$0**' Nieuwe Liduina samen met jenever rode draad in Schiedaras geschiedenis 1 m Gemeente: „opbouwwerker minder op eiland" I Attente politie waarschuwt voorspijkerplaag Bouman VAKKUNDIG. RANDSTAD EDITIES Stadsblad HOE WORDT D€ REPARATIE UITGEVOERD BIJ WURTHVERSCHOOR? WIG VOLVO KENT KGNT WURTH S. VERSCHOOR. Villerius Sports Botsing op trambaan Inbraken oaMeer dan ioo Slaap- en Tienerkamers. VOLVO BWS heren winnen beslissingsduei ODI koestert onterecht kampioensaspiraties Excelsior '20 loot gunstig 1 Coöperatie de Eendracht90 jaar in unieke vorm Brigitte Kaandorp in de Teerstoof Thema- avond over post natale depressie in vrouwenontmoetingscentrum wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND WOENSDAG 11 FEBRUARI 1987 NR. 13 39e JAARGANG kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 oplage 39.135 SCHIEDAM Dakloos is de heilige Liduina nooit ge weest in Schiedam. Al was haar eerste huis niet veel meer dan een krot, dat ze tijdens haar leven - na een fatale val op het ijs als jong meisje - nooit meer zou verlaten. Pas na haar dood kreeg dit symbool van duldzaam lijden, mede vanwege de wonderen die zij tijdens haar ziekbed verricht had, de eer en een wo ning die haar toekwamen. In het hart van de Bran- dersstad werd een kerk gebouwd, die haar naam tot in de lengte van dagen had moeten dragen. Maar dat was nog in de tijd van het Rijke Roomse leven. Van heinde en verre stroomden de bedevaartgangers aan het begin van deze eeuw toe om de zegen af te smeken van de vrouw, die in 1890 Nederlands eerste officiële heilige werd. Welgestelde notabelen - en dat waren er veel rond 1900 - probeerden met kostbare schilderijen, beel den en andere giften via haar vast een plaatsje in de hemel te kopen. A De Singelkerk bezit een schat aan kunstwerken, waar menige beroemde buitenlandse kathedraal niet op kan bogen. De kentering kwam aan het einde van de roerige jaren '60. Het aantal belij dende katholieken daalde drastisch; de Liduinakerk ging tegen de vlakte. Waar eens een fiere toren bijna tot de wolken reikte, staat nu het wooncomplex Over de Veste. De heilige zocht en vond inwoning in de Singelkerk, die als schrale troost haar naam erbij kreeg, maar dat weet bijna niemand. Liduina, samen met de jenever de dikke rode draad in Schiedamse geschiedenis, is in het vergeetboek ge raakt. Beatmissen Taiwanezen Pastoor Vismans Poetsploeg SCHIEDAM Momen teel zit opbouwwerker Jack Gaudelius nog als part-timer voor 20 uur ge stationeerd in de voorma lige kampschool op het woonwagenkamp aan de Schiekade. Maar daar komt verandering in. De wens van de Stichting Sa menlevingsopbouw Woon wagenbewoners Schiedam (SSWS) om de funktie om te zetten in een full-time formatieplaats vond bij de gemeente een gewillig Boterbiesjesmeel .A 1 ONDER 1 DAK. oor. Zij schakelden op hun beurt weer het ministerie van WVC in, dat bereid is de uitbreiding te financie ren. Lokaties geeft de winter kadoüü Tijd T i Jack Gaudelius: „dadelijk anderhalve dag per week gestationeerd in buurthuis Nieuwland.' Nw. Mathenesserstraat 11-13, Schiedam, tel.: 010 - 426 00 12. Eeuwfeest T.V. DEFEKT? RADIO ABA Videospacialis ten VANDAAG i Singelkerk laatste schatkamer n De óók verguisde brandershis torie heeft inmiddels kompleet eerherstel gekregen. Maar de heilige, met een heel wat min der aanstootgevend verleden, blijft waar ze zat: in de doof pot. In het vuur van het nieuw elan heeft ieder monumentje, of wat daarvoor door moet gaan, in Schiedam een eigen VVV-bord voor de deur ge kregen. In AVRO's „Ontdek je plekje" mochten bruggen, ha vens, distilleerderijen even filmster spelen. Licht uit, spots aan op ieder aardig geveltje: anno '87 lijken bezienswaar digheden in de Brandersstad zelfs de kans niet meer te krij gen om onopgemerkt te blij ven. Alleen de Singelkerk deelt niet mee in alle feestvreugde. Het wat sombere bouwwerk, dat een schat van grote geeste lijke, materiële en culturele waarde in zich bergt, staat verloren in een hoekje, in de schaduw van het stadskantoor. Helenfaal zoals het hoort ligt afwachtende bescheidenheid pastoor P. M. Vismans beter dan ferme taal en de barrica den. „Het is misgegaan in de tijd dat we begonnen met beat missen om de jongeren binnen onze muren te krijgen. De ou deren joegen we ermee de kerk uit en de jeugd heeft het uiteindelijk toch af laten we ten." De man, op wiens schou ders de zware plicht rust om de uitgedunde geloofsgemeen schap bij elkaar, de Liduina- verering levend èn de Singel kerk in goede staat te houden, is best bereid eerst de hand in eigen boezem te steken. „Het bezoekersaantal liep terug en dan hoor je al snel geluiden, dat het zonde is om zo'n duur pand voor die paar belijdende katholieken overeind te laten staan. Op zich is het, denk ik, al een erezaak voor een stad om in stand te houden, wat de voorouders met dubbeltjes en kwartjes bij elkaar hebben ge spaard. Al geef ik direkt toe, dat dat in dit geval allereerst een taak is van de eigen gelovigen. Toch is het triest, dat daar zo weinig medestanders voor te vinden zijn in bredere kring. Dit gebouw ademt een heel bijzondere sfeer. Dat de Tai wanezen, die bij Wilton wer ken hier bijvoorbeeld af en toe hun rust zoeken, zegt in feite al genoeg. En als je puur naar materiële zaken kijkt: de glas- in-loodramen en de kruisweg staties kunnen wedijveren met die van de beroemdste kerken in het buitenland. Bovendien heeft de Singel kerk nu de dure plicht om Li duina en alle voorwerpen van verering, die in de loop der eeuwen rondom haar persoon zijn vergaard een ereplek te geven. Tenslotte gaat het om een vrouw die overduidelijk haar stempel op Schiedam heeft gedrukt. Daarvoor hoef je alleen maar naar de straat namen te kijken. Trouwens over export gesproken: je vindt beelden van haar terug tot in Afrika en in Japan. Daar hebben de missionaris sen, die hiervandaan in grote getale zijn vertrokken, voor gezorgd." De katholieke kerk is volgens pastoor Vismans eerder rijk aan geloofsinhoud, dan aan fi nanciële middelen. Toch vraagt hij in de eerste plaats om erkenning en niet om geld. Door alle zeilen bij te zetten, lukt het hem nog net om - zij het in langzamer tempo dan gewenst - het noodzakelijke restauratiewerk te laten doen. Al zal dat er een- stuk makke lijker op worden als monu mentenzorg vanaf 1990 de toe- Full-timer voor woonwagenbewoners SCHIEDAM Duizenden asfaltspijkers hebben zondagnacht de politie hoofdbrekens en de ONS overuren bezorgd. Om een uur of tien 's avonds ontdekte de politie, dat de omge ving van het hoofdbureau - Lange Nieuwstraat, Oranjestraat en Over-de-Veste - helemaal was volgestrooid met de ondin gen. Door de brede kop blijven ze goed met de punt naar bo ven liggen en zijn zo geheide veroorzakers van lekke banden, zeker in zo grote hoeveelheden. Vandaar dat gelijk maar een veegploeg van de Nutsbedrijven werd opgetrommeld om de spijkers te verwijderen. Midden in de nacht moest die nog een keertje uitrukken. Om 02.00 uur kwam er een melding binnen, dat de van Haarenlaan, BK-laan en Vlaardingerdijk óók bezaaid waren met spijkers. Dat de politie af en toe je beste vriend is konden alle wagen- bezitters in die buurt de volgende ochtend merken: onder alle ruitewissers was een keurig briefje gestopt met een waar schuwing erop gestencild. Het aantal pechvogels met bandenstrop bleef daardoor bin nen de perken. De enige wagen die op de krik moest, was van de politie zelf. Ondanks al hun strooiwerk, is van de da ders tot nu toe geen spoor gevonden. 'N VRIENDENPRIJSJE: -kant en klaar- van 4.80 nu2i4U 3-kleur Grutterij molen „De WalviSCh" Westvest 229, Schiedam. Open elke middag 13.30-17.30 uur. Zaterdag 10.00-13.00 uur. speciaalzaken n toch voordeliger. Met unieke prijsgarantie-regeling. IJsselmondselaan 175, Rotterdam-Oost 1 (Krahngseveer) Tel.: 010-4508033 ROtjfBJBAM De SSWS vindt dat de op bouwwerker in de huidige si tuatie tijd te kort komt om de werkzaamheden naar behoren uit te voeren. Verwezen wordt naar werkzaamheden met be trekking tot de problematiek op de huidige lokatie; de sloop- terreinen; het lokatiebeleid en de vele overlegsituaties, waar aan de opbouwwerker Jack Gaudelius deelneemt. De stichting wijst verder op de noodzaak tot ondersteuning van de woonwagenbewoners die hun rijdend voor een „vast" huis hebben ingeruild. De opbouwwerker zelf over de funktie-uitbreiding: „ik zal an derhalve dag per week gesta tioneerd worden in buurthuis Nieuwland. Het is van belang de oud-woonwagenbewoners op het Schuttersveld in kon- takt te brengen met algemene, sociale en educatieve instellin gen. En uiteraard andersom ook. Het is een kwestie van wegwijs maken, zodat er niet constant een beroep op ons ge daan hoeft te worden." De gemeente vindt buurthuis Nieuwland een prima vesti ging voor Gaudelius. Want zo vlakbij „projekt Schutters veld" komt de opbouwwerker tenminste minder op een eiland te zitten. Als het aan de overheid ligt zal Gaudelius de extra tijd ook moeten gebruiken voor de on dersteuning van het versprei- dingsbeleid. „Er mogen op het terrein aan de Schiekade zes slopers blijven. Voor de rest moet alles weg. Natuurlijk zijn er al lokaties gekozen. Spaland (oost en west) heeft ruimte voor 30 standplaatsen. Terwijl lokatie Schie - achter het sation - in totaal 15 stand- Kijk maar op pag. 5 plaatsen kan herbergen. Maar ja, dat zal wel weer een tijdje gaan duren. De rijksweg die vlak langs lokatie Schie loopt produceert teveel geluid. De gemeente moet eerst, de wette lijke normen in acht genomen, een geluidsmuur plaatsen van 2,2 miljoen gulden. Iets dat voor de provincie be paald is bij een maximale ge luidsoverlast van 35 decibel. De gemeente wil nu deze wet telijke normen omhoog schroeven naar 40 decibel. Dat scheelt aanzienlijk in de kos ten. De geluidsmuur hoeft dan niet zo lang en hoog te wor den." Jack Gaudelius is een groot voorstander om tempo te ma ken met het verspreidingspro ces. „De huidige lokatie heeft veel ongemakken voor de be woners. Er is geen aardgasnet. De leidingen bevriezen gauw in de winter en er is geen ka bel. Bovendien liggen de ande re plekken dichter bij scholen en andere voorzieningen." SCHIEDAM Een 30-jarige automobilist en zijn 16-jarige passagier raakten vrijdagmid dag gewond bij een botsing te gen een paal van de bovenlei ding van de trambaan op de 's Gravelandseweg. De GGD moest hen met hoofd letsel naar het Schieland zie kenhuis brengen, de wagen bleek total loss. Het tramver keer richting Noord ondervond daardoor meer dan een half uur vertraging. De RET heeft bussen ingezet om de passa giers naar hun plek van be stemming te brengen. Hoe de auto van de rijbaan op de trambaan terecht is geko men, is de politie een raadsel. Volgens de bestuurder werd hij gesneden door een andere wa gen. gezegde subsidies gaat verle nen. Een ouder kerklid „kos- tert" iedere dag voor niemen dal en er is een vaste poets ploeg, die de prachtige kelken, kandelaren en andere voor werpen van edelmetalen re gelmatig een beurt komt ge ven. „Het enige dat ik hoop te be reiken," zegt pastoor Vismans, „is waardering voor het stuk geschiedenis dat de Singelkerk vertegenwoordigt. Bij dat alles blijft voorop staan dat de tra dities uit het verleden geëer biedigd moeten worden. Al zullen velen me om dat laatste afschilderen als een antieke- ling." Er is nu een klein kansje dat die wens nog voor het eerste eeuwfeest van Liduina in 1990 in vervulling zal gaan. De Sin gelkerk mag meedoen - samen met o.a. het museum en de Grote Kerk - aan het „Kerke- pad" van de NCRV. Naar aan leiding van die uitzending op 30 augustus, worden er op 5 en 12 september in totaal zo'n 25.000 toeristen in Schiedam verwacht. „Bleken we in eer ste instantie op het lijstje ge woon vergeten te zijn," vertelt pastoor Vismans. „Deze week kwam producer Joop Bosboom vast uitzoeken wat hij wilde filmen van de Singelkerk. Het eerste wat hij uitriep was: Nou, dit had ik voor geen goud wil len missen. Kun je nagaan, het is geen onwil, maar onwetend heid." SCHIEDAM Bij een inbraak bij Nefkens Eurodam b.v. in de Fokkenstraat tussen 5 en 6 fe bruari zijn 23 cassetterecorders gestolen ter waarde van 11.000 gulden. De daders konden via een raam in de achterzijde in de werkplaats komen. Wij helpen direktlll Telefoon 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 VtrtoothkmiMqmttii Ook nor uw wunuchinn kodkutn

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1