f Het Nieuwe Verbeteringsplan betekent 90 gulden huurstijging per maand Studie-ijver pakt verkeerd uit IME f HEED SG en Acos lood om oud ijzer RANDSTAD EDITIES NING VRIJDAG 20 EIU ZATERDAG 2] MAA LASSE ""Stadsblad KOM NAAR DE GROOTSTE OCCASIONSHOW ALLER TIJDEN 19,20 21 maart a.s. In de 'Sterrenshowtent' op het Minervaplein te Delft KEUKEN Tassendieven weer aktief Grap met staartje TOEGANG GRATIS... EN KANS OP EEN GRATIS AUTO!!! donderdag 19 maart van 14.00-22.00 uur vrijdag 20 maart van 14.00-22.00 uur zaterdag 21 maart van 10.00-17.00 uur snow-wash spijkerbroeken 59.90 NUIN^ T*1 AL UW (vers)voordeel 16; Geuzenpenning voor Amnesty International Podium luidt lente in Culturele manifestatie in De Erker De andere kant van Leonie Jansen Clownerie in Passage Hockey- rivalen delen punt Vierde plaats voor Schiedamse dammers Martinus wint schaaktoernooi wekelijks met 71 edities IN HEEL ZUID-HOLLAND kantoor: Broersvest 125, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, telefoon 010-4732877 WOENSDAG 18 MAART 1987 NR. 23 39e JAARGANG oplage 39.135 SCHIEDAM Het uit 1928 daterende Hofje van Be lois, met de poort gelegen aan de Aleidastraat, is in gemeentehanden overgegaan en zal aangepast wor den aan de eisen van deze tijd. Hiermee komt er een einde aan een „particuliere" instelling die vele hon derden jaren heeft bestaan. De vorige huisbaas, de Stichting Hofjes van Belois, beschikte over onvol doende financiële middelen om de zo broodnodige renovatie voor een groot deel van de 36 pandjes uit te voeren. Toch was de eigendomsoverdracht allesbehalve van zelfsprekend. Er waren volgens Reinier Scheeres, aanwezig als voorzitter van de inmiddels ontbonden stichting, „rimpeltjes in het water". Enkele bestuurs leden hadden veel moeite om de stap naar de ge meente te maken. „Begrijpelijk na zoveel inzet," zegt de burgemeester, maar de belangen van de bewoners én het Hofje gingen nu eenmaal voor." Renovatie Het Hofje van Belois. Qmliotir QTI IPiir^ MOZARTLAAN334 MAASSLUIS JIUMIL OI UMw 01899-20200-20209 T.V. DEFEKT? RADIO ABA Vïdmospmciali» ten CASA Hoogstraat 120, Schiedam N°^is. mr- c- ,p- Sneep, terzijde gestaan door wethouder Hans van Kleef (Stadsvernieuwing en Volkshuisvesting) en burgemeester Reinier Scheeres. Zij tekenden respectievelijk namens de gemeente en de Stichting Hofjes van Belois. Nó de eigendomsoverdracht zei de notaris- Als u nog wat te vorderen heeft, weet u waar u terecht kunt." Paleisje SCHIEDAM Ze vergelijken zich graag met spor ters, want ondanks het hechte teamwork blijven amateur-kunstenaars pure individualisten. Op sa menspel buiten de eigen vereniging hebben ze het niet zo. En daaraan valt het grote verschil met de lichaamscultuur af te lezen. De Schiedammers, die in hun vrije tijd zingen, to neelspelen of de trommel beroeren, moeten er niet aan denken, dat wethouder Hafkamp hen net als de voetbalclubs een fusie in de maag zou willen split sen. Het verzet in hun repetitieruimtes zal heel wat feller zijn dan in de kleedkamers. Druppel PiPfj PnSlThnmVM^<fnH Va" der M.°St' Pi,et Smit' Peter van Leeuwen, Corinne Sey, Juul van der Klink en Thom Maes: de nieuwe steunpilaren van de plaatselijke amateurkunst. Dwarsfluit Gemeente huisbaas Hofje van Belois Voor de oprichting van het Hofje van Belois (toen nog aan de Noordmolenstraat) moeten we de geschiedenisboeken openslaan bij het jaartal 1593. Een periode dat het slecht ge steld was met de sociale om standigheden. Zieke en gehan dicapte mensen moesten met bedelen het hoofd boven water zien te houden. Een aantal par ticuliere instellingen trok zich het lot van deze mensen aan. Eén daarvan was de Stichting Hofjes van Belois. Opgericht door Huybrecht Corstiaansz. Hij zette 20 huisjes neer. Alleen voor hulpbehoevende vrou wen. Echter familieleden en kennissen hadden een streepje voor. De vrouwen dienden alleen een bed, een waterkan en en kele kookpannen in te bren gen. Voor de rest werden zij gekleed en gevoed. De „buiten- vaders" (oftewel het dagelijks bestuur) regeerden met strenge hand. Huybrecht Corstiaansz kon dit alles bekostigen omdat hij meer onroerend goed bezat. Op die manier kon de huurop brengst naar „de wijffies die in 't Hofje wonen", zoals in de akte stond vermeld. In 1856 wijzigde men de statu ten en hoefden de toekomstige bewoners (gehuwde of onge huwde vrouwen) niet meer „behoeftigd" te zijn. Bovendien werd er betaald. Niet maande lijks, maar een éénmalige in koopsom. In de jaren zestig van deze eeuw moesten, met de in troductie van de Algemene Bij standswet, de instellingen met een weldadig karakter naar de gemeente overgeheveld wor den. De bestuurders waren het met deze regeling niet eens. Er werd een oplossing gevonden en het Hofje van Belois werd samengevoegd met het St. Ja cobs Gasthuis. Eind zeventiger jaren ontstonden er financiële problemen. Het bestuur wilde dat de vroegere inkopers toch gingen betalen voor onder an dere water. Hoewel de inko pers zeiden: „afspraak is af spraak", vond de kantonrech ter een redelijke bijdrage (want er waren al mensen die volle dig huur betaalden) niet onre delijk. De renovatie van het Hofje van Belois bestaat uit een on- derhouds- en verbeteringsplan. Voor het onderhoudsplan (het SCHIEDAM Een 14-jarige Schiedammer moest zijn studie ijver afgelopen zaterdag «met een vervelend avontuur beko pen. De jongen was 's morgens naar het jeugdfiliaal van de biblio theek gegaan op de Korte Haven om wat materiaal voor een scriptie uit te zoeken. Daarbij raakte hij zo verdiept in zijn leesstof, dat hij niet merkte dat de bieb rond één uur werd gesloten. Pas tegen vijven ontdekte hij, dat hij helemaal in zijn eentje vastzat in het grote gebouw. Hij was nog wel zo slim zijn moeder te bellen, die de politie waarschuwde. De sleutelhouder van de bibliotheek bleek niet thuis te zijn en dus zat er niets anders op dan de brandweer te laten komen. Die bevrijdde de jongen met een ladderwagen vanaf de bo venste verdieping van de jeugdbieb. Eenmaal veilig op de be gane grond, kreeg de scholier met nieuwe pech te maken: ook zijn fiets bleek gestolen te zijn. En nu maar hopen dat zijn juffen en meesters al die moeite mee laten tellen bij het beoordelen van zijn werkstuk. SCHIEDAM Op precies de zelfde manier als vorige week donderdag is de afgelopen koopavond weer een gewapen de roofoverval gepleegd. Een 26-jarige Rotterdammer wilde rond 21.15 uur in zijn - op het Emmaplein geparkeerde - auto stappen en werd door twee jongemannen met knup pels op het hoofd geslagen. Het duo ging er te voet van door richting Eerste Tuinsingel met het plastic tasje van hun slachtoffer. Erin zat niet veel meer dan een borstel en een kammetje. Een signalement van de daders is niet te geven, omdat ze alle bei een bivakmutsje droegen. De politie sluit niet uit, dat het dezelfden waren, die al eerder op de Buitenhavenweg een Schiedammer op soortgelijke wijze van een plastic tas be roofden. Ook toen bedroeg de buit slechts een kam en borstel. Wij haipan diraktlll Telefoon 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Virkxp-hml Rfptnt» Ook roor uw wumochirm on kooHtmton nu ook kindermaten vernieuwen van daken, goten, kozijnen, elektrische leidingen, etc.) betaalt men niets. Maar voor het verbeteringsplan, dat zich richt op het sanitaire ge deelte (keuken, douche en toi- let), betalen de bewoners van het Hofje een toeslag die elke maand met de huur verrekend wordt. Concreet betekent dit een huurstijging van 160,- naar 250,-. Deelname aan het verbete ringsplan is niet verplicht. Al léén 16 van de 36 woningen krijgen een flinke beurt. Veel bewoners waren namelijk te vreden met de huidige situatie en zbijvoorbeeld om een-1 trale verwarming niet te sprin gen. Een bestuurslid van de (voormalige) stichting vindt het facultatieve karakter jam mer. „Stel je voor er komt een huisje vrij en de toekomstige bewoner wil centrale verwar ming of een betegelde douche. Dan kan je overnieuw begin nen met het verbeteringsplan. Nee, het had verplicht moeten zijn." Bewoonster A. van Nielen noemt haar huis een paleisje. Zij wenst alleen de onder houdsbeurt. De rest hoeft voor haar niet. „Binnen heb ik over al mooie tegeltjes. Nee, ik heb niets nodig. Komt er een man van de gemeente langs of ik een alarminstallatie wilde heb ben. Voor f 35,- in de maand. Dat is toch belachelijk. Voor één ding moet ik heel mijn le ven iedere maand betalen. Ze hebben de mensen gek ge maakt. Mijn buurvrouw heeft getekend. Maar voor welke verbeteringen, dat weet ze nog niet. Het is toch belachelijk. Een huur van 250,- voor dit soort huisjes. Mevrouw Van Nielen behoort zelf nog tot de „inko pers" „Vergis je niet," zegt ze, „maar ik betaalde in 1963 wél 12.000 gulden." Amateurkunst heeft nieuwe steunpilaar „De verzuiling in het vereni gingsleven schaf je niet zomaar af. Daar blijven we in Neder land hoe dan ook aan vast zit ten," vat Piet Smit, voorzitter van mannenkoor „Orpheus" de sentimenten van de kunstebe oefenaren uit liefhebberij sa men. Piet Smit is tevens voorzitter van het AZOS, een platform dat in het leven geroepen is ter vervanging van de Schiedamse Gemeenschap. Dat overkoepe lende culturele lichaam stierf vorig jaar een roemloze dood toen de gemeente besloot voortaan zélf de beschikbare subsidies te gaan beheren. AZOS staat voor Algemeen Zangers Overleg Schiedam. Alle plaatselijke koren, die bij een landelijke bond zijn aange sloten, maken er deel van uit. De toneelverenigingen uit ei gen stad hebben op dezelfde manier de krachten gebundeld in het ATOS en de muziekver enigingen in het AMOS. Als spreekbuis van deze drie zwaargewichten is dan nog eens het ACOS opgericht. Het zijn allemaal weinig tot de verbeelding sprekende namen, maar volgens de kersverse be- stuurderen is zo'n strakke or- t i ganisatie wél onmisbaar. Zon der kontaktpersoon met de ge meente - die net als in de tijd van de SG de subsidies ver strekt - kunnen de verenigin gen nu eenmaal niet. In geld zal het allemaal weinig uitmaken. De afdeling zang komt er nog het best vanaf met een totaalsubsidie van 56.000 gulden per jaar. In vergelijking met de anderen ligt die vrij hoog, maar dat is een historisch gegroeide situa tie, die we niet gaan verande ren," vertelt Corinne Sey, die namens de gemeente in het ACOS zitting heeft. De toneelverenigingen moeten het doen met dertien en een half duizend gulden. Maar dat is volgens hun vertegenwoordi ger Thom Maes geen ramp, omdat ze niet echt grote kosten hoeven te maken om een voor stelling te kunnen geven. Anders ligt dat bij de afdeling muziek. Woordvoerder René van der Most noemt de 31.000 gulden die naar die afdeling wordt afgeschoven, niet meer dan een druppel olie op een gloeiende plaat. „Als je ziet wat het kost om een orkest van 60 man te kle den en van een instrument te voorzien, dan is dat bedrag niets. Toch telt juist die mu- zieksector een groeiend aantal leden en verzorgen juist wij veel optredens in bejaardente huizen en zo." En op die manier maken alle drie de bestuursleden meteen al bij de presentatie van het nieuwe orgaan duidelijk, dat er weinig verschil is tussen dit culturele machtsbolwerk en de oude SG. In financieel opzicht althans. Want om het hoofd boven wa ter te kunnen houden in de zee van bezuinigingen zal de ama teurkunst in de toekomst de krachten meer moeten bunde len. Overigens iets dat ook al veel langer gebeurt, stellen de mannen van het ACOS roe rend eensgezind. „In de muziek is het heel ge woon om te vragen: „heb jij misschien nog een dwarsfluit SCHIEDAM Een uit de hand gelopen grap heeft zaterdagnacht de politie en brandweer behoorlijk wat extra werk bezorgd. Bernard W., de nieuwe eigenaar van een voorma lige bank op de Lange Nieuwstraat, wilde na een gezellig avondje een drietal vrienden zijn toekomstige bedrijfspand laten bewon deren. Toen ze, tijdens de rondlei ding, in de kluis waren aangeland, trok iemand voor de lol de deur dicht, in de veronderstelling dat Bernard W. wel een sleutel zou hebben. Dat was echter niet het geval en als leek is het onmogelijk zo'n dikke stalen gevaarte open te breken. Eén van het stel, die toe vallig buiten was achterge bleven, waarschuwde de politie en de brandweer. Er moest snij-apparatuur aan te pas komen om de direk- teur van het uitzendbureau in oprichting en zijn mak kers uit hun benarde posi tie te bevrijden. voor me in je kast staan?" zegt René van der Most. En Piet Smit wijst op de grote drie koren concerten en andere gemeenschappelijke zangeve nementen, die inmiddels een traditie zijn in het Schiedamse. De toneelverenigingen kunnen bogen op een één-akter-festival en hopen ooit gezamenlijke re petitie-ruimten en decor-op slagplaatsen van de gemeente te kunnen lospeuteren. Een to tale verbroedering zal er vol gens Thom Maes echter nooit van komen: „De één houdt nu eenmaal van modern, de ander van klassiek. Bovendien tref je juist in deze sector enorme ni veau-verschillen aan. Sommi gen zijn bijna professioneel be zig, anderen verdienen niet meer dan het predikaat hobby ist. Al die mensen moeten toch ergens goed onder dak kunnen komen?" t\

Het Nieuwe Stadsblad | 1987 | | pagina 1