vrij+akt\ef Nieuwe Gemeente ambtenaar stapt over op provinciale politiek TAXI - 4.151122 Gemeente Belangen wil ander woonwagenbeleid 2 c Jonge start Geen muur maar hekwerk aan de Pastorietuin RANDSTAD EDITIES Stadsblad Verkiezings bijeenkomst voorouderen O de man in beeld Discussie middag FNV NIEUW IN AHOY' IN HEEL ZUID-HOLLAND VRIJDAG 6 MAART 1987 NR. 20 39e JAARGANG kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 SCHIEDAM Onverwachte calamiteiten bij de verkiezingen op woensdag 18 maart daargelaten, zal gemeentewerken straks een andere adjunct-di- rekteur moeten zoeken. Hans van der Vlist staat bovenaan lijst 2, waarop alle PvdA kandidaten voor de Provinciale Staten prijken. Het moet wel héél raar verlopen, wil hij niet een van de acht uit verkoren gedeputeerden worden, die onder leiding van commissaris van de koningin Schelto Patijn, de komende vier jaar Zuid Holland mogen besturen. Schiedam zal dan een gedreven ambtenaar armer zijn, de provincie een praktisch denkend politicus rijker. Tot dusver moest Van der Vlist de gulden middenweg zoeken tussen zijn eigen idealen en wet ten van hogerhand, die daar niet altijd mee strook ten. Nu krijgt hij te maken met de andere kant van a de medaille. Als gedeputeerde zal hij beslissingen moeten gaan nemen, die hem niet altijd in dank af- m genomen zullen worden. oplage 39.135 Prijsvraagwinnaars karnavalsoptocht. Luud Snel Letters „Moet je de gifbelten of het financieringstekort doorschuiven naar de toekomst?" VERENIGDE TAXIBEDRIJVEN EUR0TAX SCHIEDAM DAO EN NACHT OOK ROLSTOELBUSVERVOER SCHIEDAM Gemeente Belangen Schiedam, de partij die vorig jaar net niet in de gemeenteraad kwam, blijft zich bezighouden met de plaatselijke politiek. In een brief aan o.a. het college van b en w pleiten voorman Jan Hagendoorn en secretaris Ru Hartog nu weer voor een andere aanpak van het woonwagenkamp probleem. Zij vinden, dat de oplossingen, die op dit moment worden aangedragen méér zijn gebaseerd op eisen van hogerhand, dan op de wensen van de kampbe woners zelf. Deze week: Autootje-pesten Hete ijzers Kerstrapport „Iedereen wil hard rijden, alleen niet in de buurt waar zijn eigen kinderen spelen." Gifbelten SCHIEDAM „Ik woon al twee jaar in deze buurt van steegjes en gaatjes. Achter heb ik al geen uit zicht. Maar als dadelijk die hoge muur voor mijn neus staat, voel ik me helemaal opgesloten. En voor een eventuele verhuizing ben ik te oud. Anders zou ik het zeker doen." Misverstand VANDAAG: Driemaasstede poetst imago op ONS jubilaris met kleurrijke loopbaan ideale schoonzonen in Podium De gravin gaat barrevoets 5 t/m 8 maart in Ahoy' Rotterdam 7-8 maart Beurs voor aktieve vakanties en vrijetijdsbesteding 10.00-18.00 uur Openingstijden: 5-6 maart 14.00-22.30 uur wekelijks met 71 edities SCHIEDAM In de aan loop naar de Statenverkie zingen op 18 maart vindt er op 10 maart a.s. een PvdA-middagbijeenkomst plaats met een speciale gast: Joop den Uyl. Van 14.00 tot ongeveer 16.00 uur zijn oudere partijgeno ten en andere belangstel lenden welkom in zaal Beatrix (Lange Kerkstraat 68—70). Ook de PvdA- lijsttrekker voor de Pro vinciale Staten van Zuid- Holland, de Schiedammer Hans van der Vlist, zal de aanwezigen toespreken. Daarnaast zal o.a. Staten lid Miep van Schijndel aanwezig zijn. De rol van de overheid, in het bijzon der: van de provincie, in zake het ouderenbeleid, zal als een rode draad door het programma worden geweven. Een koor van het NIVON zal het geheel muzikaal opluisteren, 's Morgens is er dan al, om 11.30 uur, in Theater Zuid plein te Rotterdam een ge sprek geweest tussen des kundigen uit het ouderen werk en leden van de Pro vinciale Staten, in aanwe zigheid van de pers. Be sproken wordt welke pro blemen de komende vier Gedeputeerde jaar door Staten van Zuid-Holland dienen te worden aange pakt. Een viertal thema's is voor het overleg gese lecteerd: de toekomstige funktie van de verzor gingstehuizen; de volks huisvestingssituatie van ouderen; de welzijnseffec- ten als gevolg van de be zuinigingen op de tweede lijns-gezondheidszorg, voor bv. de maaltijdvoor ziening. Wie wil komen, maar pro blemen heeft met vervoer kan opgehaald en wegge bracht worden; informatie bij Astrid Brouwer (4268406) of Menno Siljee (4709885). Op 14 maart a.s. bezoeken enige PvdA-prominenten uit Zuid-Holland, 's mor gens na elven, het Schie- damse centrum. Behalve lijsttrekker Hans van der Vlist zullen ook Rob Suur- endonk en IJsbrand van der Velden (beiden uit Vlaardingen) het winke lend publiek op de Hoog straat voorzien van infor matie ten behoeve van de Provinciale Statenverkie zingen op 18 maart. Groen licht l voor Van d De troostprijswinnaars van de prijsvraag karnavalsoptocht kunnen hun prijs afhalen bij Rotterdamsedijk 3, Schiedam. Tien jaar geleden stond Hans van der Vlist aan de basis van een revolutionaire omwente ling in het verkeersbeleid en openbaar vervoersdenken in de Brandersstad. Nu de stor men daarover min of meer lij ken uitgewoed, stort hij zich vrijwillig in nieuwe ellende. Is het nou leuk om over te stappen naar zo'n toch wat schimmig machtsbolwerk, dat ogenschijnlijk alleen uit de kast gehaald wordt als de ge meenten een boosdoener nodig hebben? bewijs daarvan is de Verkeers- veiligheidsprijs van de ANWB, die we vorig jaar kregen. Dat vind ik een soort kroon op ons werk. En de doorstroming voor het autoverkeer is nu ook weer redelijk. Je moet reke nen dat de stad bijna acht jaar heeft opengelegen. Dan heb je als weggebruiker al snel de in druk dat er niets van deugt. Het zal nog wel even duren voordat dat gevoel is wegge sleten. Klagers hou je altijd, maar ze zijn in de minderheid, daar ben ik van overtuigd." ZIEKENFONDS GAK DETAM 65+ KORTING VIA BONBOEKJE VOOR VAKANTIEVERVOER MET BAGAGEWAGEN EN TROUWRIJDEN TEL.4370733 over de Algemene Begraaf plaats; het geschikt maken van voet bal- of andere veldsportvel- den, omdat de bezettingsgraad van deze velden gestaag terug loopt; een terrein aan het eind van de Julianalaan, dat vroeger Boshoek heette. Vooral het plan om kleinere kampen dichter bij het cen trum te plaatsen is volgens Gemeente Belangen een kapi tale fout. „Het is toch absoluut niet interessant voor mensen, die het stadsleven niet gewend zijn en zich moeilijk aan de leefwijze van de stadsbewo ners kunnen spiegelen om dichter bij stadskernen te wo nen. Wat is nou idealer voor die mensen dan het kample ven, waar ze al hun vrienden en kennissen in hun direkte omgeving hebben? De huidige lokatie aan de Schie zou juist uitgebreid en gemoderniseerd moeten worden, in plaats van ingekrompen," stellen Hagen doorn en Hartog in hun schrij ven. Het is Gemeente Belangen een raadsel dat een plek, vlak naast een vuilstort, waar ge kwalificeerd gif ligt is aange wezen als mogelijke plek voor een nieuw kamp. Temeer om dat het lawaai van Rijksweg 20 en de spoorlijnen er vlakbij ook nog eens voor de nodige geluidsoverlast zorgen. Als er al een kleiner nieuw kamp bij zou moeten komen, zou dat volgens Gemeente Be langen moeten zijn op één van de volgende lokaties: Het terrein van de vroegere Eendrachtstraat; een terrein dat vroeger de zandvlakte werd genoemd aan de Westfrankelandsedijk ter hoogte van de Admiraal de Ruyterweg; het terrein van de voormalige landijsbaan bij de Schiedamse- weg; de uitbreiding van het geslo ten kerkhof onderaan de Vlaardingerdijk; een terrein gelegen aan de Burg. van Haarenlaan tegen- V' met kleding voor jouw! Trendy of juist niet, want dat kan ook. Je kleding, kapsel, tas of schoenen, je vindt het deze week in onze modebijiage. Volgende week brengen wij met volop informatie over zijn kleding, kosmetika, zijn nieuwe haarlijn, horloge en reistas. Ook volgende week: het laatste nieuws over optiek. De man die in Schiedam hecti sche tijden heeft meegemaakt, is teveel realist om de valkui len niet te zien. Maar tegelij kertijd is de uitdaging van het avontuur een levensvoorwaar de voor hem geworden: „Ik heb er geen trek in een stuk van het meubilair te wor den. Ik ben hier in de stad op een ontzettend interessant tijd stip begonnen, maar nu zit mijn taak erop voor mijn ge voel. Gemeentewerken heeft de afgelopen jaren een giganti sche klus weten te klaren. De buitenwaterkering is helemaal op peil, de riolering is groten deels vernieuwd en Schiedam is aangesloten op de rioolwa terzuivering. Maar vooral op openbaarvervoersgebied is er veel ten goede veranderd. De tramlijn is doorgetrokken naar Noord en het buslijnen- net is aangepast/uitgebreid. Er is geen Schiedammer meer, die verder dan 400 meter van een halte woont. Alleen zou de RET wat mij betreft vaker mogen rijden, maar daar heb ben wij als gemeente niks in te zeggen." Weloverwogen noemt Van der Vlist verwijten, dat dit „grens verleggende beleid" uitdraaide op autootje pesten - begrijpe lijk, maar ook puur onterecht: „Nu de werkzaamheden aan de Schiedamse wegen achter de rug zijn, kun je toch duide lijk zien dat dat onzin is. Het hoofdwegenstel ligt er prima bij op dit moment. De 's Gra- velandseweg bij Plein '40/'45 is verbreed, de oren Vijfslui zen zijn bijna gereed, de West frankelandsedijk is doorge trokken en ook op de Rotter- damsedijk/Koemarkt is de re constructie een duidelijke ver betering. Het versmallen van de BK laan en het verkeersluw ma ken van de Singel - de stank en geluidsoverlast waren daar niet te harden - komen vooral het woonplezier en de veilig heid van de gebruikers en de omwonenden ten goede. Ook zijn de kleinere straten op veel plaatsen opnieuw ingericht. Daarbij hebben we steeds be wust - in overleg - gekozen voor snelheidsbeperking van het autoverkeer. Dat noem ik geen autootje pes ten. Iedereen wil graag hard rijden, alleen niet in de buurt waar zijn eigen kinderen spe len. Volgens de statistieken ge beuren er steeds minder onge lukken in Schiedam. Het beste Dat is geen loos verkooppraat je van Van der Vlist. In zijn goede dagen bij gemeentewer ken liep hij van de ene bewo nersvergadering naar de ande re inspraakavond om de me ningen en irritaties te peilen. Zonder overleg vooraf met de gebruikers is er in Schiedam vrijwel geen straat veranderd. Wat ook weer niet wil zeggen dat ze allemaal hun zin kre gen. In een gemeente met 70.000 zielen heb je 70.000 zin nen tenlotte. De laatste drie jaar echter is het stiller gewor den op zijn vaste stekkie op de 13e verdieping van het stads kantoor. De grote strijd is ge streden, de hete ijzers zijn uit het vuur gehaald. Voor Hans van der Vlist reden om zijn eigen spoor te verleg gen. Na Schiedam heeft hij nu de kans om Provinciale Staten een ander gezicht te gaan ge ven. Want ook dat bestuurlijk bolwerk staat aan het begin van een nieuw tijdperk: „Ik heb te dicht bij het vuur gezeten om niet te weten, dat Provinciale Staten maar al te vaak als boeman wordt ge bruikt. Het was ook een star, serieus instituut. Toen ik in '78 lid werd, was ik een van de weinigen in spijkerbroek. Daar werd je op aangekeken. Maar die tijd is achter de rug. De gemiddelde leeftijd van de PvdA ploeg zal nu rond de veertig liggen. En ook dat bu reaucratische slijt er langzaam vanaf. Van een streng contro le-orgaan is de Provincie een belangenbehartiger van de ge meente aan het worden. Ei genlijk een beetje de rol, die Rijnmond had. Wil je echt goed kunnen funktioneren, dan moet je de bureaucratie eruit bannen en dicht bij de mensen gaan staan. Anders val je in je eigen zwaard. Pro vinciale Staten anno '87 moet rekening houden met de ge meenten en weten wat daar rondgaat. Wat natuurlijk niet wegneemt, dat er keuzes ge maakt moeten worden." toe doet, wie bij Provinciale Staten aan de touwtjes trek ken. Van oudsher worden bij de verkiezingen van dit or gaan het minste aantal stem men uitgebracht. Maar juisl die Statenverkiezingen zijn erg belangrijk, volgens Van der Vlist; „Provinciale Staten is de grote motor achter de uitvoering van de milieuwetgeving waaronder bodemsanering natuurbescherming en recrea tie. En daarbij komen gelijk de verschillen al boven drijven Wat moet je doorschuiver naar de toekomst: de gifbelten of het financieringstekort? Het zal duidelijk zijn dat de PvdA kiest voor het laatste. Maai alle partijen denken daar weei anders over. En neem nou hei bejaardenbeleid. Dat wordt door de toenemende vergrij zing hét politieke probleem de komende jaren. CDA en VVD roepen om het hardst dat daai zoveel meer geld in is gestopt Alleen vergeten ze erbij te vermelden dat er in verhou ding méér ouderen bij zijn ge komen en dus het verzorgings niveau teruggelopen is. Hoe loop je met het béétje geld dal je hebt, de achterstand die ei in Zuid Holland ook is wat hel voorzieningenniveau van die groep betreft." „Tegen de files die er op spits uren staan is naar mijn idee niet op te asfalteren. Dan is heel de provincie straks één grijze baan. Als je dan toch - en terecht terwille van de eco nomie - je goederen en zaken verkeer wil laten doorstro men, dan moet je proberen het woon- werkverkeer in te dam men. Dat kan als je je open- Als gedeputeerde zal Hans niet uit potten met geld kunnen putten. Traditioneel heeft de Provincie weinig centjes te vertimmeren, zelf bouwen is er niet bij, verdelen wél. Mis schien is daarom het idee niet weg te branden, dat het er niet De 84-jarige mevrouw J. Hoog stad zou haar woning aan de Mevrouw J. Hoogstad: „Dadelijk voel ik mij helemaal ingeslo ten. Pastorietuin in het centrum van Schiedam liever vandaag dan morgen willen verlaten. Toen vijf meter voor haar huis de eerste funderingen voor een muur werden aangelegd, liep zij naar de opzichter voor in lichtingen. Deze vertelde haar dat de oude muur langs de Grote Kerk doorgetrokken zou worden langs de tuinen van de gerestaureerde woningen aan de Lange Nieuwstraat. En wel op drie meter hoogte. Geen brief van gemeentelijke zijde had tot nu toe de bejaarde dame bereikt. „En ik verlang de nog wel naar de nieuwe overburen en dan krijg je zo iets. Die renovatie heb ik toch ook voor lief enomen. Boven dien zon in huis heb ik al zo weinig door de overhangende balkons van mijn bovenburen. En geloof me. Zo'n afscheiding is door de jeugd snel volgekled- derd. Zoals heel de buurt hier." Een woordvoerder van Ge meentewerken begrijpt weinig van de problemen rond de af scheiding. „Een muur! Dat moeten we even nakijken". En later: „Nee hoor, het wordt een muurtje van 40 centimeter met een hekwerk van twee meter hoogte. Een siertraliewerk wel te verstaan. Om het zoveel mo gelijk bij het oude te laten. Op die manier krijgen de toekom stige bewoners een stukje groenvoorziening voor zichzelf. Zodat bijvoorbeeld honden er niet uitgelaten kunnen wor den." Voor mevrouw J. Hoogstad zal het een grote opluchting zijn. Geen muur maar een hek werk. Een sierhekwerk uit grootmoederstijd wel te ver staan. Een goede plek voor de nieuwe bewoners om grote heesters tegenaan te zetten. baar vervoer uitbreidt en de kwaliteit verbetert. De aanleg van tramlijn 1 past in zo'n be leid. Een Rijksweg 19 door Midden Delfland en een Blan kenburgtunnel duidelijk niet. Ik denk dat je het weinige groen, dat er hier nog is, kost wat kost moet behouden. Het is toch te dwaas om los te lopen, dat je daar met zijn al len - nu er nog keuze is - niel even bij stil gaat staan? Daar om zijn de verkiezingen ovei anderhalve week zo belang rijk. Bovendien is de uitslag van 18 maart meteen een soort kerstrapport voor premiei Lubbers en zijn ministers en zal dus ook invloed hebben op de landelijke politiek. Het is- dé kans voor de kiezers om na een jaar te laten weten wat ze vinden van kabinet Lubben 2." SCHIEDAM De F.N.V.- werkgroep- Uitkeringsgerechtigden- Schiedam, organiseert op 11 maart a.s. een discussiemid dag met de vertegenwoordi gers van 7 politieke partij en, dit in het kader van de verkiezingen voor de provin ciale Staten. Plaats: Ontmoetingscentrum De Vier Molens, Nieuwe Damlaan 766 te Schiedam. Aanvang 13.30 uur. Toegang en een kopje koffie zijn gratis. Ook niet-leden

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1