Uitgenodigd Massief eiken. HItStllTHÏlitt mil MM Groeneveld opticiens l, Beste wijkbe- Kanker onderzoek bij tweelingen Tweede prijswinnares Nelleke de Jong Profesionele amateur Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam Noord. Driemaasstede viert 2e lustrum! TIENERWERK -TIENERWERK -TIENERWERK Natuurexcursies Basiskursussen Volkshuisvesting Stichting Aktiviteiten Commissie „De Blauwe Brug". TIENERWERK -TIENERWERK JEUGDWERK - JEUGDWERK TIENERWERK. JEUGDWERK JEUGDWERK JEUGDWERK JEUGDWERK Scouting bestaat nog woners IV PAGINA 15 HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 18 MAART 1987 Het vakantieadres dat we hadden opgekregen was precies wat we zochten. Een pension-boerderij in de Achterhoek, die ge rund werd door een aar dig echtpaar, dat er een uitgekiende taakverdeling op nahield, zodat we heer lijk verzorgd werden, om niet te zeggen verwend. Aldus waren de prakti sche zaken geregeld en konden we ons overgeven aan minder prozaische be zigheden en gedachten. Het was schitterend herfstweer en we genoten ongebreideld van de stilte in de bossen, waar de ver kleurende bladeren aan de bomen alle nuances in bruin en rood vertoonden. Meteen al kwam er een heel poëtische gedachte bij me op: „En dan krijg ik hem plotseling zo lief, mijn roodgloeiende wijn maand." De woorden pas ten zo goed bij mijn ver heven stemming, dat ik voor het gemak maar ver gat dat ik ze niet zelf ver zonnen had; ze waren van Aart van der Leeuw, de poeet die ik in mijn schooltijd zo bewonderde. MEUBELMAKERIJ KNIPTIP Enkel-, dubbel- of meerfocus van vooraanstaande merken zoals Rodenstock^of Zeiss. Maar ook hebben wij ons eigen glashelder geprijsde merk "Optiek Gilde Glas'In alle gevallen staat kwaliteit voorop want daaraan stellen we de hoogste eisen! Samenstelling: SSSN, Postbus 4015,3012 GA Schiedam. Tel. 4702207. Hoezeer het buitenleven en de serene stilte ons ook bevielen, tegen het weekeinde deed de behoefte aan een beetje leven in de brouwerij zich voelen en dus belandden we op zaterdag- avond in de enigszins bewoon de wereld. Een paar straten, wat winkels en dan, op een hoek, in grote letters: Hotel Café De Kroon. Ik bezweek meteen voor die naam. Hier moesten we een biertje drin ken. Binnen scheen het hele dorp te zitten, op z'n paasbest ge kleed. We staken wel wat af in onze tamelijk oude spijker broeken, maar hoopten dat men zou begrijpen dat we op vakantie waren. We stevenden op een leeg tafeltje af en zoch ten iemand die ons een biertje kon brengen. Waar was de bar eigenlijk? Die was er niet, maar wel kwam vanachter een deur een dienster met een blad vol glazen langs, bij wie we onze bestelling deden. Ze keek ons wel wat bevreemd aan, maar zei verder niets. Toen we hier en daar nog meer verwonderde blikken opvingen begonnen we ons toch wat onbehaaglijk te voe len. Zagen we er zo armoedig uit? En ineens kreeg ik een vermoeden. „Is er hier van avond iets speciaals?" vroeg ik aan de mensen aan het tafeltje naast ons. Ik sloeg de hand voor de mond toen het ant woord kwam: „Jazeker, er is hier een vijfentwintigjarige bruiloft en wij zijn het bruids paar." Tegelijk stonden we naast onze stoelen en stamel den verontschuldigingen. Dat we dat niet hadden gesnapt, 't Leek nog wel zo leuk. Een dorpscafé op zaterdagavond en wij als enige toeristen tussen de plaatselijke bevolking. De bruidegom redde de situatie. Nu we er toch waren moesten we maar blijven. Hij drong er op aan dat we van hem iets dronken. Ons drankje was trouwens al onderweg. En zo kregen we toch ons biertje en waren, onverwacht, gasten op een echte boerenbruiloft. Vooral toen de muziek inzette en de paren zich op de vloer begaven, zagen we hoe stom het was niet eerder iets door te hebben. Iedereen had duide lijk feestkleding aan. Een beeld uit mijn jeugdjaren drong zich aan me op. Een zaaltje als dit, maar dan in de grote stad, in een café vlak bij ons ouderlijk huis. Mijn zusje en ik, die na de zondagse kerkgang naar binnen gluur den door een kier tussen de gordijnen. Dansende paren in feestelijke kleding. Zwierige rokken, vrolijke gezichten. En ik, die verlangend zuchtend, opzij keek naar mijn zusje en fluisterde: „Waren we maar werelds." Later bleek mijn broertje ons gezien te hebben, want tijdens een kibbelpartijtje riep hij me tot mijn schrik toe: „Ik heb je heus wel gezien zondag, vieze rik!" In die tijd was onze ken nis van scheldwoorden niet erg groot en viezerik klonk onheilspellend genoeg voor zo iets als gluren, en dan nog wel op zondag, in een café. Daar binnen was immers de wereld en ons was geleerd die te ver zaken en onze oude natuur te doden. Nu, na zoveel jaren, was mijn oude natuur nog springlevend en de wereld verzaken was me ook al niet gelukt. Dat het hier in die café niet de grote we reld bleek te zijn deed er niet toe. Juist omdat het maar zo'n klein wereldje was, was het zo'n leuke belevenis. Je ging gewoon een pilsje pakken en men nam je heel hartelijk in de familie op. Er kwam een dikke, kalende man van achter in de vijftig KON. WILHELMINAHAVEN N.Z. 27, VLAARDINGEN, TELEFOON 010-4343006 Nelleke de Jong bij ons tafeltje staan. Zijn vraag „bent U hier uitgeno digd?" deed ons opschrikken door de onprettige toon. De man bleek de eigenaar te zijn en was door de dienster ge waarschuwd, naar we later hoorden. We legden hem uit dat we niet op de hoogte wa ren van de aard van de bijeen komst en begonnen enthou siast te vertellen hoe aardig we het vonden van de bruide-, gom... Maar voordat we uitge sproken waren herhaalde hij zijn vraag en het klonk nu echt dreigend: „Bent U uitge nodigd?" „Nee, maar de brui degom..." Hij stond nu voor ons met een woedende blik in de ogen. „Eruit," schreeuwde hij. Ver bijsterd keken we om ons heen. Kwam niemand ons te hulp? Hij hief zijn hand op als of hij ons wou slaan. Toen ren den we hals over kop het zaal tje uit. Op weg naar de uitgang stak hij zijn been nog uit, maar miste. Buiten staarden we el kaar ontgoocheld aan. Wat hadden we misdaan? Waarmee hadden we zijn woede opge wekt? We waren letterlijk de deur uitgeschopt. Ik had het vreselijke gevoel vermoord te kunnen zijn zonder iets te kunnen doen. Een grote be klemming maakte zich van me meester. Ik tastte in mijn her innering naar datzelfde gevoel van onmacht, van onschuldig zijn en niets kunnen doen. Opeens wist ik het: Easy Ri der. Die film had ik gezien bij de Stichting Filmclub Schie dam. Twee aardige, sympa thieke jongens, die geen vlieg kwaad hadden gedaan, wer den aan het eind van de film UTRECHT - Onderzoek naar de oorzaken van kanker is be langrijk, want alleen als de oorzaak bekend is kunnen er maatregelen worden genomen om deze ziekte te voorkomen. De Internationale Tweelingen Studie is zo'n onderzoek. Hier mee wordt geprobeerd meer te weten te komen over oorzake lijke factoren. Het is een groots opgezet onderzoek waaraan in Amerika, Canada, de Scandinavische landen en Nederland wordt meegewerkt. Het KWF subsidieert het Ne derlandse onderzoek. Uit eerdere onderzoeken is duidelijk geworden dat er ze ker drie groepen oorzaken zijn aan te wijzen voor het ont staan van kanker: erfelijke factoren, macro- en micro-om gevingsfactoren. Waarbij men de micro-factoren zelf in hand heeft (roken, voeding e.d.) en macro-factoren o.a. luchtver vuiling, straling e.d. zijn. Over de invloed van erfelijkheid be staan nog veel vragen die men door middel van dit tweelin- gonderzoek hoopt te kunnen beantwoorden. Tweelingen waarvan een van beide kanker heeft (gehad) worden gevraagd aan het on- aan flarden geschoten door een oude, starre man, alleen omdat hij hun anders-zijn niet duldde. Ik huiverde. Niets hadden we kunnen doen. Geen scheldwoord was over onze lippen gekomen. Ik keek nog even om en zag hem staan in de deuropening: een oude, starre man, dik en kaal. En in eens, op veilige afstand, riep ik zo hard ik kon: viezerik! derzoek mee te doen. Er doen reeds een 300 paren tweelin gen mee, maar de uitkomsten worden belangwekkender bij een groter aantal. Tot nu toe is uit geen enkel onderzoek gebleken dat twee lingen vaker kanker krijgen dan anderen. Ook de kans om als tweelingbroer of -zuster deze ziekte te krijgen als een broer of zuster het heeft (ge- :had) is beslist niet groter da het geval is bij 'gewone' broer en zusters. Tweelingen die geïnteresseerd zijn om mee te werken kun nen zich opgeven bij Dr. J. Berkel, internist-epidemioloog, p.a. Servaasbolwerk 14, 3512 NK Utrecht. Het telefoonnum mer is 030-314868. Hier kunt u ook nadere inlichtingen vra gen over het onderzoek. Zoek als u filmt met de smalfilm- of videocamera altijd naar beweging en breng die in beeld. Dan maakt u geen foto'sl of dia's. SCHIEDAM - ..Beschrijven ligt me beter dan schrijven, zegt Nelleke de Jong. Of dat helemaal waar is, valt te be twijfelen. Je kunt vaak meer dan je denkt. Maar in ieder ge val heeft deze Schiedamse overduidelijk talent voor het eerste. Met haar verhaal „Uitgeno digd" - dat duidelijk op werke lijkheid berust - won ze de tweede prijs in de schrijvers wedstrijd van de Stichting Filmclub. Zo verwonderlijk is dat mis- de jarenlang de teksten van anderen bij Wegener, uitgeef ster van o.a. de Havenloods en zat dus dicht bij het vuur. Inmiddels hebben ze daar nu ook haar bijzondere gaven ontdekt: vanaf één maart is Nelleke officieel leerling-jour naliste en er zal dus in de toe komst heel wat méér van haar gepubliceerd worden. Leuk voor het Nieuwe Stads blad dat het als een van de eersten een verhaal van haar hand af mag drukken. Schiedam, Hoogstraat 73. Vlaardingen, Hoogstraat 146. Vlaardingen, van Hogendorplaan 5. VOORDER PAGINA Voor wie? De Stichting is er voor alle wijkbewoners en organisaties die hulp, advies, service en aktiviteiten wensen in Schie- dam-Noord. Zij organiseert aktiviteiten voor de jeugd van 6-12 jaar en voor volwassenen. Zoals bijvoorbeeld: Zomerkampen, filmvoorstelling, uitstapjes, voorlichtings- en gespreksa- vonden, computerkursussen, buurtsporttournooien, kader- kursussen, enz. enz, Centraal Informatiepunt Door middel van kontakten en overleg met andere instel lingen, vrijwilligers en wijk en bewonersorganisaties tracht zij zoveel mogelijk in te spelen op behoeften van de wijkbewoners en het cen trale informatiepunt in de wijk te zijn. Service Het SSSN-serviceaanbod is groot: kopieer- en stencilmo gelijkheden, uitleen van marktkramen, nietmachines, overheadprojektor en bind- machine. Ze beschikt verder over een letter- en een raap- machine en een uitgebreid aantal informatiematerialen. Hulp -en adviesspreekuur Iedere vrijdagochtend van 9 uur tot half 11 is er een hulp en adviesspreekuur in de Blauwe Brug. U kunt hier te recht met vragen over: uit keringen, arbeid en ontslag, hulp bij het invullen van for mulieren en het schrijven van brieven enz. Oppascentrale Onder verantwoording van de SSSN is er een oppascen trale. Voor een oppas betaalt U ƒ3,50 per uur. Bellen: di. wo. en do. tussen 16.00 en 21.00 uur tel. 4707194. In april 1987 bestaat het regio naal verpleeghuis Driemaas stede in Schiedam-Noord 10 jaar. Vanzelfsprekend gaat dit met de nodige festiviteiten ge paard. In de week van 6 tot en met 11 april 1987 vinden tallo ze aktiviteiten in dat kader plaats. Niet alleen bewoners en mede werkers van Driemaasstede worden bij het feest betrok ken, ook de omwonenden. De festiviteiten staan mede in het teken van de relatie tussen de wijk en Driemaasstede. In de tuin van Driemaasstede zijn een aantal feestelijkheden ge pland voor bewoners, mede werkers en wijkbewoners. Cir cus, een braderie/fancy fair en een fotowedstrijd onder het motto „De wijk en Driemaas stede". Voor deze fotowedstrijd zijn 2 categorieën en wel zwart-wit en kleur. De foto's moeten zijn afgedrukt op het formaat 10x15 of 9x13. Een deskundige jury zal uit de inzendingen van iedere cata- gorie de beste 3 foto's kiezen. (Ie prijs ƒ100,-; 2e prijs ƒ50,-; 3e prijs 25,-;) Inzending van foto s Kan plaatsvinden met vermelding van naam, adres en leeftijd aan: Verpleeghuis Driemaas stede, Voorberghlaan 35 3123 AX Schiedam ter attentie van de receptie. De prijsuitreiking vindt plaats op 11 april om 13.30 uur tij dens de Braderie. Op de dag van de prijsuitrei king is er een grote braderie in de tuin rondom het verpleeg huis. Speciale attracties zijn: demon straties oude ambachten, por tretknippen, fancy fair, leven de muziek clown, kinderca- roussel en een standwerkers concours. Natuurliefhebbers kunnen ko mende maand aan vele excur sies deelnemen. De afdelin Waterweg Noord van de Ko ninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging organi seert namelijk weer vele inte ressante uitstapjes: za. 21 mrt. Zijn er twee excur sies, te weten: een fietsexcursie naar Voorne. Vertrek van Sta tion Vlaardingen-Oost om 7 uur en om 7.45 uur van de pont Maassluis. een Mossen-excursie naar Oostvoorne. Verzamelen 9 uur bij station Vlaardin- (uit de kursuskrant van het NVH, LOS en LOBH) In 1987 zullen door het Neder lands Verbond van Huurders (NVH) basiskursussen volks huisvesting voor huurdersor ganisaties worden georgani seerd. Deze basisscholingen bestaan uit een aantal kursusavonden waar onderwerpen worden be handeld waar elke huurders organisatie mee te maken kan krijgen, zoals: onderhoud van woningen, huurrecht en huur- bescherming, servicekosten, huren, huurverhogingen en het puntenstelsel en invloed op beleid van de verhuurder. Verder wordt ook aandacht besteed aan het onderhande len met de verhuurder en met de gemeente en aan het uit- eigen bouwen van de huurdersorganisatie. De kursussen zijn bedoeld voor bestuursleden en kader leden van huurdersorganisa ties. Voor het deelnemen aan de kursus is kennis van de volkshuisvesting geen vereiste. Tijdens de kursus zal gewerkt worden met een uitgebreid werkboek dat ook als naslag werk gebruikt kan worden. De kosten voor deelname zijn beperkt gehouden: nl. 15,- voor leden van de NVH en iets meer voor niet-leden. Nadere informatie over deze of andere kursussen en over het NVH kunt u krijgen via tel. 030-892409 of via de SSSN, tel. 4702207. Ook op de balie van de Blau we Brug ligt de kursuskrant ter inzage. gen-Oost. za. 4 april. Excursie naar Kas teel Groeneveld te Baarn. Deze excursie sluit aan bij de dia-avond van woensdag 1 april, die plaatsvindt in de „Boshoek". Aanmelden: 4350813. zo. 5 april. Auto-excursie naar het Nationaal park Veluwe- Zoom bij Rheden. Aanmelden: 4376858. Deze excursies worden georga niseerd door de verschillende werkgroepen van de KNNV, zoals de padden- de padden stoelen, de planten- en de vo gelwerkgroep. In natuurcentrum de „Bos hoek", ten Noorden van het Bachplein, hebben deze groe pen hun bijeenkomsten. Nadere informatie over de KNNV, de werkgroepen en de aktiviteiten kunt u krijgen bij dhr. v.d. Schalie tel. 4262316. Wij hebben weer mededelin gen over onze aktiviteiten. Er wordt in de Blauwe Brug een expositie gehouden van landschapschilderijen. De schilder J. Kok exposeert van 9 maart t/m 31 mei. Het zijn mooie landschappen die de jaargetijden voorstellen. Maar er zijn ook fraaie schil derijen van molens. Het is ze ker de moeite waard de expo sitie te komen bekijken. Dus komt U eens langs de Blauwe Brug en oordeelt U zelf. Maar wij hebben ook vele an dere aktiviteiten zoals, bridge, tekenen, dansen, bloemschik ken, enz. Komt U eens langs, onze me dewerksters zitten dagelijks aan de balie van 9.00-12.00 uur en van 13.15-16.00 uur. Zij zul len U gaarne te woord staan. Wij hebben sinds 2 maart ook een zangkoor onder deskundi ge leiding. Er kunnen best nog wat leden bij, dus als U inte resse heeft komt maandagmid dag eens luisteren om 13.30 uur U bent van harte welkom. Een kursus poppen maken start donderderdag 2 april a.s. en duurt tot en met 14 mei. Aanvang 9.30 uur. Kosten f 25.-. Ook kunnen wij nog vrijwil ligsters gebruiken. Als u be langstelling heeft in dit werk kunt U informatie krijgen aan de balie van de Blauwe Brug. Komt U eens gezellig naar de balie in de Blauwe Brug, of neemt U telefonisch kontakt met ons op. Tel. 4701049. Tot ziens. Donderdag 19 maart kan je weer meedoen met de tiener- klub. Tieners van 10 tot en met 14 jaar kunnen drie keer per maand in het Jongerenpand Wesp muziek beluisteren, hob- byen, computerspelletjes doen, een theekransje houden, enzo- meer. Kosten 1,50 per keer. De - gratis - thee staat om half 7 klaar. Vragen? Neem contact op met Frederica, Stichting Samenle vingsopbouw Schiedam Noord. Bachplein 590, Schiedam. Te lefoonnummer: 010-4702207. kinderen mee naar Vlaardin gen. Er is dan een DOE-MIDDAG in de stadsgehoorzaal. Het the ma is: „De poppen komen tot leven". Om half 2 vertrekken we van- Woensdag 25 maart kunnen de af de Blauwe Brug. Je kunt ie Het jeugdwerk organiseert ak tiviteiten voor de jeugd van 6 tot en met 12 jaar, in en vanuit het wijkcentrum de Blauwe Brug. het beste van te voren opge ven. Het kost 2,-. Stichting Samenlevingsop bouw Schiedam Noord. Bach plein 590. Schiedam telefoon nummer: 010-4792207. Met de groeten van Jut en Jul. Scouting bestaat nog en leeft volop. Scouting is een vereniging die het spel speelt waar Baden Po well ooit mee is begonnen. Je hebt in Schiedam vier Scouting-groepen, die inge deeld zijn in leeftijdsonderde len. De TONO-groep heeft de vol gende onderdelen: Bever jongens en meisjes van 5 tot 7 jaar Kabouters meisjes 7 tot 10 jaar Padvinders meisjes 10 tot 14 jaar Sherpa's meisjes 14 tot 17 jaar Pivo's jongens en meisjes 17 tot 21 jaar De padvinders hebben 's zater dagmorgens van 10 tot 12 uur en De Bevers en Kabouters 's zaterdagmiddags opkomst van 2 tot 4 uur. Ons clubhuis is het koetshuis op de Sweelincksingel, achter boerderij „Landvreugd". De Pivo's hebben opkomst op de vrijdagavond van 20-22 uur op de Lange Haven 11. Meestal heb je opkomst altijd met je eigen leeftijdsonderdeel, maar soms ook gezamenlijk. Zo is er 21 maart a.s. een groepsweekend. Dan gaan we met de hele groep een week end op stap. Dit keer naar Maasland, waar we in een an der groepshuis slapen en we het met elkaar erg leuk zullen krijgen door de verschillende spelen en het samen bezig zijn. Als je wilt, komt dan eens op een opkomst kijken. Wil je meer informatie, bel dan naar mevr. Mientjes. Tel. 4709769. Voor u ligt nieuws uit Schie dam Noord. Met steun van de winkeliers uit de wijk, is het mogelijk geworden deze pagi na voor een deel te vullen met informatie die speciaal voor uw wijk van belang is. Informatie van diverse wijk en bewonersorganisaties, kul- turele- en maatschappelijke instellingen, maar ook andere informatie van belang voor uw wijk. Heeft u ideeën of nieuws voor deze pagina, neem dan kon- takt op met de SSSN. Tel. 4702207. Kopy voor de volgende Noor derpagina inleveren uiterlijk 9 april. I)

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 15