Auto-accessoires worden steeds belangrijker m mmm Rai-Special Bovag en Rai vinden: APK moet blijven -*■ W m De personenauto-Rai, kortweg Auto-Rai, blijft de grootste tentoonstellingstrekker in ons land. De Auto-Rai is er weer van 5 tot en met 15 februari in het gehele Rai tentoonstellingscomplex in Amsterdam. RAI- auto- Special en ander j nieuws I door Leo de Ruiterij In een kort overzicht en in één oogopslag geven wij u hier het autonieuws van de Rai in alfabetische volgorde. Autoredakteur Leo de Ruiter gaat met u het auto-alfabet langs. I Auto-Rai Up grote trekker Daar staat dan zo'n 70.000 m2 tentoonstellingsruimte voor de personenauto beschikbaar en er zullen dan ook zo'n 2000 auto's worden geshowd. In totaal nemen er 122 exposanten deel aan de tentoonstelling. Dat zijn niet allemaal autofabrikanten of importeurs maar ook met de auto verbonden bedrijven en te denken valt dan aan auto- toebehoren, onderdelen en accessoires, auto- onderhoudsmiddelen, gereedschappen enz. Wat de echte personenauto's betreft treffen we 59 merken aan. Ze komen uit 15 landen, te weten de Bondsrepubliek Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Japan, Joegoslavië, Korea, Nederland, Polen, Spanje, Sovjet- Unie, USA, Zweden, Tsjechoslowakijeen Roemenië. Onder die 59 merken uiteraard alle bekende automerken, maar ook de exclusieve merken, de nifih» M Amerikanen, de dure Britten, de sportieve Italianen en de eigen bouwers. Voor al degenen die niet de Auto- Rai bezoeken hebben wij deze Auto-Special samengesteld. U zult er niet alle 59 merken in terugvinden, omdat sommige echt zeer exclusief en praktisch onbetaalbaar zijn. Wel treft u er alle populaire merken aan. Autoredakteur Leo de Ruiter heeft al het Rai-nieuws bekeken en voor u op een rijtje gezet. Tot slot bent u uiteraard altijd welkom de „kleine Rai" bij de dealer in uw omgeving te bekijken, de meeste nieuwe modellen staan ook al bij hem of haar in de showroom. Gaat u toch naar de Rai, dan hier nog wat gegevens: de openingstijden zijn dagelijks van 10 tot 17 uur en van 19 tot 22 uur. Op zaterdagen en zondagen van 10 tot 17 uur. De toegangsprijs voor een eenmalig bezoek aan de expositie bedraagt: voor volwassenen 13,- p.p.; voor houders van een Pas-65, voor kinderen beneden 12 jaar onder geleide en voor groepsbezoek mits tevoren schriftelijk aangemeld (minimaal 20 personen) 10,-p.p. Voor degenen die de expositie uitsluitend's avonds tussen 19 en 22 uur bezoeken geldt een entreeprijs van 10,- p.p. en een reductieprijs van 7,50. Tijdens de tentoonstelling zullen bussen rijden van en naar de parkeerterreinen in de omgeving van het RAI-gebouw. Het vervoer met deze bussen is gratis voor de bezoekers van de tentoonstelling. De auto van vandaag is uitgerust met zoveel accessoires dat we welhaast van 'een complete auto' kunnen spreken. Dit geldt zelfs voor vele auto's in de goedkope prijsklasse. Betekent dit nu dat afzonderlijke accessoires, die men als autorijder nog extra kan aanschaffen, overbodig zijn geworden? Geenszins, want er zijn minstens twee redenen waarom de accessoirestands op de Auto RAI de belangstelling van de bezoekers verdienen. De reden is dat fabrieksgemonteerde accessoires gewoonlijk van eenvoudige uitvoering zijn, behalve bii auto's in de hoge prijsklasse. Of het nu betrekkelijk eenvoudige produkten betreft zoals ruitewisserbladen, of produkten die in verband staan met rij-eigenschappen zoals schokdempers, de uitvoeringsmogelijkheden zijn legio. Wisser-voorbeeld Zo kunnen ruitewisserbladen voorzien zijn van koudbestendig Irubber en van een hoes die voorkomt dat water of sneeuw in het beugelsysteem dringt. De wissers blijven dan onder alle weersomstandigheden - ook immers trekt de antivries uit het mengsel, zodat zich in de sproeierkop een ijsklontje vormt. Dit wordt tegengegaan door de standaardknop te vervangen door een speciale sproeierkop met een automatisch in- en uitschakelend verwarmingsspoeltje. En voor wie nog beter zicht door de voorruit verlangt, is er een vloeistof, genaamd „Rain Jet", op basis van een speciale siliconenolie, waarmee men de voorruit behandelt. Deze krijgt dan een bijzonder glad oppervlak en voorkomt dat vuil en waterdruppels zich hierop vastzetten. De ruit blijft veel schoner en regendruppels worden gemakkelijker door de rijwind weggeblazen. Dit waren dus enkele voorbeelden van accessoires die de werking van een standaard- accessoire-ruitewisser en ruitesproeier - aanzienlijk kunnen verbeteren. Individueel nut Maar er is nog een tweede reden die accessoires aantrekkelijk maakt. Zij kunnen het autogebruik beter afstemmen op de eisen en behoeften van de berijder. Neem de indeling van de interieurruimte. Met voor ieder autotype perfect passende consoles en deurvakken kan veel van wat anders los in de auto wordt extreme - hun werk doen. Een andere wisserfabrikant heeft zijn ruitewisserarmen voorzien van kleine spoilers. Deze zorgen, speciaal voor auto's met een kleine Cw-waarde (dus een gunstige aërodynamische vormgeving, maar niet voor de ruitewisser) voor een optimaal contact tussen veger en ruit. Maar daarmee is nog niet het euvel verholpen dat de ruitesproeiervloeistof, ondanks toevoeging van een antivriesmiddel, in de sproeierkop bevriest. De rijwind meegenomen, een eigen plaats krijgen. Onder het motto 'opgeruimd staat netjes' krijgt bij zomer- en wintervakantie ook het dak van de auto een ander aanzien. Het imperiaal met rommelige dozen, koffertjes en een afgedekte plastic emmer met klein werk is aan het verdwijnen. Daarvoor zijn 'allesdragers' in de plaats gekomen met bijvoorbeeld een gestroomlijnde en afsluitbare dakkoffer (die in de kleur van de auto kan worden gespoten) waarin zich ski's of kampeeruitrusting bevinden. Aldus wordt de aërodynamische vormgeving van de auto veel minder geweld aangedaan en geen abnormale hoeveelheid brandstof verbruikt. Het past bovendien beter bij de tegenwoordige strakke lijn van de auto. Talrijk zijn de produkten waarmee de berijder zijn auto kan onderscheiden van de duizenden andere van hetzelfde type. Praat niet tegen hem over het 'versieren' van de auto, want zelf noemt hij het 'customizing'. En inderdaad zijn de frontspoiler, side-skirts en endskirts of achterspoiler opbouwelementen die bij serieuze fabrikanten windtunneltests hebben ondergaan. In dat geval dragen de produkten nog bij tot een lagere Cw-waarde en wordt bij hoge snelheden de 'lift' of opwaartse kracht verminderd. 'Decor sets' en 'striping' hebben natuurlijk alleen een optisch effect en kunnen er toe bijdragen de auto groter of lager te doen lijken. Het écht lager maken van de auto kan ook, maar dan komen we terecht bij de z.g. sporting-sets, die door schokdemperfabrikanten worden geleverd. Zo'n set bestaat uit veren die korter zijn dan de originele, plus de op de kortere veren afgestemde schokdempers. Maar zo'n set is altijd bestemd voor een bepaald autotype. AUSTIN ROVER AU$ n\ «OVïB 70 Edities in heel Zuid-Holland Het auto-nieuws van de RAI in alfabetische volgorde Alfa Romeo brengt het hele programma Alfa's 33,75,90, Sprint en Spider en heeft als nieuwtje de Alfa 75 nu ook met 2.0 turbodieselmotor. Audi brengt uiteraard haar nieuwe Audi 80-serie naar de Rai met benzine- en dieselmodellen en de 80 Quattro, de nieuwe 90-serie is er helaas nog niet, wel uiteraard de 100- en 200- modellen. Austin-Rover brengt de Austin M-auto's(Mini, Metro, Maestro en Montego) en de Rovers 213 en 216 en de nieuwe 820 en 825. Ook Land Rover en Range Rover zijn van de partij met zowel benzine- als dieselmodellen. Verder onder de A de Amerikaanse merken o.a. AMC en Aston Martin en divers nieuws in accu's van o.a. de Accuwacht en Varta Accu en van financieringsmaatschappijen zoals de Amrobank, Alcredis, Amaska financieringen e.d. BMW brengt de nieuwe BMW 7-serie naar de Rai met 730i, 735i en 750i, ook de 3- en 5-serie met de sportmodellen M3 en M5 zijn er, evenals de 6-serié met o.a. de M 635 CSi. Verder onder de B de merken Bentleyen Bitter, veel bandennieuws, uitlatennieuws van Bosal en informatie op de Rai van de Bovag. Citroën brengt de nieuwe AX op de markt, daarnaast is er uitbreiding van de BX, terwijl het programma De Stichting „Bovag-Rai Autobranchebeleid", die vorig jaar de plaats heeft ingemomen van de Stichting „Bovag/RAI- Fonds voor bijzondere activiteiten" (Blij dat ik Rij), start binnenkort een publiekscampagne over de periodieke keuring van personenauto's. De Stichting acht de voortzetting van de APK II een uiterst belangrijke zaak. Zij beseft tevens dat de kritiek die sinds de J invoering in 1985 op de keuring is ontstaan, vooral moet worden toegeschreven aan een aantal onduidelijkheden en misverstanden rondom de APK. In de praktijk blijkt dat het hoe en waarom, en de gang van zaken door het publiek vaak niet begrepen wordt, met name op welke punten een auto wordt gekeurd. Om die bij het autorijdend publiek sterk levende vragen te beantwoorden en om - waar nodig - misvestanden weg te nemen, is nu een brede voorlichtingscampagne opgezet. De campagne onder het motto: „De BOVAG keurt hem goed... maar ook wel eens af" gaat in de loop van februari van start. BW 1 CX, 2 CV, Axel en Visa gehandhaafd blijft. Chrysler en Dodge worden vertegenwoordigd door Nimag (ook importeur Suzuki), zij brengt de nieuwe Chrysler Le Baron Coupé en de Dodge Caravan. Verder onder de C een nieuwe CW-betaalkaart van Centraal Wagenpark Beheer en veel nieuws op gebied van Carstyling, Carstereo e.d. Dacia het Roemeense merk wordt vertegenwoordigd door Primacar, ook importeur van de Roemeense 4x4 Aro, er zijn geen echt nieuwe modellen. Daihatsu, de Japanner, brengt haar complete programma Cuore, Charade, Charmant, Rocky en HiJet. Verder onder de D uiteraard de exclusieve merken als Daimler, Detomaso en Donkervoort met niet echt nieuwe dingen. Fiat brengt haar complete programma met de nieuwe motoren, de 750 en 1000 Fire in de Panda, de Uno en Uno 60D, de vernieuwde Regata en de nog nieuwe Croma. Ford brengt eveneens haar hele programma met als primeur de nieuwe Sierra-serie, inclusief de Sierra sedan met koffer. De Amerikaanse Ford (van Hessing) brengt de nieuwe Thunderbird en de Mustang, uiteraard ook de Sable en Taurus. Verder onder de F het exclusieve merk Ferrari, alsmede weer financieringen nu van de Finatabank en informatie van de Focwa. Eigenlijk treft u onder de G net als onder de E, de K e.d. geen automerk aan of het moet de zeer exclusieve Griffin zijn. Toch willen wij onder de G General Motors noemen, 's werelds grootste autoconcern, met voor ons zeer bekend Opel, maar ook de Amerikanen Buick, Cadillac, Chevrolet, Oldsmobile, Pontiac e.d., ook het Japanse merk Isuzu hoort eronder thuis. Honda brengt haar hele programma met als Europese primeur de Honda Legend. Nieuw is ook de Honda Civic Shuttle met zelfdenkende 4x4 en de Honda Accord 2.0i 16V. Huyndai brengt de Pony en de Stellar met als primeur de Pony XP 3-deurs. Verder onder de H Hollandia met een nieuw zonnedak, de Supersun, dat zowel kan schuiven als kantelen. Onder de I zien we Isuzu, al even genoemd bij General Motors. Als nieuws kan bij Isuzu een vernieuwde Trooper 4x4 worden aangemerkt. Verder onder de I nieuws bij Interstate carstyling en banden. Onder de J zien we de exclusieve merken Jaguar en Jeep, zij zijn er met hun nieuwste modellen. Lada is uiteraard ook met het hele programma aanwezig, mogelijk dat er uitbreiding is van de Samara, maar dat nieuws bereikte ons dan te laat. Lancia heeft het tot nu toe bekende programma met voor ons land toch nog redelijk nieuw de Delta, Prisma en Thema met 4x4. Verder onder de L het merk Lotus met exclusieve sportautomobielen. Mazda brengt als nieuws naar de Rai de nieuwe 929 en de RX 7 met turbomotor, maar interessanter is natuurlijk het 323- en 626- programma. Mercedes toont op een grote stand al haar automobielen, vorig jaar is eigenlijk het hele programma vernieuwd en uitgebreid. Mitsubishi is aanwezig met alle personenwagens, maar ook met de nieuwe bestelserie de L300, het accent ligt natuurlijk op de personenbus in zowel WD als 4 WD. Het 4x4-gebeuren breidt uit, de Lancer Wagon en de Space Wagon is er ook met 4 WD. Verder onder de M de exclusieve merken als Maserati met de nieuwe Biturbo ES, de Mercury met de Sable, de Morgan met de Plus 4- en de Plus 8-serie. Ook onder de M hoort het grootste bandenmerk Michelin thuis met diverse nieuwe zaken. Nissan brengt haar gehele uitgebreide programma op de Rai met veel nieuws zoals de Micra met 5 deuren, de Sunny met sportieve, moderne 16-kleppen injectiemotor en de Laurel met nieuwe 3.0-liter V6- motor. Nissan heeft ook het 4x4- programma uitgebreid, nieuwe modellen bij de Prairie 4x4 en de Patrol 4x4. Verder onder de N Novobond, een bedrijf dat gelaagde ruiten repareert, gelaagde ruiten zijn vrij duur, reparatie is goedkoop en onzichtbaar. Het meest verkochte Nederlandse merk onder de O, Opel. Het Kadett- en Omegaprogramma van Opel is vrij nieuw, toch nog nieuwtjes via uitbreiding met de Kadett Cabriolet en de Omega 3000i. Onder de O hoort ook het onderhoud thuis, het zo noodzakelijke auto-onderhoud, er zijn vele doe-het-zelf-artikelen op de Rai. Peugeot brengt als primeur de nieuwe 309 in 3-deursversie. De 309 5-deurs was er al, de 3-deurs is een welkome aanvulling. Het 205- programma is zeer populair en wordt uitgebreid met een XT en een GTi 1.9. Porsche brengt haar bekende sportieve programma met nu ook de zeer exclusieve en dus dure 959. Verder onder de P nog de Panther en de Pininfarina. Uiteraard mag ook Philips niet ontbreken met veel audionieuws, maar ook concurrent Pioneer is met veel nieuws van de partij. en de Carry-serie aanwezig. Onder de S noemen we ook Sluyter met alle Hella-artikelen en vele andere accessoires, en Stovis met de Koni- artikelen en eveneens vele andere autotoebehoren, de S staat ook voor schokdempers, we noemden al Koni, maar kennen uiteraard ook Monroe, Bilstein, Fichtel Sachs, Varta Levellight enz. Toyota brengt de nieuwe Camry naar de Rai, maar ook de Starlet met dieselmotor en de sportieve versies Renault brengt haar bekende programma van 5,9,1121 en 25 alsmede de Espace en Alpine, nieuws brengt zij echter in de vorm van stoel- en motorontwikkeling. Verder onder de R de merken Reliant, Rolls Royce en Ruska, de Rover vindt u bij Austin-Rover. Ook hoort er de (auto)radio thuis, op de Rai vele merken zoals Philips, Pioneer, Blaupunkt, Becker, Clarion, Kenwood, Panasonic, Grundig, Gelhard e.d. Saab brengt op de Rai de 90-, 900- en 9000-serie, voor het eerst op deze tentoonstelling de 900 Cabriolet. Seat brengt de Europese tentoonstellingsprimeur van de Seat Marbella, verder het bekende programma van Ibiza, Rondaen Malaga. Skoda heeft haar bekende programma van 105-, 120- en 130- modellen. Subaru brengt als nieuws de vernieuwde Justy- en L-serie, ook de Jumbo-minibus in 4x4 is vernieuwd. Suzuki heeft vorig jaar veel vernieuwd, de nieuwe Alto en Swift, verder is ook de SJ 4x4-serie Celica met Cabriolet, MR 2 met T- bar en de Supra. Verder onder de T het exclusieve merk TVR met de Cabrio geïmporteerd door Nimag Heinenoord. Volkswagen brengt haar gehele programma naar de Rai met Polo, Golf, Jetta, Passat, Scirocco en Transporter. Belangrijk is het hele katalisatorprogramma en de diesels nu ook in de Poloserie. Volvo viert dit jaar het 60-jarig bestaan en brengt jubileummodellen naar de Rai, verder het bekende programma, de 240-serie, 340-360-serie, 480-serie en 740-760-780-serie. Onder de V ook de Vaco, de vereniging voor de bandenbranche, de Vam voor de opleidingen in de autobranche o.a. APK-keurmeesters, de VVN Veilig Verkeer Nederlanden de merken Valvoline voor olie, tectyl en onderhoudsmiddelen, Vialle voor autogasinstallaties. Onder de Z het automerk Zastava van Joegoslavische afkomst, zij brengt niets nieuws, het programma luidt de Yugo 45 en 55. Onder de Z ook nog Zakspeed, een sportingmerk, maakt vele accessoires en tuningartikelen en Zandvoort, het circuit dat op de Rai een informatiestand heeft. r.TfW M

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 9