlag is tevreden met de opknapbeurt in sociëteit Het Blauwhuis. BIJ IEDERE VOLLE TANK Rotterdam-West: Gustoweg 53-55, Tel. 010-4261685 i Historisch brugwachtershuis oogt straks weer als nieuw Een kleine tien jaar geleden bouwden ze het aangrenzende pand nagenoeg van de grond af op, om er hun antiekzaak in te vestigen. „Omdat we dat zoveel mogelijk in oorspronkelijke stijl wilden herstellen, ben ik gaan spitten in het archief," vertelt Simon Bijl. „Dat bleek een voormalig winkeltje van distilleerderij De Elaart te zijn en uit de zestien de eeuw te stammen. Op de beroemde kaart van Van der Ghyn uit 1594 komt het al voor. Bij al het napluizen stuitte ik op foto's uit 1910, waarop mijn buurhuis stond, maar dan nog helemaal in vol le glorie. Vanaf die dag dateert mijn wens om het in handen te krijgen." Dat plan bleek heel wat voeten in de aarde te heb ben. De gemeente had het verhuurd aan een ander, die op zijn zachtst gezegd niet zoveel last had van historische sentimen ten. Niet leuk voor Simon Bijl, die de buurt zo zag verpaupe ren, dat hij zelfs zijn antiek zaak weer moest sluiten. De doorbraak kwam, toen zijn weerspannige buurman een ander huis kreeg aangeboden. In tegenstelling tot de spreek woordelijke ezel trok het stad huis wél lering uit het verle den en gaf de sleutel aan de antiquair. Die had immers al ruimschoots bewezen oog te hebben voor oud Schiedam. Want ook op de Hoofdstraat is nog een proeve van zijn be kwaamheid te bewonderen. Daar knapte hij een winkel op tegenover distilleerderij Nolet. Ondanks al die ervaring brak de aanwinst bij de Proveniers- brug Simon en Inge toch be hoorlijk op. „We hebben wel even spijt gehad, dat we er aan begonnen waren," zegt Inge. „Het zag er niet uit. Je rekent er bij een verbouwing op, dat dingen tegenvallen. Maar al leen de bruidssluier al, die de gevel overwoekerde, bleek bij na niet te verwijderen. Het hele houtwerk was erdoor aan gevreten. In een paar dagen tijd hadden we zeven contai ners vuil. Gelukkig ligt die periode al weer ver achter ons. Alleen het zichtwerk moet nog maar ge daan worden. Je kan nu al he lemaal zien hoe alles wordt. Op de bovenverdieping maken we een antiek ingerichte kamer en buiten komt een klein terras aan het water. Daar ga ik klan ten, die even na willen denken over een aankoop een kop thee of koffie serveren. Over een kleine maand hopen we te her openen." Hoewel het bruggewachters- huis er dan weer net zo uit zal zien als anderhalve eeuw gele den toen het werd neergezet, is er toch voornamelijk nieuw materiaal in verwerkt. Alleen de oude muren en binten ble ken nog bruikbaar te zijn. En die toonbaar maken was een heidens karwei. Het speu ren naar authentieke vloerte gels, deuren, hang- en sluit werk en dergelijke heeft Si mon en Inge ook heel wat hoofdbrekens gekost. Daarbij hadden ze overigens nog geluk bij een ongeluk: de oorspronkelijke deur was al in hun bezit. Simon kon de vorige huurder nog net onderschep pen, toen hij het ding, vanwege het mooie smeedijzeren rooster naar een opkoper wilde bren gen. „Ik riep gelijk, als je hem toch naar de lommerd brengt, ver koop hem dan aan mij. Ik heb hem nu wel niet helemaal te rug in de hengsels kunnen hangen - alleen het smeedwerk was nog goed - maar het is een feestelijk gevoel, dat die - zij het gedeeltelijk vernieuwd - nu weer terug in zijn hengsels hangt." Helemaal zonder aanmoedi gingspremie van de gemeente hebben Simon en Inge het nu ook allemaal weer niet hoeven doen, alhoewel er geen cent subsidie hun richting is uitge schoven. Plantsoenendienst heeft vóór het bruggewachtershuis weer een leilinde neergezet, die er vroeger ook gestaan moet heb ben. Samen met de bomen aan de overzijde voor het Prove niershuis markeert die weer een stadspoort, waar Schiedam trots op kan zijn. SCHIEDAM Met de verbouwing van het voor malige bruggewachters huis op de hoek Boter- straat/'s Gravelandseweg hebben Inge en Simon Bijl de hartewens van een hoop oud-bewoners ervan vervuld. Een voormalige bruggewachter, even op bezoek in Schiedam, vloog de antiquair zelfs zowat om zijn nek. Zo blij was hij dat het huis, waarin hij met vrouw en zes kin deren zoveel jaren plezie rig had doorgebracht, er weer een beetje toonbaar uit gaat zien. Ervaren speurneuzen als Simon en Inge zijn op het gebied van authentieke meubelen en huisraad, is uiterlijk en inrichting van hun pand nu bijna kom pleet. Op één essentieel onderdeel na: zo'n zelfde gaslantaarn, die jarenlang de voorgevel sierde, is niet meer te vinden. Toch heeft het echtpaar goede hoop er nog eens een te pakken te krijgen. In ieder geval is de aansluiting er voor al gemaakt. „Ik neem nou eenmaal altijd het ze kere voor het onzekere", zegt Simon. Misschien een leuk kado- idee voor de gemeente. Het uitzicht voor de amb tenaren is door de verbou wing tenslotte aanmerke lijk verbeterd. En dat maakt uit in werkplezier en resultaten. Ook het wa ter bij de brug zou wel eens schoongemaakt mo gen worden. Maar dat is niet uitzonderlijk in het Schiedamse. Ouderen tevreden met opknapbeurt ÜMNk a De 78-jarige beheerder Dirk Gonlag wijst met een glimlach naar de vele veranderingen in ,zijn" clubhuis. „Van mijn part olijven we hier nog 20 jaar," mompelt hij, „de elektrische leidingen doen het weer prima. Vroeger sloegen de stoppen nog weieens door." De totale opknapbeurt, door drie energieke jonge mensen in de avonduren gerealiseerd, ge durende een kleine vier maan den, kost de vereniging rond de achtduizend gulden. De helft van dit bedrag hebben de bejaarden al zelf opgehoest. De beheerder: „Misschien draagt de gemeente de andere helft bij. Zo niet dan gaan we intern nog eens met de pet rond." „Eigenlijk hadden we al drie jaar geleden moeten ^vertrek- ken in verband met het slopen van de Blauwhuisschool. Ze wilden nieuwe huizen bouwen. Toch niet voor te stellen. Hele maal ingebouwd tussen mu ziekschool en postkantoor. Met een klein uitgangetje. Je zit hier toch in een slop." Dirk Gonlag denkt terug aan de tijd dat de gemeente de katholieke scholen aan de Warande be schikbaar wilde stellen voor de bejaarden. „Bleek er een be drijf een optie van 10 jaar te hebben op de lege panden. Zie jij er een bedrijf? Nou ik niet." De energieke bejaarde kan zich tot op de dag van vandaag kwaad maken over een ge beurtenis van twee jaar gele den. „Toen werden we dinsdag op het Stadskantoor uitgeno digd om te komen praten over nieuwe huisvesting op het Faassenplein. Daar was een lokaal vrij. Kre gen we de donderdag erop te horen dat Harpe Davids hier voor al was ingeschakeld. Dan denk je toch: wat doen ze daar op dat Stadskantoor? Ik heb er geen hoge pet van op. Onderling verband is er niet. Ik kan mij nog herinne ren dat we toen voorstelden om op het plein voor het Stads kantoor (Stadserf) een onder- komen te bouwen voor de le den van de bejaardenbond. Daar zijn ze niet op ingegaan, maar nu komt er wel een bi bliotheek." „Ze wilden ons weg hebben. En dat is niet gelukt," bekrach tigt beheerder Gonlag. „Wie weet. Misschien blijven we hier wel eeuwig. De muren zijn 30 centimeter dik en het zand be neden is kurkdroog," Last van reumatiek zullen de 55 trouwe leden van de ANBO in ieder geval niet krijgen. Zij klaver jassen rustig door, terwijl ach terin de sociëteit de drie ballen op het groene laken elkaar voor de zoveelste keer raken. 1% Alleen personenwagens in onze snelwas-installatie. J y SUPER NORMAAL DIESEL LPG AUTOSHOP AUTO-WASSERETTE 't benzinestation voor slim tanken met een tankpas SCHIEDAM Inbrekers hebben in de schitterend verbouwde distilleerderij Dirkzwager op de Noord- vest een complete ravage aangericht. Een stuk van een plat dak werd weggebroken en een aantal ramen werden uit de sponningen gelicht. Eenmaal binnen trapten de daders een vloer kapot, be schadigden ze meubilair en sloopten ze een hele muur. Dat alles om een kamer binnen te komen die niet was afgesloten. Bovendien werden door heel het pand heen alle la den en kasten doorzocht. Naar een ruwe schatting gaan de herstelwerkzaam heden op zijn minst 35.000 gulden kosten. De buit bestond uit niet veel meer dan wat klein geld en een radio-cassette recorder met een totaal waarde van op zijn hoogst 400 gulden. De politie sluit niet uit, dat de daders op zoek zijn ge weest naar een kluis. In't kort SCHIEDAM De Opstan- dingskerk houdt zondag 8 fe bruari een „Open deur dienst" vanaf 10.00 uur. Dominee L. de Ru zal dan spreken over het thema „Waarom zou ik naar de kerk gaan?" Het kerk koor uit Hoogvliet zal de dienst muzikaal opluisteren. Na afloop is er de gelegenheid om bij te praten onder een kop koffie. De Opstandingskerk staat op de hoek Troelstralaan- /Honnerlage Gretelaan. In Huize Frankeland expose ren de hele maand februari dé dames Abels en Van Duren met zelfgemaakte beesten en kaarten. De opbrengst van deze tentoonstelling is voor de Hargahoeve. Tegelijkertijd exposeert de heer Granneman pentekeningen. De bewonersorganisatie Oud Mathenesse (Het Witte Dorp) houdt op maandag 9 februari een informatie-avond over de herziening van het sociale stel sel. De avond begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de wijkwinkel van de bewoners organisatie, Bulgaarsestraat 4. De Nederlandse Christen Vrouwen Bond afd. Schie dam Kethel Groenoord komt woensdag 11 februari a.s. weer bijeen in de Rank Schiedamse- weg. Aanvang 19.45 uur. Mevr. Feller Molenaar draagt voor uit het boek „De Regen boog" van Michel v.d. Plas, nl. het verhaal van De Ark van Noach. Na de pauze een komi sche voordracht over vrou wen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1